g12 antifiriz eklemesi

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

g12 antifiriz eklemesi

İleti Koray » 28 Oca 2010, 22:10

merhaba sevgili arkadaşlar.  bugün üzerinde "G12 plus" yazan bundan başka da herhangi bir markalamanın olmadığı alman üretimi antifiriz aldım. 1.5 litresi için 20 lira fiyat verdiler. ve bugün her pembe antifirizin g12 olmadığını öğrendim ki, ostimde üretim yapan yerli markaların dahi pembe antifirizi var ve 3 litresi 15 lira. özel servislerin bazıları da eğer başında durmazsanın bunu g12 diye araca koyuyorlar. diğer konuya gelirsek. genleşme kabındaki sıvı miktarı alt çizginin biraz altında antifirizi hiç değiştirmedim zaman içinde 1lt ye yakın su eklemiştim.(2005 model 101 bg.) şimdi bu antifirizi saf suyla karıştırıp eklemek mi daha uygun yoksa doğrudan boşaltmak mı? yapan, bilen arkadaşların yardımı olursa sevinirim. iyi akşamlar.

Koray
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 28 Oca 2010, 22:13

Evet bende bir parçacıda pembe antifiriz görmüştüm 1.5 litresine dediğiniz fiyatı verdi dedim kalsın, bedava valla yoksa Big%20smile
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti grey_wolf » 28 Oca 2010, 22:24

[quote="Koray"] merhaba sevgili arkadaşlar.  bugün üzerinde "G12 plus" yazan bundan başka da herhangi bir markalamanın olmadığı alman üretimi antifiriz aldım. 1.5 litresi için 20 lira fiyat verdiler. ve bugün her pembe antifirizin g12 olmadığını öğrendim ki, ostimde üretim yapan yerli markaların dahi pembe antifirizi var ve 3 litresi 15 lira. özel servislerin bazıları da eğer başında durmazsanın bunu g12 diye araca koyuyorlar. diğer konuya gelirsek. genleşme kabındaki sıvı miktarı alt çizginin biraz altında antifirizi hiç değiştirmedim zaman içinde 1lt ye yakın su eklemiştim.(2005 model 101 bg.) şimdi bu antifirizi saf suyla karıştırıp eklemek mi daha uygun yoksa doğrudan boşaltmak mı? yapan, bilen arkadaşların yardımı olursa sevinirim. iyi akşamlar.[/QUOTE]

bence alttan 1 lt civarı suyu boşalt ve direk g12 antifirizi koy. ben 2 ay önce öyle yaptım. hatta biraz fazla kaçtı ama boşaltmadım. öyle kullanıyorum. geçen hafta yurt dışındaydım,araba 8 gün hiç çalışmadı hemde o kar kıyamet zamanında. pazartesi geldim bismillah marşa bastım maasallah tek seferde çalıştı. arabanın her yeri donmuştu kapıları zor açtım ama antifirize bişey olmamış ki hemen çalıştı.

2006 Fabia Sedan 1.4 16V Ambiante + landirenzo omegas
Kullanıcı avatarı
grey_wolf
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: EROL YÜKSEL
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2006 FABİA AMBIANTE SEDAN 1.4 16V

İleti junior » 28 Oca 2010, 22:24

[quote="Koray"]merhaba sevgili arkadaşlar.  bugün üzerinde "G12 plus" yazan bundan başka da herhangi bir markalamanın olmadığı alman üretimi antifiriz aldım. 1.5 litresi için 20 lira fiyat verdiler. ve bugün her pembe antifirizin g12 olmadığını öğrendim ki, ostimde üretim yapan yerli markaların dahi pembe antifirizi var ve 3 litresi 15 lira. özel servislerin bazıları da eğer başında durmazsanın bunu g12 diye araca koyuyorlar. diğer konuya gelirsek. genleşme kabındaki sıvı miktarı alt çizginin biraz altında antifirizi hiç değiştirmedim zaman içinde 1lt ye yakın su eklemiştim.(2005 model 101 bg.) şimdi bu antifirizi saf suyla karıştırıp eklemek mi daha uygun yoksa doğrudan boşaltmak mı? yapan, bilen arkadaşların yardımı olursa sevinirim. iyi akşamlar.
[/QUOTE] yahu bu g 12 olayına takılmanızı anlayamıyorum nedeni de ben 94 favorit sahibiyim aracımın ilk sahibiyim ve hala da kullanıyorum .aracı aldıgımdan beri yaz kış antifrizini eksiltmem ve su hiç ilave etmem yani sadece antifriz vardır motorda ama markası castrol dur ve normal piyasada satılan mavi renkli antifrizdir.bu gune kadar da hiç zararını gormedim.niye o kadar pahalısını kullanıyorsunuz anlayamıyorum bu arada aracım 400bin kmde.tabi 3 kere motor yapıldı bu gune kadar.normal olarak
junior
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: arman boyacı
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: favorit 1994 glx

İleti grey_wolf » 28 Oca 2010, 22:31

mesele takıntı değil. adam motorun üzerine yazmış g12 koyun diye . 3 kuruş bişey neden riske girelim ki. hem forumda g12 pembe nin üzerine mavi koyupta boruları delen bir sürü arkadaş var..

2006 Fabia Sedan 1.4 16V Ambiante + landirenzo omegas
Kullanıcı avatarı
grey_wolf
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: EROL YÜKSEL
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2006 FABİA AMBIANTE SEDAN 1.4 16V

İleti hakanerdogan » 28 Oca 2010, 22:33

Takıntı falan değil. Karışırsa boruyu deler, Favorit ile Fabiayı bir tutmayın.

Ayrıca G12'nin ısı iletkenliği ve korozyona karşı çok daha kaliteli bir yapısı vardır. Genelde piyasadaki maviler ucuzdur, adi olurlar.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti Koray » 28 Oca 2010, 22:40

değerli arkadaşlar ilgilenip yanıt yolladığınız için sağolun.  ancak bu ekleme işini nasıl yapsak daha uygun olur orayla ilgili de bir kaç yorum yazsak LOL  grey wolf arkadaşımızın önerdiği yöntem sonrası sanırım hava alınması vb. gibi işlemleri yapmak gerekecek ve bunun nasıl yapıldığını bilmiyorum.
Koray
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti junior » 29 Oca 2010, 00:58

[quote="hakanerdogan"] Takıntı falan değil. Karışırsa boruyu deler, Favorit ile Fabiayı bir tutmayın.

Ayrıca G12'nin ısı iletkenliği ve korozyona karşı çok daha kaliteli bir yapısı vardır. Genelde piyasadaki maviler ucuzdur, adi olurlar.
[/QUOTE]   aslında ben ikisini bir tutmuyorum ama ikisi de alümünyum blok degil mi en azından benimki oyle ve zararını gormedim o yuzden yazmıştım.
junior
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: arman boyacı
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: favorit 1994 glx

İleti Bluedays » 26 Arl 2011, 18:21

Konuyu bi hortlatalım
Arkadaşın istediği cevap verilmemi, aynı soruyu yineliyorum.
Tecrübeli arkadaşlardan yardım talep ediyorum.
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

İleti DEEPMURAT » 26 Arl 2011, 22:03

Koray yazdı:merhaba sevgili arkadaşlar. bugün üzerinde "G12 plus" yazan bundan başka da herhangi bir markalamanın olmadığı alman üretimi antifiriz aldım. 1.5 litresi için 20 lira fiyat verdiler. ve bugün her pembe antifirizin g12 olmadığını öğrendim ki, ostimde üretim yapan yerli markaların dahi pembe antifirizi var ve 3 litresi 15 lira. özel servislerin bazıları da eğer başında durmazsanın bunu g12 diye araca koyuyorlar. diğer konuya gelirsek. genleşme kabındaki sıvı miktarı alt çizginin biraz altında antifirizi hiç değiştirmedim zaman içinde 1lt ye yakın su eklemiştim.(2005 model 101 bg.) şimdi bu antifirizi saf suyla karıştırıp eklemek mi daha uygun yoksa doğrudan boşaltmak mı? yapan, bilen arkadaşların yardımı olursa sevinirim. iyi akşamlar.

Merhaba nereden aldığını söyler misin?Ben ankaradayım hiçbir yerde bulamıyorum.

FABIA 1.4 TDI AMBIENTE
2007 - 80 HP - BLACK

Kullanıcı avatarı
DEEPMURAT
CLASSIC
CLASSIC

Arabanız: FABIA 1.4 TDI Ambiente

İleti memetboss » 26 Arl 2011, 22:54

Merhaba nereden aldığını söyler misin?Ben ankaradayım hiçbir yerde bulamıyorum.[/quote]
şaşmazda skoda yedek parçacıları var. ben de geçen sene 20tl'ye almıştım. ara sıra ekliyorum. güven skodadan almıştım bu arada.
memetboss
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: memet bostancıoğlu
Arabanız: 2012 Octavia 1.6 TDI DSG Elegance

İleti diseqc » 27 Arl 2011, 08:54

antifiriz tek başına sistemde -10 dereceye kaar güvenli iken içine eklenen %40 oranında saf su karışımı ile -40 derecelere kadar donmaz yani sistemde tek başına antifizde iyi değildir suyla karıştırmak gerekir nette araştırırsanız bu konuda bir sürü açıklayıcı makale var fabilar için uygun olan sadece üzerinde G12 yazması değil ayrıca G12 organik olması lazım diyebiliyorum zira motor sıcaklığı araba için çok önemli doğru sıcaklıkta çalışmayan araba fazla yakar cabuk yorulur. Uygun olamyan anfiriz cabuk ısınıp gec soğuma, gec ısınıp erken soğuma v.s. gibi gözle hissedilmeyen sıkıntılarıda olabilir, bu arada favorit motoruyla fabia motorlarını birbirine karıştırmayın arada soğutma sistemi olarak cok fark var.
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir