Benzinli mi, dizel mi?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Benzinli mi, dizel mi?

İleti kurunc » 28 Oca 2010, 14:34

Dizelde alma Benzinlide alma sen boşver, yakında Elektrikli arabalar iyice yaygınlaşır onlardan alırsın, biraz daha sabret bekle bence !

kurunc
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Antalya
Arabanız: Fabia Special

İleti y.emre » 28 Oca 2010, 14:35

[quote="hakanerdogan"]Çocuk arkadaşlar fazla büyütüp ciddiye almayın, daha bu ne ilk ne de son. Bu forum çok yordu beni. Sadece eğlence amaçlı giriyorum.  [/QUOTE] halısın hakan abi hemen hergün dizel mi benzinlimi tartışması yaşanıyor : )
Kullanıcı avatarı
y.emre
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: yunus emre yıldız
Nereden: Sakarya
Arabanız: 2001Felicia- 2007 Era -2010 Rio-2007K2500-2010H100

İleti fıratt » 28 Oca 2010, 14:46

forumun deviri duştu bu aralar..vites küçültup yukseltmekte işe yaramıyor bayılıyor artık.
fıratt
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: fırat
Nereden: Adana
Arabanız: su aracım yok

İleti fıratt » 28 Oca 2010, 14:47

[quote="kurunc"]Dizelde alma Benzinlide alma sen boşver, yakında Elektrikli arabalar iyice yaygınlaşır onlardan alırsın, biraz daha sabret bekle bence ![/QUOTE]

uçan araba çıkacak 50 yıla kadar heyecan yok
fıratt
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti salihaltay » 28 Oca 2010, 15:35

Hepinizden Allah razı olsun herbiriniz yaşadığınız tecrübelere göre bir şeyler yazmışsınız, inanın hepsinden faydalandım her yazdığınız bir tecrübe sonucu dolayısıyla bana karar alırken çok yardımcı oldu, Allah da size yardımcı olsun. Kararımı dizelden yana kullanıcam ve bazı arkadaşların dediği gibi düşük km de bir dizel, dizeli tercih ederken şunada güveniyorum vw dizelde oldukça iyi yerli araçların dizeli gerçekten bazı arkadaşların dediği gibi güven vermiyor, ben on beş senedir benzinli kullanıyorum arada dizelde kullandığım oldu tabi bu arada öğretmenim yıllık yaptığım km 15 yada taş çatlasın 20 bini geçmez fakat az km de yapsanız benzinin fiyatı dizel araba tercihine mecbur bırakıyor, fakat dizelde kullanması keyifli motor sesi gaz verince araba kullandığını hissettiriyor, neyse çok yazdım tekrar hepinize değerli katkılarınız için teşekkür ederim Allah'a emanet olun.
salihaltay
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Cihan_06 » 29 Oca 2010, 15:38

Senede 30.00 km veya daha fazla yapıyorsan ve paranda çoksa dizel al.(Fabialar 3 silindirli üretiliyor)

Dizelim avantajları: 1-Torkunun yüksek olması çekişi güçlü ve süratli olması
                               2-Yakıt harcamada tutumlu olması

Dizelin dezavantajları: 1-Fiyatının yüksek olması
                                    2-Bakım ve onarımının pahalı olması
                                    3-Motorunun gürültülü çalışması

Benzinliyi anlatmaya gerek yok zaten dizelle aradaki fiyat farkını benzine oranlayıp hesapladığınız zaman senede 30.00 az kullananlar için hiçbir cazibesi yok sadece zevk ve cep meselesi .....

Cihan_06
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia classic 2007

İleti mbarman » 29 Oca 2010, 15:48

[quote="Cihan_06"]Senede 30.00 km veya daha fazla yapıyorsan ve paranda çoksa dizel al.(Fabialar 3 silindirli üretiliyor)

Dizelim avantajları: 1-Torkunun yüksek olması çekişi güçlü ve süratli olması
                               2-Yakıt harcamada tutumlu olması

Dizelin dezavantajları: 1-Fiyatının yüksek olması
                                    2-Bakım ve onarımının pahalı olması
                                    3-Motorunun gürültülü çalışması

Benzinliyi anlatmaya gerek yok zaten dizelle aradaki fiyat farkını benzine oranlayıp hesapladığınız zaman senede 30.00 az kullananlar için hiçbir cazibesi yok sadece zevk ve cep meselesi .....

[/QUOTE]
 nerden çıkartıyorsunuz bu 30.000km olayını.
senede 10000km yapsan yakıttan 1500tl civarı tasarruf ediyor. sıfır bile alsan diesel benzinli arasındaki fiyat farkı fabia için 3000tl civarında . kaldıki ikinci elde dieseli benzinliden ucuz yada aynı paraya satmayacağınıza göre bırakın bu işkembeden konuşmayı.
ÖMÜR DEDİĞİN BİR GÜNDÜR, O GÜN BUGÜNDÜR
Kullanıcı avatarı
mbarman
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: mehmet
Nereden: Kırklareli
Arabanız: SEAT LEON 1,6TDİ CR DSG STYLE BEYAZ 2011

İleti quickcan » 29 Oca 2010, 16:01

[quote="hakanerdogan"]Çocuk arkadaşlar fazla büyütüp ciddiye almayın, daha bu ne ilk ne de son. Bu forum çok yordu beni. Sadece eğlence amaçlı giriyorum. 
[/QUOTE]

biraz daha düzgün konuşalım isterseniz... yanlış bişey yazdıysam özelden söyleyin.. birçok arabadan anlıyorum diyenden fazla bilgim var.. eğer yanlışsa düzün bi anlatımla söyleyebilirsiniz..ayrıca ben size yanlış vs. demiyorum sadece dizel kullanmak biraz saha bilgi ister diyorum...

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Can ÇAKMAK
Arabanız: 2005 Octavia A4 Ambiente Plus

İleti fıratt » 29 Oca 2010, 16:06

[quote="can"] [quote="hakanerdogan"]Çocuk arkadaşlar fazla büyütüp ciddiye almayın, daha bu ne ilk ne de son. Bu forum çok yordu beni. Sadece eğlence amaçlı giriyorum.  [/QUOTE]

biraz daha düzgün konuşalım isterseniz... yanlış bişey yazdıysam özelden söyleyin.. birçok arabadan anlıyorum diyenden fazla bilgim var.. eğer yanlışsa düzün bi anlatımla söyleyebilirsiniz..ayrıca ben size yanlış vs. demiyorum sadece dizel kullanmak biraz saha bilgi ister diyorum...
[/QUOTE]
aman adminde geldi askerden psiko bozuktur şimdi onun yapıştırır cezayı,sever cezalandırmayı o..
fıratt
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti RAZOR10 » 29 Oca 2010, 21:40

piyasada artık dizel araçların(şirket araçları ağırlıklı) benzinliyi ezici bi üstünlüğü war. fakat ben zırt pırt çıkmam arabayla senede 10-15 bin yaparım diosan git benzinli al. bide şu dizelin rampada hariç bi torkgi angi u göremedim. ki akşama kadar şirketti dizel araç kullanıım bu ist. trafiğinde. hangi dizel motoru hangi benzinli motor ile kıyasladığına bağlı bu. gidip 110hp era yı 75 lik bi fabia kıyaslaraksan zaten bu yanlış. haa gidipde 75lik fabia yı weya poloyu git bi dizel 68 lik fiestayla karşılaştır bakalım hangisi yola daha iyi gidiyomuş. yada git toyota auris 90 hp lik dizel motorunu git cıvıc le 125 hp le git bakalım kim kime nal toplatıyor o zaman görürüm ben tork olayını :=).. dizel tercih meselesidir ewt torku sayesinde rampada fln gidebilir ama aynı motor hacmi we aynı hp leri sahip araçları düzde git bakalım tork mork kalıyomu.dizel in turbosu war we özenli we uzun ömürlü kullanmak istersen bazı kriterlerle uymanız gerekir benzinli yi göre 1 az daha özen ister. aynı şey tsı lar içinde geçerli.
Kullanıcı avatarı
RAZOR10
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: selçuk ÇİMŞİR
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Skoda Fabia ambiente 2005

İleti hakan48 » 29 Oca 2010, 21:49

bu soruya en iyi cevap tabiki benzinli
hakan48
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Muğla

İleti iceman70 » 30 Oca 2010, 00:59

ya allah aşkına dizel araba 170km yapıyor benzin 185 mesela fabialarda sanki sanırsın sürekli 185 le gidecez.Şehir içi en ideal dizel, torku yüksek vermesini geç düşük devirde vermeside çok önemli.Her zaman diyorum benzin ferrari işi diye anlayan yok maksimum suratta taş çatlasa 20km fark var millet hala benzin diyo dizelden 2 kat fazla akaryakıt fiyatı girdiği halde.Demekki sadece ben benzin alırken zorlanıyorum millette para çok heralde.Gürültülü çalışması şuanki araçlarda pek sorun değil yalıtım malzemeleri çok gelişti.Skoda pek uymuyor buna ama diğer araçlar öyle :)) Dizel'in düz yolda torkunu fark etmiyorsanız bence bir doktora görünün.1.5 megane kullandım hb o bile gaza yapıştırınca koltuğa yapıştırıyor adamı.Bide benzinle dene bakalım ne kadar çok asılacak.Neyse param çok diyen benzinli alsın.Ben dizel alacam sırf torku ve yakıt verimliliği için.
iceman70
CLASSIC
CLASSIC

İleti Cihan_06 » 30 Oca 2010, 01:37

otomatik hesaplayıcı aşağıda mevcut ...doluma gelmeye gerek yok dieydiğinizi seçebilirsiniz...

http://www.otokritik.com/benzinli-dizel-karsilastirma

VW Polo kıyaslaması sonucu
http://www.otokritik.com/benzinli-dizel ... 4-TDI.html
Cihan_06
CLASSIC
CLASSIC

Arabanız: Fabia classic 2007

İleti RAZOR10 » 30 Oca 2010, 01:44

[quote="iceman70"] ya allah aşkına dizel araba 170km yapıyor benzin 185 mesela fabialarda sanki sanırsın sürekli 185 le gidecez.Şehir içi en ideal dizel, torku yüksek vermesini geç düşük devirde vermeside çok önemli.Her zaman diyorum benzin ferrari işi diye anlayan yok maksimum suratta taş çatlasa 20km fark var millet hala benzin diyo dizelden 2 kat fazla akaryakıt fiyatı girdiği halde.Demekki sadece ben benzin alırken zorlanıyorum millette para çok heralde.Gürültülü çalışması şuanki araçlarda pek sorun değil yalıtım malzemeleri çok gelişti.Skoda pek uymuyor buna ama diğer araçlar öyle :)) Dizel'in düz yolda torkunu fark etmiyorsanız bence bir doktora görünün.1.5 megane kullandım hb o bile gaza yapıştırınca koltuğa yapıştırıyor adamı.Bide benzinle dene bakalım ne kadar çok asılacak.Neyse param çok diyen benzinli alsın.Ben dizel alacam sırf torku ve yakıt verimliliği için.[/QUOTE

olay 20km farkı deil. ben yazdığım cewapta öle 1 şey belirtmedim. tem gibi yollarda dizeller şişiyor dostum. önce bunu bil. 1 kaç araba markası werdim. ELMA İLE ARMUTU karıştırmayın.senin magane dediğin arabanın privilage 1.5 dci 100 hp patronumda war çok kullanmışlığım wardır. hiç bi zaman koltuğa yapıştırmaz.ayrıca doktora sen görün her gün istanbul trafiğinde min.150km yol yapıyorum dizel aracımla. 120 km sürattten snr asıl bakaım benzinlimi şaha kalkıyor dizelmi? elbetteki dizel aracın bi torku war sonuçta TURBO bi etkisi olacaktır ama bu etki kısa mesafede olacaktır. git bide megane yerine TSI LEON GOLF JETTA fln kullan hangisi koltuğa yapıştırıyor.sen git dizel al torku we yakıtı için.bende sıfır araba alacak olsam tercihim dizelden yada olurdu.ama herşey tork az yakıt deildir. adam 1 senede fazla yol yapmayacaksa işinden ewine ewinden işine yazında tatiline gidecekse we bu arabayı 3-4 sene snr değiştirecekse neden dizel alsın? gidip 3.20d alırısın 174 hp ozman ok.torkun babasını görürsün.cümlelerinide secerek kullan Doktora gözüksün fln demişin. ne sen beni tanıyosun ne ben seni. forum adı altında bilgiler paylaşıyoruz.ANLADINMI sayın ICEMAN?
Kullanıcı avatarı
RAZOR10
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: selçuk ÇİMŞİR
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Skoda Fabia ambiente 2005

İleti hakan48 » 30 Oca 2010, 01:51

sıfır dizel alıpta yakıt parasını peşin olarak fark vererek arac alıpta o sesi dinlemek ne kadar doğru bilinmez ama herkesin kendi tercihihidir.benim kişisel fikrim benzinli kendi mesleğim olmasına ragmen skoda dizeli kimseye tavsiye etmem.
 dizel de fiesta  cıtroen 1.4  motorları skoda ya göre daha kullanışlı
hakan48
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Muğla

İleti iceman70 » 30 Oca 2010, 13:08

Kardeşim 1.9 dizel araçta kullandım.Benim kıyaslamam motor hacmi yakın olsun diye megane'dı.Benim fabia izle istediğin kadar aban gaza öyle güçlü bir çekiş hissetmiyorsun ama 1.5dizel megane'da ise hissediyorsun arasında bariz tork farkı var onu kastettim.Tabiki benzinli araç yüksek hızda çok daha atiktir ve maksimum suratı fazladır.Ama ben şehir içi kullanıyorum ve benim gereksinimlerim fazla gaza basmadan yüksek devire çıkmadan yüksek tork elde etmek.O yüzden dizel bana göre hemde yarı yarıya yakıt farkı olduğu için.Senin işin gereği sürekli geziyormusun o zaman sana benzinli uygunsa deki ben böyle böyle iş yapıyorum dizel bana uygun değil de.Yok torku yokmuş  yok hız yapmıyormuş diye yanlış görüşler bildirme.Kaldıki ben öğrenciyim evimden okuluma aradada geziyorum ama bana iyi bi giriyor yakıt ve neredeyse yıldı 20 bin km yapıyorum.Millet bellemiş evden işe işten eve gideceksen dizele gerek yok çok az km yaparsın diye.20 bin km az mı yani yılda benzin olarak yaklaşık 5bin eder dizel ise 3 bin civarı arada 2bin lira fark var.2.el araç alıcaksan çok karlı olursun.Yok 0 alacam uzun süre kullanacam diyosanda çok fazla kar edersin.Birde 3.20 alırsın felan diyorsun merak etme o kadar param olsa 3-4 litre hacime sahip bir araba alırım torkun kralınıda görürüm.Fakat burası 1.4 1.6 1.9 motorlara sahip skoda araçlarının konuşulduğu bir forum farkındaysanız.Bmw mercedes konuşcaksak onlarında formu vardır sanırım gidip takılabilirsiniz

iceman70
CLASSIC
CLASSIC

İleti kurunc » 30 Oca 2010, 13:32

Ya bu konu, sarışın mı, esmer mi ? gibi bişey oldu ! zevk ve tercih meselesi arkadaşlar.
Benzinli araçların alımı ve kullanım maliyetleri daha uygun ve LPG ile yakıt ekonomik düzeye inebiliyor ayrıca herkez ihtiyacına göre araç alıp kullanıyor, bende maddi durumum daha iyi olsa dizel tercih edebilirdim, zira bazı modeller ses ve performans olarak benzinlilerden farksız.

kurunc
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Antalya
Arabanız: Fabia Special

İleti iceman70 » 30 Oca 2010, 14:19

biz ailecek tombalak insanların ve ağbimin çocukları yengem vs derken bi yere giderken fabia gerçekten çekmiyor.O yüzden bize mesela söyle 1.6tdci focus çok uygun olur
iceman70
CLASSIC
CLASSIC

ÖncekiSonraki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir