BLOK MUHAFİYETİ KANUNU

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

BLOK MUHAFİYETİ KANUNU

İleti cineration » 01 Ekm 2009, 13:40

Blok muhafiyeti kanunu diye bir kanun varmış.
Türkiyede 2007 den buyana yürürlüğe girmesi için çalışılıyordu diye duymuştum.

Sanırım 2009 da yürürlüğe girmiş.

Bu kanuna göre araç garanti kapsamındayken bile yetkili servise gitme zorunluluğun yok diye duymuştum.

Bu kanun hakkında bilgisi olan var mı?

Ben skoda Fabia almadan önce sanki yollarda hiç Fabia yoktu
Kullanıcı avatarı
cineration
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Sakarya
Arabanız: 2001 model Fabia 50KW(68BG)

İleti mayham85 » 02 Ekm 2009, 02:13

keşke garanti sonrasında bile yetkili servis şart koşulsa da yetkilde şu kadar yalanı ile insanları dolandıran usta kılıklılara güzel bir ders verilse.
mayham85
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sonertevfik » 02 Ekm 2009, 13:01

KESİNLİKLE YETKİLİ SERVİSLERE GİTMEM, KİMSEYE TAVSİYE ETMEM, ARACIMIN BAKIMINI VE TAMİRİNİ KENDİM YAPARIM YİNE YETKİLİ SERVİSE GİTMEM... YUNUS KARDEŞİM YETKİLİ SERVİS GALİBA?
BİZ OSMANLIYIZ... ÇOK ÖZLÜYORUZ...
sonertevfik
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Soner Tevfik
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Skoda Felicia GLX-İ

İleti mayham85 » 02 Ekm 2009, 15:35

bende ASLA ne olduğu belirsiz ustalarına el sürdürmem münkün mertebe. servisin her zaman faydasını gördüm sanayinin her defasında zararını gördüm. kimseye tavsiye etmem.

mayham85
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti qw12 » 02 Ekm 2009, 23:30

blok muafiyeti çok güzel birşey aslında ama birçok arabanın yetkili servis dışında orijinal parçasını bulamıyorsunuz ülkemizde. bence o kanun avrupa ülkeleri için (o da sadece gelişmişleri için) faydalı.
qw12
CLASSIC
CLASSIC

İleti lazianke » 05 Ekm 2009, 22:31

trabzondaki servis çoğu kez sanayideki skoda parçacısından parça alıyor. mantıklı bir iş bu muafiyet aslında. ufak bir bakımın servis pahalılığına dönüşmemesi için iyi olur...
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti elemsi » 06 Ekm 2009, 00:54

[quote="mayham85"]keşke garanti sonrasında bile yetkili servis şart koşulsa da yetkilde şu kadar yalanı ile insanları dolandıran usta kılıklılara güzel bir ders verilse.[/QUOTE]

peki servislerin insanı yolmasına ne diyeceğiz ?...
elemsi
CLASSIC
CLASSIC

İleti y.emre » 06 Ekm 2009, 01:06

[quote="elemsi"][quote="mayham85"]keşke garanti sonrasında bile yetkili servis şart koşulsa da yetkilde şu kadar yalanı ile insanları dolandıran usta kılıklılara güzel bir ders verilse.[/QUOTE]

peki servislerin insanı yolmasına ne diyeceğiz ?...
[/QUOTE] evet bu konuda arkadasın yazdığına şiddetle katılıyorum resmen yoluyorlar..
en basit örneği.. skodanın kronik sorunu olan otomatk cam problemi

servise gittiğimizde otomatk camın motoruyla birlikte değişmesi gerektiğini söylüyorlar buda 250-300 TL 

fakat sanayiye gidip bi kilitçide veya özel servislerde taş patlasın 20-30 tl ye halledebiliyoruz

el becerisi varsa 2-3 tl ile işi kapatıyoruz...

buda en basit ve en inandırıcı kanıtıdır servislerin tamamen yolucu olduğuna !!
Kullanıcı avatarı
y.emre
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: yunus emre yıldız
Arabanız: 2001Felicia- 2007 Era -2010 Rio-2007K2500-2010H100

İleti C@GL@R » 06 Ekm 2009, 14:51

İYİ BİR USTA BULUN ARABADAN ÇOK İYİ ANLAYAN BİRİ OLSUN SERVİSE HİÇ GİTMEZSİNİZ...SERVİS SADECE ARABADAN ANLAMAYAN SANAYİ YE HAYATINDA GİTMEMİŞ KİŞİLERİN TERCİHİ... SERVİSE SADECE BAYANLARIN GİTMESİNİ ÖNERİRİM SANAYİDE KİMSEYİ TANIMAZLAR BİLMEZLER ONDAN..Smile
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti elemsi » 06 Ekm 2009, 22:03

[quote="caglarkrbyk"]İYİ BİR USTA BULUN ARABADAN ÇOK İYİ ANLAYAN BİRİ OLSUN SERVİSE HİÇ GİTMEZSİNİZ...SERVİS SADECE ARABADAN ANLAMAYAN SANAYİ YE HAYATINDA GİTMEMİŞ KİŞİLERİN TERCİHİ... SERVİSE SADECE BAYANLARIN GİTMESİNİ ÖNERİRİM SANAYİDE KİMSEYİ TANIMAZLAR BİLMEZLER ONDAN..Smile[/QUOTE]

ben çok gördüm sanayi de tamır yaptıran bayan .hesabını bilen bence sanayi de yaptırır...
elemsi
CLASSIC
CLASSIC

İleti cineration » 07 Ekm 2009, 13:19

Ben bayan egzozcu bile gördüm
kocasının kas erimesi rahatsızlığı olunca kocasına yardımcı olmak için dükkana gelmeye başlamış. Kocası işi karısına öğretmiş. Sonra kocası ölünce ekmek parası için dükkanı işletmeye devam etmiş.

memleketimde ne kadınlar var

Kullanıcı avatarı
cineration
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti C@GL@R » 07 Ekm 2009, 13:25

[quote="cineration"]Ben bayan egzozcu bile gördüm
kocasının kas erimesi rahatsızlığı olunca kocasına yardımcı olmak için dükkana gelmeye başlamış. Kocası işi karısına öğretmiş. Sonra kocası ölünce ekmek parası için dükkanı işletmeye devam etmiş.

memleketimde ne kadınlar var

[/QUOTE]

evet oyle ne kadınlar var helal olsun ona...ama benim bahsettiğim kadınlarda var..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti hetepe » 07 Ekm 2009, 13:28

Eskiden Kaygısızlar diye bir dizide de kadın araba tamircisi vardı. Sabriye usta...
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti C@GL@R » 07 Ekm 2009, 13:30

[quote="hetepe"]Eskiden Kaygısızlar diye bir dizide de kadın araba tamircisi vardı. Sabriye usta...[/QUOTE]

hehe evet  traktörü tamir ede ede köyle öğrenmiş nerde şimdi oyle bayanlar yok mu sitede bir bayan üye bizim yüzümüzü kızartacak ben arabadan çok iyi anlarım diyenThumbs%20Up
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti delidolu » 07 Ekm 2009, 13:30

Sanayide yaptırma konusuna sözüm yok; ancak sanayideki ustalar da anasının gözü olmuş maşallah.. ne demek istediğim anlaşılmıştır umarım...
Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti hetepe » 07 Ekm 2009, 13:37

Doğrusun, amaç tamir değil, kendilerine bağımlı bir kitle oluşturmak.Ya da vur kaç taktiği...Onlara usta demeyelimde şey diyelim...
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti cineration » 07 Ekm 2009, 18:45

Blok muhafiyeti kanunu hakkında biraz araştırdım. Konu hakkında bilgisi olan tanıdıklarıma danıştım ve bu konuda biraz bilgi sahibi oldum.

Soruna geniş açıyla bakıp resmin tamamını görmek gerekiyor aslında.

Eskiden herşeyi tamir eden bir toplumduk. Çünki işçilik ücretlerimiz çok düşüktü. Şimdi ise işçilik ücretlerimiz arttı ve emeğimizin karşılığını alamadığımız için tamir etmez olduk. Bozulan ürünlerin bir çoğunun tamiri için vereceğimiz işçilik ücreti ürünün yenisinin fiyatı ile aynı olduğu için tamir ettirmek yerine yenisini satınalır olduk.

Böylelikle tamirciliğin şekli değişti ve montajcılığa dönüştü. Dolayısı ile sanayilerimizdeki tamir ustası dediğimiz insanların sayısı da yok denecek kadar azaldı.

Sanayimiz genel anlamda montajhaneye dönüştüğü için servise gidip montaj yaptırmak ile sanayideki dükkana gidip montaj yaptırmak arasında kalan tek fark işçilik ücreti ve genel giderler.

Avrupada işçilik ücretleri servisde ve sanayide aynı olduğu için blok muhafiyeti kanunu çıkarmışlar. Ama uygulamada sorunlarla karşılaştıkları için yavaş yavaş bu işten avrupada vazgeçmeye başlamışlar.

Türkiyede henüz servis ve sanayinin işçilik ücretleri eşit hale gelmedi ama gidişat bu yolda ilerliyormuş.

Bundan dolayı Türkiyede blok muhafiyeti kanunu uygulamaya girmeden rafa kaldırılacak gibi gözüküyormuş.

Bilginize
Kullanıcı avatarı
cineration
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti elemsi » 08 Ekm 2009, 00:22

[quote="hetepe"]Doğrusun, amaç tamir değil, kendilerine bağımlı bir kitle oluşturmak.Ya da vur kaç taktiği...Onlara usta demeyelimde şey diyelim...[/QUOTE]

bütün ustaları aynı kefeye koymayalım...dürüstte vardır...bir de şu var servise göre çok çok insaflılar bence ...
elemsi
CLASSIC
CLASSIC

Sonraki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 12 misafir