sıcak havalarda gelen ses

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

sıcak havalarda gelen ses

İleti lazianke » 19 Ağu 2009, 06:34

arkadaşlar, ses sorularının pek verimli cevap bulamadığını bilmeme rağmen gene de sorayım dedim.

tatilde bir uzun yol yaptım. yolculuk başlarındayken kulağın ancak işitebildiği bir ses vardı. aracın sol orta veya arka kısmından geliyordu. araba yolda sallandıkça "cır cır cır" ediyordu. hani virajlarda lastik ötme sesi olur ya onun kesik kesik hali gibi bir sesti. 3000 km sonunda ses iyice bariz hale geldi. kasislerdeki sallanmalarda duyuluyor. ama amortisörlerden değilmiş gibime geliyor. bizim araçlarda egzoz askısı felan var mı? sanki öyle bir aksamın sesi..

bir de yağmurlu havalarda kesiliyor. var mı böyle bir tecrübesi olan???

lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti irfant » 19 Ağu 2009, 09:12

Ömer Hocam senin de deiğin gibi ilk olarak egzos askısına bak, var bizim araçlarda...

Egzosun yumuşak şekilde salınmasını sağlayan lastik takozlar var, su gelince yağmurda sesi kesiyor olabilir, ama arabada ses de yayılabilir, yürüyen aksamdan da geliyor olabilir, lifte aldırıp muayene ettir derim...

Selamlar
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti lazianke » 19 Ağu 2009, 23:58

arkadaşlar bugün bakım ustama gittim (Rize Sanayisinde VW Özel servisi Yılmaz Oto). daha önce fren disk ve balatalarını o değiştirmişti. aracı deneme sürüşüne aldı. sonra lifte alıp sol ön tekeri çekiçledi. çekiçlemede o sesi yaptı sonra tekeri söktü. fren diskinin bulunduğu kısımda bir iki büyük civatayı söküp yağladı ve taktı, ses kesildi.
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti irfant » 20 Ağu 2009, 08:49

Güzel haber  Smile
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011