Benzinli mi, dizel mi?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Benzinli mi, dizel mi?

İleti salihaltay » 28 Oca 2010, 02:13

Herkese merhaba,
uzun zamandır fabia araştırıyorum. İlk zamanlarda düşüncem 1.2 benzinli alıp tüp taktırmak yada tüplü almaktı. Şimdilerde dizele taktım. Sizce hangisi? Tabii hep şunu diyorlar yılda ne kadar km yapıyorsun? Eğer az km yapıyorsan benzinli al. Sizden ricam dizel kullanıyorsanız size göre avantaj ve dezavantajları ve km kaç para yakıyor, benzinli kullanıyorsanız avantaj ve dezavantajları nelerdir ve km de kaç para yakıyor? Böylece bende ikisini kıyaslama imkanı bulurum. Yapacağınız katkı için şimdiden teşekkür ederim.

salihaltay
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti önder38 » 28 Oca 2010, 02:55

70 liğini önermiyorum ama 75 veya 80 hp lik dizel al bak keyfine. sıfır alırken benzinli yada dizel olması fiyat farkını amorti etmesi açısından değerlendirilirdi ancak zaten ikinci el alacaksınız. yüksek fiyata alırsanız satarkende fiyatı ona göre olur. dizel aracımla ben şehir dışı 4.5 litre yakıyorum o da iç anadolunun soğuk havasına rağmen. yazın 4ü geçeceğini sanmıyorum. masrafı da benzinlininkinden fazla olmaz. sadece kullanmayı bilip biraz koruyarak binmelisiniz.

benzinlinin modası geçti artık. zaten lpg taktırıp biniliyor benzinde kullanmak mümkün değil ama o bile dizel kadar ekonomik ve konforlu olmaz... torkundan bahsetmek bile istemiyorum çılgın bişey...
FABİA TDI Sedan
Kullanıcı avatarı
önder38
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Kayseri
Arabanız: Fabia TDI

İleti salihaltay » 28 Oca 2010, 02:59

teşekkür ederim önder38
salihaltay
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti quickcan » 28 Oca 2010, 03:12

dizel araba kullanmak biraz zordur.. bilginiz vardır inşallah..

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Can ÇAKMAK
Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Octavia A4 Ambiente Plus

İleti lazianke » 28 Oca 2010, 11:00

gene başa döndük, her ne kadar 2. elde dizele daha az fark verecek olsanız da satarken çok km li bir dizele alıcı uzak duracaktır. maalesef 100 bini aşmiş dizele vatandaş şüpheli bakıyor. ( tahminim,vatandaşın renoyo düşkünlüğü ve renonun dizel motordaki başarısızlığıyla ilgili bir ön yargı olmalı)

ben 3,5  yıldır 2. el aldığım tdi 75 bg fabia kullanıyorum. yakıt ve performans olarak çok memnunum. ancak lpg li bir araçla da aynı yakıt değerlerini yakalayabilirsiniz.

olay sadece yakıtın ekonomikliği de değildir, bugüne kadar forumda dizel aracı olup da motor ışığı yandı, yok şöyle bir teknik problem oldu gibi sorun yazan arkadaşın azlığı benzinli ve lpg lilerle kıyaslanamaz. vw in tdi motorlarıyla ilgili genel kanı dayanıklı olduklarıdır. trabzon havaalanındaki taksicilerin çoğu tdi skoda kullanıcısıdır. serviste 250 binde baskı balata değiştireni gördüm. kaptanı hiçbir teknik arıza vermediğini söyledi. aynı durakta 500 binde motor yaptıranı var ki kaptanın dediğine göre havaalanından iç taraflara doğru giderken aşırı devirli kullanmanın sonucu olduğunu yoksa daha da gidebilirmiş.

yukarıda arkadaşın dediği gibi dizle araç kullanmak itina ister, devirsiz kullanıma, bakım aralığına, kullanılan yağa,ilk çalıştırma ve sıcakken stop kurallarına çok dikkat etmek gerekir.

son olarak dizel torkunun verdiği keyfi benzinli vermez...
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti C@GL@R » 28 Oca 2010, 11:10

sıfır almadıkça dizele bulaşma veya tanıdığınızdan bildiğiniz bi dizel varsa alabilirsiniz. dizel bana göre heran patlayabilecek bir bomba gibi bi anda büyük masraf çıkarabilir o yüzden kefen parası gibi bir köşede iki milyar bulundurunSmile o yüzden ben alın bir benzinli birde tüp taktırın oh paşalar gibi gezin.. birde satarken dizel araçlara hep olumsuz bakarlar km oynanmışmı şirket arabasımı şu bu..çünkü az binen adam asla dizel almaz..
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti mbarman » 28 Oca 2010, 12:18

hayatında diesel araç kullamamış sahip olmamış vatandaşların kulaktan dolma bilgi düzeyine hayranım. birde bilgiçlik taslayıp ölürsün, bitersin yanarsın yorumları beni uyuz ediyor
ÖMÜR DEDİĞİN BİR GÜNDÜR, O GÜN BUGÜNDÜR
Kullanıcı avatarı
mbarman
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: mehmet
Nereden: Kırklareli
Arabanız: SEAT LEON 1,6TDİ CR DSG STYLE BEYAZ 2011

İleti C@GL@R » 28 Oca 2010, 12:35

illa sahip olmamız mı gerekiyor ailemizde cevremizde yeterince dizel araç var kullandığımız.. bende genel konuştuğum halde dizel aracı olupta toz kondurmayanlara sinir oluyorumSmile dizel araç almayı bende isterim ablama sıfır km dizel araç aldırdım neden çünkü sıfır.. imkanım olsa bende alırdım o yüzden ne olduğu belirsiz 2.el dizellerden uzak duruyorum çünkü büyük bir sorun çıkarsa ona verecek artı bir param yok..ha söyle olur ablam 3-4 yıla satar arabasını koşa koşa gider ondan alırım ilk müsteriside ben olurum çünkü bildiğim bir araç...umarım anlatabilmişimdir
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti iceman70 » 28 Oca 2010, 12:39

Kesinlikle dizel.Şimdi 1.2motora lpg takcan tork dene bişey kalmayacak zaten ikisi arasında yakıt farkı yok o yüzden bence dizel.

iceman70
CLASSIC
CLASSIC

İleti iceman70 » 28 Oca 2010, 12:40

[quote="can"]dizel araba kullanmak biraz zordur.. bilginiz vardır inşallah.. [/QUOTE]
 ne gibi zorluğu varmış ? Allah aşkına bi açıklayın benzinli arabadan ne farkı var ? LOL
iceman70
CLASSIC
CLASSIC

İleti quickcan » 28 Oca 2010, 13:12

ilk çalıştığında heleki soğukta 10-15 dk rolantide bekleticeksin ayrıca çok devirli kullanmanız gerekiyor.. bakı dizelde her 10.000km de beninlide 15.000kmde burada bi çok kişiye belkide komik geliyo ama devirsiz kullandığınızda dizelin ömrü çok az...düşük ve sabit devir çok önemli motor tamamen yağlanana kadar...

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti gbasara » 28 Oca 2010, 13:22

tavsiyem, benzinli ve düz vites bir araçtır.. LPG taktırabilirsin.

gbasara
CLASSIC
CLASSIC

İleti iceman70 » 28 Oca 2010, 13:54

15dk ne yaptın sen yawf yağın içeride dolaşması için 1dk yeterli gerisi yakıt sarfiyatı motor ısınana kadar düşük devirde kullanacan buda dizelde mümkün zaten.Benzinlide aracın doluyken düşük devirde kullanda görüyüm sen iteklemek zorunda kalın.Hele benim bi toroslarla maceram oldu araba 2. vitesle zor gidiyordu oda yüksek devirde tutmak şartı ile.Ama orada dize olsa torku zaten benzinlinin neredeyse 2 katı düşük devirdede veriyor maksiumum torku öyle benzinli gibi 4 bin devire çıkmaya gerek yok.Ee neden hala benzinli diyorsunuz anlamıyorum yakıtıda benzinlinin yarısı kadar.Heralde sizin araçlarınız 3-4litre felan yoksa 1.4 motorlu benzinli arabayı savunmanız ilginç.Benzinli benimde favorim ama en az 2 litre hacimde olmalı motor yoksa geresi tırt.
iceman70
CLASSIC
CLASSIC

İleti y.emre » 28 Oca 2010, 14:04

bu benzin fiyatları ve onca LPG sorunları varken hala benzinli alıp tak tüp diyenlere şaşıyorm
kesinlikle dizel tavsiye ederim 2. el alcaksan dikkatli olacaksın 60-70 bin Km üstündeki araçlara bulaşma derim birde 2. el alıyorsa yüksek model olsun garantisi devam etsin ; )
Kullanıcı avatarı
y.emre
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: yunus emre yıldız
Nereden: Sakarya
Arabanız: 2001Felicia- 2007 Era -2010 Rio-2007K2500-2010H100

İleti mbarman » 28 Oca 2010, 14:19

[quote="iceman70"]15dk ne yaptın sen yawf yağın içeride dolaşması için 1dk yeterli gerisi yakıt sarfiyatı motor ısınana kadar düşük devirde kullanacan buda dizelde mümkün zaten.Benzinlide aracın doluyken düşük devirde kullanda görüyüm sen iteklemek zorunda kalın.Hele benim bi toroslarla maceram oldu araba 2. vitesle zor gidiyordu oda yüksek devirde tutmak şartı ile.Ama orada dize olsa torku zaten benzinlinin neredeyse 2 katı düşük devirdede veriyor maksiumum torku öyle benzinli gibi 4 bin devire çıkmaya gerek yok.Ee neden hala benzinli diyorsunuz anlamıyorum yakıtıda benzinlinin yarısı kadar.Heralde sizin araçlarınız 3-4litre felan yoksa 1.4 motorlu benzinli arabayı savunmanız ilginç.Benzinli benimde favorim ama en az 2 litre hacimde olmalı motor yoksa geresi tırt. [/QUOTE]
fatih bırak be kardeşim. zaten o arabadan iyi anlar. neyi anlatmaya çalışıyorsun. adam kalkmış dieseli devirli kullanacaksın diyor buna söylenecek söz yok. allah bu vatandaşa diesel araba vermesin
ÖMÜR DEDİĞİN BİR GÜNDÜR, O GÜN BUGÜNDÜR
Kullanıcı avatarı
mbarman
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: mehmet
Nereden: Kırklareli
Arabanız: SEAT LEON 1,6TDİ CR DSG STYLE BEYAZ 2011

İleti fıratt » 28 Oca 2010, 14:20

dizelll tabiki..benzine ölüm..
fıratt
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: fırat
Nereden: Adana
Arabanız: su aracım yok

İleti hakanerdogan » 28 Oca 2010, 14:20

Çocuk arkadaşlar fazla büyütüp ciddiye almayın, daha bu ne ilk ne de son. Bu forum çok yordu beni. Sadece eğlence amaçlı giriyorum. 
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti quickcan » 28 Oca 2010, 14:29

çok km yapacaksanız alınabilir ama normal kullanım için dizele gerek yok..beni dizelden en çok iten şey ise sesi (tırıltırıltırıl)... kişisel tercih.. ama dizel çekici gelmiyo bana...

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE

Sonraki

Fabia