ABS/ASR/EDL OLAN ARAÇTA ESP VAR DİYEBİLİRMİYİZ

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

ABS/ASR/EDL OLAN ARAÇTA ESP VAR DİYEBİLİRMİYİZ

İleti saday » 14 Ekm 2009, 18:37

Arkadaşlar aracın bagajındaki kodları çözen sitelerde kodları girip dekode ettirdim bütün özellikler ve donanımı listeledi.Bunları arasında şu özellik bayağı kafama takıldı anti-spin regulation (ABS/ASR/EDL) with electronic differential lock (EDL),ingilizceden çevirince anti savrulma (abs/asr/edl) ile elektronik difransiyel kilidi gibi bir anlam çıkıyor.Yani o zaman araçta manuel kapatılma özelliği olmayan esp mi vardır acaba?Çünkü esp olan araçlarda asr tuşu gibi kapatma tuşu oluyor ben bunu bi türlü anlayamadım aranızda bunu tam olarak bilen varmı.

saday
CLASSIC
CLASSIC

İleti fabialife » 14 Ekm 2009, 18:59

bir araçta esp varsa gerekli güvenlik donanımlarının tamamı vardır. (lüx seğment arabalardaki ektsra güvenlik donanımları hariç) çünkü bütün güvenlik donanımları eğer varsa esp nin denetimi altında çalışılar.
ancak esp yoksa abs ve asr bağımsız çalışır. edl ise abs ile birlikte çalışır ve  kabaca kayma, savrulma eğilimi gösteren teker ya da tekerlere duruma göre fren basıncı uygulayan bir sistemdir.
ayrıca türkiye de satılan süperb nin bazı donanımları ile oktavia eleganslar dışında  tün fabialar dahil hiç bir skoda da esp yok.
fabialife
CLASSIC
CLASSIC

İleti grey_wolf » 14 Ekm 2009, 19:48

[quote="fabialife"] bir araçta esp varsa gerekli güvenlik donanımlarının tamamı vardır. (lüx seğment arabalardaki ektsra güvenlik donanımları hariç) çünkü bütün güvenlik donanımları eğer varsa esp nin denetimi altında çalışılar.
ancak esp yoksa abs ve asr bağımsız çalışır. edl ise abs ile birlikte çalışır ve  kabaca kayma, savrulma eğilimi gösteren teker ya da tekerlere duruma göre fren basıncı uygulayan bir sistemdir.
ayrıca türkiye de satılan süperb nin bazı donanımları ile oktavia eleganslar dışında  tün fabialar dahil hiç bir skoda da esp yok.
[/QUOTE] 

nasıl fabia da esp yok. yeni  fabia ların otomatik vites olanların tamamında standart olarak esp var .

2006 Fabia Sedan 1.4 16V Ambiante + landirenzo omegas
Kullanıcı avatarı
grey_wolf
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: EROL YÜKSEL
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2006 FABİA AMBIANTE SEDAN 1.4 16V

İleti AhmetH » 14 Ekm 2009, 19:57

ESP  si  sürekli devrede olan araçlar var .

mesela C  kasa diye geçen Opel vectra böyle. bunun ESP si kapanmıyor diye biliyorum.

ayrıca ESP ayrı bir sistem  ABS ASR EDL   olsada ESP olmayabilir.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti mayham85 » 14 Ekm 2009, 23:23

golf V aracımda esp haricinde geriye kalan tüm donanımlar mevcuttu.
mayham85
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti alpino » 15 Ekm 2009, 03:47

[quote="AhmetH"] ESP  si  sürekli devrede olan araçlar var .
...... 

ayrıca ESP ayrı bir sistem  ABS ASR EDL   olsada ESP olmayabilir.
[/QUOTE]

kesinlikle. ama esp varsa abs asr edl kesin vardır.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Nereden: Ankara
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti fabialife » 15 Ekm 2009, 15:12

[quote="grey_wolf"][quote="fabialife"] bir araçta esp varsa gerekli güvenlik donanımlarının tamamı vardır. (lüx seğment arabalardaki ektsra güvenlik donanımları hariç) çünkü bütün güvenlik donanımları eğer varsa esp nin denetimi altında çalışılar.
[/QUOTE] 

nasıl fabia da esp yok. yeni  fabia ların otomatik vites olanların tamamında standart olarak esp var .

http://www.atikskoda.com/skoda/yeni-fab ... likler.php

ben arkadaşın araba 2001 model olduğu için fabia 1 leri dikkate alarak yorum yaptım. tüm fabialar derken de bütün donanım seviyelerini kastettim.

[/QUOTE]
fabialife
CLASSIC
CLASSIC

İleti saday » 15 Ekm 2009, 15:27

Arkadaşlar değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederim.Gerçektende insanların kullandıkları aracı iyi tanımaları ve diğer versiyonlarınında özelliklerini bilmesi gurur verici bir duygu.
Aracımda esp olmasada diğer esp bileşenlerinin olması bile beni aracımda güvenli bir sürüş yapabilme açısından rahatlattı.Esp olmasada yine arcımın herhangibir savrulma esnasında güvenlik olarak bana yardımcı olabilecek donanıma sahip olması sevindirici bir şey bence .....

Sizler ne düşünüyorsunuz bu konuda sizcede yeterli olmazmı?
saday
CLASSIC
CLASSIC

İleti fabialife » 15 Ekm 2009, 16:14

[quote="saday"]Arkadaşlar değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederim.Gerçektende insanların kullandıkları aracı iyi tanımaları ve diğer versiyonlarınında özelliklerini bilmesi gurur verici bir duygu.
Aracımda esp olmasada diğer esp bileşenlerinin olması bile beni aracımda güvenli bir sürüş yapabilme açısından rahatlattı.Esp olmasada yine arcımın herhangibir savrulma esnasında güvenlik olarak bana yardımcı olabilecek donanıma sahip olması sevindirici bir şey bence .....

Sizler ne düşünüyorsunuz bu konuda sizcede yeterli olmazmı?
[/QUOTE]

bir konuya açıklık getirelim, savrulmayı engelleyen tek gerçek donanım esp dir
ve bu senin aracında yok. yanlış anlama seni hatalı araç kullanmaya
sevketmesin.

abs ile ortak çalışan edl tekerlerden biri ya da birkaçı tutunmayı
kaybetmeye başlarsa edl o tekerlere müdahale ederek gerekli fren
basıncını ayarlar, keza elektronik diferansiyal kilidi de olmak üzere bazı durumlarda bu iki donanım aracın kayma ya da savrulmasına kısmen engel olsa da hiç biri esp nin yerini tutmaz.
ama güvenlik açısından abs, edl, asr ve 4 tekerin disk olmasının katkısı da inkar edilemez.
sonuç olarak fabia-1 seğmentinde en güvenli arabalar arasındadır ve seğmentinin üzerinde bir yol tutuş ve güvenlik sağlar. bunları yaşayan birisi olarak rahatlıkla yazabiliyorum.
ama kesinlikle bunlar sizde aşırı güven hissi yaratmasın, araç kullanırken her zaman dikkatli ve mantıklı olun. zira esp dahil hiç bir donanım fizik kuralları dışında görev yapmaz. her zaman fizik kurallarını aklınızın bir köşesinde tutun.
fabialife
CLASSIC
CLASSIC

İleti saday » 15 Ekm 2009, 17:17

Teşekkürler arkadaşım zaten hiçbir zaman araca sonsuz güvenip sıradışı işler yapmam,her zaman temkinli ve dikkatli kullanırım benim güvenceden kastım olağan dışı bir olayda hiç yoktan bir kurtarma yapabilmek için aracın güvanlik özelliğinden yararlanma durumudur,araçta hiç güvenlik olmasa sen düşün sonunu....
saday
CLASSIC
CLASSIC

İleti fabialife » 15 Ekm 2009, 17:44

[quote="saday"]Teşekkürler arkadaşım zaten hiçbir zaman araca sonsuz güvenip sıradışı işler yapmam,her zaman temkinli ve dikkatli kullanırım benim güvenceden kastım olağan dışı bir olayda hiç yoktan bir kurtarma yapabilmek için aracın güvanlik özelliğinden yararlanma durumudur,araçta hiç güvenlik olmasa sen düşün sonunu....[/QUOTE]

haklısınız, her zaman doğru olan sizin düşünce tarzınız. şüpheniz olmasın araç bakımlarını aksatmadığınız müddetçe fabia size her zaman beklentilerinizin ötesinde bir yol tutuş ve güvenlik sunacaktır.
kazasız günler dileğiyle hoşçakalın.
fabialife
CLASSIC
CLASSIC

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir