Lastik Ebatı ve Kilometre Sayacı

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Lastik Ebatı ve Kilometre Sayacı

İleti fmaka » 31 Ağu 2009, 20:10

size bir site işinize yrayabilir.bende ebatları 195 ten 205 e çıkardım hız değişti.

fmaka
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: a5 octavia elegance mpı/lpg

İleti Melih » 01 Eyl 2009, 01:40

Hız göstergesinde mutlaka değişiklik oldu. Benim burada bahsettiğim sayaç eski lastiklerimle de şimdi taktığım lastiklerle de aynı mesafe de kilometre göstergesi aynı değerleri yazıyor. Bu arada Engin bey kardeşim sen daha önce başka bir lastik ebat konusunda lastiklerini bu ebata dönüştürdüğünü ve yakıtta artış olduğunu belirtmişsin acaba ne kadar artış oldu? Eski lastiklerimle yaptığım en son uzun yolda 40 lt. benzinle 754 km yol yapmıştım acaba buna göre nasıl etki eder. Bir görüş belirtilmisin tecrübelerine dayanarak.  
DOĞRU SENDELER AMA YIKILMAZ...
Kullanıcı avatarı
Melih
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Melih
Nereden: Aydın
Arabanız: Toyota/Corolla/1,33/2012

İleti hetepe » 01 Eyl 2009, 10:11

[quote="Melih"]Hız göstergesinde mutlaka değişiklik oldu. Benim burada bahsettiğim sayaç eski lastiklerimle de şimdi taktığım lastiklerle de aynı mesafe de kilometre göstergesi aynı değerleri yazıyor. Bu arada Engin bey kardeşim sen daha önce başka bir lastik ebat konusunda lastiklerini bu ebata dönüştürdüğünü ve yakıtta artış olduğunu belirtmişsin acaba ne kadar artış oldu? Eski lastiklerimle yaptığım en son uzun yolda 40 lt. benzinle 754 km yol yapmıştım acaba buna göre nasıl etki eder. Bir görüş belirtilmisin tecrübelerine dayanarak.   [/QUOTE]
Yakıt işi biraz da araç motoruyla ilgili, 1.2 motor 1.4 e göre bayağı zayıf olduğundan, egzoz, filtre, lastik havası ve ölçüsü  gibi faktörlerden anında etkileniyor.

205 45 16 olarak kullandığım lastiklerde yol tutuş ve görüntü harikayken km de 18 kuruş yakan araba birden 30 kuruşlara yaklaşmaya başlamıştı.İlk alındığında orjinal lastikleriyle 16-18 kuruş arası yakarken 185 60 14 ölçüsünde 20 kuruş tüketiminden aşağı hiç düşmedi.

185 lik lastikler şu an bitmiş durumda ve ben 165 lik ölçüye geri dönmeyi düşünüyorum, istediğim ölçüyü bulamazsam en azından 175 65 14 ölçüsünü de kullanabilirim.Ne kadar ince, o kadar tasarruf...
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti Melih » 01 Eyl 2009, 13:23

[quote="hetepe"][quote="Melih"]Hız göstergesinde mutlaka değişiklik oldu. Benim burada bahsettiğim sayaç eski lastiklerimle de şimdi taktığım lastiklerle de aynı mesafe de kilometre göstergesi aynı değerleri yazıyor. Bu arada Engin bey kardeşim sen daha önce başka bir lastik ebat konusunda lastiklerini bu ebata dönüştürdüğünü ve yakıtta artış olduğunu belirtmişsin acaba ne kadar artış oldu? Eski lastiklerimle yaptığım en son uzun yolda 40 lt. benzinle 754 km yol yapmıştım acaba buna göre nasıl etki eder. Bir görüş belirtilmisin tecrübelerine dayanarak.   [/QUOTE]
Yakıt işi biraz da araç motoruyla ilgili, 1.2 motor 1.4 e göre bayağı zayıf olduğundan, egzoz, filtre, lastik havası ve ölçüsü  gibi faktörlerden anında etkileniyor.

205 45 16 olarak kullandığım lastiklerde yol tutuş ve görüntü harikayken km de 18 kuruş yakan araba birden 30 kuruşlara yaklaşmaya başlamıştı.İlk alındığında orjinal lastikleriyle 16-18 kuruş arası yakarken 185 60 14 ölçüsünde 20 kuruş tüketiminden aşağı hiç düşmedi.

185 lik lastikler şu an bitmiş durumda ve ben 165 lik ölçüye geri dönmeyi düşünüyorum, istediğim ölçüyü bulamazsam en azından 175 65 14 ölçüsünü de kullanabilirim.Ne kadar ince, o kadar tasarruf...
[/QUOTE]
Teşekkür ederim bilgilendirdiğin için. İki hafta sonra Eskişehire gidicem o zaman anlıcaz bakalım ne yakacak nasıl olacak.
DOĞRU SENDELER AMA YIKILMAZ...
Kullanıcı avatarı
Melih
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Melih
Nereden: Aydın
Arabanız: Toyota/Corolla/1,33/2012

Önceki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 14 misafir