Bor??????

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Bor??????

İleti delidolu » 17 May 2009, 00:12

Sanayide 1 usta dedik ki. Bu bor denen şey aracın her yerine nüfus ettiği için doldurmaması gerekn çok küçük yerlere de girdiği için motor için bir dezavantaj olduğunu söyledi. Hepsinden önemlisi ben bordan sıkıldım hadi çıkarlım dediğin ASLA motordan bir daha çıkaralamadığı belirtti. Belki 1az performans ve ses azalması sağlıyordur; ama getiri/götürü hesabı yapıldığında acaba buna değer mi bilemiyorum. Keşke çok faydalı ve verimli 1şey olsa da dünya rezervinin %90'ının Türkiye olduğu Bor madeni üzerinden diğer bor ürünlerinin yanında araçların yağlanması konusunda da ülkemize kazanç kapısı olsa.

Belki de aslında vardır. Ancak büyük tröst firmalar -shell, bp vs- kaynağı TR olduğu için bu maden üzerinde ARGE çalışması yapamıyor. Mevcut var olanı da başta benim de yazdığım şeklinde piyasaya yayıp bizlerin bordan uzaklaşması da isteniyor olabilir.

"Her şey vatan için."

Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti AhmetH » 17 May 2009, 00:13

bu dalganın şanzıman için olanını kullanasım var Confused

araştırdım 42 lira civarı fiyatı vardı sanırım.  napsam gerçekten bilmiyorum

çünkü şanzımanı hissediyorum  artık hafiften aç beni diyor motor bitmeden şanzımanı bitirdik ...
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti hakanerdogan » 17 May 2009, 00:37

kat gitsin biz motora koduk bişi olmadı şanzımana bişi etmez. 
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti lazianke » 17 May 2009, 00:41

[quote="hakanerdogan"]kat gitsin biz motora koduk bişi olmadı şanzımana bişi etmez.  [/QUOTE]
ben bir zararını görmedim, faydasını gördüm. sırf merak için kulllanmıştım. bir daha kullanmayı düşünmüyorum.60 bin km etkisinin süreceğini söylemişlerdi. 60 bine kim öle kim kala...
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti derude » 17 May 2009, 18:56

İyidir, kötüdür, fayda etmiştir ya da zara vermiştir bu tartışılır.

Anlamadığım şurası ki, ar-ge için milyonlarca dolar ayıran frimalar perakendesi 50 ytl olan bir şeyi neden kullanmazlarConfused
derude
CLASSIC
CLASSIC

İleti delidolu » 17 May 2009, 19:54

"ar-ge için milyonlarca dolar ayıran frimalar" derken kastettiğin benim yukarıda yazdığım shell, bp gibi büyük şirketlerse, "perakendesi 50 ytl olan bir şeyi neden kullanmazlar" sorusunun yanıtı bor madeninin Türkiye kaynaklı olmasından olabilir. Belki de bu vb şirketler bor'u istedikleri gibi sömüremedikleri için bordanyapılma katkı malzemelerini üretmeyi tercih etmiyorlar, sadece uzaktan uzaktan imrenen gözlerle bakıyor olabilirler. Ama TR de satılmayan bişi mi kaldı tabiki "hayır!" eminim yakında bu madenimizin tamamı hem de yerin altındakileriyle beraber gavurlara satılır ve ülkemizdeki diğer madenlerde olduğu gibi -shell, bp ile 99 yıllığına menderes zamanında imzlanan anlaşma gereği Türkiye Devleti kendi sınırları içinde petrol çıkaramaz, MTA arama yapabilir fakat rezerv bulduğu zaman kuyuyu mühürlemek zorundadır. Umarım tarih bilgim beni yanılmıyordur.- biz hariç dünyanın diğer ülkelerinin kullanması sağlanır.
Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti iceman70 » 17 May 2009, 20:45

bence işe yarıyor bi daha olsa bi daha dökerim LOL
iceman70
CLASSIC
CLASSIC

İleti derude » 17 May 2009, 21:06

Bor üzerinde izlenen siyaseti bilemem ama bor burada sadece bir örnek.

Bunun gibi bir sürü yağ katkıları, eko-yak, orasına-burasına tak gibi ürünler var...

Bunlar o kadar olağanüstü şeyler vaat ediyorlar ki, mühendisliğin zirvesindeki otomotiv devleri sanki aptal!!!

Bunların hepsini bir araya getirip taksan, sanki araç uzay mekiğine dönüşecek ve depoda yakıt gezdikçe çoğalacakLOL

Akılın yolunun bir olduğunu düşünüyorum, sevgiyleWink

derude
CLASSIC
CLASSIC

İleti iceman70 » 17 May 2009, 22:03

[quote="derude"]

Bor üzerinde izlenen siyaseti bilemem ama bor burada sadece bir örnek.

Bunun gibi bir sürü yağ katkıları, eko-yak, orasına-burasına tak gibi ürünler var...

Bunlar o kadar olağanüstü şeyler vaat ediyorlar ki, mühendisliğin zirvesindeki otomotiv devleri sanki aptal!!!

Bunların hepsini bir araya getirip taksan, sanki araç uzay mekiğine dönüşecek ve depoda yakıt gezdikçe çoğalacakLOL

Akılın yolunun bir olduğunu düşünüyorum, sevgiyleWink

[/QUOTE]

Bor power öyle bişey vaad etmiyor.çok iyi yağlama yaptığını motor sesinde azalma oldugunu çekişin arttığını söylüyor ki hp testlerindede gerçekten artıyor.Şuan dünyada elektrik motoru ile ferrariden hızlı giden araba var sonra etanol ile çalışan araba var buna benzer bir sürü örnek var ama neden piyasaya sürülmüyor yiyosa sürsünler sonra dünya devi petrol şirketleri ve ülkeleri ne yapar onları görürüz bunlar birer çıkar politikası yoksa o mühendislerde bilir çok daha iyi verimli motor yapmasını kaldı ki bazı üniversitelerin yaptığı tek kişilik araçlarla küçücük deney tüpü büyüklüğünde bir benzin ile 700km yapıyor araç
iceman70
CLASSIC
CLASSIC

İleti derude » 17 May 2009, 23:59

Bunlar ciddi iddialar ama hp artışı derken, burada oran çok önem kazanıyor.

Atıyorum %3 artış için şahsen ben aracıma getirisi ile götürüsü ne olduğu bilinmeyen bir şeyi uygulamam.
derude
CLASSIC
CLASSIC

İleti delidolu » 25 May 2009, 12:51

Arkadaşlar ısıtıp ısıtıp önünüze getirmek gibi olmasın ama bor nano yağ üreticisini firmanın

web sayfasında "http://nnt.com.tr" çeşitli sertifika ve test sonuçları belgelerle açıklanmış "http://www.nnt.com.tr/Sertifikalar.html#tabs-3" işin içinde bosh servisi bile var "http://nnt.com.tr/Tuv/BoschPassat.jpg" . Elbette hiçkimse ayranım ekşi demez. Firmanın bu alandan geçimini sağladığı göz önünde bulundurulduğunda elbette ürünü kötülemiyecekerdir.

Motor yağı olarak bu nano teknolojili bor'u kullandığımızda 1 daha motordan sökülüp atılamadığını ve çook ince girmemesi gerekn gözenekleri de doldurduğu bilmeme rağmen 1 sonraki servis yağ değişiminde denememek için kendimi çok zor tutuyorum.

Yol yakınken ya beni uçurumdan aşağı atın, ya da kolumdan tutun. :):):)

Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti lazianke » 25 May 2009, 15:47

[quote="delidolu"]

bir sonraki servis yağ değişiminde denememek için kendimi çok zor tutuyorum.

Yol yakınken ya beni uçurumdan aşağı atın, ya da kolumdan tutun. :):):)

[/QUOTE]
biz de öyle yaptık 50 tl lik bir merak oldu o kadar.
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti yexplorer » 25 May 2009, 16:47

cumartesi ekliyorum bende aklıma yatıyo ustada koy dedi bakalım nolcak etkisi nasıl hissedeceğim yada hissedemiyeceğim
yexplorer
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Balıkesir
Arabanız: 2003 Business

İleti fmaka » 26 May 2009, 02:18

ben 90 bin bakımda 0/30 edge yag koydum.yetkılı servıs bu yagı koyduktan sonra hiç bi yağa gerek yok dedi.
özel servise sordum ne marka yag kullandığımı sordu edge 0/30 dedim daha ne olsun ne gerek baskasına dedı...
fmaka
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: a5 octavia elegance mpı/lpg

İleti lazianke » 26 May 2009, 11:32

Reklamlardaki moto silk i ford kullandırıyor. hatta yanlış işitmediysem fordun  üretimiyle ilgisi de var.
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti prm.sametustun » 29 May 2009, 04:11

arkadaşlar bence bunlara gerek yok.aracınıza en iyi koyacagınız yağ magnatec gerisi hikaye bence bu yağı araştırın hepsine on basar.bence doble up bile bu üründen daha iyi dir en azından ne iş gördüğü belli.
prm.sametustun
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti fabialife » 29 May 2009, 16:10

[quote="mbarman"]aracın yağ etiketinde tavsiye edilen yağa hiçbir katkı maddesi ilave edilmesi önerilmez diye kocaman bir yazı var[/QUOTE]

bir ay kadar önce sanayide mobil yağları satış temsilcisi ile görüştüm ve aynı konuyu sordum. bor power'in bütün yağ firmalarından kullanım onayı aldığını ve gönül rahatlığı ile kullanabileceğimi söyledi.

ayrıca castrol mağnetic ve edge gibi yağların içerisinde de aynı maddeden var.

fabialife
CLASSIC
CLASSIC

İleti fabialife » 29 May 2009, 16:26

ben çok uzun süren araştırmalarım sonucunda 1.3 cdti aracımın hem motorunda hemde şanzumanında kullandım ve çok faydasını gördüm.

2007 model arabayı geçen yıl 30.000 km.de aldı araç servis bakımlı ve temiz kullanılmış olmasına rağmen ilk kalkışlarda fazla atak olmadığı gibi gazdan ayağımı çektiğimde akıcı gitmiyordu.

araç şu anda yaklaşı 41.000 km.de 5.000 km. önce yağ değiştirirken bor ilave ettim; sonucunda aracın kalkışı, çekişi, ivmelenmesi ve uzaması çok farkedilir derecede değişti.

ses konusunda çok fazla bir faydasını görmedim zaten benim arabanın motor sesi ile sıfırının motor sesi arasında bir fark olmadığı için bu konuda bir şey de beklemiyorum.

harareti düşürdüğü söyleniyor ancak aracımda hararet göstergesi olmadığı için bu konuda da yorum yapamıyorum.

gelelim tasarruf konusuna; bu konuda azda olsa faydası olduğunu düşünüyorum ancak aynı yolda ve aynı şartlarda test etma imkanım olmadığı için net bir şey söylemek mümkün değil.

ancak çok net olarak söyleyebeileceğim bir şey var ki; zaten asıl beklentim de buydu 75 hp lik aracım kalkış, ivmelenme, daha rahat yol alma ve uzama açısından neredeyse 90 hp lik  corsalar gibi oldu.

şanzumanada daha rahat çalışması ve koruma amaçlı kullandım, bunun da farkı azda olsa hissediliyor.

bütün bunların yanında belirli aralıklarla kaliteli enjektör temizleyici de kullanıyorum. arabanın performansında bunun da göz ardı edilmeyecek faydası var.

fabialife
CLASSIC
CLASSIC

ÖncekiSonraki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir