FİVE STAR LPG VE LAMBDA SENSÖRÜ

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

FİVE STAR LPG VE LAMBDA SENSÖRÜ

İleti Öner » 07 Ekm 2009, 18:08

Arkadaşlar yardımcı olursanız çok ama çok sevinirim. Arabam yaklaşık 3 aydır lambda sensör arızası veriyor ve de fiyatına 400-450 ytl diyor. Aracımın muanesi de geldi. O da yaklaşık 200 tl tutuyor.
Konuştuğum kişiler lpg'li araçlarda bu lambda sensör arızasının her zaman olduğunu ve de 400-450 ytl vereceğine lpg taktırmam konusunda ısrar ediyorlar. Birde muane yaklaştığı için düşeş olacağı konusunda hem fikirler.
Arkadaşlar lpg malum ne olduruyor ne de öldürüyor. Ama lpg takıldıktan sonra bu sensöre hiç ihitiyacı oluyor mu arabanın?Bir de FİVE STAR isimli bir lpg kiti öneriyorlar fiyatı ise 1000 tl imiş. Ne dersiniz? Hiç kullanan ya da duyan oldu mu bu markayı?

Aracım 2004 fabia choice 58000 km'de

Öner
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti saday » 07 Ekm 2009, 18:17

lpg taktırsanda lambda sensörün değişmek zorunda,her ne olursa olsun sensör görevini yapıp ecu ya bilgileri ulaştırması lazım aracın çok yakmaya başlar yakında,bide aracı vag-com cihazına bağlatıp arızayı sildir bir dene bakalım yine arıza verecekmi.eğer vermezse devam edersin.
saday
CLASSIC
CLASSIC

İleti Öner » 07 Ekm 2009, 21:38

herhalde 10 defa kadar sildirdim o arızayı :D Hatta geçenlerde usta söktü ve temizledi ama yine de arıza lambasını yakmaya devam ediyor. Herkes yakıtı artırır diyor ama uzun yol yakıt ortalamam 5,5. Bakalım görecez
Öner
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti bybirim42 » 07 Ekm 2009, 23:01

benim lambada yanıyor ama benimkinde vag com cihazı depo havalandırma arızası veriyor acaba oda yakıta etki edermi.acaba bu lamba kaç çeşit arızada yanar.
bybirim42
CLASSIC
CLASSIC

İleti cineration » 08 Ekm 2009, 16:13

[quote="bybirim42"]benim lambada yanıyor ama benimkinde vag com cihazı depo havalandırma arızası veriyor acaba oda yakıta etki edermi.acaba bu lamba kaç çeşit arızada yanar.[/QUOTE]
gösterge panelindeki lambaların her biri ayrı bir sistemin uyarı lambasıdır. Hangi sistemde arıza olursa o sistemin lambası yanar ama 1 lamba 1 den fazla parçayı kontrol eder. Hangi parçanın arızalı olduğunu ise wag com cihazı tespit eder. Örnek depo uyarı lambası yandığında depo havalandırması ile ilgili bir arızadan dolayı da yanabilir başka bir arızalı parçadan dolayı da yanabilir.

Bunun için arızanın ne olduğunun tespit edilmesi için bence wagcom cihazına bağlanması şart.

Bence depo havalandırma arızası yakıt deposunun havalandırma deliğinin tıkandığı anlamına gelebilir. Eğer havalandırma deliği tıkalı olursa araç içine yakıt kokusu gelebilir yada yakıt pompası yakıtı çekerken depo vakum yapabilir, eğer depo vakum yapmazsa yakıtda kesiklik oluşabilir. Bu durum bugün olmasa bile yarın yakıt sisteminde başka bir arıza çıkarabilir.

Benim düşüncem bu şekilde ama araca bakım yapan usta daha iyi bilir.

Ben skoda Fabia almadan önce sanki yollarda hiç Fabia yoktu
Kullanıcı avatarı
cineration
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Sakarya
Arabanız: 2001 model Fabia 50KW(68BG)

İleti BaTeRRiiSStt » 08 Ekm 2009, 16:39

300-400 lıra deıL lambda sensörü parcacılarda 150liraya falan bulabılıyosun ama servıste pahalıdır...LAmbda sensorunun de bozulma sebebı sadece kötü yakıt..LPG ye gecınce lambda sensorune gerek kalmıyor dıye bılıyorum.
BaTeRRiiSStt
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Bursa

İleti Öner » 10 Ekm 2009, 12:38

ervisin söylediği çok önemli olduğu. çünkü o sensörün beyine gönderdiği
bilgiye göre araç yakıt gönderiyor diyor. Lpg takan ustalarda bugün
aynısı söyledi bana. Arabanın yakıt tüketimi benzinde ne kadar arttıysa
lpg de de o kadar artar diyorlar. Ama parça çok pahalı ve de kötü bir
benzinden ya da lpg den aynı arızayı yeniden veriyor.

P.tesi sökülüp temizlendi ama 100 m gitmeden yeniden yandı malesef
Öner
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti maozkan64 » 11 Ekm 2009, 01:28

Ben geçen sene lambda sensörünü Bosch car servis te işçilik dahil 180 tl'ye değiştirmiştim. İnternetten bosch car service diye aratın, size en yakın bayiyi bulun, orada değiştirin.
Octavia Collection 2004
Kullanıcı avatarı
maozkan64
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Mehmet Alaeddin ÖZKAN
Nereden: Kayseri
Arabanız: Octavia Collection 2004

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir