1. VİTES SORUNU

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

1. VİTES SORUNU

İleti zurna1788 » 14 Eyl 2009, 00:43

abilerim ve arkadaşlarım  varsa ablalarım merhaba... benim fabia bugün 1.vites e geçişte bana 1,2 defa sorun çıkardı...sanki birşeye takılıyormuş gibi oluyor ve vites geçmiyor...problem neyden kaynaklanabilir acaba... cvplarınızı bekliyorum :) tşkler...

Var olduğun için değil,hayallerin ve hedeflerin için yaşa...
Kullanıcı avatarı
zurna1788
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Em-Ka
Nereden: Adana
Arabanız: Skoda Fabia 2001 68 hp ( SATILDI )

İleti delidolu » 14 Eyl 2009, 00:56

Geçen vw golf aracı olan bir arkadaşım bahsetmişti, vites geçişleri ile ilgili problem yaşandığında aracın alt kısmında vites değişimlerinde hareket eden mekanik bazı kollar varmış bunların greslenmesi sonucunda vites geçişleri ciddi oranda rahatlama oluyormuş, ben onun yalancısıyım....
Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti zurna1788 » 14 Eyl 2009, 00:58

özkan abi benim yapabileceğim birşeymidir acaba bu... alta sıvışsamda yağlasam :))
Kullanıcı avatarı
zurna1788
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti denkeb » 14 Eyl 2009, 01:50

valla benimde aynı problemim vardı arkadasın dedigi gibi gres yagı ile epey gitti 1ve2 ye gecisi aracı bilmeyen cızırdatıyordu ama gresle epey gecti
ama simdi 4.viteste gaza bastımı asırı titreme oluyor vites kolunda onu cözmeye calısıyorum
denkeb
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti delidolu » 14 Eyl 2009, 02:39

Elinde gres tabancası varsa aracın altında koruma levhası yoksa, eh elinde 1az bu tür işlere yatkınsa neden olmasın? her şeyi parayla sanayiye yaptıracak değiliz heralde, el emeği göz nuru denen bişi var... çok şükür el de var göz de... eee ne duruyorsun... helva yapsana helva yapsana -burası tam olmadı galiba- :))))
Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti Mayk » 14 Eyl 2009, 03:16

Nadirende Olsa Bendede Oluyordu. Sanayıde Kaldırttım Aracı Yagladı 5 Dk Sürmedi. Para Falanda Almadı.
Mayk
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AhmetH » 14 Eyl 2009, 09:54

Mekanik bir sorunmudur bilmiyorum ama  eski kamyoncu usulü ve ileri bir sürücülük becerisi hatta yarış pilotu davranışı olan "çift debriyaj ve aragaz verip vites düşürme" yöntemini kullanmanızı tavsiye ederim.

benimde  1. vites senkromeçinde yaşına ve kilometresine bağlı olarak aşınma var sanırım  çok zorlanıyorum  ışıkta yavaşlarken 1. vitese sokmaya.

neyse yapılışını anlatayım ;

vitesi debriyaja basıp boşa çıkartın sonra debriyajı bırakın.

debriyaja basmadığınız bu anda bir aragaz verip hemen sonra  debriyaja basarak vitesi 1 e  takın.

verdiğiniz gazın miktarını zamanla  tecrübe ederek en uygun şekilde ayarlarsınız.

bu yöntemle senkromeçlere binen yük  önemli ölçüde azalıyor  senkromeçlerin  şanzımanın içindeki dişlilerde  yaptığı devir yükseltme işini  siz  debriyaja  basmadığınız anda motora ara gaz  vererek motora yaptırıyorsunuz  ve nerdeyse  senkromeçe  iş kalmıyor.

bunu  5 ten 4 e  4 ten 3e   gibi   vites düşürmelerde yapmalısınız  vites büyütmelerde aragazın  faydası yoktur  aksine  bu sefer senkromeçler hızı düşürmek için çabalar

bu yüzden  seri  vites değiştirirken eskimiş şanzımanlarda  vitesler   cart curt  ses  çıkartıyor   seri  olmaktansa

biraz  sakin  olup vites  değiştirmek çok daha  sağlıklı

Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti zurna1788 » 14 Eyl 2009, 11:51

abilerim tşk ederim... özkan abi elimden yağlama işi iyi gelir :))) hallederiz...
Kullanıcı avatarı
zurna1788
ELEGANCE
ELEGANCE

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 13 misafir