Ustalara Soru ???

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Ustalara Soru ???

İleti edoras » 23 Ekm 2009, 16:37

Arkadaşlar aranıza yeni katıldım 1 ay kadar önce fabia 101hp lik bir araç satın aldım şuanda herşey çok güzel yanlız şöle bir sıkıntım var:
daha önce megane corsa vs. gibi ESP olan araçlarda kullandım araçlar süratlendikçe direksiyon ağırlaşmakta idi lakin bu araçta böle birşey yok yüksek sürate çıkınca ( 140-160 ) araç sanki direksiyonu hafiliyor ? yada benim esp arızalı ? yada 195/50/15 4 sıfır lastik aldım regal marka çok bilinen bir marka olmamasına karşın ekonomi sorunları ile bunu tercih ettim buda sorun yapıyor ola bilirmi ?

yorumlarınızı bekliyorum şimdiden herkeze teşekkürler....

Skoda Fabia Choice 101Hp Düplü!!!!
Kullanıcı avatarı
edoras
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Fabia

İleti hakanerdogan » 23 Ekm 2009, 16:41

ESP ile direksiyonun ağırlaşmasının-hafiflemesinin alakası yoktur.

her ne kadar böyle bir sorun yaşamasamda, megan kullanıcısı olarakda diyeblirim ki meganeın direksiyonu her hızda daha hafifti, muhtemelen araç karakteristiği ile alakalı bir durum olmalı.

yada lasitkleriniz hızlandıkça aracı çok hafifletiyor üretim maliyeti düşük olduklarından.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti edoras » 23 Ekm 2009, 17:02

Sanırım ben Karıştırıdım ( elektro servo direksiyon ) diyecektim direksiyon hakketen çok hafifliyor öyleki şerit değiştirirken bile sınıntı çekiyorum corsa ve meganda tam tersi araç süratlendikçe direksiyon sertleşiyordu bu kafama takıldı acaba bu araçlarda bölemi yoksa benmi kuruntu yapıyorum ?? anlamadım

Kullanıcı avatarı
edoras
CLASSIC
CLASSIC

İleti hetepe » 23 Ekm 2009, 17:02

+1
Birçok araçta direksiyon sistemi ''hıza duyarlı hidrolik sistem'' diye geçer, bu da hızlandıkça direksiyonu ağırlaştıran ve stabiliteyi koruyan bir özelliktir.

Bizimkilerde elektro-hidrolik denilen, düşük hızda hidroliği, elektrikli sistemle destekleyen   bir özelliktir.ESP ile ilgisi yoktur.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti mbarman » 23 Ekm 2009, 17:11

hıza duyarlı direksiyon sistemlerinde genelde direksiyon pompası gücü krank milinden alır dolayısıyla motor devri arttıkça pompa basıncıda artar bu direksiyonun motor yüksek hızlarda iken gereğinden fazla hassas tepki vermesine neden olur. bu sorunu aşmak için hidrolik sistemi biir basınç valfiyle kontrol edilir. oysa elektrohidrolik direksiyonlarda pompa basıncı herzaman sabit olduğundan direksiyonun sertliği her hızda olması gerektiği kadar serttir.
ÖMÜR DEDİĞİN BİR GÜNDÜR, O GÜN BUGÜNDÜR
Kullanıcı avatarı
mbarman
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: mehmet
Nereden: Kırklareli
Arabanız: SEAT LEON 1,6TDİ CR DSG STYLE BEYAZ 2011

İleti edoras » 23 Ekm 2009, 17:23

her hızda olması gerektiği kadar serttir demişsin hocam benim araç hızlandıkça direksiyon sertleşmiyor aksine yumuşuyor acaba bu normal mi ?
Kullanıcı avatarı
edoras
CLASSIC
CLASSIC

İleti hetepe » 23 Ekm 2009, 17:26

Her hızda eşit sertlikte olur demek istemiş Mehmet Bey...Yani hız değişse de sertlik aynı kalır.Böyle olunca hızlanan aracın yol tutuşu azaldığı için direksiyon yumuşamış gibi olur.
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

İleti hakanerdogan » 23 Ekm 2009, 17:28

[quote="hetepe"]Her hızda eşit sertlikte olur demek istemiş Mehmet Bey...Yani hız değişse de sertlik aynı kalır...[/QUOTE]

sadece direksiyon açısından evet, ama fiziksel olarak hızın arttığı için direksiyon sertliğin aynı olsa bile ağırlığın hız artışına mukabil azalacağından direksiyon hafifleyecektir diye düşünüyorum.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti hetepe » 23 Ekm 2009, 17:30

+1 doğru tespit..
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

İleti aquaculture » 24 Ekm 2009, 02:15

Evet diğer araçlara göre direksiyon biraz hafif.Arabayı ilk aldığımda anayolda sürüş çok garip gelmişti. Direksiyon normalden çok hafifti.Zamanla alıştım. Sizde alışırsınız ..
aquaculture
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti edoras » 26 Ekm 2009, 12:58

sorun hafta sonu çözüldü aracın rot ayarında sıkıntı varmış araç ön lastilieri 1 derece dışa dönük olduğundan araba şerit değiştirken ve normal yolda çok hafif bir sürüş sergiliyomuş direksiyon sonderece hafif olmasına karşın şerit değiştirdikten sonra toparlaması sıkıntı yaratırmış araç 2 lastik anı açıda dışa dönük olduğundan çekmede yapmıyormuş bende uzun zaman anlamamıştım iyi bir rot balans ayarı yapıldı araç kendine geldi yorumlar için herkeze teşekkürler yawaş yawaş öğreneceğiz artık :)
Kullanıcı avatarı
edoras
CLASSIC
CLASSIC

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 14 misafir