Bir Yetkili Servis Macerası - Episode 1

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Bir Yetkili Servis Macerası - Episode 1

İleti iergen » 12 May 2009, 19:17

Artık gülüyorum ne yapayım...

Aracı 15000 bakım için Atik servise götürdüm. Yaptığım mini
araştırmada, en uygun fiyatı O'nlar verdiler ve eh ofise de yakın...
Araç teslim ederken, servis sırasında ve sonra aracı teslim alırken,
herşey süper... Fiyat da mantıklı... yola devam...

Forumda gezinirken bir arkadaşın "uyarısı" ile karşılaştım... "2,8 Lt
yağ konacak filitre değiştiği için oda, yoksa daha da az...", müthiş
bir hayal kırıklığı çünkü elimdeki faturada 4,5 Lt yağ konmuş araca...
hemen bana göre daha tecrübeli bir sürücü ile "yağ çubuğu kontrol"...
burada da sonuç üst seviyeden 3 parmak fazla yağ...

Yüce Auto'dan Hakan Bey, teknik bilgileri kontrol etti ve acı gerçek... "2,8 Lt kesin bir bilgi"... eee ne yapacağız şimdi...?

Bu sabah service gittik tıpış-tıpış... bir yanda da motor sıkışırsa diye korka-korka...

Servis müdürü bir yandan itiraz ediyor "biz 4,5 Lt koyuyoruz" diye, ben
bir yandan "hayır olamaz ölçün" diyorum. baktım ki iş uzayacak, "ben
aracı bırakıyorum size, Yüce Auto ile konuşun sonuca  gelince bana bir
belge ile bildirimde bulunun" dedim çıktım...

Aradan 7 saat geçti, ne arayan var ne soran... bu arada bir de fiyakalı
e-mail attım her iki tarafıda bilgilendiren ama "tık" yok... aradım
servisi... Fabiş ne oldu, meraktan ölecem...

- Mehmet Bey ne oldu bizim araç? ben İbrahim 34xxx72

- Pardon ?

- Yaw sabah bıraktım ya, hani 2,8 Lt 4,5 Lt yağ

- Hatırladım, şimdi ben de sizi aracaktım... biz gerekli kontrolleri
yaptık, faturaya yanlış işlemişiz, aslında 3 Lt yağ var aracınızda.
Şimdi gerekli düzeltmeleri yapıp size teslim edeceğiz aracı,
göndereceğiz...

- Yaw Mehmet bey, 15000 bakımı 3 saatte verdiniz, bir yağ için 7 saat bekliyorsun...

dedim ve ben koptum... aracın yağını bile boşaltmamışlar bundan eminim (hani ölçmek için)...

- Bak mehmet bey kardeşim, abicim.... adresim şudur... aracın
filitresini sökün, yağını da komple boşaltın... kaç lt koyacaksanız
koyun ve filitreyide yenileyin ve yaptığınız işi bana belgeleyin, ben
para iadesi falan istemiyorum ki sizden...

- yetiştirmeye çalışırım..

dedi ve telefonu kapattı...

Hemen peşinden Hakan bey aradı... sağolsun kendisi ve arkadaşları
servisi de aramışlar... durumu kontrol altında tutmak için... "Atik
adına özür dileriz" dediler...

Aracı bugün getirecekler... umarım (!)

Skoda için geçmiş tecrübeler pek iyi değil ama bakın Lada ve
benzerlerinde de vardır aynı sorun yani marka problemi... Skoda
kurumsal yapısı VW'ye bağlantıktan sonra daha iyi hale geldikleri kesin
ama servisleri daha sıkı kontrol etmeleri gerekecektir... dönüşü olan
müşteri her zaman istenir...istenmelidir...

Bir de benim gibi işten pek anlamayan biri ne yapacak??? Allahtan forum var ve aklımıza takılanları sorma şansımız mevcut...

iergen
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti bahane » 12 May 2009, 19:26

VALLA KARDEŞ ŞİMDİ OKUDUM YAZINI BENDE 11 NİSANDA GİTMİŞTİM SERVİSE ANK. HEMEN BAKTIM FATURAMA 4 LT KOYMUŞLAR BENİM ARACADA DAHA ÖNCEKİ FATURALARIMA BAKTIM HEP  4LT KOYMUŞ ADAMLAR. AKILLANMIŞ OLDUK YAWW. BİRDE BÖYLE FAZLA KOYMANIN HERHANGİ BİR ZARARI OLURMU Kİ??
bahane
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Sami
Nereden: Zonguldak
Arabanız: 2007 Skoda Fabia 1,2 Classic Plus Sedan-Benz+Lpg

İleti iergen » 12 May 2009, 19:38

SAMI BEY, BENDE FILYOS LUYUM, GERCEKTEN ZONGULDAK'TAN ISENIZ DEYIP DEVAM EDEYIM... EVET ZARARI VAR, MOTOR ve PISTONLAR ****SIYOR VE GÜÜÜÜMMMMM... MUTLAKA LISTE KRITERLERINE UYUP UYMADIKLARINDAN EMIN OLUN. SIZ, BEN, BIRILERI BUNU TAKIP ETTIKCE BU ISLER DUZELECEK...BUNU BEN DE HME FORUMDAN HEMDE ESKI BIR MINIBUS SOFURU ve PROFESYONEL BIR SURUCU OLAN BIR ARKADASIMDAN DA ONAYLATTIM...MOTOR YAGINA DIKKAT... SERVISTEN ARADILAR... 2,8 LT OLARAK YENILEMISLER YAGI VE YAG CUBUGUNUN EN AZ SEVIYESINDE KALMIS.... AMA SIZIN MOTOR YAPISI VE OZELLIKLERI DE ONEMLI... BENIMKI 3 SILINDIR, ZATEN YER YOKKI FAZLA KOYULABILSIN...LOL
iergen
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti lazianke » 12 May 2009, 20:50

serviste yağ filtresi değişince normal konulacak yağ lt sinin 0,5 lt kadar fazlası konulduğunu gördüm çünkü yağ fltresi de bellli bir miktarını emiyor. benim de geçen bakımda başıma gelen şey buna benziyor. ustaya 5 lt lik elfin solaris 5/30 unu verdim, orada çırak gibi gençler vardı, onlara göre ayak işi olduğundan galiba, yağ-filtre işlerini onlara yaptırıyorlardı. sonra bir baktım 5 lt.nin hepsini koymuş. ustaya dedim, o da 0,5 lt fazla koyuyoruz dedi. dedim ki ölçü zaten 4,2 lt siz 5 koydunuz. usta normalde 4,5 kadar koyduklarını söyledi. ben de iyi de bu kutu 5 lt deyince, utana sıkıla 0,5 lt yi boşaltmak zorunda kaldılar.
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti hakanerdogan » 12 May 2009, 21:02

bu yoldan bizde geçtik abicim, yağımı filtremi kendim alırım, aracı yetkili servisime bırakırım, ne kadar yağ alacağını bilirim kitapçığından, verdiğim bidon 5 lt, bana içinde 0.5 lt kalacak şekilde verecek ona bakarım, ve liftte iken an be an başında dururum. hava-poleni de artık kendim alıp değişiyorum. en azından emin oluyorsun.

Cumartesi den başka bir gün gitmem servise.

hatta lokma anahtar alıp filtre ve yağı kendim değişmeyi planlıyorum bi çukurluğun oraya çekip, yada kaldırıma falan.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti lazianke » 12 May 2009, 22:48

[quote="hakanerdogan"]
hatta lokma anahtar alıp filtre ve yağı kendim değişmeyi planlıyorum bi çukurluğun oraya çekip, yada kaldırıma falan.
[/QUOTE]
vallahi aynını ben de düşünüyorum. özelde iki vida sıkmaya20 tl vermek boşuna geliyor. bazı shellerde yağı ücretsiz değişiyorlar ama onlar da vakumla çekiyorlar o da yağı tam boşaltmazmış...
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti serdar5306 » 12 May 2009, 23:50

ben servis derdinden kurtuldum buradaki özel servisle öyle samimi bir arkadaşlık kurdukki sersis benim sanki kafama göre takılıyorum
2005 FABİA CHOİCE 101 BG SİYAH
serdar5306
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: SERDAR
Nereden: Ankara
Arabanız: FABİA COHİCE 2005

İleti hakanerdogan » 12 May 2009, 23:52

[quote="lazianke"][quote="hakanerdogan"]
[/QUOTE]
vallahi aynını ben de düşünüyorum. özelde iki vida sıkmaya20 tl vermek boşuna geliyor. bazı shellerde yağı ücretsiz değişiyorlar ama onlar da vakumla çekiyorlar o da yağı tam boşaltmazmış...
[/QUOTE]

hocam al anahtarını, aç alttan tapayı, aksın o ip gibi incelsin... bitesiye dek... en sağlıklı değişim metodu budur.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti bahane » 14 May 2009, 12:42

bundan sonra servise gittiğimde dikkat edicem yağ olayına geçmişte olan oldu artıkın napakk :-o)

bahane
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Sami
Nereden: Zonguldak
Arabanız: 2007 Skoda Fabia 1,2 Classic Plus Sedan-Benz+Lpg

İleti parsanoto » 14 May 2009, 12:59

arkadaşlar karter tapasını sökmek kolay ama araçalrın hepsinde karteri koruyan muhafazalar var.önce onları sökmek gerekir.onu sökmek içinde aracı baya bi kaldırmanız lazım.

parsanoto
CLASSIC
CLASSIC

İleti delidolu » 14 May 2009, 13:16

Arkadaşlar konuyla doğrudan ilgisi yok ama servis konusunda da bir çift söz etmek istiyorum. Geçen gün ismi lazım değil Ankaradaki bir skoda servise gittim. İçeride araç sebil gibi tamir için bekliyor ama çalışanlar bir köşeye çekilmiş ayaklar sandalyelerin üstüne uzatılmış, elde sigaralar, bel altı konuşma gülüşmeler tam kro işi yani... Dışarıdan bakınca waavww süper bir servis görüntüsü içerisi içler acısı... Ustabaşları da etrafta dolaşıyor ses çıkaran yok, arabalara bakıyorum bizim bakmaya kıyamadığımız SuperB ler kaynıyor, onları tabir edecek ekibe bakıyorum, bakıyorum, bakıyorum, öylece bakakalıyorum işte... Bir tanıdığın aracı için honda yetkili servisini görmüşlüğüm olmuştu, sonra skoda servisini düşündüm. Daha yiyecekleri çoook fırın ekmek var.
Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti BaTeRRiiSStt » 14 May 2009, 15:17

[quote="hakanerdogan"]
bu yoldan bizde geçtik abicim, yağımı filtremi kendim alırım, aracı yetkili servisime bırakırım, ne kadar yağ alacağını bilirim kitapçığından, verdiğim bidon 5 lt, bana içinde 0.5 lt kalacak şekilde verecek ona bakarım, ve liftte iken an be an başında dururum. hava-poleni de artık kendim alıp değişiyorum. en azından emin oluyorsun. Cumartesi den başka bir gün gitmem servise. hatta lokma anahtar alıp filtre ve yağı kendim değişmeyi planlıyorum bi çukurluğun oraya çekip, yada kaldırıma falan.
[/QUOTE]
özdilekden yağı kendım aldım castrol un.... yağ alana değişim ücretsiz en güzeli bu sekılde fıltreyıde ucretsız deıstırıyorlar alırsan.. 61liraya geldı yağ deısımı..
BaTeRRiiSStt
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Bursa

İleti iergen » 14 May 2009, 17:45

Araç servisten geldi... Servis müdürü Mehmet bey, araçta olan yağı komple boşaltı ve filitreyide yeniden değiştirerek kitapçıkta yazdığı gibi 2,8 lt yağı koydu. Ben yanında değildim bunları yaparken ama bana servisin antetli kağıdına "yaptım" diyerek açıklamış ve imzalamış. Güvenmekten başka çare yok ama artık bir dahaki sefere... yakın takip lazım...tabi paran bol değil ise...
iergen
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hetepe » 14 May 2009, 18:34

Aracın yanında kalmadıysanız yine de yağ çubuğuna bir bakmanızda yarar var.
Adamlar koca servis olmuş, bir arabanın ne kadar yağ aldığını bilmiyorlar.

İnternette bulmasam ben de yıllarca 4 lt koyup, fazlasının sağdan, soldan atmasını seyredecektim.

(Fazla olduğunda artan yağ basıncı, motorun yüksek devirlerde kullanılması durumunda birçok yerden dışarı atmakta.)
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti monoküler » 15 May 2009, 18:17

2005 Model 101 hp fabia'ya kaç lt. yağ konuluyor.
monoküler
Yeni Üye
Yeni Üye

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 14 misafir