xenon sorunu?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

xenon sorunu?

İleti maniak » 30 May 2009, 03:07

[quote="RoadFighter"]
Uzun farları xenon yapmak çok gereksiz bir uygulama olur.

Selektör yaparken farların geç yanmasından tutun da geceleri uzun farları 1 dk bile açık tutamamaya kadar birçok açıklaması var bu gereksizliğin.

Fabrika çıkışı uzun farları xenon olan araçlar(Passat B6 Highline,İnfiniti FX 35 aklıma gelenler) var mesela. Bu araçlarda da uzun farların xenon olmasını anlamıyorum.

Xenon ampüller fazla açıp kapamaya gelmiyor diye biliyorum. O nedenle -orjinal olarak da olsa- uzunlarda xenon gereksiz geliyor bana.

[quote="kadir_"]peki benim farlar H4 kısalar xenon uzunlar halojen ikisi yanyana bunun ampülünü değiştirebilirmiyim acaba?[/QUOTE]

H4'lerin de uzun far kısmı da xenon olan ampüller var. Değiştirebilirsiniz elbette.
[/QUOTE]

abi passatlarda hem şuanki kasa hemde bir önceki kasada highline larda bi-xenon vardı.yanı açıp kapama durumu yok sadece mercekteki açı değişimi ile kırılma ayalarnıp uzun menzil alınmış oluyor.xenon farlarla uzun yolda gece karanlıkta çok işe yaradığı bir gerçek.daha uzun mesafe ve net bir görüş...hızlı olan bu araçlar için daha uzağı görmekse bir gereklilik bence...

maniak
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti vedat-guler » 30 May 2009, 03:18

[quote="mygokhan"]Tamam buldum siz bizim 5 dükkan üstteki restaurant değilmi? :):):)  [/QUOTE]
tesadüfünde bu kadarı Smile bildiğim kadarıyla uzun senelerdir sizin şube orada, bizde nerden baksan 6-7 senedir burdayız. hala tanışmamız olmamız ayıp aslında Smile
vedat-guler
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mygokhan » 30 May 2009, 11:57

Cayimi icmeye beklerim :)
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti RoadFighter » 30 May 2009, 14:47

[quote="maniak"] [quote="RoadFighter"]
Uzun farları xenon yapmak çok gereksiz bir uygulama olur.

Selektör yaparken farların geç yanmasından tutun da geceleri uzun farları 1 dk bile açık tutamamaya kadar birçok açıklaması var bu gereksizliğin.

Fabrika çıkışı uzun farları xenon olan araçlar(Passat B6 Highline,İnfiniti FX 35 aklıma gelenler) var mesela. Bu araçlarda da uzun farların xenon olmasını anlamıyorum.

Xenon ampüller fazla açıp kapamaya gelmiyor diye biliyorum. O nedenle -orjinal olarak da olsa- uzunlarda xenon gereksiz geliyor bana.

[quote="kadir_"]peki benim farlar H4 kısalar xenon uzunlar halojen ikisi yanyana bunun ampülünü değiştirebilirmiyim acaba?[/QUOTE]

H4'lerin de uzun far kısmı da xenon olan ampüller var. Değiştirebilirsiniz elbette.
[/QUOTE]

abi passatlarda hem şuanki kasa hemde bir önceki kasada highline larda bi-xenon vardı.yanı açıp kapama durumu yok sadece mercekteki açı değişimi ile kırılma ayalarnıp uzun menzil alınmış oluyor.xenon farlarla uzun yolda gece karanlıkta çok işe yaradığı bir gerçek.daha uzun mesafe ve net bir görüş...hızlı olan bu araçlar için daha uzağı görmekse bir gereklilik bence...
[/QUOTE]

Passat bi-xenon'muş evet.

Demek ki çift mercekli(uzun far kısmındaki parça mercek gibi gözükmüyor gerçi) gibi gözüken farda da çalışma prensibi ampülün konum değiştirmesi ile gerçekleşiyor.

Hızlı olan bu araçlarda uzağı görme olayı mantıklı. Ama yurdum insanı alışmış önünü bile aydınlatmayan farlara. Sen xenon far ile seyrederken ,karşıdan uzunları açarak gelmeyi haddini bildirme olarak görüyor muhtemelen. (farklı bir konu gerçi)

Konu dışı olacak ama;

6000 k ve üstü ısı değerine sahip xenon ampüller mercekte bile olsa göz alıyor. (projektörlü far kadar değil tabi)

Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara

Önceki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir