2001 68 fabia ya lpg??

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

2001 68 fabia ya lpg??

İleti BatuhanK » 20 Arl 2009, 13:57

forumda mevcuttur bunla ilgili konular ama daha güncel olması açısından yeni bir başlıkta sormak istedim

öncelikle 2001 model 50.000km de 68 beygir 1.4 mpi fabia ya lpg taktırmak değer mi? yakıtta ne kadar avantaj sağlarım ve arabaya herhangi bir zararı olur mu?

eğer taktırmak mantıklıysa en ekonomik ve güvenli nerden kaça taktırabilirim istanbul avrupa yakasında önerileriniz nedir? simit tüp takılmasında bir sorun yok sanırsam, stepneyi de küçültüp koca lastiği bagajda tutmama da gerek yok diye düşünüyorum

ve son olarak kullananların yorumları nedir, performansını nasıl buluyorsunuz gazda? malum benzinde de pek rahat gidebilen bir araç değil ve biraz yüklenince yakmaya başlıyor, herhangi bir farkedilir performans farkı oluyor mu?

BatuhanK
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Batuhan Kılıç
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: 2006 Ford Fiesta TDCI

İleti C@GL@R » 20 Arl 2009, 14:01

ben fabiamı alır almaz lpg taktırdım neden yakıta ikimisli para veresinizki tabiki taktırın derim ben...

http://www.skodam.com/forum_posts.asp?TID=17657&KW=lpg

simit depo taktırdım ben lastiğide attım depoya aracımada lastik şişirici köpük ve elektrikli pompa koydum..lastik hamallığı yapmaya gerek yok...
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti zurna1788 » 20 Arl 2009, 14:28

9 YILDA 50000 KM YAPMIŞ BİR ARABA LPG Yİ NE YAPSIN...
Var olduğun için değil,hayallerin ve hedeflerin için yaşa...
Kullanıcı avatarı
zurna1788
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Em-Ka
Nereden: Adana
Arabanız: Skoda Fabia 2001 68 hp ( SATILDI )

İleti BatuhanK » 21 Arl 2009, 23:19

ekonomikleşerek daha fazla km yapabilmek için olmasın..
BatuhanK
CLASSIC
CLASSIC

İleti zengin_47 » 22 Arl 2009, 19:47

[quote="caglarkrbyk"]ben fabiamı alır almaz lpg taktırdım neden yakıta ikimisli para veresinizki tabiki taktırın derim ben...

http://www.skodam.com/forum_posts.asp?TID=17657&KW=lpg

simit depo taktırdım ben lastiğide attım depoya aracımada lastik şişirici köpük ve elektrikli pompa koydum..lastik hamallığı yapmaya gerek yok...
[/QUOTE]

Bu lastik şişirici ne kadar güvenilir Allah başınıza getirmesin ama duyduğunuz örnek olaylar var mı. Mesela kaç km yol gider. veya kaç saat sağlam kalır lastik. İkincisi Trafikte stepne olmaması soruna yol açr mı bu varsa?

Konuya gelince kesinlikle LPG takılır benim tecrübelerime göre.
Fabia 1.2 HTP
zengin_47
CLASSIC
CLASSIC

İleti hdoner » 22 Arl 2009, 20:23

Lpg takılır ekenomik olur ama kit düzgün şekilde itina ile takılmalı.Ha şunuda söleyim ben 2002 aracıma lpg taktıktan sonra sorunlar çıkmaya başladı.Lpg nın aracı zrarı var kım yok desede ateşleme bobini ,buji,katalitik konvekör,llambda sen sörüne ömür düşürücü zararlarıda vardır.Ayrıca arabayı devirli kullanıyorsanız 3500-4000 devirde gaz yetiremediği için benzine geçer bi karınız olmaz.İtalyan marka bi kiti güzelce taktırıp itinalı kullanırsanız ve arabanızın durumu iyiyse pişman olmazsanız.Şayet dediklerimden biri olmazsa kafanız ağrır peşin peşin söleyim ben çok çektim.
Kullanıcı avatarı
hdoner
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti BatuhanK » 26 Arl 2009, 03:17

çok kelek yerde taktırmam tabiki de arabaya belirgin bir zararı olacaksa lpg nin tekrar düşünebilirim, bir de kullanlardan veri olarak fark nedir onu öğrenebilir miyim yani araç benzinde ne kadar yakıyordu gazda ne kadar yakmaya başladı?
BatuhanK
CLASSIC
CLASSIC

İleti zengin_47 » 26 Arl 2009, 11:56

[quote="BatuhanK"]çok kelek yerde taktırmam tabiki de arabaya belirgin bir zararı olacaksa lpg nin tekrar düşünebilirim, bir de kullanlardan veri olarak fark nedir onu öğrenebilir miyim yani araç benzinde ne kadar yakıyordu gazda ne kadar yakmaya başladı? [/QUOTE]

Ben taktıralı 1000 (bin) km oldu. Benzinde 250-270 arası yakıyordu. Gazda 150-160 arası. Şehiriçi verileri.

Fabia 1.2 HTP
zengin_47
CLASSIC
CLASSIC

İleti C@GL@R » 26 Arl 2009, 12:01

lastik şişirici mutlaka arabada olmalı düşünün sabah işe gitmeni gerekiyor veya acil bir işiniz var lastik değiştirmek nerden baksanız 1 saatınız alır bunu tekere uyguluyorsunuz hen tekeri şişiriyor hemde köpük hava kaçıran yeri tıkıyor...km olarak 100 km giden arkadaşım vardı tabiki yüksek hızlarda değil 70-80 le izmir sanayisine kadar gitmişti...yedek lastik olmaması trafikte sorun açmaz polis hiçbir zaman onu kontrol etmez.
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti zurna1788 » 26 Arl 2009, 21:04

[quote="BatuhanK"]ekonomikleşerek daha fazla km yapabilmek için olmasın.. [/QUOTE]
o zaman dizel alın bence... en azından kafanız rahat gezersiniz. benim arabada sizin aracınızın aynısından. lpg yi taktırdım ilk 5-6 ay çok güzel di. sonra problem çıkarmaya başladı. sitede lpg çok iyi diyen abilerim ve arkdaşlarımın ( GENELİ ) yeni taktırdıkları için sıkıntı yaşamıyorlar.ve ısrarla herkese tavsiye ediyorlar.ancak ilerleyen zamanlarda beyinde bozulur,enjektörde.sabah arabayı çalıştırırsınız birden geri söner. haydiiiii yürü lpg ciye.ne oldu abi. abi ayar bozulmuş.hadi yapın ayarı.eğer usta iyiyse iyi bir ayar yapar.sizi 2-3 ay idare eder.sonra birgün bir bakarsınız araba gaz yemiyor. herkes derki bogaz kelebeğini temizlet.tamam dersiniz.doğru servise gidersiniz.eğer usta işinin ehli değilse bogaz kelebeğinin içine sprey sıkar.arabayı belli bir süre ayar tutmaz ve rolanti düzensizliği haline sokar. daha birçok problem yani. mesela ben şuan arabayı benzine alıp 2-3 km gittiğimde lpgnin allah belasını versin diyorum.ayrıca bizim arabalarımız 68 beygir. lpg yide takıp klimada açarsanız birde 4-5 kişi binerseniz.aboooooooooooo sıkıysa gitsin araba.100 km/s hıza çıkana kadar 2.sigarayı yakarsınız.  yinede karar sizin. saygılar...  (düşüncelerim tamamen kişiseldir.)
Var olduğun için değil,hayallerin ve hedeflerin için yaşa...
Kullanıcı avatarı
zurna1788
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Em-Ka
Nereden: Adana
Arabanız: Skoda Fabia 2001 68 hp ( SATILDI )

İleti hdoner » 26 Arl 2009, 21:23

[quote="zurna1788"][quote="BatuhanK"]ekonomikleşerek daha fazla km yapabilmek için olmasın.. [/QUOTE]
o zaman dizel alın bence... en azından kafanız rahat gezersiniz. benim arabada sizin aracınızın aynısından. lpg yi taktırdım ilk 5-6 ay çok güzel di. sonra problem çıkarmaya başladı. sitede lpg çok iyi diyen abilerim ve arkdaşlarımın ( GENELİ ) yeni taktırdıkları için sıkıntı yaşamıyorlar.ve ısrarla herkese tavsiye ediyorlar.ancak ilerleyen zamanlarda beyinde bozulur,enjektörde.sabah arabayı çalıştırırsınız birden geri söner. haydiiiii yürü lpg ciye.ne oldu abi. abi ayar bozulmuş.hadi yapın ayarı.eğer usta iyiyse iyi bir ayar yapar.sizi 2-3 ay idare eder.sonra birgün bir bakarsınız araba gaz yemiyor. herkes derki bogaz kelebeğini temizlet.tamam dersiniz.doğru servise gidersiniz.eğer usta işinin ehli değilse bogaz kelebeğinin içine sprey sıkar.arabayı belli bir süre ayar tutmaz ve rolanti düzensizliği haline sokar. daha birçok problem yani. mesela ben şuan arabayı benzine alıp 2-3 km gittiğimde lpgnin allah belasını versin diyorum.ayrıca bizim arabalarımız 68 beygir. lpg yide takıp klimada açarsanız birde 4-5 kişi binerseniz.aboooooooooooo sıkıysa gitsin araba.100 km/s hıza çıkana kadar 2.sigarayı yakarsınız.  yinede karar sizin. saygılar...  (düşüncelerim tamamen kişiseldir.)

+1000000000000ClapClap

tecrübe konuşmuş.Aynı şeyleri yaşmış biri olrak tamamen bütüne katılıyorum..

[/QUOTE]
Kullanıcı avatarı
hdoner
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hdoner » 26 Arl 2009, 21:25

lpg nın agırlıda eklenınce 68 lık ıyıce kamyona donuyor.Hıc unutmam arabada 4 kısı varken lpg ıle sollama yaparke kamyonu 30 sn de anca sollamıstım.Confused kamyoncu bakıp gülmüştü..izin vermeseydi geçemiyecektim

Kullanıcı avatarı
hdoner
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti skodaizm » 26 Arl 2009, 21:40

[quote="caglarkrbyk"]lastik şişirici mutlaka arabada olmalı düşünün sabah işe gitmeni gerekiyor veya acil bir işiniz var lastik değiştirmek nerden baksanız 1 saatınız alır bunu tekere uyguluyorsunuz hen tekeri şişiriyor hemde köpük hava kaçıran yeri tıkıyor...km olarak 100 km giden arkadaşım vardı tabiki yüksek hızlarda değil 70-80 le izmir sanayisine kadar gitmişti...yedek lastik olmaması trafikte sorun açmaz polis hiçbir zaman onu kontrol etmez. [/QUOTE]

Köpük hava kaçıran yeri kapamasına kapatıyor da , bu sefer sibopları bozuyor. Ya ben kullanamadım yada  herkesde aynı oluyor.

Köpük kullanıp ta sibobu tıkanmayanlar(bozulmayanlar) varsa bana tekniğini yazarlar ise sevinirim.

__Hakan Ün__

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti cancanamca » 26 Arl 2009, 22:39

senede kaç km yol yaptığınız f/p açısından önemli lpg ile km. de 0.06 veya 0.07 krş. kar edeceğinizi varsayarsak ve kitide 1200tl ye taktırdığınız düşünürsek 1200/0.07=17.200 km de sizi amorti edecektir ama bu km.yi nekadar zamanda yapacaksınız ve lpg li olduğu için ne kadar ek bakım-onarım ödeyeceksiniz , birde aracı kaç yıl daha kullanmayı düşünüyorsunuz bunlar önemli, bence senede 10.000 km yi geçmiyorsanız bu sorunlarla uğraşmaya gerek yok devir olarak 3000 i geçmemeye özen gösterin zaten yakışınız makul seviyelerde olur. Ama senede 15000km. den fazla yol yapıyorsanız mantıklı olabilir.
cancanamca
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: choice

İleti BatuhanK » 31 Arl 2009, 01:33

vazgeçtim fabia ya lpg taktırmaktan, anlaşıldığı kadarıyla bu araçta beklediğim kadar kazanç sağlamıyor ayrıca araca zarar verebiliyor 
BatuhanK
CLASSIC
CLASSIC

İleti quickcan » 31 Arl 2009, 01:43

şuan aracınız da olan ama belli olmayan bazı sorunlar olabilir lpg taktırınca bu tür sorunlar gün yüzüne çıkacak emin olun.. lpgli araçlara kapalı yerlere park yasak...

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Can ÇAKMAK
Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Octavia A4 Ambiente Plus

İleti BatuhanK » 31 Arl 2009, 13:33

park meselesi sorun değil benim için de önemli olan arabaya zarar vermemesi
BatuhanK
CLASSIC
CLASSIC

İleti C@GL@R » 31 Arl 2009, 14:26

ne sorun verecek arkadaşlar yaw 10 yıldır lpg li araç kullanıyoruz birkere lpgden sorun olmadı..ilk çıktığında diyorlardı ilerde tüm motorların ömrü bitecek bu lpg yüzünden hani nerde biten bir motor..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 12 misafir