Benzinli mi, dizel mi?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Benzinli mi, dizel mi?

İleti mkemal » 31 Oca 2010, 20:20

Arkadaşım bu tamamen tercih meselesidir. Ben yıllarca benzinli araç kullandım. Yaklaşık 3 senedir de dizel 80hp 205nm torklu fabiam var. Aöıkçası önceleri alışmam zor olmuştu. Ancak şu an bir daha TSI hariç benzinli bir araca binmeyi düşünmem herhalde. Eski 1.6 golf'e nerdeyse kafa tutacak seviyede performans var.
Ha bu arada bizde 2 araç var, bendeki fabia eşim de lpg li opel var 1.4 clasic, inanın performansı karşılaştırmam bile dağlar kadar fark var.

Dizel fabianın tek dezavantajı motor gürültüsü biraz fazla, onun dışında kronik bir problemi yok motor ömrünü uzatmak için sabahlar 1 dk çalıştırıp öyle hareket ediyorum, kontağı kapatmadan önce de 1dk bekliyorum. Hepsi bu..

Olayın ekonomikliğine gelince Opel 1.4 lpg li, 1.4 TDI fabiadan fazla yakıyor. Yaklaşık 0,30krş/km gibi, bakımı birinin 10.000 derinin 15.000 ancak şunları gözden kaçırmamak gerekiyor.

LPG li aracı hersene muayeneye sokarsınız 130 a malolur. Buji kabloları ve bujiler daha sık km aralığıyla değişir. LPG filtresini değişirirsiniz vb. Dizel de bakımı yaptırır yürürsünüz. Ayrıca kapalı otopark sorunu da yok :)

Bütün yukardakileri düşününce ben dizel derim...

mkemal
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti quickcan » 31 Oca 2010, 21:23

[quote="hakan48"]sıfır dizel alıpta yakıt parasını peşin olarak fark vererek arac alıpta o sesi dinlemek ne kadar doğru bilinmez ama herkesin kendi tercihihidir.benim kişisel fikrim benzinli kendi mesleğim olmasına ragmen skoda dizeli kimseye tavsiye etmem.
 dizel de fiesta  cıtroen 1.4  motorları skoda ya göre daha kullanışlı
[/QUOTE]

kesinlikle katılıyorum.. birinde yakıt fiyatını önce veriyorunuz birinde kullanırken... seside cabası..

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Can ÇAKMAK
Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Octavia A4 Ambiente Plus

İleti C@GL@R » 31 Oca 2010, 21:26

benzinli motorun verdiği tadı o sesi dizel vermiyor kuzenimde 2009 model dizel megane var bugun fabia yı sürdü sesini gidişini çok beğendi değişik bir sesi var dedi diğer benzinlilere göreSmile oyle beni kırmamak için de iyi konuşmaz yani kuzen iyiyse iyi kötüyse kötü der..
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti RAZOR10 » 31 Oca 2010, 22:38

[quote="iceman70"]

Kardeşim 1.9 dizel araçta kullandım.Benim kıyaslamam motor hacmi yakın olsun diye megane'dı.Benim fabia izle istediğin kadar aban gaza öyle güçlü bir çekiş hissetmiyorsun ama 1.5dizel megane'da ise hissediyorsun arasında bariz tork farkı var onu kastettim.Tabiki benzinli araç yüksek hızda çok daha atiktir ve maksimum suratı fazladır.Ama ben şehir içi kullanıyorum ve benim gereksinimlerim fazla gaza basmadan yüksek devire çıkmadan yüksek tork elde etmek.O yüzden dizel bana göre hemde yarı yarıya yakıt farkı olduğu için.Senin işin gereği sürekli geziyormusun o zaman sana benzinli uygunsa deki ben böyle böyle iş yapıyorum dizel bana uygun değil de.Yok torku yokmuş  yok hız yapmıyormuş diye yanlış görüşler bildirme.Kaldıki ben öğrenciyim evimden okuluma aradada geziyorum ama bana iyi bi giriyor yakıt ve neredeyse yıldı 20 bin km yapıyorum.Millet bellemiş evden işe işten eve gideceksen dizele gerek yok çok az km yaparsın diye.20 bin km az mı yani yılda benzin olarak yaklaşık 5bin eder dizel ise 3 bin civarı arada 2bin lira fark var.2.el araç alıcaksan çok karlı olursun.Yok 0 alacam uzun süre kullanacam diyosanda çok fazla kar edersin.Birde 3.20 alırsın felan diyorsun merak etme o kadar param olsa 3-4 litre hacime sahip bir araba alırım torkun kralınıda görürüm.Fakat burası 1.4 1.6 1.9 motorlara sahip skoda araçlarının konuşulduğu bir forum farkındaysanız.Bmw mercedes konuşcaksak onlarında formu vardır sanırım gidip takılabilirsiniz

[/QUOTE]

sen benim yazımı okumuşun ama anlamamışın.yürü git işine ya.

Senin işin gereği sürekli geziyormusun o zaman sana benzinli uygunsa deki ben böyle böyle iş yapıyorum dizel bana uygun değil de.

harbi anlama özürlüsün. töwbe töwbe..ben bana benzinli uygun demedim ki. gün de 150 km yol yapan adam benzinli arabama kullanır. git araçlardan önce kendine bi IQ testi yaptır.

2 kontak çewiren de şöför çıkıyo ya başımıza. herşeye muhalefet oluyo ya yazık be.

Kullanıcı avatarı
RAZOR10
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: selçuk ÇİMŞİR
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Skoda Fabia ambiente 2005

İleti RAZOR10 » 31 Oca 2010, 22:42

"Benim kıyaslamam motor hacmi yakın olsun diye megane'dı"

motor kıyaslamış ama hp kıyaslamamışın. belkide kullandığın megena 100 lüktü.
her şey motorla bitmez. git araştır bunları bana araba dersi wereceğine

1.6 insignia 160 hp.
1.4 gt golf 170 hp-200 hp.
1.4 101 HP.. ( Senin araban)

VS VS VS...

Kullanıcı avatarı
RAZOR10
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti serdar5306 » 31 Oca 2010, 23:17

ne benzin dizel muhabbetiymiş millet birbirine düştü fazla takmayın isteyen istediğine biner o kadar herkezin fikri kendine birbirimizi kıracak sözler yazmayalım ayıp oluyor.

2005 FABİA CHOİCE 101 BG SİYAH
serdar5306
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: SERDAR
Arabanız: FABİA COHİCE 2005

İleti quickcan » 01 Şub 2010, 00:06

[quote="serdar5306"]

ne benzin dizel muhabbetiymiş millet birbirine düştü fazla takmayın isteyen istediğine biner o kadar herkezin fikri kendine birbirimizi kıracak sözler yazmayalım ayıp oluyor.

[/QUOTE]

bencede herkes istediğine binsin sadece şehir içi kullanıyorum diyen varsada megane a binsin sonuçta araba ş.içi için yapılmış şanzımana sahip..

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti iceman70 » 01 Şub 2010, 00:14

[quote="RAZOR10"] [quote="iceman70"]

Kardeşim 1.9 dizel araçta kullandım.Benim kıyaslamam motor hacmi yakın olsun diye megane'dı.Benim fabia izle istediğin kadar aban gaza öyle güçlü bir çekiş hissetmiyorsun ama 1.5dizel megane'da ise hissediyorsun arasında bariz tork farkı var onu kastettim.Tabiki benzinli araç yüksek hızda çok daha atiktir ve maksimum suratı fazladır.Ama ben şehir içi kullanıyorum ve benim gereksinimlerim fazla gaza basmadan yüksek devire çıkmadan yüksek tork elde etmek.O yüzden dizel bana göre hemde yarı yarıya yakıt farkı olduğu için.Senin işin gereği sürekli geziyormusun o zaman sana benzinli uygunsa deki ben böyle böyle iş yapıyorum dizel bana uygun değil de.Yok torku yokmuş  yok hız yapmıyormuş diye yanlış görüşler bildirme.Kaldıki ben öğrenciyim evimden okuluma aradada geziyorum ama bana iyi bi giriyor yakıt ve neredeyse yıldı 20 bin km yapıyorum.Millet bellemiş evden işe işten eve gideceksen dizele gerek yok çok az km yaparsın diye.20 bin km az mı yani yılda benzin olarak yaklaşık 5bin eder dizel ise 3 bin civarı arada 2bin lira fark var.2.el araç alıcaksan çok karlı olursun.Yok 0 alacam uzun süre kullanacam diyosanda çok fazla kar edersin.Birde 3.20 alırsın felan diyorsun merak etme o kadar param olsa 3-4 litre hacime sahip bir araba alırım torkun kralınıda görürüm.Fakat burası 1.4 1.6 1.9 motorlara sahip skoda araçlarının konuşulduğu bir forum farkındaysanız.Bmw mercedes konuşcaksak onlarında formu vardır sanırım gidip takılabilirsiniz

[/QUOTE]

sen benim yazımı okumuşun ama anlamamışın.yürü git işine ya.

Senin işin gereği sürekli geziyormusun o zaman sana benzinli uygunsa deki ben böyle böyle iş yapıyorum dizel bana uygun değil de.

harbi anlama özürlüsün. töwbe töwbe..ben bana benzinli uygun demedim ki. gün de 150 km yol yapan adam benzinli arabama kullanır. git araçlardan önce kendine bi IQ testi yaptır.

2 kontak çewiren de şöför çıkıyo ya başımıza. herşeye muhalefet oluyo ya yazık be.

[/QUOTE]

sensin özürlü adama bak torktan konuşuyoruz senin araba 100hp tir diyo,git işine.Soför diye tek lokmada yutacağım adamlar çıkmış burda ders vermeye çalışıyor.Neyse beyler hata bende forma bilgi paylaşarak hata yapıyorum.Niye vakit harcıyorsam millet ne biliyorsa devam ettsin doğru veya yanlış.Hadi selametle yönetici arkadaştan tek bir istediğim var bütün konularım ve üyeliğim silinsin.
iceman70
CLASSIC
CLASSIC

İleti RAZOR10 » 01 Şub 2010, 00:59

"Dizel'in düz yolda torkunu fark etmiyorsanız bence bir doktora görünün."

Sen bu forumda bilgi paylaşmıyosun. yukarıdaki yazı senin. senmi öreticeksin bana tork u beygiri.. sen senin arabanda 3500-4000 dewirdeyken gaza yüklendinmi hiç, sen zaten senede 20.000 km yapıyomuşsun. neden benzinli aldın? şu forumda böle diyologlara girmek istemiyorum adamı çıldırtıyonuz 1 yerde ya. yawaş yut tek lokmada bu arada! ister git bi forumdan ister gitme umrumda olmaz. madem yukarıda yazdın yukarıda selametle diye.. sanada selametle.
Kullanıcı avatarı
RAZOR10
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti iceman70 » 01 Şub 2010, 12:18

[quote="RAZOR10"]"Dizel'in düz yolda torkunu fark etmiyorsanız bence bir doktora görünün."

Sen bu forumda bilgi paylaşmıyosun. yukarıdaki yazı senin. senmi öreticeksin bana tork u beygiri.. sen senin arabanda 3500-4000 dewirdeyken gaza yüklendinmi hiç, sen zaten senede 20.000 km yapıyomuşsun. neden benzinli aldın? şu forumda böle diyologlara girmek istemiyorum adamı çıldırtıyonuz 1 yerde ya. yawaş yut tek lokmada bu arada! ister git bi forumdan ister gitme umrumda olmaz. madem yukarıda yazdın yukarıda selametle diye.. sanada selametle.[/QUOTE]

Dayanamadım cevap mecburiyeti hissetim.Arkadaşım canım benim ben dizelin torkunu beğenirken belirttim düşük devirde veriyor diye.Bizde biliyoruz yüksek devirde sürmesini hatta aracımın lastikleri az ağlamamıştır.Ama şimdi tutupta şehir içinde sürekli 4000 5000 bin devir civarında sürecek halim yok.Hatta sen gel karamana bi sertavul'dan geçerek ermenek'e felan git bakalım araçta 4-5 kişi varken yarı yolda araba tıkanıyor 1. vitese bile düşmek gerekiyor bazen sürekli yüksek devir derken yakıtında anasını belliyor.Ben dizeli bu yüzden savundum tutupta benzinli ile kapışamaz tabiki.Ama şuan neredeyse herkesin aradağı en önemli nokta yakıt tüketimi.Dizel az yakıyor mu yakıyor benzinliden hemen hemen 2 kat fazla tork veriyor mu veriyor.Düşük devirde veriyor mu veriyor yani arabayı bağırtmaya gerek yok veya zırt bırt vites düşmeye.İşte bu sebeblerden dolayı ben dizel diyorum.Ben daha nasıl anlatıyım.Ayrıca araba benim değil ablamın araba alacak olsam emin ol dizel alırım.Ama durumum iyi olursa tabikide tercihim benzinliden yana olur.Neyse arkadaşım tamam doktora görün dediğim için özür diliyorum.
iceman70
CLASSIC
CLASSIC

İleti quickcan » 01 Şub 2010, 12:23

arkadaşlar abiler hatırlıyorsanız ben ARABA SEVERLER... buyrun===>  adındaki topicte arabadan anlamayanlar iddialaşmasın demiştim ve bana kızmıştınız.. buyrun meyveleri.. abi tamam anlarım arabadan anlamamanı ama neden iddialaşıyorsun değil mi?...

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti fıratt » 01 Şub 2010, 13:19

selçuğuda psikoya baglamış..en sonunda biz doktorluk olucaz bu gidişleBig%20smile
fıratt
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: fırat
Nereden: Adana
Arabanız: su aracım yok

İleti iceman70 » 01 Şub 2010, 14:36

hayır kardeşim alıp veremediğiniz ne onu anlamıyorum.Ben bildiğim şeyi sonuna kadar savunan biriyim bana milyon kerede yazsanız yine cevap veririm.Ulan zaten psikolojik olarak iyi biri değilim siz iyice delirtiyorsunuz adamı..Lanet olsun formunada dizelinede benzininede fabiasınada
iceman70
CLASSIC
CLASSIC

İleti quickcan » 01 Şub 2010, 14:37

sallayın ya isteyen istediğine binsin..

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE