yedek depo

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

yedek depo

İleti iergen » 07 May 2009, 13:52

Arkadaşlar, araçlarda yedek depo diye adlandırılan ve servisler tarafından ısrarla "sakın doldurmayın, aracın sadece normal kapasitesinde, deposunu doldurun ve kullanın" dedikleri konu ile ilgili, tecrübesi olan, "ben yedek depoyu da dolduruyorum hep,şimdiye kadar hiç bir sorunla karşılaşmadım" diyen var mı? Konu ile ilgili bildiklerinizi paylaşırsanız sevinirim.

iergen
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti tam3r » 07 May 2009, 14:40

çok defalar söylendi, yedek depo yok. Genleşme kısmı, ilk oradaki kısımdaki benzin bitmeye başlıyor bunun yedek olan tarafı neresi. Adamlar yedek yapmak yerine o kadar büyük bir depo yaparlardı. Midenizi sonuna kadar doldurmak gibi bişe.
tam3r
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hetepe » 07 May 2009, 15:56

+1
orası genleşme tankı, Mideniz dolduktan sonra yemek borusunu da doldurmaya benzer.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti sener » 07 May 2009, 18:23

evet halk arasında yedek depo olarak geçiyor. ama akaryakıt alırken benzin pompasının attığı yerde durdurun daha fazla yakıt almayın. ben fazla doldurarak kullandım ve serviste araba yakıt buharı kontrol merkezi arıza gösterdi. buranın görevi yakma ünitesinde yakılamayan benzin buharı bu genleşme tankına geri geliyormuş ve tekrar yanma odalarına gidiyormuş. bu depo dolu olursa ve geri dönüş olamadığında yakılamayan benzin buharının gideceği yerde olmadığından egzostdan atılıyor. buda fazla yakıt tüketimine neden oluyormuş. servisin açıklaması bu yöndeydi.
sener
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Öner » 09 May 2009, 01:52

her uzun yola gidişimde doldururum. çünkü yolda durup da benzin almaktan nefret ederim. şimdiye kadar da bir sıkıtı yaşamadım. fazla da yakıt tükettiğine inanmıyorum zira gayet ekonımik bir yolculuk oluyor.
Öner
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti iergen » 09 May 2009, 15:19

Öner Bey, Şener beyin dediğine katılıyorum, benim başımdan geçti. İstanbul-Bolu yolunda gidişte normal km ortalama sarfiyatı ile gittim bir tam depo ile 775 Km gördüm kadranda (depoyu doldurduğum andan itibaren Bolu'da benzin alıncaya kadar geçen zamandan bahsediyorum) ama dönüşte depoyu tam doldurduğumda ve İstanbul içinde kullandıktan sonra (İstanbul kullanımların hep aynı yoldur değişmez (otoban)) km ortalama sarfiyatı biraz arttı. Şehir içi trafiğinde herhangi bir anormallik olmamasına rağmen bu artışı Şener beyin açıklamasına bağlıyorum. Normal doldurulan bir depo ile ben şehir içinde 630 Km yapabiliyorum ve "o" boşluğun doldurulmaması taraftarayım. Görüş ve paylaşımlarınız için tşkler....
iergen
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti lazianke » 09 May 2009, 15:43

doldurulmasında risk olmasa skoda kitapçığına doldurtmayın yazmazdı.
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti sener » 10 May 2009, 21:34

[quote="Öner"]her uzun yola gidişimde doldururum. çünkü yolda durup da benzin almaktan nefret ederim. şimdiye kadar da bir sıkıtı yaşamadım. fazla da yakıt tükettiğine inanmıyorum zira gayet ekonımik bir yolculuk oluyor.
[/QUOTE]

tercih sizin. inandığınız şeyi yapın. biz sadece burada insanları bilinçlendirmeye çalışıyoruz.
sener
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sener » 10 May 2009, 21:35

[quote="iergen"]Öner Bey, Şener beyin dediğine katılıyorum, benim başımdan geçti. İstanbul-Bolu yolunda gidişte normal km ortalama sarfiyatı ile gittim bir tam depo ile 775 Km gördüm kadranda (depoyu doldurduğum andan itibaren Bolu'da benzin alıncaya kadar geçen zamandan bahsediyorum) ama dönüşte depoyu tam doldurduğumda ve İstanbul içinde kullandıktan sonra (İstanbul kullanımların hep aynı yoldur değişmez (otoban)) km ortalama sarfiyatı biraz arttı. Şehir içi trafiğinde herhangi bir anormallik olmamasına rağmen bu artışı Şener beyin açıklamasına bağlıyorum. Normal doldurulan bir depo ile ben şehir içinde 630 Km yapabiliyorum ve "o" boşluğun doldurulmaması taraftarayım. Görüş ve paylaşımlarınız için tşkler.... [/QUOTE]

teşekkür ederim.
sener
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Öner » 11 May 2009, 01:27

[quote="sener"][quote="Öner"]her uzun yola gidişimde doldururum. çünkü yolda durup da benzin almaktan nefret ederim. şimdiye kadar da bir sıkıtı yaşamadım. fazla da yakıt tükettiğine inanmıyorum zira gayet ekonımik bir yolculuk oluyor.
[/QUOTE]

tercih sizin. inandığınız şeyi yapın. biz sadece burada insanları bilinçlendirmeye çalışıyoruz.
[/QUOTE]
bende oluşturmaya çalıştığınız bilinci baltalamaya uğraşmıyorum zaten. Sadece nasıl kullandığımı yazdım. Ama diğer bir uzun yola gidişimde sizin tekniğinizi de denerim. Görüş ve önerilere her zaman açığımdır.
Öner
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hetepe » 11 May 2009, 10:34

Bizim Türk milleti neyi yapmayın denilse onu yapmaya bayılır zaten...buyrun yapın.
Araba sizin, benzin sizin...
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti adilektasli » 11 May 2009, 11:16

Arkadaşlar ben de zamanında Octavia da doldurtmuştum o yedek denen yeri. Sonra araç arıza verdi. Servisin sölediği ise şu: Orası yedek falan değil. Orada buharlaşan yakıt yoğunlaşıyor ve zamanı geldiğinde tekrar sisteme veriliyor. Normalde oranın boş ya da ona yakın bişey olması gerekir. Orada fazla benzin olması bir arıza olarak algılanır.
Kullanıcı avatarı
adilektasli
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Alper
Arabanız: 2009 Octavia 1.6 MPI Ambiente++

İleti Öner » 11 May 2009, 22:26

[quote="hetepe"]Bizim Türk milleti neyi yapmayın denilse onu yapmaya bayılır zaten...buyrun yapın.
Araba sizin, benzin sizin...
[/QUOTE]

Türksek her şeyiyle... hetepe kardeşim. :D
Öner
Yeni Üye
Yeni Üye

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir