fabia aldım ama kronik problemliymiş :(

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

fabia aldım ama kronik problemliymiş :(

İleti cineration » 25 Nis 2009, 18:47

Merhaba,

İlk çıktığı gün sahipolmak istediğim Skoda Fabia yı nihayet satınaldım. Aracım Kasım 2001 model 50kw (68bg) 1.4 Comfort Tartarini LPG li
Sitedeki forumları okuduğumda çeşitli kronik sorunlar yaşandığını (kapılardan su girmesi, silecek sesi, direksiyon açı sensörü, farların göz kırpması, direksiyon kutusu vb. gibi) anladım. Bazılarına çözüm üretildiğini (silecek, kapıdan giren su vs.) okudum.
Aracımın kilometresi düşük (40000km) olduğundan problemlerden bazılarını bende yaşıyorum (silecek sesi, kapılardan su girmesi), bazılarını da yaşayacağım. Ama yaşanmamış olan sorunlara (direksiyon açı sensörü) nasıl önlem almalıyım diye düşünüyorum. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

32litre LPG ile ortalama 140km süratle 380km yol gidebiliyorum (300km şehir dışı+80km şehir içi). Daha az yakıt tüketimini nasıl sağlayabilirim. Yakıt tüketimimi azaltmak için fakir karışım (az yakıt bol oksijen) yaptırırsam yakıt sistemimde arıza meydana gelir mi?

Ben arabayı 2nci el olarak aldığım için aracın garanti karnesi elime geçmedi. Aracımın bakım periyodlarını ve bakım esnasında neleri kontrol edip neleri değiştirmem gerektiğini görebileceğim bir periyodik bakım tablosuna ihtiyacım var. Kullanım Kılavuzum var fakat onun içinde periyok bakım tablosu yok. Rica etsem elinde periyodik bakım tablosu yada garanti karnesi olan varsa bana yardımcı olabilirmi?

Hepinize kazasız ve sorunsuz günler dilerim

Selamlar

Hayırlı günler

Ben skoda Fabia almadan önce sanki yollarda hiç Fabia yoktu
Kullanıcı avatarı
cineration
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Sakarya
Arabanız: 2001 model Fabia 50KW(68BG)

İleti hakanerdogan » 25 Nis 2009, 18:59

yol bilgisayarınızda 140 km ortalama sürat değeri gördüyseniz bu çok yüksektir. 180 falan kapayıp gitmeniz gerekir ki yavaşlama, hızlanma evrelerini de hesaplayıp 140 Vort. versin...

az basın. 90 la gidin az yakar, 2+2=4....

kapıdan su alma olayının önüne geçmek için yöntemler mevcut, resimli anlatımları ile beraber.

aracın karışım oranlarıyla pek oynamamanızı tavsiye ederim, bunun yerine yavaş gidin. hem daha ekonomik, hemde daha emniyetli olacaktır.

aracınızın yakıt filtresi değişmedi ise değişin, 30 binde bir de tavsiye ederim. benim görüşümdür. 15 bin km de bir yağ, yağ filtre, hava filtre, polen filtre değişin. durumuna göre fren balataları, baskı balata değişir belli bi km si yok.

90 bin km de triger değişir, yada 4 yılda bir, hangisi önce dolarsa, aracınız yaşı geçmiş, değişmedi ise değişmelidir.

silecek sesine gelince bunu eskimiş lastik yapar. problem değildir.

farların göz kırpması, elektro servo direksiyon olduğu için normaldır, problem değildir, çevirince biraz düşebilir parlaklık.

açı sensörü evet rastlanır bir arıza, ama olanda var olmayanda...

hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti cineration » 25 Nis 2009, 19:53

merhaba hakan erdoğan,
mesajıma cevap yazdığınız için çok teşekkür ederim.

Bazı konuları sanırım doğru ifade edemedim, ortalama 140km sürati yol bilgisayarından okumadım. yol bilgisayarında ortalama süratimi yaklaşık 90km gösteriyordu.

Kapılardan su alam problemini silikonla yada siyah mastik (cam yapıştırmda kullanılan) ile çözebilirim fakat ya tekrar sökmem gerekirse siyah cam mastiğini nasıl sökecem onu bilemiyorum. Silikon ise sarsıntıdan dolayı metal yüzeyden ayrılır diye düşünüyorum. Ben otomotiv ana sanayiinde çalışıyorum. şirketteki arkadaşlardan önümüzdeki  hafta bu sorunu nasıl çözmemin daha doğru olacağı konusunda detaylı bilgi alabilirim. Birde henkel'in satış temsilcisine de soracam hangi ürünü kullanmamın daha doğru olacağını.

Aracım 29 08 2008 tarihinde 29200km de bakıma girmiş ve filtrelerin hepsi değişmiş. Sonra 30000km de LPG takılmış, lastikleri ve fren balataları değiştirilmiş. Ben aracı 36600km de satınaldım.

Aracım 90000km olmadı ama triger değişmi yapılıp yapılmadığını aldığım kişiden öğrenirim. Bu arada benim aracımın trigeri zincirli değil mi?

Bir de sanmıyorum ama aracımın kilometresi ile oynanmış ise nasıl anlayabilirim yada bu bilgiyi neredeki servisten öğrenebilirim?

Son bir soru daha aracın ön kaputunu açtığımızda şöför tarafının önündeki metal parça immobilizer mi yada ECU (elektronik kontrol ünitesi) mi?

Selamlar

Hayırlı günler
Kullanıcı avatarı
cineration
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hakanerdogan » 25 Nis 2009, 20:01

ha zincirli olma durumu vardı, atlamışım, zincir değişmez haklısınız.

dediğiniz parça immo değil, beyin. ECU.

km ile oynandı ise nasıl anlaşılır bilemem ama, çok yol yapmış bi aracın içi-dışı kendini az çok belli eder, koltuğu çukurlaşır, direksiyon eskir, pedallar aşınır, keza vites topuzu gibi...

birde araç içine bugüne dek su almadı ise, şöyle bir şey önereyim, kapıları açtığınızda kapının alt kısmında, tam etekte, ince biçimde tahliye deliklerini görebilirsiniz, ara sıra özellikle yağışlı dönemlerde kürdan, çöp vb. bir şeyle temizleyin ki hiç tıkanmasın...
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti cineration » 25 Nis 2009, 20:09

Çok teşekkür ederim çok sağolun

Allaha şükür direksiyon, pedal, vites topuzu, koltuk da herhangi bir aşınma gözükmüyor.

Özellikle sol arka kapıdan su almış İç trim ıslanmış hatta koltuğun sol köşasi de ıslanmış, Sağ arka kapıdan da hafif almış ve kapı iç trimi ıslanmış. Şu an yağmur yağmıyor ama az önce kapı yağmursuyu tahliye deliklerini temizledim.

Desteğiniz için tekrar teşekkür ederim.

İyi günler
Kullanıcı avatarı
cineration
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti gurdal07 » 26 Nis 2009, 17:41

benim aracında seninkiyle aynı özelliklere sahip fakat sadece kapılardan içeriye su  girmesi sorununu yaşıyorum diğer herşeyi tıkır tıkır işliyo
Kullanıcı avatarı
gurdal07
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti serdar5306 » 26 Nis 2009, 22:28

kilometresi teyit etmen için araç cihaza bağlanmalı hemen belli olur
2005 FABİA CHOİCE 101 BG SİYAH
serdar5306
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: SERDAR
Nereden: Ankara
Arabanız: FABİA COHİCE 2005

İleti hetepe » 27 Nis 2009, 10:48

Direksiyonda sorun yaşamamak için 15 saniyeden fazla tam sağ-solda tutmayın.Park durumunda da lastikler düz pozisyonda kalsın.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti yonetici » 27 Nis 2009, 11:36

Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi