SİS FARININ ÖZELLİĞİ NEDİR

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

SİS FARININ ÖZELLİĞİ NEDİR

İleti ADEPIRON » 21 Arl 2009, 20:59

FARKI ÖĞRENMEK İÇİN SORUYORUM......... SİS FARLARIYLA NORMAL FARLAR ARASINDA NE FARK VAR 2SİDE FAR SONUÇTA YOKSA CAMINDAMI FARKLILIK VARDA DAHA NETMİ GÖSTERİYOR....... FABİASINA SİS FARI TAKTIRAN VARMI?İŞE YARIYORMU? TEŞEKKÜRLER

Hepimiz, hayatın kısalığından söz ederiz de boş geçen zamanımızı, nasıl değerlendireceğimizi bilemeyiz.
Kullanıcı avatarı
ADEPIRON
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: RAMAZAN
Nereden: Bingöl
Arabanız: OCTAVİA 2006

İleti quickcan » 22 Arl 2009, 00:50

sis farı sisli havada yolu göstermeye yarar ancak bir çok arabada sis farı diye normal far vardır aslında sisi açmak için üretilmiş olanlar merceklidir octavia a4 deki gibi bu farlar normalde fazla aydınlatamaz çünkü direk olarak tek noktaya ışık vermezler ve ışığı düz bir şekilde yayar..yere ışık vermez...

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Can ÇAKMAK
Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Octavia A4 Ambiente Plus

İleti alpino » 22 Arl 2009, 00:55

ve de aslında gerçek sis lambaları oldukça sarı renklidir. ışığın rengi maviden kırmızıya kaydıkça kırılma miktarı düşer. ve ışık ne kadar az kırılırsa o kadar iyi aydınlatır. bu durumda en az kırılan renk kırmızıdır fakat aydınlatıcılığı az olduğundan kırmızıdan biraz daha fazla kırılan ama daha iyi aydınlatan sarı renkli ışıklar sis lambası olarak kullanılır.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti fmaka » 22 Arl 2009, 01:08

sis farının amacı sizin yolu görmeniz değil .karşıdaki kişinin sizi görmesidir.
normalde sarı yada sarıya yakın renklerde olması lazımki ışık demeti sisin yogunlugunu yarıp karşıya gelsin.kırılmalar daha az olsun ve görünün...
ama şimdilerde beyaz ampül yada xenonlar sislere takılıyo bu bence sadece görüntü.amacı dışında.
fmaka
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: a5 octavia elegance mpı/lpg

İleti C@GL@R » 22 Arl 2009, 02:23

karşıdaki arac seni görsün ve çok yoğun siste görüş mesafesi birkaç m artırmak için kullanılıyor..
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti hetepe » 22 Arl 2009, 10:43

Bu konuda farklı yazılar yazılmış, ama ben de bildiğimi söyleyeyim.Sis farı siste yolu rahat gösterebilmesi gerektiğinden olabildiğince sarı, konumu da yere en yakın noktada bulunmalı.Kısa far gibi perdeli olup, düz bir çizgiden altını aydınlatmalı.Karşıdan gelen sürücü sis farından rahatsız olmamalı, sadece yanıyor olduğunu görmelidir.Fabia'nın orijinal sis farı bu özelliklerin çoğunu taşıyor.Dekoratif kaygılardan dolayı ise sarı değil.Bu sis farına xenon ya da maviye yakın renk ampul takmak ise sis farının tabiatına aykırı.Octavia I, Golf IV, Bora ve birçok arabada ana fara entegre olan sis farları bu özellikleri sağlamak ve yüksekte kaldıklarından gerekli koşulu sağlamak adına mercekli olarak yapılmıştır, perde çizgisi nettir.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti ADEPIRON » 22 Arl 2009, 11:12

....sisi açmak için üretilmiş olanlar merceklidir........ BUNU ÖGRENMEK İSTEDİM YANİ FARKI OLMASI LAZIM Kİ SİS FARI OLSUN YOKSA AMPUL AYNI AMPUL DEGİŞEN BİR ŞEY YOK TEŞEKKÜR EDERİM SELAMLAR
Hepimiz, hayatın kısalığından söz ederiz de boş geçen zamanımızı, nasıl değerlendireceğimizi bilemeyiz.
Kullanıcı avatarı
ADEPIRON
CLASSIC
CLASSIC

İleti ADEPIRON » 22 Arl 2009, 11:20

ARABAM FABİA 2005 TDİ......FABİANIN SİS FARI KAÇ LİRA...... HEP SONRADAN MI TAKILIYOR FABİAYA ORJİNAL FABRİKADAN SİS FARI TAKILIP ÇIKAN SERİ YOK HER HALDE TEŞEKKÜRLER RAMAZAN
Kullanıcı avatarı
ADEPIRON
CLASSIC
CLASSIC

İleti grey_wolf » 22 Arl 2009, 11:47

[quote="ADEPİRON"] ARABAM FABİA 2005 TDİ......FABİANIN SİS FARI KAÇ LİRA...... HEP SONRADAN MI TAKILIYOR FABİAYA ORJİNAL FABRİKADAN SİS FARI TAKILIP ÇIKAN SERİ YOK HER HALDE TEŞEKKÜRLER RAMAZAN[/QUOTE]

orjinal hella farlar 150 tl civarı tesisat falan çekimi+röle 200 civarı tutar.

ben yaptırdım 2 ay önce 185 tl tuttu.

2006 Fabia Sedan 1.4 16V Ambiante + landirenzo omegas
Kullanıcı avatarı
grey_wolf
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: EROL YÜKSEL
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2006 FABİA AMBIANTE SEDAN 1.4 16V

İleti ADEPIRON » 22 Arl 2009, 15:07

TEŞEKKÜRLER SİS FARI 20 LİRA YAZIYORDU SİZİNKİ ÇOK KALİTELİ O ZAMAN
Kullanıcı avatarı
ADEPIRON
CLASSIC
CLASSIC

İleti C@GL@R » 22 Arl 2009, 15:22

20 liraya fabia orjinal far olmaz hatta yan sanyi bile olmaz uydurma birsey derseniz o olur ramazan bey..
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti grey_wolf » 22 Arl 2009, 15:25

[quote="ADEPİRON"] TEŞEKKÜRLER SİS FARI 20 LİRA YAZIYORDU SİZİNKİ ÇOK KALİTELİ O ZAMAN [/QUOTE]

hella bu araçların orjinal sis farlarıdır. hatta şimdi bu fiyata bulmanız bile zor. birde taiwan olanı vardı 80 tl civarı. ama 20 tl ye ampulunü bile almazsınız. o renault falan sisi farıdır o paraya :D

al buda yan sanayi olanın linki

http://www.parcatreni.com/index.php?p=s ... d%FDnlatma

2006 Fabia Sedan 1.4 16V Ambiante + landirenzo omegas
Kullanıcı avatarı
grey_wolf
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: EROL YÜKSEL
Arabanız: 2006 FABİA AMBIANTE SEDAN 1.4 16V

İleti hakanerdogan » 22 Arl 2009, 18:03

2 çeşit çakma far vardır. Hella olanlar zaten en kıralı.

20 TL dediklerini alırsanız bir müddet sonra eriyip akacaktır. Şahit olunmuştur.

Bide kaliteli olanı var,  80-90 TL çifti, TUV bandrolü taşır yine çakmadır ama iş görüyor. Ben alıp kendim taktım bi elektrikçi tanıdık ile. Ben montajı yaptım o elektrik işini. Uzun zamandır yakıyorum gayet iyiler çalışıyorlar. Ama bi hella değil elbette.

Hat çekimi, montaj, ızgara falan vs. şeklinde eğer kendiniz alıp yapacaksanız forumda benim konum vardı.

Gelelim sis farı ne işe yarar, bizim araçlarımızdakiler büyük olçüde HİÇ BİR işe. Sis farını bilmiyorum ne ölçüde değerlendiriyorsunuz ama biz Erzurumda okula askeri araçlarla giderdik, sisi tipiyi görmeyin....

MAN 4x4 personel taşıyıca bi sis farları vardı, sapsarı... kim bilir kaç watt... Çavuş abim bi yakardı delerdi sisi tipiyi...

Karanlıkta bile işe yaramaz bizim sislerimiz. Sadece karşıdan gelen daha rahat fark eder sizi, bi kaç metrede aydınlatır işte fasa fiso. Hiç bişe yaramaz.

Niye taktın o zaman dersenizde pasif yeri hoşuma gitmiyordu aktive ettim, yani görsel kaygı.

Demek istediğim öle sisin içine düşüp kaybolduğunuzda hiç bişi beklemeyin sis farınızdan. Olacak ki 100 er wattlık şöle sapsarı iki tane tam tamponun dibinde, heh o zaman önünüzü görmeye başlarsınız.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti cineration » 22 Arl 2009, 18:17

sarı ikaz rengidir ve yayınım gücü yüksektir. Bu yüzden sis farları sarı renklidir. Aracın normal farından farkı ise mercekli camının olmasıdır.

Sis farının amacına uygun kullanılması ve renginin değiştirilmemesi gerekmektedir.

Ben skoda Fabia almadan önce sanki yollarda hiç Fabia yoktu
Kullanıcı avatarı
cineration
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Sakarya
Arabanız: 2001 model Fabia 50KW(68BG)

İleti hdoner » 22 Arl 2009, 18:33

dün hakanla bunu konusuyorduk..aracın önüne çelik boru sonra çekici + 2 yada 4 yuvarlak tam sarı hellalardan ozaman sis perdesi kaybolur.Benim bulunduğum yerde kış olması ile bırlıkte epey sis oluyor ama sis farı sadece kısa farın tampon önünde kalan karanlığını  aydınlatmaktan başka bi işe yaramıyor.Eski renolarda bilirsiniz sarı sis farı nasılda aydınlatırdı yolu..

Kullanıcı avatarı
hdoner
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti AhmetH » 22 Arl 2009, 18:57

düz bir kesilme çizgisiyle aracın  hemen önünü aydınlatıyor o kadar.

başka bir numarası  yok diye biliyorum.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti quickcan » 22 Arl 2009, 18:59

sis farı yola düşmez sadece havayı aydınlatır çünkü amacı sisi açmaktır.. denemek isterseniz yağmurlu bir günde park farlarını açıp sisleri açın (normal farları açmadan deneyin..) yolun aydınlanmadığını göreceksiniz..

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Can ÇAKMAK
Arabanız: 2005 Octavia A4 Ambiente Plus

İleti AhmetH » 22 Arl 2009, 19:11

valla iki aracımız var ikisinde de  önünü  aydınlatıyor  amacı  havayı aydınlatmak  değildir çünkü havayı  aydınlatsada  fayda  sağlamaz   uzunları  yakınca  ne olduğunu  biliyoruz.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

Sonraki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir