Size de ceza gelirse şaşırmayın

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

İleti ADEPIRON » 21 Arl 2009, 11:32

İstanbul'da yaşayan Mustafa H. kısa bir süre önce adresine gelen zarfı açtığında aracının birkaç farklı açıdan çekilmiş fotoğrafıyla karşılaştı.
Ne zaman geçtiğini bile hatırlamadığı bir kavşakta çekilen fotoğrafın hatıra amaçlı olmadığını anlaması uzun sürmedi. Zira aynı zarfta adına kesilmiş bir de trafik cezası bulunuyordu. Ceza kırmızı ışık ihlaliyle ilgiliydi ama fotoğraflarda aracın kırmızı ışığı hiçe sayıp geçip gitmediği de belliydi. Biraz daha dikkatli bakıldığında aracın belli belirsiz durumdaki yaya geçidi üzerinde durduğu ve cezayı da bu nedenle aldığı ortaya çıktı. Çünkü Trafik Kanunu'na göre yaya geçidi üzerinde durmak kırmızı ışıkta geçme ile aynı suç sayılıyor.

Bugünlerde birçok adrese benzer tebligatlar yapılıyor. Türkiye'de birkaç yıldır uygulanan EDS yani elektronik denetleme sistemi şu sıralar biraz daha etkin hale getiriliyor. Sistem sayesinde kesilen ceza sayısı bir hayli artmış durumda. Şehir içinde yüzlerce kavşak, güvenlik şeridi ve trafik ışığı kameralarla 24 saat kontrol edilerek kural ihlallerini trafik cezasına dönüştüren sistem için her ihlalin kayıtlara alınmadığı yönünde eleştiriler de getiriliyor. Ama bir şekilde yaygınlaşıyor ve trafikteki kör noktaların azalması sağlanıyor. Yapılan ihlalleri cezaya dönüştürmek nihayetinde Emniyet'in kontrolündeki bir konu. Yani Emniyet'in bu işi sıkı tutmasıyla kural ihlalini alışkanlık haline getirenlerin posta kutusuna bir anda onlarca ceza makbuzu gelebilir.

Gün içinde binlerce sürücü bilerek ya da farkında olmadan birçok trafik suçu işliyor. Bir kaza ya da ceza ile karşı karşıya kaldığında durumun ciddiyetini ancak kestirebiliyor. EDS bu alışkanlıkların bırakılması açısından büyük önem taşıyor. Her sabah işe emniyet şeridinden gitmek, kırmızıda duran araca korna basmak gibi iyi sürücüyü çileden çıkaran davranışlardan vazgeçilmesi ancak böyle mümkün. Kuralsız araç kullanmalarıyla tanınan İtalyanların Avrupa Birliği sonrası trafikte biraz daha makul sürücü haline gelmeleri gibi Türkiye'de EDS sonrası pek çok sürücü davranışı değişim içerisinde. Olmak da zorunda! Bu daha da gelişecek ama yeter ki, sistem iyi işletilebilsin, kural koyanlar kuralın gerekliliğine inansın...

Bu trafik ihlalleri kameraya takılıyor

Yol boş olsa bile kırmızıda geçmek; üstelik alışkanlık yapar.

Sarı ışığı gördüğü halde frene basmamak, zira siz geçene kadar kırmızı yanacaktır.

Yeşil yandığında bir adım önce çıkmak için yaya geçidi üzerinde durmak.

Yol tıkalı diyerek emniyet şeridini kullanmak.

Pek çok emniyet şeridi artık EDS kapsamında kamera ile takipte...

İşlek cadde üzerine park etmek, hatta ikinci sıra yapmak.

Döner kavşakta en sağdan gelip en sola; en soldan gelip en sağa dönmek.

Tek yön bir yola tersten girmek; kaza halinde yüzde 100 suç demektir.

Radar uyarısı bulunan yolda hız sınırını aşmak.

U dönüşü yasak caddede U dönüşü yapmak

Hepimiz, hayatın kısalığından söz ederiz de boş geçen zamanımızı, nasıl değerlendireceğimizi bilemeyiz.
Kullanıcı avatarı
ADEPIRON
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: RAMAZAN
Nereden: Bingöl
Arabanız: OCTAVİA 2006

İleti shumenli » 21 Arl 2009, 12:25

Paylaşım için teşekkürler. Benim de bu konu başlığı altında sormak istediğim bir sorum olacak arkadaşlar. Şu sıralar aracımın plakasından trafik cezası olup olmadığına baktırdığımda plakada gecikme zamlı bir trafik cezası gorunuyor ancak bu trafik cezası tarihi benim arabayı satın almadan onceki tarihe dayanıyor. Dolayısıyla benden onceki sahibine ait bir ceza! Henuz bana birşey gelmiş değil ama eğer gelirse beni bağlar mı?? Yada ne yapmalıyım? Sonuçta aracı satın alırkende devlet zaten Temiz Kağıdı alıyor ya! Satışı boyle yapıyor. Şimdi buradaki ceza eski sahibine gidecek değil mi???
2001 FABIA ELEGANCE 1.4 16V 101BG

A5 - 2005 OCTAVIA ELEGANCE 1.6 FSI 115BG

B6 - 2011 SUPERB ELEGANCE 1.4 TSI 125BG
Kullanıcı avatarı
shumenli
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: EROL GÜLER
Nereden: Yurt Dışı
Arabanız: B6 - 2011 SUPERB ELEGANCE 1.4 TSI 125BG

İleti ADEPIRON » 21 Arl 2009, 12:34

SAHİBİNİ SÖYLEYİN ÖDEYİVERSİN SONUÇTA CEZA SİZE AİT DEGİLSE TABİKİ ESKİ SAHİBİ ÖDEYECEK MALİYEYİ ZİYARET ETSİN
Hepimiz, hayatın kısalığından söz ederiz de boş geçen zamanımızı, nasıl değerlendireceğimizi bilemeyiz.
Kullanıcı avatarı
ADEPIRON
CLASSIC
CLASSIC

İleti Bluedays » 21 Arl 2009, 12:34

Dostum şu an olmasada aracını satmak isterken bu durum seni uğraştıracaktır. Yapman gereken şey, aracının ruhsat fotokopisini alarak, buraya yazdığın şekilde durumu anlatır bir dilekçeyi motorlu taşıtlar vergi dairesine vermek. Ankarada yeğenbey vergi dairesine veriliyor fakat istanbul'u bilmiyorum.
Bu dilekçeyi verdiğin takdirde, ruhsatında tescil tarihi belli olduğundan geçmişe dair, sana ait olmayan borçları siliyorlar.
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

İleti shumenli » 21 Arl 2009, 12:45

Bi söz var hani "Atı alan çoktan üsküdarı geçti" diye... Wink  O yüzden eski sahibine ulaşmam artık imkansız malesef. Anladığım kadarıylada bu işi söylediğiniz gibi bir dilekçe ile çözebileceğiz. İçim rahatladı çünkü cezada az buz değil hani. Zaten şu ekonomik kriz halinde hiç suçum olmayan bir cezayı bana ödetecek olsalardı.... Üstelik ben trafik kurallarına da özellikle çok dikkat ederim. Burada bazı iş arkadaşlarımın söylediklerinden dolayı sizlerede sormak istedim. Yok eski sahibini bulamıyorlarsa yeni sahibine gönderiliyormuş ceza falan diyorlar da ondan sorayım dedim.

Kullanıcı avatarı
shumenli
CLASSIC
CLASSIC

İleti Bluedays » 21 Arl 2009, 14:21

Hayır öyle birsey söz konusu değil. Söylediğim şekilde yazacağınız dilekçeyi ilgili vergi dairesine ulaştırarak, sorunu çözebilirsiniz.
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

İleti oguz » 21 Arl 2009, 15:06

paylaşım için teşekkürler. bende bir şey sormak istiyorum. ödenmemiş bi radar cezam vardı. yaklaşık bir seneyi geçti bunların faiz oranlarını biliyomusunuz?

2005 fabia htp classic
2011 fabia 1.4 16v ambiante dynamic^^
Kullanıcı avatarı
oguz
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti ADEPIRON » 21 Arl 2009, 15:53

TABİ Kİ SORACAZ OGRENECEZ HER KONUDA BEŞİKTEN MEZARA KADAR BİLGİ DANIŞAN DAĞ AMIŞ DANIŞMAYAN DÜZ YOLDA ŞAŞMIŞ MİSALİ
Kullanıcı avatarı
ADEPIRON
CLASSIC
CLASSIC

İleti tam3r » 21 Arl 2009, 20:42

arkamdan ambulans gelirse bu şak diye beni çekerse ambulansı görmeyecek bi açıdan o zamanda ceza yazacaklar mı
tam3r
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti tunsew » 21 Arl 2009, 21:12

[quote="tam3r"] arkamdan ambulans gelirse bu şak diye beni çekerse ambulansı görmeyecek bi açıdan o zamanda ceza yazacaklar mı [/QUOTE] ah hemşerim seni gören ambulansı da görür ama görmese de yapacak bişey kalmaz devlet baba alır.
Kullanıcı avatarı
tunsew
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Tuncay Kör
Nereden: Trabzon
Arabanız: octavia 1.2 tsı

İleti ufuk05 » 21 Arl 2009, 22:11

[quote="tam3r"]arkamdan ambulans gelirse bu şak diye beni çekerse ambulansı görmeyecek bi açıdan o zamanda ceza yazacaklar mı [/QUOTE]

Bahsettiğin olay ataköyde ışıklarda yaşadım.Kırmızıda beklersen arkada ambulans yuzunden geçmek zorunda kaldım.Geçen kış olmuştu bu olay ceza gelmedi.İstanbuldaki kameralara yakalanan cezalar 15 gün içinde eline ulaşıyor.
ufuk05
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti tezerozen » 22 Arl 2009, 00:50

bu cezalara nerden bakıyoruz bakmaya çalıştığımda e-devlet şifresi falan istiyo o şifreyide almak ücretliymiş yada ptt ye gitmek gerekiyormuş galiba.Daha kolay bir yolu varmı acaba...
2001 Octavia Elegance Combi
tezerozen
CLASSIC
CLASSIC

İleti shumenli » 22 Arl 2009, 12:16

[quote="tezerozen"]bu cezalara nerden bakıyoruz bakmaya çalıştığımda e-devlet şifresi falan istiyo o şifreyide almak ücretliymiş yada ptt ye gitmek gerekiyormuş galiba.Daha kolay bir yolu varmı acaba...
[/QUOTE]

Evet aynen o şekilde biliyorum bende. Ayrıca internet bankacılığı kullanıyorsanız burada ödemeler kısmında birçok bankanın trafik cezası ve MTV sorgu-odeme kısmı mevcut oradan da bakabilirsiniz.

Kullanıcı avatarı
shumenli
CLASSIC
CLASSIC

İleti cineration » 22 Arl 2009, 17:46

Merhaba,

Türkiyenin bir çok yerinde MOBESE kamerası ve EDS kamerası var. Mesela Çorlu/Tekirdağ da Nisan 2009 da deneme süresi bitmiş ve adreslere ceza gönderilmeye başlanmış. Ben Şifa hastanesi ışıklı kavşağında sabah saat 05:04 de kırmızı ışıkta 67km sürat ile geçtiğim için 393 TL cezaya çarptırıldım. Hem kırmızı ışıkta geçtiğim için ceza yemişim hemde hız limiti olan 50km yi %30 dan fazla aştığım için (radarın katmerli cezası) ceza yemişim. Cezamı ekim ayında ödedim.

Çevremdeki herkes trafik kurallarına uyduğumu bildiği için bana ceza kesildiğine inanamıyor.

Türkiyenin bir çok ilinde gezici radar var ve dışardan baktığınızda anlayamıyorsunuz. Bir arabayı solladınız ve hiç kimseye yakalanmadınız ama evinize ceza tutanağı geldi. Hiç şaşırmayın çünki solladığınız araç radardı. Ankara da 15 adet gezici radar 1 Ocak 2010 dan itibaren yollarda gezecek.

Trafik kurallarına uyalım. Uymayanları uyaralım.
Ben skoda Fabia almadan önce sanki yollarda hiç Fabia yoktu
Kullanıcı avatarı
cineration
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Sakarya
Arabanız: 2001 model Fabia 50KW(68BG)

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 20 misafir