Fabia ile 3 Takla

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Fabia ile 3 Takla

İleti traty » 23 Ağu 2009, 00:09

geçmiş olsun kardeşim.içini karartmak istemiyorum ama işin en zor kısmı şimdi başlıyor bence.mal canın yongasıymış.kasko şirketin hangisi bilmiyorum ama arabanın piyasa değerini alabilmen zor gibi.koparabildiğin kadar çok koparmaya çalış sen...

traty
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ufuk » 23 Ağu 2009, 00:25

arkadaşımda megan II vardı oda virajı alamayarak tek takla atarak aracını perte çıkardı.fakat tüm hava yastıkları açılmıştı.sonrdadan konuştuk ve fotolarıda gördüm.önden bir darbe kesinlik ile yoktu tarlanın ortasında ölece duruyordu.nese hava yastıklarının faydasını ve emniyet kemeri ile birlkte çok gördüğünü vurgulamıştı.

Hava yastıklarının açılmaması bence normal değil...
ufuk
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti RoadFighter » 23 Ağu 2009, 00:55

Büyük geçmiş olsun.
Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara

İleti şahinbey » 23 Ağu 2009, 01:05

Büyük geçmiş olsun.2006 şubatında kardeşime ait 2004 focus'la 20 metrelik uçurumdan aşağıya uçtum,emniyet kemerim takılı değildi ve ben kendimi arka koltukta buldum,oraya nasıl geldim anlayamadım,birkaç kırık ve sıyrıkla kazayı atlattım,araç dört tekerin üstüne düştü,şase eğildi camların hepsi patladı,motoru attı ama airbaglerin hiç biri açılmadı...Aracın kasko değeri (kaskoda yazan) 28.000tl olmasına rağmen uzun uğraşlar sonucu 22,750 zar zor alabildik.Bu arada kasko şirketinin ilk teklifi 19,500tl. idi..Fiyat konusunda bastırmazsan ucuz rakamlar veriyorlar ilk etapta haberin olsun.

şahinbey
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mygokhan » 23 Ağu 2009, 01:14

Çok geçmiş olsun..

Hakan'ın dediklerine katılıyorum..Önden belirli açıdan ve şiddetten çarpılmadığı sürece ön hava yastıkları genelde açılmıyor.Bu normal..Ayrıca bazende takla anında ön şase ucu tarafında darbe sesörleri bulunmaktadır.Bu sensörler bazen darbenin şiddetine bağlı olarak takla olarak gerçekleşen kazada bile açılabiliyor.Ama gereksiz bir açılma olurdu.Zira takla anında sizi koruyamayacaktır.Ama yan hava yastıkları olsaydı ve açılsalardı en azında kafayı emniyet kemerinin yükseltme ve alçaltma parçasına çarpmaktan koruyabilirdi..

Sağlıklı olmanız güzel..Allah beterinden korusun.Tekrarını yaşatmasın inşallah.

Fabia sağlam araç vesselam..
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti baho06 » 23 Ağu 2009, 01:24

sevgili kardeş geçmiş olsun.bi resim eklesene.olan olmuş.bizde ona göre yorum yapalım.şimdi nedesek boş
baho06
CLASSIC
CLASSIC

İleti asdfghjk » 23 Ağu 2009, 03:21

Öncelikle geçmiş olsun... Ciddi bir hasar almamanız sevindirici.. Ancak kaza ile ilgili bir kaç fotoğraf koyabilirseniz daha güzel yorumlarda bulunabiliriz. Ben airbaglerin açılıp açılmaması konusunda hiç takla atmadığım hatta hiç airbag açılacak bir kaza yapmadığım için bir şey diyemeyeceğim, ancak aracınızın kaç model olduğunu merak ediiyorum.. Çünkü nasıl ki bir egzosun ya da bir lastiğin ömrü varsa airbaglerinde bir ömrü vardır ve yaklaşık (Emin olmamakla beraber üretici firmadan) 2 yıl garantili olup, 9 sene boyunca açılabileceğini bu işi yapan arkadaşlarımdan duymuştum.. Tekrar geçmiş olsun...
asdfghjk
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İzmir

İleti SELİM_ANK » 23 Ağu 2009, 05:20

eğer araçta yan havayastıkları varsa ve açılmamışsa sorun! ancak ön havayastıklarının açılması için ön tamponun iç kısmındaki sensorlerin darbeyi algılaması gerekir. Yani darbe ön tampona gelmediği taktirde isterse ön camı göstergeleri parçalasın hiçbir anlamı yokWink
Kullanıcı avatarı
SELİM_ANK
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: Octavia Elegance 2003

İleti özgür_ » 23 Ağu 2009, 07:19

geçmiş olsun Allah tekrarını göstemesin
özgür_
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti turuncuklu » 23 Ağu 2009, 11:25

Geçmiş olsun.Allah kazadan beladan saklasın.
turuncuklu
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti 34SCU59 » 23 Ağu 2009, 13:48

çok çok geçmş olsun allah korumuş

konu ile alakasız ama hava yastıgı olarak birsey diyecem...dun ilk olarak yüzüme hava yastıgı patladı...asker konvoyundaydık ortalama 10-15 km hzındaydık ve birden bire hava yastıkları yuzumuze patladı nedendir nedir bilmiyoruz ama hala sokundayız kasko şirketi ise arac darbe almadıgı için para vermezler diyor..

arac 2000 model ford focus sport trend 2.0 3kapı sizin bir bilginiz olabilirmi acaba
NEW İBİZA CUPRA 2013 YEARS..
34SCU59
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Barbaros ÇAKIR
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: 2011 FORD C-MAX TİTANYUM X 1.6 TDCİ

İleti AV-2006 » 23 Ağu 2009, 15:31

Geçmiş olsun.Stern%20Smile

• FABİA TDI
Kullanıcı avatarı
AV-2006
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hasan murat bilgin
Arabanız: fabia

İleti Balki, Burak » 23 Ağu 2009, 16:55

geçmiş olsun allah beterinden saklasın
Kullanıcı avatarı
Balki, Burak
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Burak BALKI
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Peugeot 306

İleti hdoner » 23 Ağu 2009, 18:58

Geçmiş olsun . ..walla ben 2007 de  avrupa clio ıle yaptığım kazada araba kayarak kayaya carptı ve 320 derece döndü hem arabanın önu hemde arkası mafoldu .Araba perte çıktı . 0 airbag açıldı :(:( .Ayrıca olay yerine sonra gittiğimde abs olmasına ramen 20m kızaklamadan dolayı lastik izi vardı .Aynı araçta karlı yolda asr in hiç bir işe yaramadığını gördüm.Bu nasıl iş anlamadım ..Kanaatimce her arabada donanım aynı kalitede olmuyor bu yüzden araba alırken iyi araştırma yapmak gerekiyor
Kullanıcı avatarı
hdoner
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hetepe » 24 Ağu 2009, 11:27

Öncelikle geçmiş olsun, Sizde ve yakınlarınızda büyk ve kalıcı bir sorun olmaması sevindirdi bizi.Parçası pahalı olan VW grubu araçlarının değil taklada, ufak vuruklarda bile pert olması normaldir.
Hava yastıklarının açılma senaryosu ise tamamen kaza biçimi ile ilgilidir.Ön iki hava yastığı varsa diz hava yastıkları 25 km/s hızdan itibaren önden direkt olarak gelen ve sağa sola belli bir derece değeri olan sadece ön çarpma tipinde açılır.

Varsa yan/perde hava yastıkları yandan direkt ve açılı çarpmalarda açılır.

Varsa A sütunu ve tavan hava yastıkları üstten gelen çarpma/ takla durumunda açılır.

-üstünüze alınmayın- bazı insanlar 10 hava yastığı olan araçlla önden kaza yapıp, tüm hava yastıklarının açılmasını bekliyorlar.

Bundan dolayı eğer fabişiniz önden darbe almadıysa sürücü ve -varsa- ön yolcu hava yastığının açılmaması normal.

Zaten hava yastığının koruma işlevi sadece ölümcül hasarı en aza indirmektir.Aracın kırılan camı, plastiğin size vereceği hasarı engelleyemez ve hatta belki daha fazla zarar bile verebilir.(Örneğin gözlüğünüz varsa ölümcül kafa hasarı almazsınız ama -Allah vermesin-  kırılan gözlüğünüz kör edebilir.)

Fabiayla çok ciddi kaza yapmış olan ben bu kaza sonrası birçok arkadaşımın skoda almasına neden oldum.Yani sağlam ve güvenilirliğini her ortamda belirtirim.

(Muhtemelen konunun bir de yasal süreci var, yaralanmalı kazada kimse şikayetçi olmasa bile kamu davası açılır, kolaylıklar dilerim.)
Tekrar geçmiş olsun der, tekrarını yaşamamanızı dilerim.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti kobalt » 24 Ağu 2009, 11:53

Öncelikle geçmiş olsun,pert olup olmamasına karar verecek olan sigorta eksperidir.Aracınızı sigorta ile görüştükten sonra belirlediğiniz servise getirirler,gelen eksper bir zarar ziyan raporu düzenler,raporunu sigortaya verir.Sigorta aracınızın şu anki ve bu haliyle satabileceği maksimum fiyatı araştırır,eğer bu fiyatla onarılıp size verileceği fiyat arasındaki fark sigortanın aleyhine ise pert ilan eder,yok onarım bedeli şu anki fiyatla toplandığında düşük kalıyorsa onartırır.Pert olamsı halinde şirketine göre 3 hafta ile 1,5 ay arasında bir zamanda paranız hesabınıza yatar.Yalnız mutabık kalacağınız rakam konusunda ısrarcı olun,mümkün olduğu kadar kesinti yapmaya çalışırlar.

Hava yastığı konusunda Hakan arkadaşımıza katılıyorum,her zaman açılmaz ama benim octavia da marşbiyele çarrpan bir taşla yan hava yastığım açıldı,şok oldum.
kobalt
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti cineration » 25 Ağu 2009, 15:39

Büyük geçmiş olsun,

Airbag ile ilgili Autolive firmasından bilgi almanızı tavsiye ederim. Çünki Autolive Türkiyede üretim yapan bir firma olmasına rağmen yurt dışında üretilen bir çok araçta kullanılmaktadır. Muhtemelen VW gurubu da Autolive firmasından airbag alıyordur.

Airbaglerin açılması için gerekli olan şartların neler olduğunu da öğren. Eğer hukuki sürece girersen bu bilgi işine yarayacaktır.

Selamlar

Tekrar geçmiş olsun

Allah herkesi bu tür kazalardan korusun.
Ben skoda Fabia almadan önce sanki yollarda hiç Fabia yoktu
Kullanıcı avatarı
cineration
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Sakarya
Arabanız: 2001 model Fabia 50KW(68BG)

İleti pippen » 26 Ağu 2009, 22:54

Herşeyden önce gelmiş geçmiş olsun,pert olup olmamasına karar verecek olan sigorta eksperidir. Eksper ile iyi ilişkiler kurmanız gerebilir. Aracınızı sigorta ile görüştükten sonra belirlediğiniz yada belirledikleri servise çekerler,gelen eksper bir zarar raporu düzenler, %60 'tan fazla hasar tespit ederse pert olduğunu söyleyebiliriz. Sigorta aracınızın şu anki ve bu haliyle satabileceği maksimum fiyatı araştırır,eğer bu fiyatla onarılıp size verileceği fiyat arasındaki fark sigortanın aleyhine ise pert ilan eder,yok onarım bedeli şu anki fiyatla toplandığında düşük kalıyorsa onartırır.Pert olması durumunda  halinde sigorta şirketinizi bilmiyorum ama en iyisi 2 hafta ile 8 hafta arasında bir zamanda paranız hesabınıza yatar. Yalnız mutabık kalacağınız rakam konusunda ısrarcı olun,mümkün olduğu kadar kesinti yapmaya çalışırlar. Size tavsiyem aracın kasko değerinin %95 altında bir değere kesinlikle onay vermeyin.

Allah sizi sevdiklerinize bağışlamış.

Hayırlı Ramazanlar. 

pippen
Yeni Üye
Yeni Üye

ÖncekiSonraki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 21 misafir