Kışlık Lastik mevzuu

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Kışlık Lastik mevzuu

İleti Bluedays » 16 Kas 2009, 20:03

Arkadaşlar,
Benim fabia da dört mevsim lastikler var. Geçen yıl bir sıkıntı yaşamadım fakat bu yıl yaşarmıyım bilmiyorum. Seneye değiştireceğim lastiklerimi.

Kışlık takmadık diye çok sakat bir iş mi yapıyoruz sizce?

Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

İleti abdullah » 16 Kas 2009, 20:16

benimde aklımdan geçiyor kışlık lastik takmak ama sadece 2 öne taksam kış bitince tekrar çıkarsam kışlıkları olurmu bilemiyorum aslında daha lastiklerim iyi durumda ama kışlık lastigin çok faydası olacagından eminim
Kullanıcı avatarı
abdullah
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: 2005 fabia special gıranit gıri

İleti C@GL@R » 16 Kas 2009, 20:18

ben bu dediklerinizi hiç yapmadım ankarada yaz kış aynı lastiklerle gittim geldi kış lastikleride buzda karda kayıyor yaz lastikleride..alırsanız sadece önlere birer çivili lastik takın en iyisi
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti sonertevfik » 16 Kas 2009, 20:21

kış lastiklerine hiç ilgi duymadım, gerek de duymadım, kışın çok süratli gitmiyorum, yağmurlu havalarda çok yavaş gidiyorum, kar yağıncada taksiye biniyorum... ne öyle her mevsim lastikle falan uğraşamam ben...
BİZ OSMANLIYIZ... ÇOK ÖZLÜYORUZ...
sonertevfik
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Soner Tevfik
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Skoda Felicia GLX-İ

İleti serdar5306 » 16 Kas 2009, 22:15

aracını sürekli kullananlar için kış lastikleri mükemmel ben geçen yıl aldım çok memnunum daha önce kar yağınca zincir takmadan kullanamıyordum artık zincir nedir unuttum hem kalkışta hem firenleme mükemmel karda buzda çok rahat gidiyorum şiddetle tavsiye ederim

2005 FABİA CHOİCE 101 BG SİYAH
serdar5306
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: SERDAR
Arabanız: FABİA COHİCE 2005

İleti iceman70 » 16 Kas 2009, 22:26

valla ben 5 yıllık 30 bin kilometrede dunlop sp sport ile geçirdim kışı karamandada sert geçiyor kış ama hiç bir sorun yaşamadım bazen buzlu yollarda kontralar olduysada kontrol hep bende oldu :))
iceman70
CLASSIC
CLASSIC

İleti C@GL@R » 16 Kas 2009, 22:49

hocam bu dunloplar niye fiyatları uygun cin mali tekerlerle aynı nerdeyse
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti fmaka » 17 Kas 2009, 01:25

eğer kışın 7 C altına inen bir yerde iseniz kışlık lastiklere ihtiyacınız vardır.

kar yağmur şart değil gizli buz bence daha tehlikeli insanı gafil avlar.

birde bindiğim araca ve içindeki cana önem veriyorsam hepsihepsi 500tl eden masrafı neden göze almayayım derim?

benm arabamda var.ve faydasını çok gördüm.
fmaka
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: a5 octavia elegance mpı/lpg

İleti RoadFighter » 17 Kas 2009, 03:32

[quote="fmaka"]

eğer kışın 7 C altına inen bir yerde iseniz kışlık lastiklere ihtiyacınız vardır.

kar yağmur şart değil gizli buz bence daha tehlikeli insanı gafil avlar.

birde bindiğim araca ve içindeki cana önem veriyorsam hepsihepsi 500tl eden masrafı neden göze almayayım derim?

benm arabamda var.ve faydasını çok gördüm.
[/QUOTE]

Bu mesaja kulak verin.

Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti delidolu » 17 Kas 2009, 06:52

[quote="Bluedays"]Arkadaşlar,
Benim fabia da dört mevsim lastikler var. Geçen yıl bir sıkıntı yaşamadım fakat bu yıl yaşarmıyım bilmiyorum. Seneye değiştireceğim lastiklerimi.

Kışlık takmadık diye çok sakat bir iş mi yapıyoruz sizce?
[/QUOTE]

Kendi kendine ele veriyorsun kardeş!
Hata1: 4 mevsimlik lastik
Hata 2: Yaşadığın yer Ankara
Hata3: "Kışlık takmadık diye çok sakat bir iş mi yapıyoruz sizce?" cümlesi....

Tabiki aracında çivi/zincir vs varsa bi sakatlık olmaz; ancak Ankara'da uzun süredir yaşayan biriysen bir sabah her yerin karla/buzla kaplandığını gördüğünde "Kışlık takmadık diye çok sakat bir iş mi yapıyoruz sizce?" cümleni umarım yine hatırlarsın.

Tek çözüm 4 adet vakumlu kışlık lastiktir -şahsi görüşümdür-.
Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti delidolu » 17 Kas 2009, 06:58

[quote="sonertevfik"]kış lastiklerine hiç ilgi duymadım, gerek de duymadım, kışın çok süratli gitmiyorum, yağmurlu havalarda çok yavaş gidiyorum, kar yağıncada taksiye biniyorum... ne öyle her mevsim lastikle falan uğraşamam ben...
[/QUOTE]
sonerim 180° karşı konumundayım ona göre :)))

yaz lastiksiz yaparım da kış lastiksiz asla...
kışın da yazınki gibi aynen aynı hızla yola devam...
yağmurlu havalarda su birikintisi+takip/fren mesafesi durumuna göre yine aynen devam...
kar+buzlanma da sadece arabayı öncesinde ısıtmak için 10 dk çalıştırıyorum, taksilere hiç alışamadım...
Ege/Akdenizde yaşasaydım ben de kışlık lastikle uğraşmazdım; ama Karasal İklim gerçekleri ....
Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti yusufbyz » 17 Kas 2009, 11:25

kesinlikle karasal iklimlerde kışlık lastik şart. özellikle ankarada sürekli araç kullanıyorsanız benim gibi 12. aydan itibaren 3. aya kadar kışlık lastiklerinizin olması kaçınılmaz. fakat geçen yıl eski aracım felicia ya 2 adet lassa snowvays almıştım. mükemmel yol tutuşu vardı.asfaltı kazıyordu resmen.  karda buzda hiçbir şekilde tekerlek boşa dönmemişti. aracı değiştirince haliyle yeni araçla birlikte gelen (4 adet) kışlıklarını taktık.markası bilinmedik olunca aklımda kalmadı. fakat daha şimdiden sulu yollarda frene basıyorum sanki kaçırıyor gibi geliyor, kaydırıyor. tam güvenemedim. bakalım kışın naparız. şayet yol tutuşu kötü olurda çok kaçırırsa önlere yeni lassa takacağız mecburen...... KIŞLIK LASTİK OLMADAN GÜVENLİK ASLA OLMAZ.
yusufbyz
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti iceman70 » 17 Kas 2009, 12:10

bizim burası bazen geceleri -20 derece bile oluyor :))içindeki cana yani kendime önem vermiyorum sorun yok orada :D almak tabiki isterim ama maddi imkan sonuçta.çalışan biri değilim bi gelirim yok o yüzden turanza er300ler çıkartacak inş kışı
iceman70
CLASSIC
CLASSIC

İleti Bluedays » 17 Kas 2009, 14:32

Arkadaşlar şu kıslık lastiklerin karda ve buzda nasıl yol tuttuğunu görmeyi çok istiyorum :)

Buzda iyi bir frene asılın, eğer araba kontrolden çıkmıyorsa helal olsun diyorum o lastikleri söyleyin hakikaten alacağım.

Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti delidolu » 17 Kas 2009, 15:16

[quote="Bluedays"]

Arkadaşlar şu kıslık lastiklerin karda ve buzda nasıl yol tuttuğunu görmeyi çok istiyorum :)

Buzda iyi bir frene asılın, eğer araba kontrolden çıkmıyorsa helal olsun diyorum o lastikleri söyleyin hakikaten alacağım.

[/QUOTE]

Michelin Pilot Alpin....

Ben geçen yıl 165 TL ye tanesini aldım. Şu an tanesi 220 TL... (205/55/16)

En gıcık olduğum fransızların ürünü.... Ama can datlıııı...

Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hakanerdogan » 17 Kas 2009, 15:19

Continental TS830 çok çok başarılı bir lastik görünümünde. olabilir yani, kesin konuşmiyimde... hatta en iyi, falan, en iyilerden =)
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti RoadFighter » 17 Kas 2009, 17:27

Kumho'nun kış lastikleri bile en iyi yaz lastiğinden daha iyi yol tutar kışın.

Bizim peder bey de vakti zamanında-arabayı yeni aldığımızda- "ne gerek var masrafa?lastik lastikdir" diyerekten lastik almamıştı kışın nasıl olsa arabayı kullanmıyoruz diye.

Ankara'da her yerde kar çekilmişti de bizim peder Yenimahalle'de az bir kar birikintisinin olduğu yerde arabayı durduramadı ve Toros'a güm pat çat!

4 kış lastiği o zaman 600 TL ise bizim araçta çıkan masraf 3000 TL'ye yakındı.

Kışın arabanızı kullanıyorsanız kesinlikle kış lastiği ile edinin. Kumho da olsa Marshall da olsa iş görür kış lastiği (onların 16" de bile teki 100'e alınır)

Ha siz lastik alırsınız yere gram kar düşmez o da nasipsizlik.Ankara'da 2 senedir kuru asfaltta lastik eskitiyoruz.
Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti Bluedays » 17 Kas 2009, 18:58

Arkadaşlar haklısınız almak dert değil de nereye koyacağım yaf.
Site düzeninde oturuyoruz kiler miler yok salonun ortasına da koyamayacağıma göre

e balkonda bir tane onada lastik koyamam :)

Yandık yani

Şimdi dört mevsim olayını değerlendirmedik ya seneye lastik yenileyeceğim de

tavsiye edebileceğiniz yok mu ? YAni size göre dört mevsim fıs mı?
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Sonraki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir