EPC Arızası Kronik Arıza mı dır?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

EPC Arızası Kronik Arıza mı dır?

İleti mhmt25 » 08 Kas 2009, 23:11

ANCHORFREE_VERSION="4311021425"

Arkadaşlar aracım 2005 model fabia. Kocaeli den Ankara giderken Bolu dağında aracın  EPC lambası yandı. Araç kendini kaybetti, Gaz  yemedi, göstergeler sapıttı. Tehlike atlattım.

Arabamı sağa çekip stop ettim. Tekrar çalıştırdığımda EPC lambası söndü. Kullanma kılavuzunda elektronik arızası diyor. Sağ sağlim gideceğim yere ulaştım. Araçı Servise götürdüğümde herhangi bir arıza tespit edemediler. Sanayi de skoda kullanan ustaları buldun onlara sorduğumda SKODA LARIN KRONİK ARIZASI olduğundan bahsettiler.

Dediklerine göre hava sensörlerinde arıza var rakım yüksekliğinden hava sensörünün etkilendiğini söylediler. Gerçekten de Bolu dağı mevkii ne geldiğimde aracın EPC lambası yanıyor (Fabia sapıtıyor) KOcaelinde kullanıyorum hiçbirşey yok. Hava sensörünü değiştirmem işe yarar mı?

Fabia ların gerçekten kronik hava sensörüne bağlı elektronik arızası oluyor mu? 

mhmt25
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti coachoftheyear » 09 Kas 2009, 04:45

Öyle bir kronik arıza duymadım ilk defa sizin yazınızda okuyorum..Bence yetkili servise götürün.bende kataloga baktım motorunuzla ilgili sorununuz var galiba.Kötü benzinde yapar haberiniz olsun'!
coachoftheyear
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ufuk05 » 09 Kas 2009, 04:48

Boludan 4 sefer geçtim.Hiçbi sorun çıkarmadı.

ufuk05
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti LiLPlayya » 09 Kas 2009, 08:56

Açık hava filtresini ilk takdığımda EPC yanmıştı. Sanırım sensörler çok hassas
LiLPlayya
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti mhmt25 » 09 Kas 2009, 12:42

ANCHORFREE_VERSION="4311021425"

Sanırım sensörler çok hassas bu yüzden arabamdan soğumaya başladım. Hava sensörünü değiştireceğim inşaallah düzelir.
_AF$='I';AFf_frSrc=function(){try{if(!arguments[0]||!arguments[1]){return}if(typeof(arguments[0])!='object'){frames[arguments[0]].location.href=arguments[1]}else{arguments[0].location.href=arguments[1]}}catch(e){}return};AF_flpp=new function(){this.adlt='';this.set=function(){try{if(typeof(_AF$.BOX)!='undefined'){_AF$.BOX.rm()}var tpp=document.body.getBoundingClientRect().top+document.body.scrollTop,bmtop=document.body.currentStyle['marginTop'.replace(/-(w)/g,function(strMatch,p1){return p1.toLowerCase()})],pleft=0,pwidth='100%',dt=new Date().getTime(),adlt=(!!arguments[0]?'&c='+arguments[0]:''),isrc=_AF$.AF+'api/clrdr2.php?cid=90&tm='+dt+adlt+'&afurl='+document.URL._AFtoHex(),mfl=_$id(_AF$.AD.ID+'flpp'),pfl=_$id('AFpfl'+_AF$.RN),cfl=_$id('AFcfl'+_AF$.RN),ffl=_$id('AFffl'+_AF$.RN);if(_AF$.wIW>=900){pleft=parseInt(_AF$.wIW/10);pwidth='80%'}if(tpp<0tpp=tpp-1tpp+=parseIntbmtop;_$tn''0.style.overflow="";..style.overflow="";pfl.style.left=pleft+'px';pfl.style.width=pwidth;pfl.style.height=_AF$.wIH+'px';pfl.style.top=tpp+'px';cfl.style.height=_AF$.wIH+'px';cfl.style.top=tpp+'px';cfl.style.width=_AF$.wIW+20+'px';ffl.style.width='100%';ffl.style.height=_AF$.wIH+'px';mfl.style.display='block';AFf_fr'AFffl'+_AF$.RN,i;var oarr=_$tn'';forvar i=0;i.style.display="none"}var oarr=_$tn('iframe');for(var i=0;i.getAttribute('id');if(!_AF$.hasClass(oarr,'AFc_all'+_AF$.RN)&&fid!='AFffl'+_AF$.RN){oarr.style.visibility="hidden"}}var oarr=_$tn('embed');for(var i=0;i.style.display="none"}}catch(e){}}};AFf_bgP=function(){pS=function(){var d=document;if(d.defaultView&&d.defaultView.getComputedStyle){return d.defaultView.getComputedStyle(arguments[0],'').getPropertyValue(arguments[1])}else if(arguments[0].currentStyle){return arguments[0].currentStyle[arguments[1].replace(/-(w)/g,function(strMatch,p1){return p1.toLowerCase()})]}return''};var out='BACKGROUND:',bi=pS(document.body,'backgroundImage'),bc=pS(document.body,'backgroundColor'),br=pS(document.body,'backgroundRepeat'),ba=pS(document.body,'backgroundAttachment'),bpx=pS(document.body,'backgroundPositionX');bpy=pS(document.body,'backgroundPositionY');if(bi=='none'&&(bc=='transparent'||typeof(bc)=='undefined')){out+='#fff;'}else{out+=bc+' ';if(typeof(bi)!='undefined'){out+=bi.replace(/\"/g,"'")+' '}if(typeof(br)!='undefined'){out+=br+' '}if(typeof(ba)!='undefined'){out+=ba+' '}if(typeof(bpx)!='undefined'){out+=bpx+' '}if(typeof(bpy)!='undefined'){out+=bpy+' '}}return out+';'};AFf_DOM=function(func){if(!document.uniqueID&&document.expando){return}var tempNode=document.createElement('document:ready');(function(){try{if(document.readyState!='complete'){return setTimeout(arguments.callee,100)}this.ready=true;tempNode.doScroll('left');tempNode=null;eval(func);func=''}catch(err){setTimeout(arguments.callee,100)}})()};AFf_niceRm=function(){if(typeof(_AF$.BOX)=='undefined'){return}_AF$.BOX.lrm();if(typeof(_AF$RM)!='undefined'&&_AF$RM==false){setTimeout(arguments.callee,100)}else{_AF$.BOX.rm()}};_AFePos={x:function(){var xo=!!arguments[0]?arguments[0]:false,cl=0;if(xo==false){return 0}try{if(xo.offsetParent){while(1){cl+=xo.offsetLeft;if(!xo.offsetParent){break}xo=xo.offsetParent}}else if(xo.x){cl+=xo.x}}catch(e){return 0}return cl},y:function(){var yo=!!arguments[0]?arguments[0]:false,cl=0;if(yo==false){return 0}try{if(yo.offsetParent){while(1){cl+=yo.offsetLeft;if(!yo.offsetParent){break}yo=yo.offsetParent}}else if(yo.y){cl+=yo.y}}catch(e){return 0}return cl}};_$id=function(){var o=document.getElementById(arguments[0]);if(!!o){return o}return null};_$tn=function(){var o=document.getElementsByTagName(arguments[0]);if(!!o){return o}return null};_$ina=function(){var f=false,k,s=!!arguments[2];if(typeof(arguments[1])=='string'){arguments[1]=arguments[1].split(',')}for(k in arguments[1]){if((!!s&&arguments[1][k]===arguments[0])||
mhmt25
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti cineration » 10 Kas 2009, 12:44

ben her ay ankaraya gidip gelirim daha 1 kez bile EPC lambası yanmadı
bence bolu dağı ile alakası yok
Ben skoda Fabia almadan önce sanki yollarda hiç Fabia yoktu
Kullanıcı avatarı
cineration
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Sakarya
Arabanız: 2001 model Fabia 50KW(68BG)

İleti can.tasan » 26 Kas 2009, 21:18

Arkadaşlar ben de bugün kar lastiklerini taktırdım tastikler takılmadan önce birşey yoktu hatta uzun yoldan gelmiştim ama lastiklerden sonra EPC lambası yandı ve sönmüyor bir türlü nedir? nasıl düzelir yarın sabah yola gidicem yardım lütfen bir sorun çıkarmasın bana....
Kullanıcı avatarı
can.tasan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Can TASAN
Nereden: Ankara
Arabanız: 2003 Fabia Elegance 101

İleti cineration » 02 Arl 2009, 14:13

[quote="can.tasan"]Arkadaşlar ben de bugün kar lastiklerini taktırdım tastikler takılmadan önce birşey yoktu hatta uzun yoldan gelmiştim ama lastiklerden sonra EPC lambası yandı ve sönmüyor bir türlü nedir? nasıl düzelir yarın sabah yola gidicem yardım lütfen bir sorun çıkarmasın bana....[/QUOTE]

Ben kış lastiklerini 7 Kasım 2009 günü taktırdım ve benim EPC lambam Ocak 2009 dan buyana (arabayı aldığım tarih) hiç yanmadı.

Lastiklerle EPC lambasının alakası yok
Ben skoda Fabia almadan önce sanki yollarda hiç Fabia yoktu
Kullanıcı avatarı
cineration
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Sakarya
Arabanız: 2001 model Fabia 50KW(68BG)

İleti zurna1788 » 02 Arl 2009, 14:21

ustalar dolamışlar ağızlarına skodalarda şöyle kronik arıza var böyle kronik arıza var.ben 2 yıldan beri fabia mı lpg li kullanıyorum aman nazar değmesin. 1 kere bile epc lambam yanmadı...  epc nin açılımıda motor kontrol sistemi zaten. aracınızın motorunda bir problem vardır.  veya yakttan da olabilir. herşeyden olabilir. bunu tek birşeye bağlamak doğru değil. öyle her ustaya kulak asmayın bence. saygılar...
Var olduğun için değil,hayallerin ve hedeflerin için yaşa...
Kullanıcı avatarı
zurna1788
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Em-Ka
Nereden: Adana
Arabanız: Skoda Fabia 2001 68 hp ( SATILDI )

İleti emr7919 » 02 Arl 2009, 15:14

EPC lambası bende de bir kere yandı.
Sorun fren müşüründen kaynaklanıyordu. Müşür bozulmuştu ve stop lambaları düzgün çalışmıyordu. Müşür değiştirildikten sonra sorun çözüldü.
emr7919
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti eminoglu » 09 Arl 2010, 08:37

Arkadaşlar bugün aracımı çalıştırdım ama motor hiç ısınmadan yola çıktım. İşe giderken EPC lambası yandı. Ve trafiğin orta yerinde kaldım. :) :lol: Sonra zar zor sağa çektim ve aracı ısıtmadığım için bu şekilde bir arıza var sandım. Biraz aracın ısınmasını bekledim. Bu esnada araç kendi kendine hafif gaz vererek çalıştı. Gaza bastığımda gaz yemedi. Bir kaç dakika çalıştıktırdıktan sonra stop ettim. Bastım marşa baktım düzelmiş. Acaba sorun aracı ısıtmamamdamıydı ? Servise götürmem gerekli midir? Octavia 2003 elagance.

2003 Octavia Elagance. O bir canafar. :)
Kullanıcı avatarı
eminoglu
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: yakup..
Nereden: Kars

İleti diseqc » 09 Arl 2010, 09:50

epc kronik arıza diye söyleyen ustayı ustalıktan aforoz etmek lazım epc lambası sadece tek bir hatadan dolayı yanmaz arabanın epc lambasının yanmasının en az 200 nedeni vardır sistemdeki en küçük elektornik bir dengesizliği kullanıcıya bildirir hatta bazı tehlikeli durumlarda stop uyarısı veriyor benim fabia da da bir kere yandı oda önde şarz dinamosuna giden kalın bir kablo kelepçesinden kurtulmuş eksoza değmiş üstündeki nikalaj eridi ve kısa devreye neden oldu araba birden stop etmişti sallandıkça değiyor ve epc yanıyordu direksiyon bakımını yaptırırken tesadüfen gördük maşallah o gün bu gün bir daha yanmadı yani sistemde en ufak bir kısa devre bile buna neden olabilirken sensörlerden gelen aşırı dengesiz bir veri de sensörün bozulduğunu düşünerek buna neden olabilir eğer ara sıra sönüyorsa arıza yakında kendini iyice belli eder.
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti Esmeralda » 09 Arl 2010, 10:41

blrader bendede2001 var kontağı açtığımda bazen yanıyor tekrar kapatıp açtığımda kayboluyor bazan ynık gittiğimde oluyor, arıza gösteriyor gibi görüküyor ama önrmli değil şimdiye kadar bi sıkıntı yaşamadım burada opkumuştun o bazılarında yanar ama önemli değil dediler. seninki yaşadığın problemler belki başka yerden diye düşünüyorum.Araçlar elektronik olunca çok sıkıntılar yaşayacağız gibi gözüküyor bu araçlarda hassas araba gibi gözüküğyor onun için hor kullanmamak gerekiyor.selamlar.
Esmeralda
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hetepe » 09 Arl 2010, 11:08

Skodanın böyle kronik bir arızası olduğunu hiç duymadım, yok da diyebiliriz, arızayı tespit edemeyen ve çözemeyen bazı işgüzar ustalar, olayı büyütmek ve müşteriyi korkutmak için bu tür söylemlere başvurabiliyor.
EPC lambası araçta olabilecek hertürlü elektronik arızada yanar, sizinki bence lambda (oksijen) sensöründen dolayı yanmış, özellikle bolu dağında yanması, değişken hava basıncı, oksijen vs değerlerinden, özelliğini bir miktar kaybetmiş olan lambda sensörün yanılması ile olmuş olabilir.
Bu arızayı her zaman yapmadığından bilgisayara bağlandığında da görünmüyor olabilir.
Bu sensör ile beraber, egzozunuz dolu, delik, patlak olabilir, katalizörünüz bozuk yada dolmuş olabilir.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti eminoglu » 12 Arl 2010, 14:06

Arkadaşlar kontağı çevirdiğimiz bu EPC lambası araç çalışmıyorken söner mi sönmez mi? Yani araç çalıştığında mı söner yoksa kontak açıkken de sönük mü olmalıdır. ?

2003 Octavia Elagance. O bir canafar. :)
Kullanıcı avatarı
eminoglu
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: yakup..
Nereden: Kars

İleti can.tasan » 12 Arl 2010, 22:12

Kontak acikken yanik kalir motor calisinca sonmesi gerekir.
Kullanıcı avatarı
can.tasan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Can TASAN
Arabanız: 2003 Fabia Elegance 101

İleti Esmeralda » 21 Şub 2011, 11:03

aynısı benim arabadada var yanar söner önemli değil arıza falanda değil kafaya takma çalıştır arabayı devam et yolda bırakmez merak etme.
Esmeralda
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yüksel » 03 Mar 2011, 08:39

bende de 2005 benzinli 1.4 var ben bu Araçlan 2500 metre dağa çıktım arıza lambası yanmadı bir sefer oldu o da ben yokuş yukarı çıkarken aracı fazla zorlamışım Arıza lambası yanıp sönmeye başladı Ramazan Bayramının 2 günüydü D.bakır servise gittim baktılar çok fazla zorlamışsınız aracı dediler onu da arıza olarak beynine algılamış silip yeniden yükleme yaptılar Burdanda D.bakır SKODA servisinde çalışanlara teşekür ediyorum.
yüksel
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Yüksel TAŞ
Nereden: Şanlıurfa
Arabanız: SKODA FABİA

Sonraki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir