silecek fıskıyesi

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

silecek fıskıyesi

İleti emr7919 » 25 May 2009, 23:28

Arkadaşlar merhaba,
Bildiğiniz gibi fabianın silecek fıskıyesi suyu cama püskürterek veriyor.

Benim arabada sanırım bu fıskiyeler bozuldu.

Sol taraftan hiç su gelmezken sağ taraftan ise oldukça yoğun bir su cama gidiyor.

Bu parçaları nereden temin edebilirim ve tahmini fiyat hakkında bilginiz var mı?

Bu parçanın tamiri yada yenisinin takılması içinde ne tür bir tamirciye gitmem gerekir.

Yardımlarınızı bekliyorum.

emr7919
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti serdar5306 » 26 May 2009, 00:31

tıkanmış olabilir veya hortumu çıkmıştır kontrol ettir
2005 FABİA CHOİCE 101 BG SİYAH
serdar5306
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: SERDAR
Nereden: Ankara
Arabanız: FABİA COHİCE 2005

İleti hetepe » 26 May 2009, 10:19

Bu tür arızalar uygun su kullanmamak (kışın donmasını engellememek)ve bakım yapmamaktan (İğneyle kontrol ve temizleme) kaynaklanabiliyor.(4 yıldır bende bir sorun çıkmadı).İşi bilen bir oto elektrikçi kolayca çözer bu işi.Hortumlar kontrol edilecek, fıskiye uçları iğneyle açılacak.Değişim gerektireceğini sanmıyorum.
Kolay Gelsin.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti mbarman » 26 May 2009, 10:36

özellikle sağ taraftan yoğun su geldiğine göre muhtemelen tıkanmıştır. öncelikle topluiğne ile fıskiye deliklerini açmaya çalışın. kullandığınız su kireçli ve kirli ise böyle bir sorun yaşamnız söz konusu. hortum çıkması olamaz. çünki pompadan tek gelen hortum kaput içerisinde bir y çatalla ikiye ayrılıyor. hortum çıksa basınç çok düşeceğinden diğier taraftanda su çıkmaz
ÖMÜR DEDİĞİN BİR GÜNDÜR, O GÜN BUGÜNDÜR
Kullanıcı avatarı
mbarman
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: mehmet
Nereden: Kırklareli
Arabanız: SEAT LEON 1,6TDİ CR DSG STYLE BEYAZ 2011

İleti emr7919 » 26 May 2009, 11:35

arkadaşlar merhaba,
verdiğiniz bilgilere teşekkür ederim,

elimden geldiğince arabama bakmaya çalışırım, en ufak bir ses duysam rahatsız olurum sorunu gidermeye çalışırım. Birde kullanmasam dahi arabada bulunan her cihazın çalışır durumda olmasını isterim.

Tekrar silecek olayına gelince bu fıskiyeler benim alıştığım eski fıskiyeler gibi değil.Eskilere toplu iğne ile müdahele eder yönünü falan ayarlardım, fakat bunlar değişik toplu iğnenin gireceği bir delik bulamadım.

suyun cama püskürerek verilmesini sağlayan bir sistem var, bu püskürmeyi sağlayan küçük siyah renkli dil gibi bir parça vardı fıskıyenin içinde şimdi baktığımda o yerinde yok.

Tahminime görede suyun tamamı sağ taraftan çıktığı için sola su kalmıyor.(bahsetmiş olduğum parça çıkmış olduğundan su kolay bulduğu yoldan çıkıyor diye düşünüyorum)
emr7919
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti lazianke » 26 May 2009, 11:35

aynı sorun benimkinde de vardı. serviste usta fıkiyeyi yerinden çıkartıp hızlı üfledi yerine taktı, düzeldi.
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti RoadFighter » 26 May 2009, 16:22

Bizim aracın sağ silecek memesi de aynı durumda idi.

İğne girecek bir uç da yok bu silecek memelerinde.

Ben de bir sefer söktüm ve 1-2 üfledim ama düzelmedi. Servistekilere sorduğumda "abi bunun değişmesi lazım" dedi eleman hiç bakıp etmeden.

Ben de bir daha söktüm ve yağ sökücü spreyli bir suda biraz beklettim bu silecek memesini(kablolu kısım dışarda kalacak şekilde)

Arabaya taktığımda baktım bir değişme yok. Sonra uzun uzun su püskürttüm cama. Baktım yavaş yavaş açıldı bu meme. Şimdi normal bir şekilde- eskisi gibi- büskürtüyor.

Hemen değiştirmeyin. Temizleme ile hallolur. Hava tabancası ile açılır bence. (ki ben hava tabancası ile de temizlemedim)
Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakanerdogan » 26 May 2009, 16:25

7 küsür TL. 
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti mustisahin » 26 May 2009, 17:14

Arkadaslar, madem sudaki kirec den tıkanıyor, Kireç sökücü suda bekletsek, acilmaz mı acaba?
mustisahin
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti delidolu » 26 May 2009, 17:16

Kireç çözücü = porçöz, kirçöz, yağçöz yani ASİT....

Asit fıskiye mekanizmasında korozyona neden olabilir, 1 topluiğne ile halloacak işi gidip yeniden satın alman gerekebilir...

Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti mustisahin » 26 May 2009, 18:14

yeni fıskiyeler suyu yayarak püskürtüyor,  bu yüzden toplu igne ile olmayacağını söylüyor Arkadaslar,  bencede öyle zarar bile verebilir,

bugün bende bakayım, toplu igne ile olabilirligine...
mustisahin
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti emr7919 » 26 May 2009, 18:43

arkadaşlar tekrar merhaba,
toplu iğne ile falan olacak gibi değil.

ayrıca bende ki asıl sorun sol taraftan su gelmemesi değil

dediğim gibi sağ taraftaki püskürtmeyi yapan parçanın yerinde olmamasından dolayı (kırıldımı ne oldu bilmiyorum) su geniş olan yerden yani sağ taraftan fazlasıyla çıkıyor,sol tarafa su gitmiyor.

Sol tarafa gitmemesinin nedeni sol tarafın tıkalı olması değil bence.

su kolay bulduğu yoldan ilerliyor yani sağdan.

sağ taraftaki problem çözülürse sol taraf kendiliğinden çözülmüş olacak diye düşünüyorum.

o bahsettiğim parça kırıldıysa yenisini almaktan başka çare yok gibi.

emr7919
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Koray » 26 May 2009, 21:25

arkadaşım durum tam olarak şu o dil gibi dediğin parça suyun basınçlı bir biçimde dağılmasını sağlayacak kadar küçük bir ara bırakıyor. ve basınç o küçük parçayı zamanla dışarı itiyor. suyun fışkırdığı yerdeki delik genişleyince basınç düşüyor ve yalnızca 1-2 cm dışarı atıyor. benim aracımda defalarca oldu. hep sol taraftaki yapıyor. ben de anahtar vb. gibi şeylerle sıkıştırıyorum. bu da fabia nın yerleşik sorunlarından :) zaten bu sorunu yinelediğinde püskürtücüler arasındaki farkı görürüsün. çalışmayanın parçası dışarı çıkmıştır.
Koray
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti puZZle » 27 May 2009, 01:18

aynı olay bende de oldu. bir taraftan su gelirken diğer taraftan gelmiyordu. su gelmeyen tarafta arabanın altına asfalta akıyordu. Bendekinin silecek suyunu bahsettiğiniz parçaya gönderen hortumun yerinden çıkmasından kaynaklı olduğu anlaşındı. bu hortum sıcak havalarda genleşme ve titreşim nedeniyle çıkabiliyormuş bazen. test etmek çok basit. sileceklerin önünden motor kaputunu cevreleyen lastiği elinizle hafifçe kaldırıp fıskiyenin altına baktığınızda hortumun yerinden çıkıp çıkmadığını görebiliyorsunuz. fıskiyeyi yerinden sökmekle pek anlaşılamıyor.
puZZle
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti emr7919 » 27 May 2009, 10:47

[quote="Koray"]arkadaşım durum tam olarak şu o dil gibi dediğin parça suyun basınçlı bir biçimde dağılmasını sağlayacak kadar küçük bir ara bırakıyor. ve basınç o küçük parçayı zamanla dışarı itiyor. suyun fışkırdığı yerdeki delik genişleyince basınç düşüyor ve yalnızca 1-2 cm dışarı atıyor. benim aracımda defalarca oldu. hep sol taraftaki yapıyor. ben de anahtar vb. gibi şeylerle sıkıştırıyorum. bu da fabia nın yerleşik sorunlarından :) zaten bu sorunu yinelediğinde püskürtücüler arasındaki farkı görürüsün. çalışmayanın parçası dışarı çıkmıştır. [/QUOTE]
Arkadaşlar selam,

Koray bey teşekkür ederim. Sorunu aynen özetlemişsiniz. işte benim yaşadığım sorun aynen bu. O dil diye tabir ettiğim küçük parça zaman zaman dışarı çıkıyor bende sizin gibi anahtarla içeri itiyordum, fakat bu sefer o küçük parçayı komple fırlatıp atmış sanırım ,parça yerinde yok. Bu sebebten dolayıda yenisini almaktan başka çare yok gibi geliyor.
emr7919
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Koray » 27 May 2009, 21:12

rica ederim arkadaşım.  umarım ki düzeneğin bütününü satmaya çalışmazlar :) 
Koray
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti emr7919 » 28 May 2009, 20:51

Bugün Yüce Oto'ya (iş yerimin yanında sayılır) parçanın fiyatını sordum.

Tek olarak satıldığını fiyatının 15 TL olduğunu söylediler.

emr7919
Yeni Üye
Yeni Üye

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: FaBiCooPeR141 ve 6 misafir