radyatör donmuş

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

radyatör donmuş

İleti onur21 » 29 Oca 2010, 00:14

iyi günler uzun süredir arabayı kullanmıyordum bu sabah baktım radyatör genleşme hepsi donmuş kontak vurmadım ne yapmalıyım bilgisi olan varsa çok iyi olur.

onur21
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakanerdogan » 29 Oca 2010, 00:17

Tabikide marşa basmayın.

Bekleyeceksiniz çözülmesini ısınıp. Tabi donma yüksek ihitmal ile soğutma sıvısının geçtiği yerlerde çatlatma-patlatma yapmıştır.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti ozanakif » 29 Oca 2010, 00:34

Hocam iyi akşamlar öncelikle ben Erzurumda yaşıyorum.Durmla 3-4 defa karşılaştım.Öncelikle soğutma sıvısı ile ilgili tüm kapakları açın.kelepçe vb.ne varsa gevşetin mümkünse aracınızı 5 dereceyi geçmeyecek bir garaja alın ki yavaş çözülsün ani genleşme olmasın.Altına da büyükçe tepsi vs. koymayı unutmayın ortalık batmasın.
  Bunları yaptıktan sonra çözülme esnasında çatlama olursa ne yazık ki yapacak birşey yok.Motor silindirine böyle durumlarda blok çatlamaması için emniyet tapası konulmuştur merak etmeyin.Atarsa büyük ihtimalle tapalardan atar.

Karanlığa küfredeceğine,bir mum yak.
Kullanıcı avatarı
ozanakif
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ozan AKİFOĞLU
Nereden: Erzurum
Arabanız: 2004 TDI Fabia

İleti sainz » 29 Oca 2010, 11:50

[quote="ozanakif"]Motor silindirine böyle durumlarda blok çatlamaması için emniyet tapası konulmuştur merak etmeyin.Atarsa büyük ihtimalle tapalardan atar.[/QUOTE]
Favorit' te durum aynısı.Wink Blok çatlatması zor bir ihtimal.Wink
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti somet » 30 Oca 2010, 17:46

keşke antifiriz koyup önlemini almış olsaydınız bu durum başınıza gelmezdi inşallah çatlak patlak yoktur geçmiş olsun
Kullanıcı avatarı
somet
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Bursa

İleti skodaizm » 30 Oca 2010, 19:41

Blokta ve motor aksamında hiç bir sorun olmaz. Radyatörde belki çatlama olabilir ama  donma ( donma inşallah ani olmamıştır) yattığından o da yavaş olmuştur büyük ihtimal  çözülmesinide yavaş şekilde yaparsanız bir sorun çıkmaz.
  Bir an önce pembe antifiriz katarak bir daha donma ile karşılaşmamak için önleminizi alın.

__Hakan Ün__

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti zaferdurukan » 30 Oca 2010, 19:42

4 gün evvel firmamızın kartal maraka arabasına aynısı oldu antifiriz konulmamış olduğu için dondu radyatör.  buzları çözülünce ertesi gün hemen benzin istasyonuna gittim radyatörü başalttırdım tekraren 2 lt antifiriz konuldu ve saf su ile tamamlandı. daha sonra bostancı oto saniyine doğru yola koyuldum her beş dakkada bir full hararet yaptı dumanlar fışkırdı:)) sürekli su iave ede ede ustaya götürdüm. sonuç tapalar yanmış:))

tavsiyem şudur ne olursa olsun ustaya götür bütün hortumları vs . kontrol ettir
zaferdurukan
CLASSIC
CLASSIC

İleti skodaizm » 30 Oca 2010, 19:46

[quote="zaferdurukan"]

sürekli su iave ede ede ustaya götürdüm. sonuç tapalar yanmış:))

tavsiyem şudur ne olursa olsun ustaya götür bütün hortumları vs . kontrol ettir
[/QUOTE]
 Tapalar yanmaz olsa olsa patlar. Patlayınca da su tutmaz içinde. Usta conta yanmış diyeceğine tapa yanmış demiştir.
__Hakan Ün__

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti zaferdurukan » 30 Oca 2010, 20:15

:):) tamam öyle olsun kaynayan su tapalırı genleştirir yakar sonra da pat diye patlatır:) bence conta ayrı tapa ayrı 
zaferdurukan
CLASSIC
CLASSIC

İleti skodaizm » 30 Oca 2010, 20:51

[quote="zaferdurukan"]:):) tamam öyle olsun kaynayan su tapalırı genleştirir yakar sonra da pat diye patlatır:) bence conta ayrı tapa ayrı  [/QUOTE]
   Tapalar motor bloğunda ver alan ve motor içindeki suyun donma  neticesi bloğu çatlatmaması için konulmuş, ince saçtan bir üründür. Bir nevi düdüklü tencerenin emniyet subabı olan düdüğü gibi.

Eğer donan su  soğuktan tapaları attırmış olsaydı, radyatöre su koyduğunuzda  tapalar açıldığı için  su akıp giderdi ki siz  yerde akan sıvı ve sesini algılardınız ama yolda daha sonra kaynama  oluşmuş diye yazmışsınız.

Gelelim sizin su kaynatma sorununa. Eğer motor bloğu donmuş ve tapada atmamışsa; motor üst bloğu ile alt blok arasındaki conta yinede motor içindeki gerilimden deforme olmuş ve zaten sonradan koyduğunuz antifirize de alışkın olmayan conta malzemesi yumuşayıp silindirlere sıvıyı vermeye başlamıştır.

Bunun neticesinde de motordaki su contadan silindirlere gittiğinden su -sıvı kalmamıştır. Buna da tamirciler conta yakmış derler ki başka adı da yoktur. Yada o usta, usta değildir.

__Hakan Ün__

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti cineration » 01 Şub 2010, 16:32

donma yaşanması muhtemel olan hava koşullarında traktörlerin su boşaltma tapaları açılarak suları boşaltılır ve hava düzeldikten sonra tekrar doldurulur.

Fabialarda da aynısı yapılabilir. Yada motor suyuna anti-freeze konulabilir.
Ben skoda Fabia almadan önce sanki yollarda hiç Fabia yoktu
Kullanıcı avatarı
cineration
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Sakarya
Arabanız: 2001 model Fabia 50KW(68BG)

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir