Yakinda Fabia alacagim

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Yakinda Fabia alacagim

İleti can.tasan » 14 Kas 2009, 11:35

Merhabalar arkadaslar, yakinda fabia elegance alacagim. Bi aksilikcikmazsa almayi dusundugum araba 60.000 km ye yaklasmis daha sormadim ama eger 60.000 bakimi yapilmamissa bu bakimda neler degisiyor ortalama ne kadar masraf acar? Trigger falan 60 bin mi yoksa 90 bin mi?

Bir de arabayi incelerken nelere dikkat etmeliyim? Teknik konuda bilgiliyim, motordan falan anlarim ama ilk defa araba alacagimdan deneyim yok tabi yardimlarinizi bekliyorum. 

Saygilar.

Kullanıcı avatarı
can.tasan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Can TASAN
Nereden: Ankara
Arabanız: 2003 Fabia Elegance 101

İleti C@GL@R » 14 Kas 2009, 13:03

eğer satan kişi bu km ye kadar hiçbirsey yaptırmadıysa triger le birlikte 700-800 lira masrafınız olabilir o yüzden alacağınız araba piyasadan düşükse bilinki masrafı vardır bence..ama en düşük 250 liralı gözden çıkarın..

kontrol olarak aracın tüm özeliklerine bakın fabiada kronik sorunlar mevcut cam otomatikleri klimanın faal olup olmaması vs...içiniz rahat olsun diyorsanız servis veya iyi bir ustayada gösterebilirsiniz...
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti RAZOR10 » 14 Kas 2009, 14:09

triger 4 yıl yada 90.000 km dir
Kullanıcı avatarı
RAZOR10
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: selçuk ÇİMŞİR
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Skoda Fabia ambiente 2005

İleti zurna1788 » 14 Kas 2009, 14:21

konunun dışında olacak ama bence 2001 elegance alacağınıza 2005 choice alın.hem daha az sorun yaşarsınız. fiyatlar hemen hemen aynı zaten... bakım içinde bu kadar çok düşünmezsiniz...
Var olduğun için değil,hayallerin ve hedeflerin için yaşa...
Kullanıcı avatarı
zurna1788
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Em-Ka
Nereden: Adana
Arabanız: Skoda Fabia 2001 68 hp ( SATILDI )

İleti BaTeRRiiSStt » 14 Kas 2009, 14:27

[quote="zurna1788"] konunun dışında olacak ama bence 2001 elegance alacağınıza 2005 choice alın.hem daha az sorun yaşarsınız. fiyatlar hemen hemen aynı zaten... bakım içinde bu kadar çok düşünmezsiniz...[/QUOTE]
eleganceların kotu bır yanımı varmıs ??
BaTeRRiiSStt
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Bursa

İleti zurna1788 » 14 Kas 2009, 14:37

ben elegance hastasıyım yanlış anlaşılmasın ancak yıl itibariyle 2005 model bir fabia choice 2001 model bir elegance e göre daha az sıkıntı çıkarabilir. arkdaşımız triger den bahsediyor...
Kullanıcı avatarı
zurna1788
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti can.tasan » 14 Kas 2009, 14:49

[quote="zurna1788"]konunun dışında olacak ama bence 2001 elegance alacağınıza 2005 choice alın.hem daha az sorun yaşarsınız. fiyatlar hemen hemen aynı zaten... bakım içinde bu kadar çok düşünmezsiniz...[/QUOTE]

Araç 2001 değil ki 2003 ben model belirtmedim ama heralde sizin içinizden öyle geçti =) choice ler boş oluyor ben dolu istiyorum bir de bej koltuk ve göğüs altları bej olanlar çok hoşuma gidiyor o yüzden elegance 2001-2003 arıyordum.

Cevaplar için teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
can.tasan
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti zurna1788 » 14 Kas 2009, 14:50

inanın içime 2003 doğmuştu aslında ama genelde 2001 olduğu için 2001 yazmıştım araba hakkında biraz daha bilgiverseniz.internette varmı acba araba...

Kullanıcı avatarı
zurna1788
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti zengin_47 » 14 Kas 2009, 20:38

[quote="zurna1788"]

inanın içime 2003 doğmuştu aslında ama genelde 2001 olduğu için 2001 yazmıştım araba hakkında biraz daha bilgiverseniz.internette varmı acba araba...

[/QUOTE]

Algıda seçicilik. ben de genelde 2005 görüyorum:)))Smile
Fabia 1.2 HTP
zengin_47
CLASSIC
CLASSIC

İleti can.tasan » 17 Kas 2009, 01:02

http://www.sahibinden.com/sahibinden_co ... isplayitem 

arkadaslar araba bu bugun aldim, ben de araniza katildim sonunda, 15.750 ye aldim araci. 54.000 km de ilandaki ozelliklere ek olarak isitmali koltuklar var. Ama ruhsatta 59 kw yaziyor 74 degil biraz kafam karisti.  Araba gayet iyi kaciyor 101 bg gibi, ama 59 kw=80 bg ediyor. sorduklarim yanlis yazilmistir dediler. Benim bildigim eleganslarin bir tek 101 bg ve 68 bg likleri var yani (48 kw ve 74 kw), elegance olmayanlarda 75 bg (55 kw) gibi bir secenek de var ama o da 59 etmiyor. Simdi benim araba 80 bg mi yoksa tamamen yanlis yazlimis ve 101 bg midir. Su an izmirdeyim yarin sabah ankaraya donecegim donunce olmadi bi dyno teste sokayim da beygiri torku ciksin meydana.

Arabada ufak tefek masraflar yok degil ornegin lastik disleri cok iyi ama araba yattigindan biraz bayatlamis lastikler (yada ben biraz titizlendim bilemiyorum) Ben yola cikmadan bir on arka yaptim, arkalar daha iyi idi one aldim. Bayrama nigdeye gidince bir cift kis lastigi alip onlere, onlerdeki iyileri de arkalara takicam kis gecince de 4 yada 2 tane mevsimlik alirim artik. Birde stepneyi bulamadilar bir kenara atmislar onu da yenilediler. yenisini aldilar. Onun disinda trigger hic degismemis ne dersiniz degistirmeli mi?

Yorumlarinizi bekliyorum.
Kullanıcı avatarı
can.tasan
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti cetin17 » 17 Kas 2009, 01:15

aynısı beyazı bende var. 2002 model. 10 numara araba. hayırlı olsun. bi yıkat herkes sana baksın. hemde o paraya. bu arada o araç 101 bg canın sıkılmasın.
Bir öyle şaşılası dünya ki burası, balıklar kahve içerken çocuklar süt bulamıyor. İnsanları sözle besliyorlar, domuzları patatesle... Nazım Hikmet RAN ...
Kullanıcı avatarı
cetin17
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: çetin
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: fabia elegance 101 / landirenzo lpg

İleti C@GL@R » 17 Kas 2009, 01:19

[quote="can.tasan"]http://www.sahibinden.com/sahibinden_co ... isplayitem 

arkadaslar araba bu bugun aldim, ben de araniza katildim sonunda, 15.750 ye aldim araci. 54.000 km de ilandaki ozelliklere ek olarak isitmali koltuklar var. Ama ruhsatta 59 kw yaziyor 74 degil biraz kafam karisti.  Araba gayet iyi kaciyor 101 bg gibi, ama 59 kw=80 bg ediyor. sorduklarim yanlis yazilmistir dediler. Benim bildigim eleganslarin bir tek 101 bg ve 68 bg likleri var yani (48 kw ve 74 kw), elegance olmayanlarda 75 bg (55 kw) gibi bir secenek de var ama o da 59 etmiyor. Simdi benim araba 80 bg mi yoksa tamamen yanlis yazlimis ve 101 bg midir. Su an izmirdeyim yarin sabah ankaraya donecegim donunce olmadi bi dyno teste sokayim da beygiri torku ciksin meydana.

Arabada ufak tefek masraflar yok degil ornegin lastik disleri cok iyi ama araba yattigindan biraz bayatlamis lastikler (yada ben biraz titizlendim bilemiyorum) Ben yola cikmadan bir on arka yaptim, arkalar daha iyi idi one aldim. Bayrama nigdeye gidince bir cift kis lastigi alip onlere, onlerdeki iyileri de arkalara takicam kis gecince de 4 yada 2 tane mevsimlik alirim artik. Birde stepneyi bulamadilar bir kenara atmislar onu da yenilediler. yenisini aldilar. Onun disinda trigger hic degismemis ne dersiniz degistirmeli mi?

Yorumlarinizi bekliyorum.
[/QUOTE]

ruhsata aldanmayın işini doğru dürüst yapmayan noterlerin hatası yüzünden orda herşey yazar motor seri numarasında sorgulayınız aracı emin olmak için..trigere daha zaman var 75 bin de değiştirsiniz ama içim rahat olsun diyorsanız değiştirn
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti can.tasan » 17 Kas 2009, 21:03

Cevaylar icin tesekkurler arkadaslar. Bu sabah izmirden yola cikip ankaraya geldim. Yola cikmadan bagajdaki dosemeyi kaldirdim stepnenin ortasindaki plastigi yerlestiriyordumki orada arabanin sasisine yapistirilmis bir kagitta 74kw yaziyordu yani 101 bg moralim yerine geldi mutlu ciktim yola.

Ilk izlenimlerime gelince de araba harbi iyi gidiyor baya baya uzun ve dik yokuslarda 4 e dusmedim bile. Bir cok megan bircok 207, 307 tin tin cikarken ben topuklayip yanlarindan tirmandim. Yakita gelince 120 ytl lik yakit ile 600 km kadar falan bittim ortalama 120 km/saat ile daha sonra tekrar fulledim depoyu shell'den 95 oktan ile ortalama 140 km/saat ile 220 km gidip ankaraya girdigimde ceyrek depo eksilmis idi. Arkamda yeni kasa bir civic vardi onunla ayni yokuslari ayni hizla rahat tirmandim.

Sormak istediklerim

1-) Arac duz giderken direksiyon cok hafif sola donuk duruyor sebebi nedir nasil duzelir. Arac lift ile kaldirilmisken ben disardan tekerlekleri saga sola cevirmistim direksiyon donmus gibi sanki, direksiyon donmeden donmesi hayret verici ama EPC den kaynaklaniyor olmali.

2-) debriyaj cok yukarda kavriyor cok onemli diil ama ayarlamasi kolay midir yoksa ustalari ugrastirmaya degmez mi?
Kullanıcı avatarı
can.tasan
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti C@GL@R » 17 Kas 2009, 23:03

[quote="can.tasan"]Cevaylar icin tesekkurler arkadaslar. Bu sabah izmirden yola cikip ankaraya geldim. Yola cikmadan bagajdaki dosemeyi kaldirdim stepnenin ortasindaki plastigi yerlestiriyordumki orada arabanin sasisine yapistirilmis bir kagitta 74kw yaziyordu yani 101 bg moralim yerine geldi mutlu ciktim yola.

Ilk izlenimlerime gelince de araba harbi iyi gidiyor baya baya uzun ve dik yokuslarda 4 e dusmedim bile. Bir cok megan bircok 207, 307 tin tin cikarken ben topuklayip yanlarindan tirmandim. Yakita gelince 120 ytl lik yakit ile 600 km kadar falan bittim ortalama 120 km/saat ile daha sonra tekrar fulledim depoyu shell'den 95 oktan ile ortalama 140 km/saat ile 220 km gidip ankaraya girdigimde ceyrek depo eksilmis idi. Arkamda yeni kasa bir civic vardi onunla ayni yokuslari ayni hizla rahat tirmandim.

Sormak istediklerim

1-) Arac duz giderken direksiyon cok hafif sola donuk duruyor sebebi nedir nasil duzelir. Arac lift ile kaldirilmisken ben disardan tekerlekleri saga sola cevirmistim direksiyon donmus gibi sanki, direksiyon donmeden donmesi hayret verici ama EPC den kaynaklaniyor olmali.

2-) debriyaj cok yukarda kavriyor cok onemli diil ama ayarlamasi kolay midir yoksa ustalari ugrastirmaya degmez mi?
[/QUOTE]

1-sebebi gayet basit sürüşte sizi yormaması yani kolunuzu sol kapı kolçağına koyarak sürüş rahatlığı bendede bu böyle nedeni bu olmalı

2-fabialarda bu standart geç kavrıyor bende ilk aldığımda alışıncaya kadar kalkışda bir iki bagırttırıyordum hemen alısıyorsunuz zaten daha güzel oluyor bence
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti can.tasan » 18 Kas 2009, 01:00

Debriyaja alisiriz orasi kolayda, direksiyonun yan durmasi biraz enteresan acaba hepsinde mi oyle yoksa benle sizde mi? Servise gostemeye gerek var mi sizce?

Bir de yedek anahtar yaptirmam lazim nasil yaptirilir nerde yaptirilir, kaskoyu yaptirdiktan sonra kaskoya yaptir diyorlar ama nasil olacak anahtarimi kaybettim desem elimde anahtar olmadan nasil yapacaklar acaba?

Bir de kisa farlarim hic aydinlatmiyor hem ayarsiz hem gucsuz gibi geldi ampulleri degistirip ayarlatacam, serviste yaptirsam cok mu soketlerler fiyati acaba yoksa ampulleri alip oyle gidim de sunlari takiverin mi diyeyim? Kislik bakima gidecegim zaten yag, su, antifriz, far ayari falan gitmisken elimde ampullerle gitsem olur mu? Beyaz yapayim diyorum araba da beyaz ii olur, fabia nin ampulleri nedir? incelemedim daha  vaktim olmadi ama H5 galiba?

Kullanıcı avatarı
can.tasan
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti can.tasan » 18 Kas 2009, 11:26

Bunların yanında gece olunca farkettim daha önce farlar yanmadığından farketme şansım olmadı; Hız göstergesinin aydınlatmasında bir tane led yanmış galiba göstergenin sağ tarafı karanlığa gömülü, nasıl değiştirilir kaça patlar, kolay mıdır? Bir de komple beyaz yapsam nasıl olur sizce?

Şu anda daha ruhsatı üzerime almadım, henüz kaskoyu yaptırmadım ve zorunlu trafik sigortasını iptal etmemelerini söyledim. Yarın öğlen birkaç saat boşluğum olacak bunlardan hangilerini halletmeliyim? Ruhsatı üzerime aldıktan sonra mı kasko yaptırmam gerekecek yoksa farketmez mi? Bir de noterde adres olarak Ankara Etimesgut yazdırdım ev adresimi çankaya emniyetten de plaka alabilir miyim? Yoksa illa etimesgut mu olacak?

Çok soru soruyorum farkındayım ama işi bilmiyorum kusura bakmayın?

Teşekkürler. 
Kullanıcı avatarı
can.tasan
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti C@GL@R » 18 Kas 2009, 12:28

[quote="can.tasan"]Debriyaja alisiriz orasi kolayda, direksiyonun yan durmasi biraz enteresan acaba hepsinde mi oyle yoksa benle sizde mi? Servise gostemeye gerek var mi sizce?

Bir de yedek anahtar yaptirmam lazim nasil yaptirilir nerde yaptirilir, kaskoyu yaptirdiktan sonra kaskoya yaptir diyorlar ama nasil olacak anahtarimi kaybettim desem elimde anahtar olmadan nasil yapacaklar acaba?

Bir de kisa farlarim hic aydinlatmiyor hem ayarsiz hem gucsuz gibi geldi ampulleri degistirip ayarlatacam, serviste yaptirsam cok mu soketlerler fiyati acaba yoksa ampulleri alip oyle gidim de sunlari takiverin mi diyeyim? Kislik bakima gidecegim zaten yag, su, antifriz, far ayari falan gitmisken elimde ampullerle gitsem olur mu? Beyaz yapayim diyorum araba da beyaz ii olur, fabia nin ampulleri nedir? incelemedim daha  vaktim olmadi ama H5 galiba?

[/QUOTE]

--bendede yan duruyor heralde hepsinde bu böyle..sürüşünüzü etkiliyorsa götürün tabiki..

--yedek anahtarı artık herhangi bir anahtarcı bile yapıyor yani  immibilizer anahtarları bile yapıyorlar servise gitseniz 500 lira falan isterler sanırım bir anahtara..elinizdeki anahtarı sakın ola kaybetmeyin yoksa aracınızı cekici ile servise kadar götürmek zorunda kalırsınız 1-2 milyarı bulur masraf... kaskonun anahtar temin ettiğini ilkkez duyuyorum sanmam..

--parçayı siz götürün tabiki onlar takarlar ama iyi bir ustaya götür zaten vw polo ile aynı motor..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti arj22 » 18 Kas 2009, 13:10

1,4 16v 101 hp olanından alırsan eğer memnun kalırsın
arj22
Yeni Üye
Yeni Üye

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 12 misafir