araçta sirkelenme, boğaz kelebeği fiyat

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

araçta sirkelenme, boğaz kelebeği fiyat

İleti frekans55 » 01 Kas 2009, 15:45

arkadaslar merhaba 2002 md fabia 1.4 mpi 68hp
motor sarsıntılı calısıyor. çorum a ustaya goturdum bogaz kelebegı degısmesı gerekıyormus bırkac yere fıyat sordum samsun asal 800 gıbı bı fıyat cıkardı cıkma parca daha ucuzmus bu konuda yardımcı olursanız. aracım 90000 bakımını yenı yaptırdım bakımdan once boyle bı sorun yoktu araca adaptasyon yapıldı degısen bısey olmadı servıs lpg den kaynaklanıyor dedı brc servısıne goturdum lpg de sorun yok teste soktular aracı normalde benzın de 2.20 gıbı calısması gerekırken 5.70 bu sevıyede calısıyor arac bogaz kelebegı temızlenmesı gerekıyor dedı baktılar sorun yok deneme amaclı atesleme sıstemı v.s bıkac bısey degıstırler yıne duzelmedı herhalde bogaz kelebegı degısmesı gerekıyor napacam bılmıyor aldıgımdan berı bı cok sorunla karsı karsıya geldım servıstende agzımız yandı yardırcı olursanız sevınırım.

frekans55
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti cetin17 » 01 Kas 2009, 15:55

boğaz kelebeği temizlenir ve adaptasyon yapılır ama fayda görür müsün bilemem. zira bunun asıl sebebi genelde lambda sensorü denen bi alet. 300 liracık bişey
Bir öyle şaşılası dünya ki burası, balıklar kahve içerken çocuklar süt bulamıyor. İnsanları sözle besliyorlar, domuzları patatesle... Nazım Hikmet RAN ...
Kullanıcı avatarı
cetin17
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: çetin
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: fabia elegance 101 / landirenzo lpg

İleti yusufbyz » 01 Kas 2009, 17:09

bu konu çok hassas bi konu. kesinlikle çıkma taktırma çünkü oda aynısını yapacak. denenmiştir. o yüzden öncelikle çetin arkadaşın bahsettiği lamda sensörüne bi baktır. daha sonra adam gibi bir wv servisinde bilgisayara bağlat adaptasyonu yaptır. belki değiştirmene bile gerek kalmaz. ama aklınızda bulunsun boğaz kelebeğini bi temizleyelim diyenlere asla inanmayın bir ayar kaçınca bi daha geri gelmiyor.

yusufbyz
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti frekans55 » 02 Kas 2009, 00:11

zaten boğaz kelebeğini samsun skoda servsınde yaptılar onlar naptıysa ayarı ordan sonra kactı valla anlamadım arkadaslar,  lamda sensoru ne arakadaslaryardımlarınız ıcın tesekkur
frekans55
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti tayfun_tem » 02 Kas 2009, 01:00

aynı sorun heralde tüm fabıalarda var bende bulamadım sırkeleme olayını son bırsey kaldı denemedıgım egr temızlenmesı onuda temızletecem bakalım ne olacak.. 
tayfun_tem
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti cetin17 » 02 Kas 2009, 01:36

arkadaşlar ön tamponun altında plastik korumayı açıp sökülüyor. ucu bujiye benzer arkasında soketi olan alet. 300 lira. zira bunu her ustada anlayamaz. bilgisayara bağlamak lazım. eğer stop etme olayı yoksa irdelemeyin çok fazla. boğaz kelebeğini temizleyeyim düzelir diyenlere de inanmayın. 30 liranızı boşuna kaptırmayın. ayarlarını bozmayın. 
Bir öyle şaşılası dünya ki burası, balıklar kahve içerken çocuklar süt bulamıyor. İnsanları sözle besliyorlar, domuzları patatesle... Nazım Hikmet RAN ...
Kullanıcı avatarı
cetin17
CLASSIC
CLASSIC

İleti frekans55 » 02 Kas 2009, 22:20

valla bılmıyorum arkadaslar bugun bogaz kelebegı fıyat aldım 350 orjınal lambda sensorü ne de baktırcagım usta ona benzer bısey denemek ıcın taktı soktu ama bılmıyorum acaba hafızası mı cok karısık anlamadım yoksa baska bısey mı brc servsııne goturdugumde ılk usta bılgısyar bagladı hafızası cok karısık falan dedı. bakalım ılac arıyoruz bulabılcekmıyız. sevgıler saygılar
frekans55
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti kaya » 03 Kas 2009, 16:08

Arkadaşlar benim fabiam da (özellikle sabah ilk çalıştırdığımda) silkeliyor ve deviri düşerek stop ediyor. Yanlış anlamadıysam özellikle de motor soğukken yapıyor bunu. Isınınca çok gözlem yapma şansım olmadı ama benim gözlemlediklerim genelde ilk çalıştığında ve takip eden 5-10 dk içindeydi.  Herneyse...Silkeleyerek titreyerek çalışma hep vardı ama bu stop etme olayı 20 gün önce başladı. Başka bir sebeple ustaya bırakmıştım arabayı ve geri aldıktan 1-2 gün sonra böyle stop etmeye başladı.  Acaba diyorum, ustanın yaptığı bir işlem buna sebep olmuş olabilir mi? Az önce de telefonda konuştum dedim böyle böyle, boğaz kelebeğini bir temizleyelim diyor...Ne dersiniz, sebep usta olabilir mi stop etmesinde?
kaya
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti kaya » 03 Kas 2009, 16:28

haa bir de..ustaya buji değişimi için gitmiştim ve bujileri değiştirdi ( 3 tırnaklı bosch marka buji taktık)..Bujileri yanlış takmak, vs gibi bir sebeple araba şimdi silkeleyip devirden düşüp stop ediyor olabilir mi? (Ayrıntılı yazım bir yukarıda)
kaya
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti derude » 03 Kas 2009, 19:01

Arkadaşım geçmiş olsun, öncelikle sorunu tam tanımlayamamışsın bu nedenle bin türlü anlaşılabilir.

Her akla gelen parçayı değiştirmek ustalık değildir.

Boğaz kelebeği sorunlu ise; benzinde rölantinin sabit kalmamasına yol açar titrer ve stop eder. Lpg de ise araç rölantiyi ayarlayamaz, rölanti bir kaç kez düşer artar (alıp-vermeye başlar) ve sonucunda stop eder. Bunu anlamanız için benzin ve lpg de ayrı ayrı test edin.

Boğaz kelebeği aracın çekişinde olumlu ya da olumsuz etkiye sahip olmaz. Sadece rölantiye etki eder. Stop etmeyle sonuçlanır. Çok az diğer ihtimaller hariç!

Egr valfi kirlendiyse ya da arızalandıysa, egzos emisyon lambası (motor arıza) yanar. Aracın soğuk çalışması zorlaşabilir. Sıcak motor gaz yemez ve gitmek istemez, yakıt sarfiyatı artar vs...

Lambda sensörünün arızalanması da egr valfiyle aynı tepkilere yol açar.

Hem egr de hem de lambda sensörü arızasında egsoz emisyon lambası yanacağı için, ecu (beyin) acil durum moduna geçecek ve zengin karışımda çalışcağı için motor tepkileri anormal olacaktır.

Bu arızaların kesin tespiti için vag-coma bağlanıp kodların okunması ve doğru yorumlanması gerekir.

derude
CLASSIC
CLASSIC

İleti frekans55 » 04 Kas 2009, 10:23

deruce haklısın hocam gaz yemıyor arac sabah takıyorum 1 e gaza kokluyorum ama yınede ıstop edebılıyor anlamadım gıttı bakalım c.tesı yıne ustaya goturcem ne dıcek gorecegız yardımlarınız ıcın saol ben hem benzın hemde lpg testı yaptırdım lpg de sorun yok ama benzını araca cok alıyormus normal 2.2 gıbı calısması gerekırken 5 ın ustunde calısıyor usta uzun yolda soun olmaz dedı herhalde hava benzın karısımını mı ayaralamıyor anlamdım
frekans55
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti kaya » 04 Kas 2009, 13:34

Ben de far göz kırpması ve ara sıra çıkan direksiyon arıza işareti var. Yani açı sensörü ya da direksiyon pompası arızalı.  Yani sorun ya bundan kaynaklanıyor ya da boğaz kelebeğinden diye tahmin ediyorum...
Ama açı sensörü ve direksiyon pompasını 1-2 ustaya sorduğumda sadece direksiyon sertleşmesi gibi bir etkisi olur onun dışında bir etkisi olmaz değiştirmene gerek yok dediler ben de değiştirmeyi düşünmüyorum. Sizler ne dersiniz?

Ayrıca lambda sensörü nedir arkadaşlar? Açı sensörü denen şey lambda sensörü müdür, aynı şey mi bunlar?
kaya
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti cineration » 06 Kas 2009, 17:06

lamda sensörü ile açı sensörü aynı değil
Ben skoda Fabia almadan önce sanki yollarda hiç Fabia yoktu
Kullanıcı avatarı
cineration
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Sakarya
Arabanız: 2001 model Fabia 50KW(68BG)

İleti frekans55 » 15 Kas 2009, 01:01

acı sensoru arızalıymıs arakadaslar
onu degıstırdık eskıden 4 le cıktıgım rampaları 3le zor cıkıyordum sımdı yıne dortle banamısın demıyor adaptasyon yapıldı daha ucuza kurtardık araca daha ıyı ve eskı halıne dondu
frekans55
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yargic » 15 Kas 2009, 03:38

geçmiş olsun
yargic
CLASSIC
CLASSIC

İleti IYIGIT » 16 Kas 2009, 13:41

DİREKSİYON AÇI SENSÖRÜ İLE TİTRMENİN NE ALAKAIS OLDUĞUNU ANLAYAMADIM.AMA DAHA ÖNCE DE DİREKSİYON AÇI SENSÖRÜNDEN DOLAYI DİYE DUYMUŞTUM.AÇIKLAYABİLECEK VAR MI?
IYIGIT
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti cetin17 » 16 Kas 2009, 13:50

Aynı sorun bende oldu. motor arıza ışığı yanıyor . vag-com a bağlattım. lambda sensörü  çıktı. bunu değiştirmeden tamir edemez miyiz?
Kullanıcı avatarı
cetin17
CLASSIC
CLASSIC

İleti frekans55 » 18 Kas 2009, 01:39

arkadaslar benım acı senseru degıstı arac yıne eskı halınıu aldı sımdı sorun kalmadı bende okadar ıyı anlamıyorum ama aractakı farkı hıssedebılıyorum
frekans55
Yeni Üye
Yeni Üye

Sonraki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir