Fabia Cila?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Fabia Cila?

İleti Bluedays » 11 Ağu 2009, 15:47

Arkadaşlar fabiamda çok ufak tefek çizikler var. Gerçi aracım güzel duruyo cilalı gibi ama yinede ben zararsız bir madde ile aracı cilalamak istiyorum. Birde bu çizikleri nasıl yok ederim? Boyaya ve orjinalliğine zarar vermeden bu işlemleri yapabileceğim ürün var mı bildiğiniz? İnternetten alabileceğimiz? Yani benim bu konularda hiçbir tecrübem yok arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim.

Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

İleti lazianke » 11 Ağu 2009, 15:48

irfan hocam bu konunun uzmanıdır. ama forumu tararsanız da bulursunuz.
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti irfant » 11 Ağu 2009, 15:54

http://forum.donanimhaber.com/m_7367864/tm.htm

başlığındaki son 20 sayfada çoğu konuda bilgi eklemiştim...
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti alpko » 11 Ağu 2009, 16:11

[quote="irfant"]http://forum.donanimhaber.com/m_7367864/tm.htm

başlığında son 20 sayfada sonra çoğu konuda bilgi eklemiştim...
[/QUOTE]

Thumbs%20Up
alpko
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Bluedays » 12 Ağu 2009, 12:07

Arkadaşlar forumu araştırdım. İrfan hocanın bir çok yazısını da okudum ama sorularıma net yanıtlar bulamadım. Herşeyin nasıl yapılacağı en ince detayına kadar anlatılmış. Lütfen benim su sorularıma yardımcı olun. Ona göre uygulama yapacağım.
Dün carrefour da bu uygulama ürünlerine rastladım. Pasta ve Cila var.

1- Aracıma boya koruma falan yapmadım. 2005 model aracım. Pasta yapmam gerekiyor mu? Ufak tefek cizikler var ama can sıkıcı diil. Pasta yapmadan o cila ürünlerinden birini alıp, araç yıkandıktan sonra direk uygulayabilir miyim?

2- Eğer uygulayabilirsem hangi cila bu iş için uygundur ve aracın boyasının orjinalliğine bir zararı var mı bu işlemin?

Arkadaşlar lütfen yardımcı olun. Sabahtan beridir başım döndü forumda araştırmaktan...
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti irfant » 12 Ağu 2009, 12:21

Cilayı ne için uygularız, araba parlasın diye. Ama yüzeyde dairesel çizikler varken parlamasını beklemek yanlış olur.

O nedenle önce hafif bir polish (aşındırıcı) kullanılarak dairesel çizikler azaltılır ya da yok edilir, ardından wax uygulanarak bu parlak yüzey koruma altına alınır.

Kolayca erişebileceğiniz ürünler:

Polish (sünger pedle yedirilerek uygulanır, kurumadan silinir)

Wax (sünger pedle ince taba sürülür, kurutulur, mikrofiber bezle silinir)

Sünger uygulama pedi

irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Bluedays » 12 Ağu 2009, 12:34

irfan hocam bu pasta işini yapmam boyayı inceltiyor mu? yani yada arabama zarar veriyor mu?
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti irfant » 12 Ağu 2009, 12:41

Tüm polishler aşındırıcı içerir, çizik gidermek demek boyayı çiziklerin seviyesine indirmek demektir, ama yazdığım polish çok ince (hafif) bir üründür. Güvenle kullanılabilir.

Mikron mertebesinde aşındırma sağlar, o nedenle bir araçta 20-30 yıl boyunca her yıl hafif polish ile boya düzeltme işlemi yapılsa bile boyaya bir şey olmaz.

irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Bluedays » 12 Ağu 2009, 13:34

Saol hocam eline yüreğine sağlık. Şimdi bu söylemiş olduğun üç üründen sipariş edeceğim. Yalnız açıklamalarının birinde microfiber bez ile silinecek yazmışsın. Bunu nereden temin edebilirim. Birde bu üç uygulama sonrası cila gerekiyor mu yoksa bu uygulamaların içinde cila da mı var? hocam
birde resimli olarak bu uygulamaların olduğu bir link verirsen sevinirim hocam.
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti irfant » 12 Ağu 2009, 13:54

MF bezi de hepsiburada.com da bulabilirsin, keza marketlerde de var temizlik reyonlarında. Hem polish kalıntılarını silmek hem de kurumaya bıraktığın waxı silmek için kullanılıyor, en az 2 tane al derim.

Donanım haber forumdaki imzamda (*** ***) bulunan linke tıkla orada uygulama ile ilgili bolca konu var (pasta, cila, polisaj vs.), buradan veremiyorum zira o linkler bu forumda görünmüyor, engelleniyor.  Dead
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Bluedays » 12 Ağu 2009, 14:13

Anladım irfan hocam. :) Teşekkür ediyorum. Bu c.tesi uygulama yapacağım. Polish sünger pedle yedirilir kurumadan silinir demişsin. Nasıl olacak bu işlem? Gerçekten bu konudaki son sorum bu :))
İrfan hocam bir de bu örneğin ayağımızın değdiği plastik siyah yerler var ya kapıyı açınca, oraları nasıl eskisi gibi yapabiliriz. Siliyorum siliyorum yinede leke kalıyo ? bunlar içinde bir yöntem mevcuttur kesin
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti irfant » 12 Ağu 2009, 16:28

Siyah plastikler için plastik bakım ürünleri var, onlar epey iş görüyor, hem antistatik oldukları için toz tutmuyor hem de simsiyah gösteriyor. Bu ürün fitillerde, siyah dış plastiklerde kullanılabilir.

Polish için  aynen klipteki gibi, süngere koyacağın fındık kadar ürünü 30x30 cm lik alanda 2-3 dk yedir, sonra MF bezle kalanı sil...

irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti onur21 » 12 Ağu 2009, 16:49

kesinlikle bi araça pasta cila yapılmaz sebebi ise boyanın micronunu inceltir.yapacak tek şey sonax ta enson kampanya vardı 100 tl.di sonax 7 kat yükleme yaparak boyaya micron yüklüyor seramik teflon olmak üzere toplam 7 seans.böylece arabanın boyasında minumum zedelenme meydana gelir.pastayı söyle düşünün boyayyı inceltir.çizikler gider çünkü çiziklerin derinliğine iner sonrada cila vurulur.oh parladı denir.bi kaç seans yapıldıktan sonra aracın macunu kendini gösterir.
onur21
CLASSIC
CLASSIC

İleti irfant » 12 Ağu 2009, 16:55

[quote="onur21"]kesinlikle bi araça pasta cila yapılmaz [/QUOTE]

Kaplama yapmak farklı bir şey çizik gidermek farklı bir şeydir. Bir çiziği yok etmek için aşındırma yapılır, henüz dünyada başka bir metot icat edilmedi, bu konuda dünyaca tanınan teknik adamların yazılarını takip ederim devamlı. Sizin bahsettiğiniz boya koruma, benim yazdığı boya düzeltme, ikisi çok farklı şeyler. Elbette kimseye boyasına zımpara yapmasını ya da çok ağır aşındırıcı pasta ile girişmesini söylemiyorum burada. Adını verdiğim ürünü bir araştırınız önce, nedir, ne değildir?

Bir arabanın boyası 100 mikron, her sene polisaj yapıp 1 mikron inceltirsen o boya 100 yıl dayanır, 100 yıl kullanan var mı arabasını orijinal boyasını?

Sonax'ın 100 TL'lik kampanyasını ve o kapsamda neler yaptıklarını adım gibi biliyorum, o paraya yaptıkları işi de biliyorum, siz 100 TL'ye 7 kat teflon kaplattınız mı aracınıza? 

irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Bluedays » 12 Ağu 2009, 17:11

İrfan abi emeğine sağlık verdiğin bilgiler için.
İyi ki varsın abi. Kısmetse c.tesi günü aracıma bu dediklerini uygulayacağım.

Öncesi ve sonrası fotolarını çekip buraya koyacağım abi.

Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti irfant » 12 Ağu 2009, 17:14

Kolay gelsin. Ürünü önce küçük alanda deneyip güneş ya da güçlü ışık altında incele, seni memnun edecek bir sonuç aldıysan tüm araca uygulayabilirsin.

irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Bluedays » 12 Ağu 2009, 19:08

Valla sabırsızlanıyorum uygulamayı yapmak için :) İlk kez yapıcam ya. Bir de kendim yaparsam daha  iyi olacağı kanaatindeyim . İnsan emek verip, güzel bir iş ortaya çıkartınca çok daha güzel oluyor diil mi irfan abi? Bunu en iyi bilenlerdensin galiba..
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti irfant » 12 Ağu 2009, 20:10

Bir hobi ile uğraşmak güzel, işi-gücü unutmak, konsantre olmak, zaman, merak ve imkan varsa ne mutlu...
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Sonraki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir