fabia combi sabotaj

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

fabia combi sabotaj

İleti fabiakonya » 20 Haz 2009, 20:18

arkadaşlar konu biraz abartı olabilir ama sanıldıgı gibi değil.

konu su:

aracım 146.000'de ve arabam agustos gibi babam tarafından alıkonularak suudi arabistana gidecek.bu epey bi kilometre demek ve aracın nasıl gelecegi de meçhul.kısacası arabama kıyamıyom neymiş benim araba daha rahatmıs.kendi arabası 2005 toyota corallo.bende ilk aklıma kontak kabloları geldi kesiyim de çalışmasın diye ama vazgeçtım.kalıcı bi sorun olur diye beyin soketleri geldi aklımaacaba cıkarsam kalıcı bişey olur mu.

asıl sormak istediğin öyle bisey yapayım ki kalıcı olmasın ancak araba gitmesin serviste bu arızayı bulamasın.

ne olur arkadaslar yardım edin.

araba ziyan olacak gibi.

mail adresim:ceram_x@hotmail.com

fabiakonya
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti isikayhan » 20 Haz 2009, 20:23

son gün: aküyü sök, lastikleri çıkar ... ;)
Eğitimli insanlar topluma borçludurlar. Bir işin nasıl yapılabileceğini biliyorken bir başkasının yapamadığını görüp susmaları kendilerini yetiştiren o topluma ihanettir.

Bilgi paylaştıkça çoğalır.

M.Niyazi Saral
Kullanıcı avatarı
isikayhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Skoda Octavia 2009 1.6 MPI Facelift Elegance Tipt.

İleti fabiakonya » 20 Haz 2009, 20:28

o kadar basit değil abi bilir ya :D

anlar akuden oldugunu
fabiakonya
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 20 Haz 2009, 20:33

otomobil ile suudi arabistana gitmek? aman tanrım... araba yollarda yavşar, esner mahvolur.

arabaya ne yaparsanız yapın servis bulur. isteğiniz çok mantıksız, ne yaparsan yap, oturur başına bende bulurum. beyinin orda olmadığını kaputu açar bakar anlar Pederiniz. servisten gelen elemanda.

ama araba yerinden gitmesin istiyorsanız 1500 çeşit şey yazarım. ama nihayet anlaşılır.

hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti isikayhan » 20 Haz 2009, 20:34

sen de çok zor birşey sormuşsun :)

son seçenek: arabayla son gün ortadan kaybol ;)
Eğitimli insanlar topluma borçludurlar. Bir işin nasıl yapılabileceğini biliyorken bir başkasının yapamadığını görüp susmaları kendilerini yetiştiren o topluma ihanettir.

Bilgi paylaştıkça çoğalır.

M.Niyazi Saral
Kullanıcı avatarı
isikayhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Skoda Octavia 2009 1.6 MPI Facelift Elegance Tipt.

İleti fabiakonya » 20 Haz 2009, 21:30

aku hariç arabanın çalışmadıgını hiç bir sekilde anlamaz peder

bi çare ne olur servis işine gelince gidecekleri günün gecesinde yapacam yapacagımı.servise gitmeye vakti olmayacak
fabiakonya
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 20 Haz 2009, 21:35

e kolay, akü zaten kapağın altına, kutupları yalıt ne şekilde istersen(elektrik bandı vs...) tekrar geri tak kabloları. aman yerlerini karıştırma düzeltirken.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti fabiakonya » 20 Haz 2009, 21:37

ilk bakacagı yer aku olacaktır.aku işibiraz yas gibi abi.daha kapsamlı daha professiyonel bisey lazım.

o çölde o araba erir biter valla.toz duman sıcak ne filte kalır nede baska bisey
fabiakonya
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 20 Haz 2009, 21:39

[quote="fabiakonya"]ilk bakacagı yer aku olacaktır.aku işibiraz yas gibi abi.daha kapsamlı daha professiyonel bisey lazım.

o çölde o araba erir biter valla.toz duman sıcak ne filte kalır nede baska bisey
[/QUOTE]

ya sevgili kardeşim, bunun anlaşılmayacak bir şekli yok. babanız elbet ''bu oğlan ben gidemeyim diye yaptı'' diyecektir.

git benzini bitir, 3-5 km menzil kala dön park yerine, gazla onuda bitir.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti fabiakonya » 20 Haz 2009, 21:43

kontak kabloları - beyin soketleri - sigortalar bunlar hakkında yardımcı olabilirmisin abi
fabiakonya
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 20 Haz 2009, 21:52

yahu alemsin! LOL

sök madem yakıt pompasının sigortasını.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti fabiakonya » 20 Haz 2009, 22:02

vallahamı o zaman calısmazmı gerçekten
fabiakonya
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 20 Haz 2009, 22:07

e yani...
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti fabiakonya » 20 Haz 2009, 22:09

sigortalar

1- motor elektroniği hidrolik direksiyon 

2- benzinli motor kontrol ünitesi

3 - motor elektroniği

4 - enjekisiyon  subapları

5 - benzinli motor yakıt pompası (( senin dediğin bu sanırım ))

6- hidrolik direksiyon

bunlardan hansi garanti :DDD
fabiakonya
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 20 Haz 2009, 22:19

ben olsam tercihimi yakıt pompasından yana kullanırdım Smile
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti mygokhan » 20 Haz 2009, 23:06

Motor elektroniğine giden ince kablolardan bir kaçını görünmeyen yerden kes ve iletim sağlamayacak şekilde bantla.Bu şekilde hem kablo normal görünecek ama iletim yapmayacaktır.
En güzel arıza beyin arızasıdır.Servis beyin arızasını tamir edemez.En azından yenisi için yüklü para ister.Babanda o kadar para vermez vazgeçer :)

Açabilirsen motor beyin kutusunu aç.İçinde uzun bacaklara sahip kondansatör, transistor, veya soketli olan çiplerden varsa birinin bacağını kopart.Kapağını kapat.:)

Kart çalışmayacak ama geri dönüşü kolay olacaktır sen bildiğin için..Servis beyin çalışmıyor diyecek.Ama tamir için içini açmak istemezler genelde.Yenisi şu kadar derler.Muhtemelen 2000 TL civarı olur :)

Tek çare elektronik karta müdahale.. :)
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti RoadFighter » 20 Haz 2009, 23:33

Araba ile Ramazan umresine gidilecek galiba.

Yola çıkılacağı gün arabaya birşeyler yapmak hoş olmaz bence. Önceden de birşeyler yapılsa tamirat için servise götürülür ve durum hallolabilir.

Baştan anlaşmalı bence. Ama peder bey "arabayı ben almadım mı?" diyebilir şayet öyle birşey varsa.

Böyle birşeye ben de razı olmazdım. Babanızın arabası biraz daha yeni olduğu için kıyamıyor herhalde. Oysa Toyota ile gitse orada Toyota'dan da anlayan çoktur diye tahmin ediyorum trafikteki araçların %80'i Toyota olduğu için.

Gidiş geliş 6000 km'den fazla sürüyor muhtemelen.

2 sene önce bir akrabam Transit Connect ile hacca gitti.

Mazot namına bir sıkıntı yok. Güzergahta mazot kalitesi açısında sıkıntı olacak yerler pek yokmuş. (hatta 2 bidon mazot getirmiş zemzem gibi gösterip :))

Benzinli araçlar için de durum hakeza öyle.

Ama; Suudi Arabistan trafiği karışıktır. Orada araba kullanmak hakkaten zor. Ben orada bulunduğum sürede birkaç kazaya şahit oldum.(biri ölümlü kaza idi Allah göstermesin)

Rapor falan tutma yok tabi. Kaza sonrası araçlardan iniyorlar ve "selamun aleyküm,aleyküm selam " sonra yola devam.

Velhasıl bu tanıdığıın arabasına orada birisi çarptı. Birden fazla yerinde de ezik oluştu. Polis araba kaportalarını joplayabiliyor.

Dönüş yolunda tavana koyduğu bir eşya yerinden oynayarak tavanı ezmiş. Ön camı da çatlatmış. Yolda çöl fırtınasına yakalanmışlar ve kum vs. ile uğraşmışlar.

Bence oraya araba kiralayarak gitsinler. Minibüs tarzı birşey kiralanabilir.

Hatta güçlü bir araç kiralanırsa yolda benzin,mazot-fiyat sıkıntısı olmadığı için uzun çöl yollarında bastırılarak gidilebilir. (bizim tanıdığın dediğine göre 180'den aşağı gitmemiş geniş düzlüklerde.)

Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara

İleti mygokhan » 20 Haz 2009, 23:40

[quote="RoadFighter"]
Araba ile Ramazan umresine gidilecek galiba.

Yola çıkılacağı gün arabaya birşeyler yapmak hoş olmaz bence. Önceden de birşeyler yapılsa tamirat için servise götürülür ve durum hallolabilir.

Baştan anlaşmalı bence. Ama peder bey "arabayı ben almadım mı?" diyebilir şayet öyle birşey varsa.

Böyle birşeye ben de razı olmazdım. Babanızın arabası biraz daha yeni olduğu için kıyamıyor herhalde. Oysa Toyota ile gitse orada Toyota'dan da anlayan çoktur diye tahmin ediyorum trafikteki araçların %80'i Toyota olduğu için.

Gidiş geliş 6000 km'den fazla sürüyor muhtemelen.

2 sene önce bir akrabam Transit Connect ile hacca gitti.

Mazot namına bir sıkıntı yok. Güzergahta mazot kalitesi açısında sıkıntı olacak yerler pek yokmuş. (hatta 2 bidon mazot getirmiş zemzem gibi gösterip :))

Benzinli araçlar için de durum hakeza öyle.

Ama; Suudi Arabistan trafiği karışıktır. Orada araba kullanmak hakkaten zor. Ben orada bulunduğum sürede birkaç kazaya şahit oldum.(biri ölümlü kaza idi Allah göstermesin)

Rapor falan tutma yok tabi. Kaza sonrası araçlardan iniyorlar ve "selamun aleyküm,aleyküm selam " sonra yola devam.

Velhasıl bu tanıdığıın arabasına orada birisi çarptı. Birden fazla yerinde de ezik oluştu. Polis araba kaportalarını joplayabiliyor.

Dönüş yolunda tavana koyduğu bir eşya yerinden oynayarak tavanı ezmiş. Ön camı da çatlatmış. Yolda çöl fırtınasına yakalanmışlar ve kum vs. ile uğraşmışlar.

Bence oraya araba kiralayarak gitsinler. Minibüs tarzı birşey kiralanabilir.

Hatta güçlü bir araç kiralanırsa yolda benzin,mazot-fiyat sıkıntısı olmadığı için uzun çöl yollarında bastırılarak gidilebilir. (bizim tanıdığın dediğine göre 180'den aşağı gitmemiş geniş düzlüklerde.)

[/QUOTE]

Oldukça enterasanmış :) Connectle o kadar yola gitmekte çok kolay olmasa gerek..Zira konfor namına bişey yoktur o araçta.Binlerce km yol yapmak o arabayla düşünemiyorum bile..

Hakkaten Toyota daha bilinen bir araç olduğu için toyota ile gitmek daha mantıklı.Toyotalar alışıktır o yollara :) Fabia soğuk iklime alışkın, zor gelebilir :)

Peki kazalarda hasarlar nasıl giderilecek rapor tutulmazsa? O zaman kasko diye bişeyde yoktur o zaman..Polis arabayı neden jopluyor anlamadım?Şu araplarda ne garip yahu!
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

Sonraki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir