Fabia ile 3 Takla

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Fabia ile 3 Takla

İleti magiciano » 22 Ağu 2009, 22:13

Değerli Skoda Dostları,

19.08.2009 tarihinde Antalya - Denizli arasında Karayollarının yeni mıcır döktüğü yolda aniden aşırı yavaşlayan önümdeki araç dolayısıyla frene dokundum ve aracım kontrolden çıktı ardından şarampole doğru 3 takla attık ve araç ters durumda kaldı. Aracımın tavanının çökmemiş olması emniyet kemerlerimizin takılı olması, benzin ve lpg depolarının da patlamaması sonucu kaza esnasında araçtan dışarı fırlayan kardeşim de dahil olmak üzere 4 kişi kazayı hafif ve orta hafiflikte yaralarla atlattık.

Çok sevdiğim ve güvendiğim fabişim bizi öldürmedi ancak bu gün aldığım habere göre kendisi pert olarak aramızdan ayrıldı. Aracın onca hasara ve 3 taklaya rağmen hava yastıklarının açılmamış olması ise beni gerçekten şaşırttı.

Bir pazarlama doktoru olarak Skoda Firması'ndan bu güvenlik problemi konusunda hesap sormayı planlamaktayım. Konuyla ilgilenen ve özellikle yasal açıdan bana yardımcı olabilecek arkadaşların yardımını beklerim. Buraya eklemek istemiyorum ama isteyen arkadaşlara aracın serviste çekilmiş fotograflarını gönderebilirim.

NOT: Emin olun ki emniyet kemeri gerçekten hayat kurtarıyor.

magiciano
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ufuk » 22 Ağu 2009, 22:18

çok büyük geçmiş olsun....size ve yakınlarınıza bişey olmaması sevindirici...Hava yastıklarının açılmaması konusunda da sonuna kadar gidin gerekirse dava açın....

tekrar geçmiş olsun...
ufuk
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti oguz » 22 Ağu 2009, 22:21

büyük geçmiş olsun gerçekten sizin ve yakınlarının canına bişe olmaması sevindirici. sorulması gereken hesaba bende katılıyorum ama hukuki boyutlarında yeterince bilgim olmadıgı için sadece katılmakla kalıyorum.

2005 fabia htp classic
2011 fabia 1.4 16v ambiante dynamic^^
Kullanıcı avatarı
oguz
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti lazianke » 22 Ağu 2009, 22:30

geçmiş olsun. Allah beterinden saklasın...
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti gokturk » 22 Ağu 2009, 22:40

büyük geçmiş olsun. Hava yastıkları acaba araç önden darbe almadığından mı açılmadı ?
gokturk
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti magiciano » 22 Ağu 2009, 22:43

sanırım ilk etapta açıklamaları bu olacaktır. yani aracın önden darbe almamış olduğu. ancak aracın ön camı şoför koltuğuna kadar içe girmiş, gösterge panelinin bile içeride camı patlamışken de açılmayacaksa bu hava yastıkları ille hayatta kalabilmek için burnunu mu çarpmalıyız aracın olacak benim savım  da..
magiciano
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 22 Ağu 2009, 22:43

geçmiş olsun, Allah beterinden korusun, sağlık endişesi olmaması sevindirici.

hava yastıklarının açılmamış olması doğaldır, takla anında airbag açılmasının bir mantığı yoktur, burunlamasına bi darbe olmadığı müddetçede açılmaz. yan hava yastığı opsiyonunuz varsa, yandan darbe yemediğiniz sürece açılmaz.

zaten takla atarken açılsada bi işe yaramaz.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti erolfabia » 22 Ağu 2009, 22:51

büyük geçmiş olsun...

erolfabia
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mayham85 » 22 Ağu 2009, 22:57

geçmiş olsun.

[quote="hakanerdogan"]geçmiş olsun, Allah beterinden korusun, sağlık endişesi olmaması sevindirici.

hava yastıklarının açılmamış olması doğaldır, takla anında airbag açılmasının bir mantığı yoktur, burunlamasına bi darbe olmadığı müddetçede açılmaz. yan hava yastığı opsiyonunuz varsa, yandan darbe yemediğiniz sürece açılmaz.

zaten takla atarken açılsada bi işe yaramaz.
[/QUOTE]

katılıyorum. bende 2008 ford connect ile makas attığını zanneden bir h...oğlu h.... yüzünden yoldan çıkıp takla attım. o kazadada açılmadı. ki açılsaydı büyük ihtimal ile daha fazla zararı olurdu diye düşünüyorum. biz o kazada iki kişi idik eğer kemerlerimiz takılı olmasaydı ne olurdu bilmiyorum.
mayham85
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti magiciano » 22 Ağu 2009, 22:57

ne yazık ki araçla takla atarken sizi yerinize sabitlemiş bir hava yastığının ne kadar çok darbeden korunmanızı sağlayabileceğini bizzat yaşayarak görmüş ve bu darbeleri almış bir insan olarak size katılmam mümkün değil.. araçla hiç takla attınız mı bilmiyorum ama emniyet kemerinin varlığı bile kendinizi bir oraya bir buraya vurmanıza yüzünüze gözünüze camlar dolmasına engel olmuyor.
magiciano
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti SEAHAWK » 22 Ağu 2009, 23:00

[quote="magiciano"]ne yazık ki araçla takla atarken sizi yerinize sabitlemiş bir hava yastığının ne kadar çok darbeden korunmanızı sağlayabileceğini bizzat yaşayarak görmüş ve bu darbeleri almış bir insan olarak size katılmam mümkün değil.. araçla hiç takla attınız mı bilmiyorum ama emniyet kemerinin varlığı bile kendinizi bir oraya bir buraya vurmanıza yüzünüze gözünüze camlar dolmasına engel olmuyor.[/QUOTE]

Geçmiş olsun; Allah'tan emniyet kemerleriniz takılıymış. Umarım bu emniyet kemeri takmamakta ısrar eden herkese örnek olur.Smile

Bu arada ilginç bir tesadüf; fakat "hiç takla attınız mı" dediğiniz arkadaşın da takla atmışlığı var. Hakan'ın da dediği gibi direkt ilgili bölge hasar almazsa açılması normal. Bu olay pek çok markada yaşanmıştır.

Ha; olaya bir de şu açıdan bakın. Diyelim ki araç bir yığın takla atıyor yanlamasına. En sonunda da aracın havada iken yönü değişiyor ve burun üstü çarparak hareketi sonlanıyor. İşte bu gibi bir durumda yanlamasına takla atarken ön havayastıklarının açılmamış olması en büyük şans olacaktır. Zira havayastığı sadece bir kez açılır.
SEAHAWK
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ufuk05 » 22 Ağu 2009, 23:07

Büyük geçmiş olsun.Aynı olay 2004 yılında benimde başıma gelmişti.Araba pert olmuştu kaza sebebiyle 1 ay sağlık problemlerim olmuştu.Çok şükürkü herhangi bi sorun kalmadı.Hava yastıkları 1,5 sn içinde sönmüş olur.Takla atılarak yapılan kazada bi faydası olmaz.Hava yastığının faydası önden yandan çarpma sonucu oluşan kazada anlık fayda sağlar.hava yastığı olan araçlarda emniyet kemerini kesin takın.40-50 ile kaza yaparsınız bişi olmaz ama emniyet kemeri takılı olmazsa kafa koparıyor.
ufuk05
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 22 Ağu 2009, 23:17

beyefendi, 2004 Opel Astra ile dere yatağına uçtum köy yolunda amcamın quattro A6 sı gibi 140 yapabilir miyim diye denedik, olmadı Smile

yan duran aracı düzeltip, düştüğü yerden binbir gayretle çıkarıp şehre kadarda gittim. Hava yastığı açılmaz...

ayrıca siz demişsiniz ki sizi sabitleyen bi hava yastığının olması iyi olurdu diye, hava yastığı açılınca öle açık kalmaz araba durana kadar, darbe anında araç sizi atar atmaz tutar ve milisaniyeler içinde söner, açık kalsa sizi boğabilir, açık kalamaz.

hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti Musa » 22 Ağu 2009, 23:22

abi geçmiş olsun arabayı 2.el almışsan daha önce kaza yapıp airbag açmışsa yaptıranlar airbag koymamış olabilir direnç koyarak beyini tamir ettirerek ve emniyet kemerlerini tamir ettirerek airbag ışığı söndürülebiliyor ama airbag kaza anında açılmıyor bide arabanın airbah ışığı yanıyorsa kaza anında airbag açmaz
Kullanıcı avatarı
Musa
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Skoda felicia

İleti magiciano » 22 Ağu 2009, 23:33

aracın ön tarafında da yeterince darbe var dediğim gibi önden gelen darbeyle gösterge camı bile patladı. Tüm görüşlere saygı duyarak konuyu diğer bir yana çekmek istiyorum. Ufuk bey pert süreci hakkında bilgi verebilirseniz sevinirim.
magiciano
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ufuk05 » 22 Ağu 2009, 23:40

Araba benim değildi.Kazayı arkadaşım yaptı.Bende araç içinde bulunuyordum.O süreçte hastanede yatıyordum.Pert işlemleri konusunda bilgim yok
ufuk05
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 22 Ağu 2009, 23:47

[quote="magiciano"]aracın ön tarafında da yeterince darbe var dediğim gibi önden gelen darbeyle gösterge camı bile patladı. Tüm görüşlere saygı duyarak konuyu diğer bir yana çekmek istiyorum. Ufuk bey pert süreci hakkında bilgi verebilirseniz sevinirim. [/QUOTE]

gelen darbenin camı patlatması mesele değil, radyatör ve gerisine kadar motor bloğuna etki edecek seviyede bi hasar yoksa patlamaz.

her neyse sizler iyisiniz, bizim için önemli olan bu.

aracınız pert olunca kaskonuz önce size ederinin altında bi para önerir, kesin, biraz hey heylenerek yükseltebilirsiniz.

kasko poliçesinde yazan fiyat örneğin arabamda 26 bin lira, gidip parçalasam bana 22 falan vermeye kalkabilirler.

gerçi şirketine göre değişiklik gösterebilir, para alırken araba pahalıdır, pert olunca ucuz bu düzen genelde böyle.

yada şu şekilde olur, kaskodan az bi para almak sureti ile -aracın hurda bedeli düşülerek- aracınız hala sizde kalabilir, ve kaskodanda aradaki farkı alabilirsiniz.

bu şekilde yaparsanız aracınızı yedek parça olarak satarak daha fazla kazanabilirsiniz, aracın durumuna göre değişir, ama şöylede olur, hurda aracı toplatırsınız tekrar trafiğe çıkar vs... bi ton katakulle falan, sonra onu satarsınız piyasa ederinin oldukça altına çift katmerli olur. tabi bu pis bi iş riskli önermez kimse.

hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti balarest » 23 Ağu 2009, 00:08

gecmıs olsun
bırıncısı hava yastıklarının hangı durumlarda acılır oldugunu arastır.

ıkıncısı aracın ıkıncı el sahıbı ısen hava yastıklarının faal oldugunu kontrol t. cunkı hava yastıkları tamır edılıyor ve saglıklı olmuyor. arastırmadan yargı surecıne gırme. emın olduktan sonra sonuna kadar gıt
balarest
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Kayseri

Sonraki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir