Beş senelik akü

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Beş senelik akü

İleti hakanerdogan » 29 Oca 2010, 19:45

[quote="can"]
[quote="hakanerdogan"]Benimkide 2005 Akuma Akü, 50.000 km oldu ne -20 ne bişey ömr-ü hayatımda çift marş vermedim. Hala devam...

Ama;

Plakalık, park ve iç aydınlatma grubu LED. Aküyü 100 senede falan
bitirirler. Gelgelelim benim tavan lambam sürekli OFF konumundadır.
Yani kumandadan kilit açınca lamba yanmaz, yada istop ettiğim zaman iç
lambayı falan açmaz. 4 lü mörtlü açmakla işim olmadı, açtıysamda acil
fren yapınca neyim. Akşam yola çıktıktan bi 50 metre sonra falan açarım
ışıkları. Kontağı açtığım zaman havalandırma, CD çalar vs. türevi her
şeyi bi önceki kullanmdan açık kaldığı için kaparım. İstop etmeden önce turbolu olduğu için her bi ışığı elektrik çeken aksamı kapayıp öle istop ederim.

[/QUOTE]

bizde de hiç dörtlü yanmaz farla açık tutulmaz.. zaten km de az daha 30.600km de sizce akü ne ara biter.. arabayı kasım 2004te aldık..
[/QUOTE]

Aslında kilometre ile ölçmek yanlış. Bence km si az şehir içi kısa mesafe kullanılan bir akü daha çabuk biter. Neden dersen aküyü en çok marş yapmak boşaltır ve öyle bir iki dakika çalışmakla falan şarj olmuyor baya gitmek lazım. Bu yüzden kısa mesafe kullanılan arabanın aküsü çabuk yıpranıyor.

Akünün durumunu bakıma girdiğinde ücretsiz olarak basit bir cihaz ile hemen ölçüp söylerler zaten.

hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti quickcan » 29 Oca 2010, 19:54

sadece hafta sonları kullanılan bir araba yazında 300km  ankara çankırı arası 3 kere felan gidiliyor yani bitermi onu merak ediyorum.. dün kar yağdı arabayı temizledim çalıştırdım tek marş çalıştı normalden 1,  2 sn daha fazla marş bastım o kadar birde araba gaz yemiyor gibiydi gaza basınca devir fırlamadı hiç...

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Can ÇAKMAK
Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Octavia A4 Ambiente Plus

İleti hakanerdogan » 29 Oca 2010, 20:10

Çankırı'nın neresi? Her sene 15 kez gider gelirimde Big%20smile
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti quickcan » 29 Oca 2010, 20:11

kurşunlu..

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti hakanerdogan » 29 Oca 2010, 20:15

Biz merkeze bağlı köyündeniz. Şirin yer Kurşunlu. 

[quote="can"]sadece hafta sonları kullanılan bir araba yazında 300km  ankara çankırı arası 3 kere felan gidiliyor yani bitermi onu merak ediyorum.. dün kar yağdı arabayı temizledim çalıştırdım tek marş çalıştı normalden 1,  2 sn daha fazla marş bastım o kadar birde araba gaz yemiyor gibiydi gaza basınca devir fırlamadı hiç...
[/QUOTE]

Motor soğuk olduğu için gaz yememiştir.

Kullanım aralığı fazla açılmazsa bişey olmaz extrem bi durumla karşılaşılmaz görevini yapar akü.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti quickcan » 29 Oca 2010, 20:36

kurşunlu güzel canım sıkılınca babamla gzmeye gidiyoruz... birde geçenlerde arabada check lambası yandı ne yapmalıyım..sonradan söndü ama... soğuktan veya benzinden yanma şansı varmıdır..

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti hakanerdogan » 29 Oca 2010, 20:37

Benzinden yapabilir. 
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti quickcan » 29 Oca 2010, 20:43

ah bp ahhh.. ben alma desemde babam gitti bp den benzin aldı.. benzin dediğin shellden alınır valla arabanın sesi bile değişiyor..

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti Koray » 30 Oca 2010, 19:04

peki arkadaşlar hiç aküye saf su ekleyen ya da şarj eden var mı? şarjdan sonra kullanmak sağlıklı olmaz mı? çünkü 1 yıl kadar bile kullanımını uzatsa iyi sayılır. hemen akü almaktansa şarjı deneyip duruma göre akü almak mantıklı değil mi ne dersiniz?
Koray
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skodaizm » 30 Oca 2010, 19:21

Akülerde önemli olan şarj tutması.
  Maalesef artık akü üreticileri maliyetten kaçmak için akü plakalarını ince tutuyorlar ve zamanla akü asiti bu plakaları erittiğinden enerjiyi üretecek( kimyasal reaksiyon) yüzey azalıyor ve ne kadar su eklesenizde geçici bir çözüm ile az bir süre sonra yine aynı sorun karşınıza çıkıyor.

Korkulu rüya görmektense  önlemi almada yarar var. Hiç beklenmeyen bir zaman veya yerde akünün ateşleme yapmaması ile çok karşılaşmış biri olarak akü için riske girmenin aküye verilecek paradan daha pahalıya malolduğunu söylemek isterim.

Ama arabayı itecek (elektronik olmayan  araçlarda )babayiğitleriniz varsa bu yöntemleri denemek tasarruf sağlar( örneğin bende oğullarım,  ikiz 14 yaşında iki delikanlıya, forman'i  akü yüzünden geçen kış çok ittirmişimdir; ama buzlu yolda maalesef vurdurarak ateşleme yapmanın imkanı da yoktur.)

__Hakan Ün__ 

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

Önceki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 12 misafir