Beş senelik akü

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Beş senelik akü

İleti skodaizm » 29 Oca 2010, 11:56

Aracımın üzerinde yer alan Akuma 12V 44Amp akü dün itibarı ile ilk defa arabayı çalıştırmadı. Zaten 1 aydan beri  araç çalışmazken, camların düğmesine bastığımda ikisi yerine tekini önce açıyor sonra diğeri açılıyordu. Akünün yetersiz olduğunu da sesli olarak iletti. Ben de aküyü Varta 12V 60 Amp BLUE dynamic ile kendim değiştirdim.
  Eski Akuma akü 44Amp lik değeri ile iyi dayandı, ama bu kadar elektronık  ve elektrik çeken tertibatı olan araç için yetersiz. 

Akü koruma  bölmesi büyük olmasına rağmen küçük akü ile satılması Skoda için bana göre   bir eksi. Gerçi  bu eski akü başka araçları çalıştırdı ama bizim araçlarda yetersiz akım olunca daha fazla akım çekilip akünün bitmemesi için araç kendini korumaya alıyor ki bu da artısı.

Eski akünün üzerinden çıkan akü koruma pedi yeni akünün büyük ebat(3cm daha uzun) olmasından dolayı kullanamadım .Benzer bir ürün bulamazsam kendim yapacağım.

__Hakan Ün__

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti abdullah » 29 Oca 2010, 12:11

benim fabiada 2005 üzerindeki akü aküma orjinal fabrikanın taktıgı benimkininde ömrü dolmak üzere sanırım geçen sabah çok soguktu biraz azaldıgını belli etti ama daha nekadar gider bilmiyorum evet skodanın orjinal aküsü 44amp ama belkide bizim burada üretilen birçok 60 amp ile aynı güçte olabilir birde akü koroma pedini aynısını yine takabilirsiniz akünün 3 tarafını kapatır artı ucundan dolaşıp eksi ucuna kadar bölümü kapatır birde akünün yetersiz oldugunu sesli olarak işaret etti demişiniz nasıl bir uyarı sembolü yada ses verdi acaba
Kullanıcı avatarı
abdullah
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: 2005 fabia special gıranit gıri

İleti iceman70 » 29 Oca 2010, 12:23

benim 2004 model hala orjinal akü var sabahları azcık zorluyor gibi ama hiç yolda bırakmadı beni :))
iceman70
CLASSIC
CLASSIC

İleti quickcan » 29 Oca 2010, 12:28

bizim 2004 kasım çıkışlı arabada orjinal akü var..Allaha şükür daha tık demedi..sanırım km düşük olduğu için fazla kullanılan bi araba değil..

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Can ÇAKMAK
Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Octavia A4 Ambiente Plus

İleti Bluedays » 29 Oca 2010, 12:29

Benim araç da 2005 model ve orjinal akü duruyor fakat bu soğuklarda bile hiç zorlamadı. Tek seferde çalışıyor. Merak ettiğim bu akü birden bire biter mi? yani çalışmayabilir anlarım ama çalıştıktan sonra yolda normal seyir halindeyken bitebilir mi?
Bir de akünün yetersiz olduğu konusunda bizim fabialar uyarı veriyor mu?

İkinci uyarı hususunda merak ettiğim ise fren balataları? Bitmeye yaklaşınca uyarıyor mu?
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

İleti skodaizm » 29 Oca 2010, 12:39

Arabanı içinde çocukları bırakıp, havalandırma fanını, arka cam resistansı, radyo  park lambaları ile flaşörleri açık bırakıp( çalışan ne varsa zira hemen dönecektim ama muhabbet uzun sürdü) bilgisayarcıya gitmiştim.   10-15 dakika sonra bizim çocuklardan biri dükkana gelip arabanın gösterge akü ışıklarının yanıp söndüğünü ve aracın kapılarının açık olduğu zaman verdiği ışıklar açık sesini verdiğini söyledi. Araça geldiğimde hala uyarı devam ediyordu. Hiç bir sistem (kapı açıp kapama harici) çalışmıyordu.  Marşa bastığımda araç marşı açmadı. Bunun üzerine diğer aracımızzı yanına getirip aküsünden  uzatma yapıp onun aküsüyle çalıştırdık. Fakat dün araç marş(gıv gıv) sesi verip almadı. Bu sefer önceki uyarıları vermedi zira aküde diğer sistemler için gerekli enerji mevcuttu. Bu sefer de tekrar aküye takviye yapıp riske girmektense yeni vartayı alıp enerjiyi kesmeden taktım. Şimdilik bir sorun yok. Eğer aküyü tam söküp enerjiyi kesseydim; aracın ayarları ve radyosu sıfırlanıp yeniden ayarlanması gerekecekti.
  Akü koruma pedine gelince;  yaklaşık 6 cm daha kısa Benzer malzemeyi bulunca eskisini şablon olarak kullanıp uzununu yapmayı düşünüyorum.
 __Hakan Ün__

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti skodaizm » 29 Oca 2010, 12:46

Bu arada araç 47.000 km de ve karda başına bir olay gelmesin diye forman ile dolaştığımızdan araç 5-6 gündür kapı önünde yatıyordu.  Ayrıca çıkan akü biraz şarj ile yine çalışıyor ama zaten  5 sene yeterli bir süre. Akü üretim tarihi 03/08/2004 (3804) olarak yazıyor.
__Hakan Ün__

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti goksu » 29 Oca 2010, 13:49

Bilgilendirme icin tesekkurler
goksu
CLASSIC
CLASSIC

İleti skodaizm » 29 Oca 2010, 14:30

Arkadaşımda bulunan 2006 Fabia 1.4 tdi Ambiante te fabrika çıkışlı varta akü var ama kaç amplik ona dikkat etmedim.
 __Haklan Ün__

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti quickcan » 29 Oca 2010, 14:45

[quote="Bluedays"]Benim araç da 2005 model ve orjinal akü duruyor fakat bu soğuklarda bile hiç zorlamadı. Tek seferde çalışıyor. Merak ettiğim bu akü birden bire biter mi? yani çalışmayabilir anlarım ama çalıştıktan sonra yolda normal seyir halindeyken bitebilir mi?

İkinci uyarı hususunda merak ettiğim ise fren balataları? Bitmeye yaklaşınca uyarıyor mu?
[/QUOTE]

araç dururken akü bitebilir birkaçgün çalıştırmazsanız ama sevir halindeyken akü bitmez.. zaten araba çalışırken akü şarj olur..

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti murat11h1 » 29 Oca 2010, 15:08

Valla ne tevafuktur ki benimde iki gün önce aküm bitti.Yakınımda sadece çelik akü vardı bende 55Amperlikten taktım.Skoda'nın bir kaç açıdan sevmediğim yönleri çıktı arkadaşında Hakan Ün arkadaşında dediği gibi adamlar 44Amper akü takmış bu bir üç kaat diğeride Yahu aracın arkasında hoparlör yeri var ama hoparlör yokAngry Gelde kızma....
Akü koruma pedi tamamen sarmıyo ama yinede koydum biraz açık kalıyo o kadardanda akü üşümez dedim LOL
Kullanıcı avatarı
murat11h1
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Murat
Nereden: Çorum
Arabanız: Fabia 2005 101Hp Special

İleti hetepe » 29 Oca 2010, 17:28

Kapalı yerde olduğundan heralde şimdilik bir zaafiyet yok...

D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti cineration » 29 Oca 2010, 19:03

[quote="skodaizm"]  Bu arada araç 47.000 km de ve karda başına bir olay gelmesin diye forman ile dolaştığımızdan araç 5-6 gündür kapı önünde yatıyordu.  Ayrıca çıkan akü biraz şarj ile yine çalışıyor ama zaten  5 sene yeterli bir süre. Akü üretim tarihi 03/08/2004 (3804) olarak yazıyor.
__Hakan Ün__
[/QUOTE]

Burada belirttiğin akü üzerinden yazan (3804) 2004 senesinin 38nci haftasını ifade eder diye biliyorum.
Yani senin akün 13-19 Eylül 2004 haftası üretilmiş

Bilgine
Ben skoda Fabia almadan önce sanki yollarda hiç Fabia yoktu
Kullanıcı avatarı
cineration
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Sakarya
Arabanız: 2001 model Fabia 50KW(68BG)

İleti hakanerdogan » 29 Oca 2010, 19:04

Benimkide 2005 Akuma Akü, 50.000 km oldu ne -20 ne bişey ömr-ü hayatımda çift marş vermedim. Hala devam...

Ama;

Plakalık, park ve iç aydınlatma grubu LED. Aküyü 100 senede falan
bitirirler. Gelgelelim benim tavan lambam sürekli OFF konumundadır.
Yani kumandadan kilit açınca lamba yanmaz, yada istop ettiğim zaman iç
lambayı falan açmaz. 4 lü mörtlü açmakla işim olmadı, açtıysamda acil
fren yapınca neyim. Akşam yola çıktıktan bi 50 metre sonra falan açarım
ışıkları. Kontağı açtığım zaman havalandırma, CD çalar vs. türevi her
şeyi bi önceki kullanmdan açık kaldığı için kaparım. İstop etmeden önce turbolu olduğu için her bi ışığı elektrik çeken aksamı kapayıp öle istop ederim.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti skodaizm » 29 Oca 2010, 19:20

[quote="cineration"][quote="skodaizm"]  Bu arada araç 47.000 km de ve karda başına bir olay gelmesin diye forman ile dolaştığımızdan araç 5-6 gündür kapı önünde yatıyordu.  Ayrıca çıkan akü biraz şarj ile yine çalışıyor ama zaten  5 sene yeterli bir süre. Akü üretim tarihi 03/08/2004 (3804) olarak yazıyor.
__Hakan Ün__
[/QUOTE]

Burada belirttiğin akü üzerinden yazan (3804) 2004 senesinin 38nci haftasını ifade eder diye biliyorum.
Yani senin akün 13-19 Eylül 2004 haftası üretilmiş

Bilgine
[/QUOTE]
  Hocam yılı tutturduk. Artık bize geçer not verirsin. Ha ağustos ha eylül
__Hakan Ün__

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti skodaizm » 29 Oca 2010, 19:32

[quote="hakanerdogan"]Benimkide 2005 Akuma Akü, 50.000 km oldu ne -20 ne bişey ömr-ü hayatımda çift marş vermedim. Hala devam...

Ama;

Plakalık, park ve iç aydınlatma grubu LED. Aküyü 100 senede falan bitirirler. Gelgelelim benim tavan lambam sürekli OFF konumundadır. Yani kumandadan kilit açınca lamba yanmaz, yada istop ettiğim zaman iç lambayı falan açmaz. 4 lü mörtlü açmakla işim olmadı, açtıysamda acil fren yapınca neyim. Akşam yola çıktıktan bi 50 metre sonra falan açarım ışıkları. Kontağı açtığım zaman havalandırma, CD çalar vs. türevi her şeyi bi önceki kullanmdan açık kaldığı için kaparım. İstop etmeden önce turbolu olduğu için her bi ışığı elektrik çeken aksamı kapayıp öle istop ederim.
[/QUOTE]
    Bizler acemi insanlarız . Bu konularda pek bilincimiz yok.
    Bunun yanısıra arabada ailen çoluğun çocuğun varsa ister off yap ister of de hem güvenlik hem de cocukların sıkılmaması için bırak diğerlerini dvd sistemi ile ses sistemi çalıştırılırsa,  pek anlamam ama bayağı akım çeker sanırım.
  Bu arada Forman üzerinde arabayı aldığımdaki aküsü Bosch tam 7.5 sene gitmişti.

O zaman ben de gençtim.( 17 yıl önce falandı)

__Hakan Ün__

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti hakanerdogan » 29 Oca 2010, 19:34

[quote="Bluedays"]Benim araç da 2005 model ve orjinal akü duruyor fakat bu soğuklarda bile hiç zorlamadı. Tek seferde çalışıyor. Merak ettiğim bu akü birden bire biter mi? yani çalışmayabilir anlarım ama çalıştıktan sonra yolda normal seyir halindeyken bitebilir mi?

[/QUOTE]

Aslında hiç beklenmedik bir anda bitiverebiliyor. Serdar Abi'nin başına gelmişti. Hiç bir şey yok canavar gibi idi marşı falan diyordu, birden hiç belli etmeden bitiverdi demişti bi buluşmamızda.

Akü lambası daha ziyade şarj olmadığı zamanlarda yanıyor.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti quickcan » 29 Oca 2010, 19:38

[quote="hakanerdogan"]Benimkide 2005 Akuma Akü, 50.000 km oldu ne -20 ne bişey ömr-ü hayatımda çift marş vermedim. Hala devam...

Ama;

Plakalık, park ve iç aydınlatma grubu LED. Aküyü 100 senede falan
bitirirler. Gelgelelim benim tavan lambam sürekli OFF konumundadır.
Yani kumandadan kilit açınca lamba yanmaz, yada istop ettiğim zaman iç
lambayı falan açmaz. 4 lü mörtlü açmakla işim olmadı, açtıysamda acil
fren yapınca neyim. Akşam yola çıktıktan bi 50 metre sonra falan açarım
ışıkları. Kontağı açtığım zaman havalandırma, CD çalar vs. türevi her
şeyi bi önceki kullanmdan açık kaldığı için kaparım. İstop etmeden önce turbolu olduğu için her bi ışığı elektrik çeken aksamı kapayıp öle istop ederim.

[/QUOTE]

bizde de hiç dörtlü yanmaz farla açık tutulmaz.. zaten km de az daha 30.600km de sizce akü ne ara biter.. arabayı kasım 2004te aldık..

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE

Sonraki

Fabia