Motor uyarı lambası

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Motor uyarı lambası

İleti yonetici » 09 Ekm 2005, 21:29

Bu uyarı lambasının oldukça çeşitli sebepleri olabilir. Bildiğim birtakım sebepleri burada anlatacağım sizinde eklemek istediğiniz birşey olursa yazabilirsiniz.


1) Kullanılan yakıtın kalitesizliğinden dolayı lambda (oksijen) sensörünün kurum bağlaması ve tam anlamı ile görevini yerine getirememesi sonucu uyarı yanabilir. Serviste sökülerek temizlenen parça yerine takıldıktan sonra çoğunlukla işlevini yerine getirmeye devam eder.


2) Motordan gelen minik tıkırtı seslerini andıran ani bir sorunla karşılaşabilirsiniz. Bunun ardından ASR, Motor Uyarısı gibi çekiş sistemine bağlı elemanlarda uyarı verebilir. Ses bir süre sonra ortadan kalkabilir fakat oldukça ciddi bir sorunun göstergesidir. Araç için hayati önem taşıyan triger kayışının bağlı olduğu bilyalardan bir yada birkaçının hasar görmüş olması arızanın muhtemel sebebidir. Acilen servise gidilerek triger kayış sistemindeki arızalı parçalar değiştirilmelidir.


3) Motorun hava kanallarındaki tıkanıklıklar yanmayı etkileyeceğinden dolayı yine böyle bir uyarıyı almanız muhtemeldir. Aracınızın filtre değişimlerini yaptırmanız sorununuzu çözmeye yardımcı olacaktır.

 
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
İleti: 525
Kayıt: 01 Ekm 2003, 21:55
Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

FabiaKimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir