Fabia Hararet

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Fabia Hararet

İleti Bluedays » 17 Kas 2009, 11:07

Arkadaşlar,
Geçenlerde arabayı çalıştırdım, bir uyarı sesi ile birlikte hararet göstergesi kırmızı renkte yanıp, sönmeye başladı. Kontağı kapatıp, açtım düzeldi.

Dün aynı şey yine oldu. Bir uyarı sesi geldi, kırmızı renkte hararet göstergesi yanıp, yanıp sönüyor. Kapatıp, açıyorum düzeliyor.

Bu bir arıza belirtisi midir? Yoksa geçici hata mıdır?

Bilgisi olan arkadaşlarımızın yorumlarını bekliyorum.

Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

İleti dejavu » 17 Kas 2009, 11:30

Suyu kontrol ettin mi? Azalmış olabilir.

Diğer bir ihtimal, hararet müşüri arızası.
dejavu
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Bluedays » 17 Kas 2009, 11:32

Kontrol etmedim kardes açıkcası bunun ne olduğunu bilmediğimden sizlere sormak istedim.

Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti dejavu » 17 Kas 2009, 12:21

Ben gayet tecrübeliyim o konuda :D o uyarıyı
1- suyu minimum seviyenin altına indiği zaman
2- herhangi bir nedenle hararet 90 dereceyi aştığı zaman
3- müşir arızalandığı zaman verir.

sen ilk çalıştığında diyorsun, 2. seçenek olmuyor, muhtemelen suyu azalmıştır, suyunu kontrol et, niye azaldığını da araştır, herhangi bir yerden kaçak varsa önlem al.

Ondada sorun görünmüyorsa, hemen müşüri değiştir, müşürin arızalı olması motor ısısının beyne iletilmemesi anlamına gelir, haberin olmadan hareret yapabilirsin yani.   
dejavu
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Bluedays » 17 Kas 2009, 12:25

Anladım Kardeş.
Haklısın. Aradım servise danıştım. Ya suyu azalmıştır, yada ordandır dediler.

Hararet müşürü arızalı olsa tahminimce hiç oynamaz yerinden dimi? Benim hararet göstergem çalışıyor.

Akşam bakacağım suyuna.

Peki bunun suyu nasıl eklenir kardeş? Biz mi ilave edeceğiz yada servise mi götüreceğiz?
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti dejavu » 17 Kas 2009, 12:30

Gayet basit. kaputu açıyorsun, aracın sağ tarafında yuvarlak bir bidon var, içi muhtemelen antifiriz olduğundan pembe görünecektir. kapağını açıyorsun maksimum seviyeye kadar azar azar dolduruyorsun.

ama bilmiyorsan dikkat, araç sıcakken yapma bu işi, mümkünse çalıştırmadan yap risk alma, eğerki sıcakken yapacaksan da havasını ala ala yavaş yavaş aç kapağı.. Elini yüzünü yakarsın mazallah.

Keşke bende hiç bilmiyor olsaydım... :D
dejavu
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Bluedays » 17 Kas 2009, 12:43

Yok zaten araç soğukken yaparım da birsey katmıyormuyuz içine? direk normal su koyuyoruz öyle mi?
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti dejavu » 17 Kas 2009, 12:51

Şimdilik dinlenmiş bir su koy, yine kaçak olmazsa bir ara servise uğra, antifirizi ölçtür, biraz da antifiriz ilavesi gerekebilir. Ama kaçak olmadığından emin olmadan antifiriz koymak boşa masraf olabilir.
dejavu
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Bluedays » 17 Kas 2009, 12:56

tamam kardeşim eyvallah teşekkür ederim bilgilerin için.
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti Bluedays » 18 Kas 2009, 12:30

Arkadaşlar dün akşam baktım araca sizlerinde belirttiğiniz gibi sorun su azalmasından kaynaklanmış.
Bugün yarın antifirizli su ilave edeceğim.

Başına gelen olursa bilgisi olsun.

Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti C@GL@R » 18 Kas 2009, 12:34

başımıza gelecek diye birsey yok aracın radyötör suyu önemli devamlı kontrol edeceksiniz...

ayrıca tüm radyötörü boşaltın kırmızı antifiriz koydurun...
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti jel » 19 Kas 2009, 12:32

aynı sorun bende de var son bir kaç gündür. hararet kırmızı ışığı yanıp sönüyor arabayı çalıştırınca ama sonra duruyor. hararet müşiri diye düşünüyorum ben de ama değiştirmeye pek acelem yok.
jel
CLASSIC
CLASSIC

İleti Bluedays » 19 Kas 2009, 12:42

Kardeş sende bi bak aracın suyu azalmışsa müşür ile alakası yoktur.
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti jel » 19 Kas 2009, 12:54

[quote="Bluedays"] Kardeş sende bi bak aracın suyu azalmışsa müşür ile alakası yoktur.
[/QUOTE]

motor suyuna baktım, normal seviyedeydi.
jel
CLASSIC
CLASSIC

İleti Bluedays » 19 Kas 2009, 13:43

Dostum o zaman hararet göstergesine bak çalışıyor mu? Biliorsun bir süre sonra 50 de çakılıyor bizim göstergeler milim oynamıyo :)
Eğer seninki çıkmıyorsa sorun kesin müşürdendir
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti jel » 19 Kas 2009, 14:02

[quote="Bluedays"] Dostum o zaman hararet göstergesine bak çalışıyor mu? Biliorsun bir süre sonra 50 de çakılıyor bizim göstergeler milim oynamıyo :)
Eğer seninki çıkmıyorsa sorun kesin müşürdendir
[/QUOTE]

:) hararet ibresi tam ortaya geliyor (orası 50 mi oluyor bilmiyorum) orda kalıyor evet. haftasonu götüreyim servisi, müşür dediğin 10-20 lira bişey.
jel
CLASSIC
CLASSIC

İleti C@GL@R » 19 Kas 2009, 14:05

fan müşürü yüzünden radyötör patlattım ben 20 liralık bir seydi 150 lira verdik eski arabamda yoldada kaldım bizim saftirik ustaların aklına gelmedi usta yokki memlekette işini iyi bilen..
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir