Klima hakkında

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Klima hakkında

İleti puZZle » 24 Kas 2009, 11:46

Arkadaşlar bilgisizliğime verin, bizim fabialardaki klima sıcak hava vermiyor değil mi?, bir arkadaşım klimamın bozuk olduğunu aslında sıcak hava da vermesi gerektiğini iddia ediyor da...

Gerçi keşke sıcak havada verse ben yanılıyor olsam, arabam geç ısınıyor, o saatten sonra ısınmasada olur zaten,  Koltukları ısıtmalı yaptıran var mı??? ben genellikle tek başıma oluyorum araçta, en azından şoför koltuğuna böyle bir uygulama yapılsa...

ya da çakmak gözüne takılan mini ufolar icat edilse, dikiz aynasının oralara bir yere monte ederdik, araba ısınıncaya kadar çalışırdı :)

puZZle
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti irfant » 24 Kas 2009, 11:53

Sıcak hava motor suyu sıcaklığından fan yardımıyla gelir, soğutmada iş gören klima kompresörünün çalışmasına gerek kalmaz.

Soğuk hava lazımsa AC düğmesine basılır, klima kompresörü çalışır ve soğuk hava üfler.
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti puZZle » 24 Kas 2009, 11:57

[quote="irfant"]

Sıcak hava motor suyu sıcaklığından fan yardımıyla gelir, soğutmada iş gören klima kompresörünün çalışmasına gerek kalmaz.

Soğuk hava lazımsa AC düğmesine basılır, klima kompresörü çalışır ve soğuk hava üfler.[/QUOTE] bilgi için teşekkürler...
puZZle
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti puZZle » 24 Kas 2009, 11:59

irfan usta bu çakmaklık gözünden çalışan mini ufo fikri nasıl, uygulanabilir mi? :))
puZZle
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti irfant » 24 Kas 2009, 12:01

[quote="puZZle"]irfan usta bu çakmaklık gözünden çalışan mini ufo fikri nasıl, uygulanabilir mi? :))[/QUOTE]

Sigortası atıverir,  sigortanın amperini artırsan oradaki kablo-tesisat aracı değil sadece çakmağı ısıtacak kadar uygundur.

Aracını çalıştır, yola çık, zaten daha 1-2 km yol aldığında hafiften sıcak hava gelmeye başlar...

irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti feyzahid » 24 Kas 2009, 12:13

Isıtmalı vede masaj yapan koltuk minderleri var. Geçenlerde A-101 de sattılar . 50 tl civarı bişeydi. Böyle bişey kullanilirsiniz. Ama ne kadar verimlidir bilemem. ,
Hepsiburada da var, bu linkten bakabilirsiniz<.

feyzahid
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti puZZle » 24 Kas 2009, 12:24

Bu koltuk minderi kullanışlı bir şeye benziyor ama kimse yorumda bulunmamış, ben hepsiburada dan çok alışveriş yapıyorum ve ürünü alanların yorumları gerçekten güzel yönlendiriyor. bu ürünü takip edip alanların yorumlarına bakmak lazım...
puZZle
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti feyzahid » 24 Kas 2009, 12:27

Bakın bu hem daha hesaplı hem de yorumları var.
feyzahid
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti iceman70 » 24 Kas 2009, 12:28

Zaten motor ısınınca geliyor sıcak havada ben şunu soracam ac düğmesi yanarken mi klima açık yoksa yanmazken mi ben onu anlamadım hala :)) Aircool'un kısaltması felan mı

iceman70
CLASSIC
CLASSIC

İleti feyzahid » 24 Kas 2009, 12:32

Ac = air condition un kısaltılmışıdır. Açık olduğunda ışığın yanması gerekir. yada şöyle söyleyelim ışık yanıyorsa klima devrededir.  
feyzahid
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mygokhan » 24 Kas 2009, 14:24

Oto klimaları  sadece soğutma yapar..Heat pump olması lazım ısıtma yapması için..Yani soğutma için çalışan sistemin tam tersi olara çalışırsa ısıtma yapar...

Ama kışın ısıtma kullanırken, AC düğmesine basıp klimayı açmanızı öneririm.Ortam havasını nemlendirmiş olursunuz.Sağlıklıdır..

Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti alpino » 24 Kas 2009, 16:15

[quote="mygokhan"] Oto klimaları  sadece soğutma yapar..Heat pump olması lazım ısıtma yapması için..Yani soğutma için çalışan sistemin tam tersi olara çalışırsa ısıtma yapar...Ama kışın ısıtma kullanırken, AC düğmesine basıp klimayı açmanızı öneririm.Ortam havasını nemlendirmiş olursunuz.Sağlıklıdır..
[/QUOTE]

tam tersi ac yi açarsanız ortamı kurutursunuz. eğer kışın camlarınızda aşırı buhar varsa AC yi çalıştırın. buharın hızla yok olduğunu görürsünüz. çünkü sistem ortamdaki buharı yoğunlaştırıp dışarı atar.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Nereden: Ankara
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti mygokhan » 24 Kas 2009, 17:05

[quote="alpino"] [quote="mygokhan"] Oto klimaları  sadece soğutma yapar..Heat pump olması lazım ısıtma yapması için..Yani soğutma için çalışan sistemin tam tersi olara çalışırsa ısıtma yapar...Ama kışın ısıtma kullanırken, AC düğmesine basıp klimayı açmanızı öneririm.Ortam havasını nemlendirmiş olursunuz.Sağlıklıdır..

[/QUOTE]

tam tersi ac yi açarsanız ortamı kurutursunuz. eğer kışın camlarınızda aşırı buhar varsa AC yi çalıştırın. buharın hızla yok olduğunu görürsünüz. çünkü sistem ortamdaki buharı yoğunlaştırıp dışarı atar.[/QUOTE]

Evdeki klimalar için geçerli o durum.Zira emiş oluyor...

Klimalı açmak sağlıklıdır.Hatta bunu iyi bir klima distrütörünün müdürü söylemişti...
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti hakanerdogan » 24 Kas 2009, 17:09

Klimayı açıp, yani AC ışığı yanarken, sıcağa aldığınız takdirde klima kompresörü yine devre dışıdır. Hem motor zaten sıcak üretiyor, ısıtmaz klima, gerek yok. 
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti irfant » 24 Kas 2009, 17:15

Dahili sirkülasyon düğmesi inaktif olsun (yanmasın) yeter. Bu sayede kışın buhar yapmaz, dışarıdan taze hava alır, kışın hiç klima açmam, buhar da olmaz.
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti alpino » 24 Kas 2009, 20:38

olur da araç içerisinde aşırı buhar olursa bir deneyin. klimayı sıcakta çalıştırın buhar anında yok oluyor. yağışlı havalarda bile. tecrübe ile sabittir. buhar çözüldükten sonra AC yi devre dışı bırakın
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Nereden: Ankara
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti BaTeRRiiSStt » 25 Kas 2009, 00:54

[quote="feyzahid"] Isıtmalı vede masaj yapan koltuk minderleri var. Geçenlerde A-101 de sattılar . 50 tl civarı bişeydi. Böyle bişey kullanilirsiniz. Ama ne kadar verimlidir bilemem. ,
Hepsiburada da var, bu linkten bakabilirsiniz<.

[/QUOTE]
benımkınde dugmeye basınca koltuklar ısınıyor kışın soguk havalarda cok işime yarıyor guzel bır ozellık.. yazında yolcu tarafındakıni caktırmadan kıllık olsun dıye acıyorum yanıyor zuhahahaha :)
BaTeRRiiSStt
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti cineration » 25 Kas 2009, 12:12

[quote="alpino"]olur da araç içerisinde aşırı buhar olursa bir deneyin. klimayı sıcakta çalıştırın buhar anında yok oluyor. yağışlı havalarda bile. tecrübe ile sabittir. buhar çözüldükten sonra AC yi devre dışı bırakın[/QUOTE]

Aşırı yağışlı bir havada Sakaryadan Ankaraya giderken denedim ve yol boyunca AC yi ne zaman devreden çıkarsam camlarım buğulandı. Yani bu durumu bende tecrübe ettim. Yağışlı havalarda iç ortamın sıcak olmasını ve camlarınızın buğusuz olmasını istiyorsanız klimayı sıcakta çalıştırın.
Ben skoda Fabia almadan önce sanki yollarda hiç Fabia yoktu
Kullanıcı avatarı
cineration
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Sakarya
Arabanız: 2001 model Fabia 50KW(68BG)

Sonraki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir