Vites Geçirirken Zorlanma ve ikaz lambaları

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Vites Geçirirken Zorlanma ve ikaz lambaları

İleti pureblood » 27 Ağu 2009, 14:01

merhabalar 2003 model bir fabiam var.68bin km de.bu son günlerde araçın vitesini geçirirken zorlanıyorum.sanki vites yağı işlevini yitirmiş gibi.araç durur vaziyetteyken vites çok daha zor geçiyor.Geri vitese taktıgımda ise garç diye ses yapıyor bişeye sürter gibi ses geliyor.arabayı 1.vitese taktıgımda da kalkarken titreme yapıyor araca gaz vermeme ragmen.stop edecekmiş gibi.

daha sonra herzmanki markadan herzamanki oktanında benzin aldım. araçla eve geldikten bir süre sonra tekrar çıkmak istedigimde de butun ikaz lambaları yandı uyarı sesi geldi.bi kaç kez  kontak açp kapatınca geçti ve sadece motor elektronigi ikaz lambası yanık kaldı.direksiyon agrlaştı filan.bunun onunla ilgisi varmıdır dersiniz?daha önce ilaç katarak benzin aldıgımızda aracın lambaları yanmştı ve buna dogal demişlerdi ancak az bi benzin aldım ve böyle oldu yardımınıza ihtiyacım var.

pureblood
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 27 Ağu 2009, 14:09

güzel, her şey normal seyrinde, direksiyon arızası 2004 ve öncesi fabiaların standart donanımıdır.

direksiyon açı sensöründe olabilir problem, yada hidrolik pompasında. hemen yaptırmayın belki sizinkisi geçici olarak oluvermiştir, ama şunuda söliyim belki direksiyon yağını ekleyincede düzelebilir.

direksiyon arızasında kendi direksiyon şekilli lambası yanar, sizin ki umarım o an sapıtıp arıza yapıp düzelmiştir, yoksa biraz paranız gider. (belirtisi direksiyon ağırlaşması)

vites geçişleri için ya debriyajınız artık değişecektir tam ayıramıyordur, yada şanzıman yağınız... EPC lambası ile şanzıman-debriyajın alakası olmuyor.

yakıta ilaç kattım demişsiniz, o bile sebep olabilir, bu tarz şeylere itibar etmeyin, bir testte bu yakıt katkılarının gücü etkilemediği hatta bazılarının %5 düşürdüğü ispatlanmıştır.

aracınızın oktan normalleri dışına çıkarır bu katkılar, daha performanslı olması için piston ÜÖN ayarı değişilmelidir, yüksek performanslı araçlarda iş görür fabialarda değil.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti pureblood » 27 Ağu 2009, 14:29

daha önce aracın keçe donanımı delinmişti o yüzden direksiyon hidroliği açıyodu onu yaptırdık direksiyon agrlaştı normalden fazla.geçer dendi ama aynı kaldı çnkü direksiyon sökülüp tamir edildi tekrar takıldı.ikaz lambaları bikaç kez daha böyle sapıtıp yandı ama her götrdgmzde geçici arıza oldgnu ve bunu sildiklerini söylediler.

diger sorun için umarım dediginiz gibi şanzıman yagından kaynaklanıyodur diger türlü biraz maliyetli bir iş gibi göründü bana açıkçası.

araca ilaç katmamın sebebi de servise götrdgmde benzinden çok verm alamadıgımızı biryerlerin tıkalı oldgnu söyledi (suan tam hatırlamıyorum) oktanı 95 den 97 ye geçirin depoyu fullediginizde de dedigim ilacı alın ve katın dedi.biz onun üzerine böyle birşey yaptık.
bilgilerinizi paylaştıgınız içn çok teşekkür ederim fikir edinmeme  yardımcı oldunuz.
pureblood
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti pureblood » 29 Ağu 2009, 01:18

sanırım vitesin zor geçmesinin sebebi debrijyaj balatasının miyadını doldurmasıymış :(

pureblood
Yeni Üye
Yeni Üye

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir