SİS FARININ ÖZELLİĞİ NEDİR

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

SİS FARININ ÖZELLİĞİ NEDİR

İleti grey_wolf » 22 Arl 2009, 20:37

[quote="hakanerdogan"]
2 çeşit çakma far vardır. Hella olanlar zaten en kıralı. 20 TL dediklerini alırsanız bir müddet sonra eriyip akacaktır. Şahit olunmuştur. Bide kaliteli olanı var,  80-90 TL çifti, TUV bandrolü taşır yine çakmadır ama iş görüyor. Ben alıp kendim taktım bi elektrikçi tanıdık ile. Ben montajı yaptım o elektrik işini. Uzun zamandır yakıyorum gayet iyiler çalışıyorlar. Ama bi hella değil elbette. Hat çekimi, montaj, ızgara falan vs. şeklinde eğer kendiniz alıp yapacaksanız forumda benim konum vardı. Gelelim sis farı ne işe yarar, bizim araçlarımızdakiler büyük olçüde HİÇ BİR işe. Sis farını bilmiyorum ne ölçüde değerlendiriyorsunuz ama biz Erzurumda okula askeri araçlarla giderdik, sisi tipiyi görmeyin.... MAN 4x4 personel taşıyıca bi sis farları vardı, sapsarı... kim bilir kaç watt... Çavuş abim bi yakardı delerdi sisi tipiyi... Karanlıkta bile işe yaramaz bizim sislerimiz. Sadece karşıdan gelen daha rahat fark eder sizi, bi kaç metrede aydınlatır işte fasa fiso. Hiç bişe yaramaz. Niye taktın o zaman dersenizde pasif yeri hoşuma gitmiyordu aktive ettim, yani görsel kaygı. Demek istediğim öle sisin içine düşüp kaybolduğunuzda hiç bişi beklemeyin sis farınızdan. Olacak ki 100 er wattlık şöle sapsarı iki tane tam tamponun dibinde, heh o zaman önünüzü görmeye başlarsınız.

hakan ben 100w lık ampul taktım sislere hemde beyaz . boluda yoğun sise girdim gayette iyi bir göürüntü vardı. ben hala sarıların daha iyi aydınlattığını düşünmüyorum. denedim çünkü beyazlar siste yolu daha net gösteriyor. yada benim gözlerimde sorun var :d
[/QUOTE]

2006 Fabia Sedan 1.4 16V Ambiante + landirenzo omegas
Kullanıcı avatarı
grey_wolf
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: EROL YÜKSEL
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2006 FABİA AMBIANTE SEDAN 1.4 16V

İleti quickcan » 22 Arl 2009, 21:07

[quote="AhmetH"]valla iki aracımız var ikisinde de  önünü  aydınlatıyor  amacı  havayı aydınlatmak  değildir çünkü havayı  aydınlatsada  fayda  sağlamaz   uzunları  yakınca  ne olduğunu  biliyoruz.[/QUOTE]
sis farının amacı uzunlar gibi aydınlatmak değildir...sisli havada uzunları açarsanız yol iyice kapanır sis farının amacı havayı aydınlatarak havayı ve yolu açmak ve görünmektir...

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Can ÇAKMAK
Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Octavia A4 Ambiente Plus

İleti hakanerdogan » 22 Arl 2009, 21:09

[quote="grey_wolf"] [quote="hakanerdogan"]

2 çeşit çakma far vardır. Hella olanlar zaten en kıralı. 20 TL dediklerini alırsanız bir müddet sonra eriyip akacaktır. Şahit olunmuştur. Bide kaliteli olanı var,  80-90 TL çifti, TUV bandrolü taşır yine çakmadır ama iş görüyor. Ben alıp kendim taktım bi elektrikçi tanıdık ile. Ben montajı yaptım o elektrik işini. Uzun zamandır yakıyorum gayet iyiler çalışıyorlar. Ama bi hella değil elbette. Hat çekimi, montaj, ızgara falan vs. şeklinde eğer kendiniz alıp yapacaksanız forumda benim konum vardı. Gelelim sis farı ne işe yarar, bizim araçlarımızdakiler büyük olçüde HİÇ BİR işe. Sis farını bilmiyorum ne ölçüde değerlendiriyorsunuz ama biz Erzurumda okula askeri araçlarla giderdik, sisi tipiyi görmeyin.... MAN 4x4 personel taşıyıca bi sis farları vardı, sapsarı... kim bilir kaç watt... Çavuş abim bi yakardı delerdi sisi tipiyi... Karanlıkta bile işe yaramaz bizim sislerimiz. Sadece karşıdan gelen daha rahat fark eder sizi, bi kaç metrede aydınlatır işte fasa fiso. Hiç bişe yaramaz. Niye taktın o zaman dersenizde pasif yeri hoşuma gitmiyordu aktive ettim, yani görsel kaygı. Demek istediğim öle sisin içine düşüp kaybolduğunuzda hiç bişi beklemeyin sis farınızdan. Olacak ki 100 er wattlık şöle sapsarı iki tane tam tamponun dibinde, heh o zaman önünüzü görmeye başlarsınız.

hakan ben 100w lık ampul taktım sislere hemde beyaz . boluda yoğun sise girdim gayette iyi bir göürüntü vardı. ben hala sarıların daha iyi aydınlattığını düşünmüyorum. denedim çünkü beyazlar siste yolu daha net gösteriyor. yada benim gözlerimde sorun var :d

[/QUOTE] [/QUOTE]

Ampülün sarı ampul olmasından bahsetmiyorum. Kit sarı olacak. Tüm askeri-arazi taşıtları sis için sarı kullanır.

hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti quickcan » 22 Arl 2009, 21:09

sis farının amacı tamamen yolu açmak ve görünmektir ...sisli havada ne kadar açılacak herkesin beklentisi fazla sanırım sis farları anca gördüğünüz kadar (biraz az) açabiliyo yakında daha çok açacak farlar çıkar merak etmeyin.

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti onurhan2006 » 22 Arl 2009, 21:33

sis farı hava atmaya yarar başka bir işe yaramaz LOL
Volkan İtfaiye Araçları San. ve Tic. A.Ş.
Kalite Kontrol ve Teslimat Şefi
Onur DURMAZ
Kullanıcı avatarı
onurhan2006
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ONUR DURMAZ
Nereden: İzmir
Arabanız: 1993 SKODA FAVORİT LX MEKATRONİK

İleti AV-2006 » 22 Arl 2009, 21:58

Arkada da sis lambası var.Düğmeyi çekersin yanar.Şimdi bu sis farı arkamızı görmek için mi? Hayır.Aynı mantık ön sisler içinde geçerli.Hiç bir sis farı sarı ,beyaz.yeşil,mavi, doğanın tüm renkleri farketmez önümüzü görmek için değildir.sadece karşıdakinin veya arkamızdakinin bizi farketmesi içindir.Bazılarının söylediği gibi sarı ışık siste insanın önünü falan aydınlatmaz.Delip geçmez.

• FABİA TDI
Kullanıcı avatarı
AV-2006
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hasan murat bilgin
Arabanız: fabia

İleti hakanerdogan » 22 Arl 2009, 22:15

Bazıları der ki aydınlatır. Hatta görmüştür yalancı değildir.

Arkada değil sis farı, hiç bir ışıklandırma zaten arkanızı görmek için değil görülmek içindir. Ama öndekiler aynı zamanda görmek içindir.

Sarı ışık 3000 Kelvine tekabül eder. Sisli havalarda iş görür.

http://www.youtube.com/watch?v=_uOQKpo70dg
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti AhmetH » 22 Arl 2009, 22:55

[quote="can"] [quote="AhmetH"]valla iki aracımız var ikisinde de  önünü  aydınlatıyor  amacı  havayı aydınlatmak  değildir çünkü havayı  aydınlatsada  fayda  sağlamaz   uzunları  yakınca  ne olduğunu  biliyoruz.[/QUOTE]
sis farının amacı uzunlar gibi aydınlatmak değildir...sisli havada uzunları açarsanız yol iyice kapanır sis farının amacı havayı aydınlatarak açmak ve görünmektir...
[/QUOTE]

yok  hayır  katılmıyorum  size.  sis farının  öyle bir kudreti yok Smile

bu arada  sis  farlarınız  bi-xenon  olamaz  bi zenonun  ne olduğunu  karıştırdınız sanırım
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti AV-2006 » 22 Arl 2009, 23:25

Ben yıllardır SİSTEN yani Bolu'dan gelip geçerim.Çünkü eşim Akçakoca'lı.Bolu benim yolum.İstersen gitme.bayram seyran , Şubat ,Yaz her türlü tatil beni O yola yani Bolu dağına çıkarır.Temmuz'da bile sis vardır.Aracımda da Hella sisler vardır ama hiç bir işe yaramaz.o yolu bilen bilir.sis farı marı ferketmez..Göremezsin önünü.Bir bilene sorun kardeş.Atmakla olmaz.

• FABİA TDI
Kullanıcı avatarı
AV-2006
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hasan murat bilgin
Arabanız: fabia

İleti hakanerdogan » 23 Arl 2009, 00:09

3000K sarı sis farlarınız olduğunu bilmiyordum.

Zaten araçlarımızdaki düzlerin bir işe yaramadığını belirtmişim.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti ADEPIRON » 23 Arl 2009, 11:35

TEŞEKKÜRLER KANAATIM GELDİKİ SİS FARINA GEREK YOK SELAMLAR RAMAZAN
Hepimiz, hayatın kısalığından söz ederiz de boş geçen zamanımızı, nasıl değerlendireceğimizi bilemeyiz.
Kullanıcı avatarı
ADEPIRON
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: RAMAZAN
Nereden: Bingöl
Arabanız: OCTAVİA 2006

İleti hetepe » 23 Arl 2009, 14:52

Boşa masraf işte...
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti quickcan » 23 Arl 2009, 18:59

bi çok arabada orjinal olarak var zaten masrafa gerek yok..

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti C@GL@R » 23 Arl 2009, 19:00

bizde varda ne oluyor açsak polis ceza kesiyor..sisli hava olursa kullanacağız artık.Smile
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

Önceki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir