fren hidroliği değişimi?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

fren hidroliği değişimi?

İleti Koray » 30 Ağu 2009, 18:46

sevgili arkadaşlar. motor bölmesi içinde bulunan fren hidroliği kabındaki sıvıyı kendimiz şırınga ve benzeri malzemeyle çekip üzerine yeni hidrolik eklesek yeterli bir işlem olur mu? ya da fren sisitemi içndeki bütün sıvının boşaltılarak değişmesi mi gerekiyor. frenlemede herhengi bir sorunun yok ama forumda sıkça söz edilen, araçtaki sıvıların belirli aralıklarla değişmesi gereğinden dolayı soruyorum. yardımlarınız için sağolun.

Koray
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti asongur » 30 Ağu 2009, 19:26

üzerine aynı renkte hidrolik yağı ilave etmeniz yeterli olacaktır.
asongur
CLASSIC
CLASSIC

İleti Koray » 30 Ağu 2009, 21:08

dot 4 özelliği olan bir yağ koyacağım elbette. ancak hidorlik düzeyinde bir eksilme yok. ben  yalnızca yağı yenilemek için söylediğim yöntemin uygun olup olmadığını sormuştum.
Koray
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti elemsi » 30 Ağu 2009, 21:16

sanmıyorum ...mantıklı gelmedi bana ...
elemsi
CLASSIC
CLASSIC

İleti mbarman » 31 Ağu 2009, 10:11

aynı işlevi görmez. kural sistemdeki tüm hidroliğin tekerlek silindirleri üzerindeki hava alma ventili üzerinden boşaltılarak değiştirilmesidir. ancak her nekadar hidroliğin düzenli olarak değiştirilmesi öneriliyorsada bu en kötü kullanım şartları göz önüne alınarak yapılmış bir öneridir. esas olan iki balata değişiminden sonra yağın değişmesidir. buda tamamen kullanıcıya bağlıdır. çok sık ve sert fren kullanan biri ile az fren kullanan birinin hidrolikleri eşit bozulmaya uğramaz. dolayısı ile az fren kullanan daha uzun hidrolik ömrüne sahiptpr. hidroliğin en büyük düşmanı aşırı ısınma ve nemdir
ÖMÜR DEDİĞİN BİR GÜNDÜR, O GÜN BUGÜNDÜR
Kullanıcı avatarı
mbarman
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: mehmet
Nereden: Kırklareli
Arabanız: SEAT LEON 1,6TDİ CR DSG STYLE BEYAZ 2011

İleti hetepe » 31 Ağu 2009, 10:35

Genel kural 2 yılda bir değişimi öneriyor ama servis ''katiyyen değiştirilmez'' diyor.(antifriz için de aynı kural geçerli)
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti lazianke » 31 Ağu 2009, 18:58

pahalı bir işlem değil, gidin sanayide dot4 kullanan herhangi bir özel vw servisinde değiştirtebilirsiniz.
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti lazianke » 31 Ağu 2009, 18:59

[quote="hetepe"]Genel kural 2 yılda bir değişimi öneriyor ama servis ''katiyyen değiştirilmez'' diyor.(antifriz için de aynı kural geçerli)[/QUOTE]
nasıl yani? kitapçıkta 2 yılda bir değiştirin yazıyor!!!
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti Koray » 31 Ağu 2009, 20:12

elimde fazladan dot 4 hidrolik yağı vardı onun için hemen benim 2 dakikada yapabileceğim birşeyse ve uygunsa diye sormuştum. ama uygun olmadığını gördüm. sağolun ilginiz için
Koray
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti IYIGIT » 01 Eyl 2009, 10:39

bence uygun değil, sebebi şu. hidrolik yağı değişmesine gerek yok.çünkü fren hidroliği diğer hidrolik veya motor yağı gibi hareketli bir yağ değil.hep aynı seviyede durur, sadece durur.buyüzden eğer eksilirse ekleme yapılabilir bunun için bir ustadan evet bu yağ değişmeli veya ekleme yapılmalı onayı aılnmalı, KARAR SİZİN
IYIGIT
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mbarman » 01 Eyl 2009, 11:45

[quote="IYIGIT"]bence uygun değil, sebebi şu. hidrolik yağı değişmesine gerek yok.çünkü fren hidroliği diğer hidrolik veya motor yağı gibi hareketli bir yağ değil.hep aynı seviyede durur, sadece durur.buyüzden eğer eksilirse ekleme yapılabilir bunun için bir ustadan evet bu yağ değişmeli veya ekleme yapılmalı onayı aılnmalı, KARAR SİZİN[/QUOTE]
ustalarınıza okadar güvenmeyin. hidrolik yağına bakarak hangi kriterlere göre değişme onayı vereceğini merak ettim. yağın özelliğinin bozulduğunu ancak kimyasal analiz yaparak anlayabilirsin. öyle bakıpta onay verecek bir usta ben göremiyorum. burada onay verecek olan son kullanıcı yani sürücüdür. aracı sürüş tekniğine bakarak yağın değişimini isteyebilir. ama değişmezsede okadar çok büyük bir problem yaşanmaz. 30-40 yıl hiç hidrolik değişmemiş en az birkaçyüzbin araç var yollarda. tek olumsuz yanı içindeki su moleküllerinin zamanla frensistemi özellikle tekerlek silindirlerinde korozyona sebep olması ve pistonlerin oksitlenme neticesinde kıkışması, aşınmadan dolayıda hidrolik sızdırmasıdır
Kullanıcı avatarı
mbarman
CLASSIC
CLASSIC

İleti fmaka » 02 Eyl 2009, 02:19

kullanım kitapçığına göre 2 yılda bir değiştirin uyarısına göre hareket edersenız mantıklı.ben bu yıl araç 3 yaşına girdiği için değiştirdim.değiştirmeyiz demediler.paşalar gibi değişimi yaptılar.
fmaka
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: a5 octavia elegance mpı/lpg

İleti sonertevfik » 02 Eyl 2009, 06:46

Arkadaşlar benim anlayamadığım şey, bu fren hidrolik yağının belirli bir ömrü varmı? 
BİZ OSMANLIYIZ... ÇOK ÖZLÜYORUZ...
sonertevfik
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Soner Tevfik
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Skoda Felicia GLX-İ

İleti mbarman » 02 Eyl 2009, 10:06

[quote="sonertevfik"]Arkadaşlar benim anlayamadığım şey, bu fren hidrolik yağının belirli bir ömrü varmı?  [/QUOTE]
teorik olarak dış etkenlere maruz kalmamış bir yağın ömrü sonsuzdur
Kullanıcı avatarı
mbarman
CLASSIC
CLASSIC

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir