fabia hidrolik yağı !!!

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

fabia hidrolik yağı !!!

İleti destiny » 08 Ekm 2009, 19:15

Arkadaslar biraz önce fabianın servis bakım planını inceledim özellikle cerceve içinde 2 yılda bir fren hidroliğinin mutlaka değişmesi gerektiğini belirtmişler. Arabam gecen hafta 2.yıl (30000) bakımına atik otoda (bayrampasa) girdi, bunun üzerine bende bakım faturasına baktım böyle bir işlem yapılmamıs zaten skoda da yetkili servis fobisi olusmaya basladı bende maalesef, arabanın kullanım kılavuzunda 2 lt. yağ koyun diyor faturaya bakıyorum yağ miktarı 4 lt. tartısıyorum ardından sinirlerim geriliyor, tartısmakta istemiyorum artık garantide bitiyor nasıl olsa. Her neyse arkadaslar bu hidrolik  konusunda düsüncelerinizi öğrenebilirmiyim bu fren hidroliğinin değişimi gercekten önemlimi?  

destiny
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 08 Ekm 2009, 19:19

genelde değişmezler, bende değişmedim, balataları değişirken değişirim sadece. 2 yıl doldu diye değişmek gereksiz masraf... benim 4 yıldır aynı balata aynı hidrolik. ama komple fren bakımına girdiğimde değişirim.

kılavuzda yazıyor dersenizde, orda çok şey yazıyor........
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti lojistikskoda » 08 Ekm 2009, 19:43

slm 2yıl kuralı nemın yogun oldugu yer ıcın gecerlıdır yag olayına gelınce oktavıalar 4 750  gram fabıa 101 4 lt  fabıa 1.2 3.250 gram alır
lojistikskoda
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti iceman70 » 08 Ekm 2009, 19:44

valla benim kaç yıldır bilmiyorum ama bayadır değişmemiş frene basıyorum araç bazen iyi tutuyor bazen kötü gittim değişitrdim tanesi 6 lira heralde 2 kutu ile doluyor zaten ölçüyorlar heralde iletkenliğine bakıyorlar çünkü fren hidroliği nemi emiyormuş heralde buda 2  yılda bozulmasına sebeb oluyor.Bence skoda servisi yerine özele götürüyorum özel skoda audi volkswagen seat servisi çokda uzuca çokta kaliteli işcilikle yapıyorlar.
iceman70
CLASSIC
CLASSIC

İleti dejavu » 08 Ekm 2009, 19:55

Benim çok fazla bilgim yok o konuda. Lakin geçenlerde bi özel serviste değişmesi gerektiğini, değişmezse sorun olmayacağını ancak arka frenlerde %30 civarında fren kaybı olduğunu söylediler. Ayrıca debriyajın da aynı yağı kullandığını değiştiği takdirde daha aşağıdan kavrayacağını söylediler. Fiyat olarak da 50 Tl dediler. Sanki yemeye çalıştılar gibi geliyor bana ama belki de doğrudur. Paylaşayım istedim.
dejavu
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti saylak » 09 Ekm 2009, 01:05

benım arabamda son zamnlarda bazen frenler tam tutmuyor degısmekii olur işin acıkcası
saylak
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 09 Ekm 2009, 01:08

çok uzun süre olduysa ve balata+lastikler keleğe bağladıysa, haliyle çamurlaşmaya yüz tutan hidrolikte etkisiyle aracınız zor durmaya başlar. ama öle 2 yıllık iş değil. temizden 4 yıl gider, BANA GÖRE TABİ... 
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti Satli » 09 Ekm 2009, 01:32

BÜTÜN FİRMALAR ÜRETTİKLERİ ARAÇLARIN AKSAM VE PARÇALARINI BİR ÇOK TESTLERDEN GEÇİREREK AR-GE ÇALIŞMALARI İLE EN ÜST YARARLANIM VE FAYDAYI SAĞLAMAK ÜZERE ÜRETİM PLANLARI UYGULARLAR.SAĞLAMCI ALMAN MARKALARIDA KESİNLİKLE KİTABINDA YAZAN KURALLARA GÖRE EN ÜST VERİMLİLİĞİ HEDEFLEMEKTEDİR.OCTAVİADA İLK 2.5 YILIN SONUNDA HİDROLİK YAĞINI DEĞİŞTİRDİM ÇÜNKÜ FREN PERFORMANSI DÜŞMÜŞTÜ FREN KAÇIRIYOR PEDAL YUMUŞUYOR BİRDE AĞIR ARABA OLUNCA ANİ ****ŞMALARDA İŞ FRENLERE DÜŞÜYOR BİRDE TRİPTRONİK OLUNCA İŞ TAMAMEN FRENLERDE.MOBİL DOT 4 YARIM LİTRESİ 12 LİRA YAKLAŞIK 750 CC ALIYOR HAVA ALMA VE DEĞİŞİM MİKTARI İLE BİRLİKTE YANİ KISACA 24 LİRA İKİ KUTU DOT 4 MOBİL HİDROLİK YADA CASTROL  SERVİSTE ÖZEL APARATI İLE 30 TL İŞÇİLİK YAKLAŞIK 50  55 LİRAYA MALİYET... 30 KIRK MİLYARLIK BİR ARABANIN EN ÖNEMLİ AKSAMI FRENLER İÇİN HARCANAN BU PARA ÇOK DEĞİL ADAMLAR İKİ YIL DEMİŞSE DEĞİŞİN DERİM ÇÜNKÜ KULLANA KULLANA HİDROLİK ISINIP SOĞUMAKTAN YANIYOR VE ÖZELLİĞİNİ KAYBEDİP DIŞ ORTAMDAKİ NEMDEN ETKİLENEREK HAVA KABARCIKLARI OLUŞUYOR SONRADA SİSTEM İÇİNDE GERİ KAÇMALAR BAŞLAYINCA FREN TUTMAYIP ÇOK TEHLİKELİ KAZALARA SEBEBİYET VEREBİLİR HER ŞEYDEN ÖNCE CANINIZ VE CANANLARINIZ İÇİN BUNU YAPIN DERİM.VEDE KALİTELİ HİDROLİK KOYUN YANİ DOT 4 ÇÜNKÜ KAYNAMA NOKTASI DAHA YÜKSEK FİYAT FARKIDA KUTUDA  İKİ YADA ÜÇ LİRA SKODANIZI ÖNEMSEYİN SİZ ONA NASIL BAKARSANIZ ODA SİZE ÖYLE BAKAR UNUTMAYIN.BENİM OCTAVİAM ÇOK KIYMETLİ ARKADAŞLAR EMİNİMKİ SİZLERİNDE ÖYLEDİR. KAZASIZ SAĞLIKLI SÜRÜŞLER DİLERİM 
Kullanıcı avatarı
Satli
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Salih Fikret Atlı
Nereden: Antalya
Arabanız: Seat Leon TDI DSG, Seat İbiza Cupra

İleti AhmetH » 09 Ekm 2009, 01:45

pahalı bişey  değil hidrolik  ..

işi bilen servis  için  havasını  alıp komple değiştirme  yarım saat  sürüyor.

hidrolik bünyesine su ekleyen bir malzeme  fren borularından  keçelerine contalarana kadar sıkıntı verebilir   ihmale  gelmez  dikkat etmek  lazım.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti lazianke » 09 Ekm 2009, 07:06

dışarıda 15-20 tl mi ne küçük  bir masrafı var. büyütülecek bir durum değil. değiştirttin gitsin.
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti cineration » 09 Ekm 2009, 16:20

Malesef biz kullanıcılar genel olarak aracımızın fren sistemindeki arızasını gösterge panelindeki uyarı ışığı yandığında farkederiz. Ama periyodik olarak değiştirilmesini masraf olarak gördüğümüz için fren hidroliğini periyodik olarak değiştirmeyiz. Halbuki aracımızın ön önemli sistemlerinden biri fren sistemidir.
Yine maalesef sanayideki ustaların büyük bir kısmı da fren hidroliğinin periydik değiştirilmesi gerektiğini bilmiyor yada müşterisini masraf çıkarmamak adına fren hidroliğini değiştirmiyor.
Bence araçlarımızdaki sarf malzemeleri periyodik olarak değiştirilmelidir.
Ben skoda Fabia almadan önce sanki yollarda hiç Fabia yoktu
Kullanıcı avatarı
cineration
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Sakarya
Arabanız: 2001 model Fabia 50KW(68BG)

İleti destiny » 10 Ekm 2009, 00:45

bilgilendirdiğiniz için tesekkürler sonuç itabarı ile fren hidrolik yağının maliyeti de yüksek olmadığından dolayı belirli aralıklarla değistirmenin faydalı olacağını düsünüyordum bende  
destiny
Yeni Üye
Yeni Üye

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 16 misafir