SKODA YAKITTA TASARRUFLU MU?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

SKODA YAKITTA TASARRUFLU MU?

İleti mbarman » 25 Eyl 2009, 11:55

[quote="2006 FABIA 057"]bence ya sen yüksek devirli kullanıyorsun yada senin arabanda bir problem var. 1,4 motor şehir dışında o kadar yakması çok zor. ancak aşırı yük ve kötü hava koşullarında belki.  eğer servis problem yok diyorsa tanıdığın bir ustaya götür oda bişey yok derse kendini test et. sen lpg ile şehir içinde 150-170 krş. civarı yakman lazım. eğer bunu aşarsan problem var demektir.

bu dediğini 1,4 101 hp bile yakmıyor.
[/QUOTE]
arkadaşlar söylendiğnin aksine motor hacmi küçülünce daha az yakmaz tersine yakıt artar. bunu sakın unutmayın. ekonomi için küçük hacimli araç almayın.

ÖMÜR DEDİĞİN BİR GÜNDÜR, O GÜN BUGÜNDÜR
Kullanıcı avatarı
mbarman
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: mehmet
Nereden: Kırklareli
Arabanız: SEAT LEON 1,6TDİ CR DSG STYLE BEYAZ 2011

İleti SEAHAWK » 25 Eyl 2009, 13:26

[quote="mbarman"][quote="2006 FABIA 057"]bence ya sen yüksek devirli kullanıyorsun yada senin arabanda bir problem var. 1,4 motor şehir dışında o kadar yakması çok zor. ancak aşırı yük ve kötü hava koşullarında belki.  eğer servis problem yok diyorsa tanıdığın bir ustaya götür oda bişey yok derse kendini test et. sen lpg ile şehir içinde 150-170 krş. civarı yakman lazım. eğer bunu aşarsan problem var demektir.

[/QUOTE]
arkadaşlar söylendiğnin aksine motor hacmi küçülünce daha az yakmaz tersine yakıt artar. bunu sakın unutmayın. ekonomi için küçük hacimli araç almayın.[/QUOTE]

Fazla genel bir ifade siz de ben de gidip 1.9 TDI alalım o zaman.Smile Öte yandan, Fabia 057 haklı. Bir anormallik var.

75 hp'lik Fabia fevkalade ekonomi yapılabilecek bir araç. Özellikle şehir dışında sakin bir sürüşle, 101'likten uzun olan son viteslerinin de sayesinde çok ekonomik seyredebilir. 1.4 75hp motor gerçekten ekonomiye uygundur.
SEAHAWK
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti baddal79 » 25 Eyl 2009, 13:47

Herkese Selamlar Arkadaşlar..

Bende 2003  1.4 101bg sport var..

Aracımı alalı 3 ay oldu.. 

Benzin konusunda 1 defa uzunyolda test ettim..

Gebze den kastamonu merkeze gitmek için depoyu fulledim. Bu aradabu namussuzların yedek deposu varmıy veadam içinde yaklaşık 20-30 TL olan aracımı 170 milyona fulledi.  Ben göstergeye bakıyorum bunlar havamı basıyor dedim :)

Yola çıktıl ve yaklaşık 300 boyunca ibre full den aşağı  inmedim . :)

Neyse 485 km sonra Kastamonu merkezde aracımı 100 liraya fulledim. oda km de 21 kuruş yapıyor.

Şehir içi 250 yi rahat görüyor.  bu konuda pek memnun değilim.  Kasko ve sitemin yakıt aidatı olmasa bende Lpg  taktırmayı düşünüyorum..

Saygılar
baddal79
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sener » 25 Eyl 2009, 21:05

kimin nasıl araç kullandığını bilmiyorum ama ben fabianın yakıtından çok memnunum. şehir dışı 4.7 litre yaktım daha azınıda gördüm. arabayı ilk aldığım zaman 4.3 litrede yaktım. nasılmı kullanıyorum.

1. asla ve asla anı hızlanma yapmıyorum. sakın olarak kalkıyorum.

2. yarım debriyaj kalkış yapmam.

3. ileride herhangi bir engel ışık vs varsa ayağımı gazdan çekiyorum aracın yavaşlaması kendi kendine oluyor ve böylece ayak gazdan çekildiği için yakıt tüketimi olmuyor. ani duruş yapmıyorum.

4. rampaları inerken aracı kesinlikle boşa atmıyorum. vitesde iniyorum. (karayollarının tepe başlarındaki uyarılarını dikkate alınız. çıktığınız vitesle inin)

5. aracı kullanırken aracınızı hissedin uygun devirde kullanın 2000-3000 aralı dışına çıkmayın 2500 devirde kullanmak benim 1.2 64 begir aracım için çok uygun.

ayrıca aracınızın yakıt sistemini sürekli kontrol edin ve temiz tutun. aracınız bir nevi ciğeri olan hava filtresini tıkanmadan değiştirin. asla hava tutarak temizleyip takmayın.

baskı balatanızı kontrol ettirin. uygun lastik basıncı ve lastiklerinizin durumuda yakıt tüketiminin en önemli etkenleridir.

herkese keyifli sürüşler.
sener
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti em1ncan » 26 Eyl 2009, 05:00

yorumlarınıza yüzde yüz katılıyorum.. 75 hp lik aracın bu kadar yakmaması gerekiyor.. Ama... Test verileri ortada.. iki ayrı servis araçta herhangi bir sıkıntı olmadığını söyledi.. Araç kesinlikle zorlanmadı, 90 km nin ve 3000 devrin üstüne kesinlikle çıkılmadı, ani dur kalk yapılmadı... Adı üstünde test sürüşü yaptım erinmedim 3 saatlik yolu 4-5 saatte aldım deneme amaçlı..
LPG de şehiriçi 20 ytl 120-130 km civarı.. Sanırım usta ayarı tutturmuş.. Uzun yol lpg testi yine 345 km. pazar günü.. p.tesiye sonuçları bildiririm bakalım ne olacak.. Bu arada atiker den gayet memnun kaldım ilk bir-iki gün içinde. Performans kaybı sıfıra yakın.. Taktırmak isteyenlere tavsiye edebilirim artık gönül rahatlığıyla(iyi bir usta olması şartıyla)

teşekkürler yorumlar için..
em1ncan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti zurna1788 » 26 Eyl 2009, 15:58

[quote="baddal79"]

Herkese Selamlar Arkadaşlar..

Bende 2003  1.4 101bg sport var..

Aracımı alalı 3 ay oldu.. 

Benzin konusunda 1 defa uzunyolda test ettim..

Gebze den kastamonu merkeze gitmek için depoyu fulledim. Bu aradabu namussuzların yedek deposu varmıy veadam içinde yaklaşık 20-30 TL olan aracımı 170 milyona fulledi.  Ben göstergeye bakıyorum bunlar havamı basıyor dedim :)

Yola çıktıl ve yaklaşık 300 boyunca ibre full den aşağı  inmedim . :)

Neyse 485 km sonra Kastamonu merkezde aracımı 100 liraya fulledim. oda km de 21 kuruş yapıyor.

Şehir içi 250 yi rahat görüyor.  bu konuda pek memnun değilim.  Kasko ve sitemin yakıt aidatı olmasa bende Lpg  taktırmayı düşünüyorum..

Saygılar
[/QUOTE]

ford focus u olan abilerim var.100 liralık benzinle 500-550 km gittiklerini söylediler ( uzun yolda ) sizin 100 liraya 485 km gitmeniz anormal gibi... tabi sürüş şartlarınız nasıl bilemem...
Var olduğun için değil,hayallerin ve hedeflerin için yaşa...
Kullanıcı avatarı
zurna1788
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Em-Ka
Nereden: Adana
Arabanız: Skoda Fabia 2001 68 hp ( SATILDI )

İleti muca » 27 Eyl 2009, 02:10

[quote="2006 FABIA 057"]bence ya sen yüksek devirli kullanıyorsun yada senin arabanda bir problem var. 1,4 motor şehir dışında o kadar yakması çok zor. ancak aşırı yük ve kötü hava koşullarında belki.  eğer servis problem yok diyorsa tanıdığın bir ustaya götür oda bişey yok derse kendini test et. sen lpg ile şehir içinde 150-170 krş. civarı yakman lazım. eğer bunu aşarsan problem var demektir.

[/QUOTE]

[quote="zurna1788"]

ford focus u olan abilerim var.100 liralık benzinle 500-550 km gittiklerini söylediler ( uzun yolda ) sizin 100 liraya 485 km gitmeniz anormal gibi... tabi sürüş şartlarınız nasıl bilemem...
[/QUOTE]

Arkadaşlar gecenin bir yarısı yine skoda ya bakmak geldi aklımdan. Cevapları görünce şoke oldum.

Bana biraz fanatizm kokuyor. söyledikleriniz

5000km de 2009 model fabia yı hem motor ve yol sesi gürültüsünden dolayı, hemde şehir içi yakıtının (hadi abartılı performans isemiş olalım ama mümkün değil kısa mesafe kullanımlar diyelim biz buna ama kısası da 10km ile 50km arasında değişiyordu) 11 litreleri bulmasından dolayı sattııııımmm...

20 yıldır araç kulanıyorum.

1.2 motor 7.7 litre şehir içi der ortalama (AET yakıt ölçüm sistemine göre ) ki bu mümkün değildir bizim şartlarımızda  neden? çünki bu hesaplamada araç bir simülasyon ortamında (tamamen izole ne rüzgar ne yol bozuklukları ne yokuş ne iniş nede hava şartları değişmemektedir. standart sıcaklıkta bir havanın olduğu ortamda yapılır)

fabrikasyon yakıt tüketimi verisi hesaplama şu şekildedir.

Alıntı:

Avrupa Ekonomik Topluluğu’nun EEC 80/1268/EC direktifi uyarınca laboratuar ortamında ve aşağıda özeti verilen koşullarda yapılan testlerde elde edilen, lt/100 km mertebesinde sonuçları göstermektedir. Tabloda yer alan yakıt tüketimi değerleri, aracın bu değerlerde yakıt tüketeceğine ilişkin bir garanti ya da taahhüt teşkil etmediği gibi, bu maksatla yapılacak bir değerlendirme için de emsal teşkil etmez

Testlerde kullanılan araçlar standart donanımlıdır. Opsiyonel donanım ve aksesuarlar, jantlar ve lastikler yakıt tüketimini farklı etkileyebilir.

*Şehir içi: Laboratuvar ortamında soğuktan çalıştırılmış motor ile 4km'lik teorik bir mesafe boyunca maksimum 50km/s ve ortalama 19km/s hızla ölçülmüş yakıt tüketim değerlerdir.

Şehir Dışı:
Şehir içi ölçümünden hemen sonra gerçekleştirilen, 7km'lik teorik bir mesafe boyunca maksimum 120km/s hıza ulaşacak şekilde, yarı zamanli sabit hız ve yarı zamanlı değşsken hızla ölçülmüş yakıt tüketim değerleridir.
Ortalama: Şehir içi ve Şehir dışı testlerinin kat edilen mesafe ölçüsüyle ağırlıklı ortalamasi alinarak hesaplanmaktadir.

**Ağırlık değerleri, sürücüsüz olarak, sıvılar tam dolu ve yakıt deposu % 90 dolu düzeydeki en hafif ağırlığı temsil ediyor. Üretim toleransları ve araçtaki donanım seçeneklerine göre değişebilir

dolayısıylaaaa; sizin bahsettiğiniz rakamlar ulaşılması neredeyse mümkünmüş gibi görünmeyen rakamlardır.

Benim şahsi tespitime göre fabrika verileri ile gerçek tüketim verileri min %20 fark ederbilir.

Bu da 1.2 bir fabianın 7.7X 20%= 9.24 şehir içi

4.9X20%= 5.88 şehir sışı

5.9X20%= 7.08 karma

(orijinal veriler :
Kullanıcı avatarı
muca
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 27 Eyl 2009, 02:17

skodanın yakıtı nasıl mı? böyle, hilaf yok, her şer TR standartlarında, her şey dışarda, ve rakım farkı ''''0''''.....

öncelikle gidiş verileri, eryamandan, Ayaş yolunun çevreyolu ayrımı
(optimumun oradan) ile çevreyoluyle buluşup, rakımı Gölbaşına gidiş,
Gazi üniversitesine çıkış.

ortalama 4.1 tüketim ile 47 km yolu saatte 65 km ortalama hızla
gitmişim, 44 dakika diyor ama sabah bir yere uğradım 10 dk kadar
oyalandım. yani çift marş.

================================================== ===============

bir yerden bir yere sadece giderek ölçüm yapılmaz, birde başlangıç noktasına geri dönmek gerekir.

buda /Gölbaşı-Konya yolu-armadanın aştinin ordan eskişehir yolu-oradan
istanbul yoluna Türk Traktör fabrikasının önünden çıkış-İstanbul
yolu-ayaş yolu-eryaman/

================================================== ================

ortalama 3.0 litre tüketim ile, 38 kilometrelik yolu, 65 km/s ortalama hız ile 35 dakikada gelmişim.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

sonuç olarak, bugün 85 km yolu, gidiş gelişlerin ortalamsını ayrı ayrı
alarak hesaplayıp sonucu çıkarırsak, 1.927 litre + 1.14 litre = 3,067
litre ile kat etmişim. tabi bu 85 km de. 100 km ortalamam 3.6 litre
civarı bir rakam eder.

mazotun litresi tam 2.5 TL. 1 km lik tüketim değeri TL cinsinden 0.09 TL, diğer tabiri ile 9 kuruş....
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti hakanerdogan » 27 Eyl 2009, 02:24

pardon, konu açtığımda mazot 2.5 TL imiş, şimdi 2.7 TL falan, 9.7 kuruş mu ne ediyor.

en düşük fabrika verisi değil, altıdır.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti mygokhan » 27 Eyl 2009, 02:30

TDI,.... gerisi hikaye..

Yoldan geldim..Hep takip ettim..100 TL yakıt ile şehir dışı klima açık, kimi zaman kapalı..Toplamda 1500 kg ağırlık..Kastamonu, amasra yollarını bile bilir..Çok kıvrımlı yollarıda vardır.Çok düzlükleride, rampalarıda..

100 TL shell 95 oktan = 450 km
130 TL yakıt ile  = 550km yol..

Fazlası yok..Gerçi kimi zaman 170 bastığı oldu ..Ama çoğunluk 80-90-100 km hızlarda seyrettim..

Sonuç : TDI almak gerek Tr. şartlarında..Yüküm olmasa 5.2 ortalama tutturabilirdim ama bu kadar yükle 6.6 lt anca...
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti muca » 27 Eyl 2009, 02:30

[quote="hakanerdogan"]pardon, konu açtığımda mazot 2.5 TL imiş, şimdi 2.7 TL falan, 9.7 kuruş mu ne ediyor.

en düşük fabrika verisi değil, altıdır.
[/QUOTE]

hakan sana laf yokClap

sen yaparsın. sendeki sabır herkeste olsa ahhh...   amaa bu sıradan insan için sencede uçuk görünmüyormu?

seni tebrik ediyorum. Bende dizel kervanına katıldım(ben zaten oradaydım ama bu dediğim eşim için) kulağım rahat. motorum sessiz, yolum gürültüsüz, yakıtım düşük(seninki kadar değilsede fabia ya göre öfff /2.5 ) konforum yüksek , güvenliğim tavan, bastımı giden, bastımı duran vb vb

iyi geceler

Kullanıcı avatarı
muca
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 27 Eyl 2009, 02:36

sabırdan değil be abi, her gün öle 3 lü litrelerle gezmiyorum yani, çıkıp istanbul yolunun tozunu alır milleti takır takır kenara atar gömerim 5 li litrelerde hep böle değil, yeri gelir o ibre 200 e doğru tango yapar, ama istediğimi yaparım arabamla, az yakmaksa az yakarım, performanssa, 1.4 TDI BNV motoruyla yapabileceğinin kıralını yaparım.

bu arada 1.2 için 11 litreyi gördükten sonra gider 12-13 milyara ''76 Caprice V8 çeker asfaltı dalgalandırırım, oha 11 litre ne demek, hani 2-2.5 litre olsada beni sürerken strese sokmasa vites seçimi konusunda anlarım Smile
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti bybirim42 » 27 Eyl 2009, 15:51

slm arkadaşlar dün  ölçtüm yakıtı.işte ayrıntılar.
yol: konya aksaray

hız:90-100 arası

benzin:97 0ktan

litre fiyatı:3.320

gidilen km:138 km

tutar:27 tl

evet arkadaşlar hesaplandığında 195 kr dan aşağıya düşmediği görülüyor.bir kaç kez araç sollama dışında 100 km hızı geçmedim.benim yapabildiğim minimum değer bu.aracım servis bakımlıdır.1.4 101 hp 2004 choice
bybirim42
CLASSIC
CLASSIC

İleti ZEYREK » 05 Ekm 2009, 02:51

BAŞLIĞI AÇAN BENİM. SÖYLENEN RAKAMLAR ARASINDA KORKUNÇ FARKLAR VARConfused.ARABANIN BAKIMSIZLIĞI,HAVA ŞARTLARI GİBİ SEBEPLERDEN DOLAYI BU KADAR FARK OLMAMASI LAZIM.BİRAZ MARKA FANATİZMİ,BİRAZ TEKNİK(BAKIM-SÜRÜŞ TARZI) NEDENLERDEN DOLAYI BU KADAR FARKLI DEĞERLER YAZILMIŞ GİBİ GELDİ BANA.ŞEHİRLER ARASI 250 Kr DİYEN DE VAR,150 Krş DİYEN DE.YORUMLARDAN ANLADIĞIM KADARIYLA ŞEHİRLER ARASI 2005 75 HP FABİA ORTALAMA 190 Kr YAKIYOR.BENZİNLİDEN SOĞUDUM,DİZEL DÜŞÜNMEYE BAŞLADIM.YA DA  2005-2006 DİZEL FORD FUSİON . HAAA... BİR DE DİĞER TOPİKLERDE MOTOR GÜRÜLTÜSÜNDEN SIKÇA BAHSEDİLMİŞ.MADEM MOTOR GÜRÜLTÜSÜ VAR,NASIL KONFORLU OLUYOR ANLAMIYORUM.BENİM İÇİN ARABANIN İÇİNDEKİ SESSİZLİK ÇOK ÖNEMLİ.
***ÜŞENMEDEN YAKIT DEĞERLERİNİ ÖLÇEN,VE BURAYA YAZAN TÜM ARKADAŞLARA ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM.ALLAH,KAZASIZ BELASIZ SÜRÜŞLER NASİP ETSİN.
ZEYREK
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mbarman » 05 Ekm 2009, 11:37

[quote="ZEYREK"]BAŞLIĞI AÇAN BENİM. SÖYLENEN RAKAMLAR ARASINDA KORKUNÇ FARKLAR VARConfused.ARABANIN BAKIMSIZLIĞI,HAVA ŞARTLARI GİBİ SEBEPLERDEN DOLAYI BU KADAR FARK OLMAMASI LAZIM.BİRAZ MARKA FANATİZMİ,BİRAZ TEKNİK(BAKIM-SÜRÜŞ TARZI) NEDENLERDEN DOLAYI BU KADAR FARKLI DEĞERLER YAZILMIŞ GİBİ GELDİ BANA.ŞEHİRLER ARASI 250 Kr DİYEN DE VAR,150 Krş DİYEN DE.YORUMLARDAN ANLADIĞIM KADARIYLA ŞEHİRLER ARASI 2005 75 HP FABİA ORTALAMA 190 Kr YAKIYOR.BENZİNLİDEN SOĞUDUM,DİZEL DÜŞÜNMEYE BAŞLADIM.YA DA  2005-2006 DİZEL FORD FUSİON . HAAA... BİR DE DİĞER TOPİKLERDE MOTOR GÜRÜLTÜSÜNDEN SIKÇA BAHSEDİLMİŞ.MADEM MOTOR GÜRÜLTÜSÜ VAR,NASIL KONFORLU OLUYOR ANLAMIYORUM.BENİM İÇİN ARABANIN İÇİNDEKİ SESSİZLİK ÇOK ÖNEMLİ.
***ÜŞENMEDEN YAKIT DEĞERLERİNİ ÖLÇEN,VE BURAYA YAZAN TÜM ARKADAŞLARA ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM.ALLAH,KAZASIZ BELASIZ SÜRÜŞLER NASİP ETSİN.[/QUOTE]
fabia 1 için yazıyorum. eğer amacınız şehirler arası uzun yol ise konfor, motor sesi, rüzgar sesi ve yol sesi olarak peugeot 307-308 premium, 207 premium, ford focus 110ps tdci, citroen c4 vs araçlardan bariz şekilde sessiz. fordları halen şirket aracı olarak kullanıyorum. peugeotları bayii eniştem olduğu için 2000küsur km test etme şansım oldu. daha öncede bu test sonuçlarını forumda paylaşmıştım. yalnış 60km ve altı süratlerde diesel motor sesini fabiadakabin içinde net şekilde duyarsınız. 60ve üzeri hızlarda ise sadece hışırtı gibi gelir. insanı yormaz. gelelim yakıta. biraz agresif kullandığım söylenir. genelde aracım yüklüdür. ve genel olarak 800-1500 km arası uzun yol yaparım. lüksünden ödün vermem. klimam herdaim açıktır. farlarım ve diğier tüketicilerde. ortalama süratimde karmada 130-150 arası ve ortalama tüketimim 5.7ile6.1 lt/100km arası değişir. varın hesabını siz yapın.
ÖMÜR DEDİĞİN BİR GÜNDÜR, O GÜN BUGÜNDÜR
Kullanıcı avatarı
mbarman
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: mehmet
Nereden: Kırklareli
Arabanız: SEAT LEON 1,6TDİ CR DSG STYLE BEYAZ 2011

İleti lazianke » 05 Ekm 2009, 12:41

dün akşam köyden rizeye geldim. 95 e sabitledim. klimasız, yüksüz. 62 km yolu 4,2 lt/100 km ort. ile geldim. yani;

4,2x62= 2,604 lt x 2,67 tl 1lt mazot = 6,95 tl.

dolmuş parası 6,5 tl, ben iki kişi geldim. 13 tl. daha ne olsun. 2004 fabia tdi ekonomisi budur.
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti feliciaZK » 05 Ekm 2009, 14:26

1,3 2000 FELİCİADA 0,28 KR DAN Ş.İÇİ YAKIT TÜKETİMİNDEN AŞAĞI İNEMEDİM
 SERT KULLANMADANMI BİLMİYORUM O ZAMANDA 0,25 OLSUN AMA GENE Mİ YÜKSEK TÜKETİM
feliciaZK
CLASSIC
CLASSIC

İleti C@GL@R » 05 Ekm 2009, 19:05

skoda fabia 2001 1,4 comfort 101hp benzin şehir içi 0,26 krş şehirler arası 0,165 krş
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

ÖncekiSonraki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 14 misafir