Ani devir düşmesi

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Ani devir düşmesi

İleti orca » 16 Ekm 2009, 18:33

Merhaba arkadaşlar
2003 model fabia specia arabam var henüz 37000 km'de
arabamdan çok memnunum, birşey hariç;
yaklaşık 6 aydır arabam hareket halindeyken aniiden motor durur gibi oluyor ve motor devri birden sıfıra düşüp tekrar eski seviyesine (2000-3000) geliyor ve tabi bu sırada birden ani fren yapıp ayagınızı hemen tekrar gaza basmış gibi oluyorsunuz arabanın içinde.
Bu durum kafamı çok kurcalıyordu. Önce yetkili servise götürdüm bir kaç kez ama aracı bilgisayara bağladıklarında belirgin bir sorun tespit edemediler. Sonra Ankara'dan iyi bir usta sordum EFEM'i tavsiye ettiler. Arabayı götürdüm bilgisayara bağladı ve hataları sildi, sonra test sürüşü yaptık ve aracım bahsettiğim hatayı tekrarladı. Usta hatanın motor devir sensöründen kaynaklandığını söyledi ve değiştirdik. Ancak aynı hata (tekrarlama sıklığı azaldı) tekrarlıyor.

Allah aşkına bu arabadan anlayan biri yokmu memlekette. Sorunu söylediğimizde tamam bundandır diyebilecek bir usta...

orca
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti orca » 19 Ekm 2009, 18:09

Ben mi derdimi anlatamadım yoksa burada da mı bu işe çare yok...
Hadi hayırlısı bakalım.
orca
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 19 Ekm 2009, 18:12

[quote="orca"]Merhaba arkadaşlar
2003 model fabia specia arabam var henüz 37000 km'de
arabamdan çok memnunum, birşey hariç;
yaklaşık
6 aydır arabam hareket halindeyken aniiden motor durur gibi oluyor ve
motor devri birden sıfıra düşüp tekrar eski seviyesine (2000-3000)
geliyor ve tabi bu sırada birden ani fren yapıp ayagınızı hemen tekrar
gaza basmış gibi oluyorsunuz arabanın içinde.
Bu durum kafamı çok
kurcalıyordu. Önce yetkili servise götürdüm bir kaç kez ama aracı
bilgisayara bağladıklarında belirgin bir sorun tespit edemediler. Sonra
Ankara'dan iyi bir usta sordum EFEM'i tavsiye ettiler. Arabayı götürdüm
bilgisayara bağladı ve hataları sildi, sonra test sürüşü yaptık ve
aracım bahsettiğim hatayı tekrarladı. Usta hatanın motor devir
sensöründen kaynaklandığını söyledi ve değiştirdik. Ancak aynı hata
(tekrarlama sıklığı azaldı) tekrarlıyor.

Allah aşkına bu arabadan anlayan biri yokmu memlekette. Sorunu söylediğimizde tamam bundandır diyebilecek bir usta...

[/QUOTE]

[quote="orca"]Ben mi derdimi anlatamadım yoksa burada da mı bu işe çare yok...
Hadi hayırlısı bakalım.

[/QUOTE]

aracınızın motorunu belirtmemişsiniz, şayet TDI ise kendi çapımızda kılavuzunu baştan yazarım... yardımcı olurum ama, 68 bg MPI mı? 80 bg BUD mu, 75 bg 1.4 mü, 1.2 HTP mii???? bilemedik, hepsinin derdi kendine göre farklıdır.

belirtmemişsiniz şayet benzinli ise LPG var mı???

ayrıca seçtiğiniz başlıkta kötü, yardım diye yüzlerce anlamsız başlık var her gelenede tıklamıyor öle kemikleşmiş bilinçli forum ahalisi.

en azından birde bunları gözden geçirin burada çare yok mu derken.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti orca » 06 Kas 2009, 19:21

aracın special olduğunu yazmıştım. specialler 1.4  101 hp oluyor. benzinli.

orca
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skodaizm » 06 Kas 2009, 20:29

Aynı araçtan bende de var ve aynı sorunu yaşadım.
   Emiş emiş borusundaki kelebek diye adlandırılan( boğaz kelebeği de deniyor) kısım zamanla kurum bağlıyor. Bunun sökülmeden temizlenmesini yaptırın.  Yine yanlış adını  hatırlamıyorsam epg valfi denilen yerin de sökülüp( motorun hemen önünde aküye yakın ) temizlenmesi yapılıyor.  Bu iki temizliği de yaptırdıktan sonra motorunuz eski düzenine kavuşacaktır.

(İstanbul da olsanız bu işi layıkı ile yapacak yerleri tarif ederdim. Zira servisler bile yok kötü yakıt yok filltre diye bilgisayardan sadece epc yazısını silip gönderiyor) 
__Hakan Ün__

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti hakanerdogan » 06 Kas 2009, 20:32

[quote="orca"]aracın special olduğunu yazmıştım. specialler 1.4  101 hp oluyor. benzinli.

[/QUOTE]

special dizel bile var.

Hakan bey doğru diyor, EPG değil, EGR valfi olacak.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti serdar5306 » 06 Kas 2009, 22:53

[quote="skodaizm"]    Aynı araçtan bende de var ve aynı sorunu yaşadım.
   Emiş emiş borusundaki kelebek diye adlandırılan( boğaz kelebeği de deniyor) kısım zamanla kurum bağlıyor. Bunun sökülmeden temizlenmesini yaptırın.  Yine yanlış adını  hatırlamıyorsam epg valfi denilen yerin de sökülüp( motorun hemen önünde aküye yakın ) temizlenmesi yapılıyor.  Bu iki temizliği de yaptırdıktan sonra motorunuz eski düzenine kavuşacaktır.

(İstanbul da olsanız bu işi layıkı ile yapacak yerleri tarif ederdim. Zira servisler bile yok kötü yakıt yok filltre diye bilgisayardan sadece epc yazısını silip gönderiyor) 
__Hakan Ün__
[/QUOTE]
boğaz kelebeği sökülmeden temizlenmez sadece biraz silinir ayrıca motora giren pislik ve balata spreyi zarar verir kesinlikle sökülüp temizlenmeli ve adaptasyon yapılmalıdır.
2005 FABİA CHOİCE 101 BG SİYAH
serdar5306
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: SERDAR
Nereden: Ankara
Arabanız: FABİA COHİCE 2005

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir