BENZİN-DİZEL HESAP

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

BENZİN-DİZEL HESAP

İleti C@GL@R » 20 Şub 2010, 13:29

[quote="muca"][quote="quickcan"]bu arada fiyatı aynı derken... http://www.toyota.com.tr/turkey-local/f ... tesi2.aspx
1.6comfort ile 1.4 D-4D comfort fiyatlarını kıyaslayın..

Corolla 1.6 Comfort 39,550

Corolla Dizel 1.4 D-4D Comfort 43,150
[/QUOTE]

fiyataları aynı derken toyota için demedim üstad citroen C3 Picasso için dedim.üstelik donanım olarak daha üst.
[/QUOTE]

fabia dan sonra bnm de hedefim 2005-2006 C4 dizel almak hem fiyatları uygun hemde araç full full:) C4 hakkında ne diyorsunuz citroen kullanıcısı olarakSmile

tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti cetin17 » 20 Şub 2010, 14:55

sanayide bir c3 dizel gördüm. turbosu yanmış. muhabbetten açıldı turbo fiyatı 4500 tl imiş. varın gerisini siz hesaplayın....
Bir öyle şaşılası dünya ki burası, balıklar kahve içerken çocuklar süt bulamıyor. İnsanları sözle besliyorlar, domuzları patatesle... Nazım Hikmet RAN ...
Kullanıcı avatarı
cetin17
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: çetin
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: fabia elegance 101 / landirenzo lpg

İleti quickcan » 20 Şub 2010, 22:08

http://www.citroen.com.tr/campaigns.php?sm=sm1 bu da citroen fiyat farkı yine var hemde 3-4bin tl eski kasada 3bin yeni kasada 4bin tl fark var...

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Can ÇAKMAK
Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Octavia A4 Ambiente Plus

İleti AV-2006 » 20 Şub 2010, 22:48

[quote="cetin17"]sanayide bir c3 dizel gördüm. turbosu yanmış. muhabbetten açıldı turbo fiyatı 4500 tl imiş. varın gerisini siz hesaplayın....[/QUOTE]

Bu turbo yanma oranı yüzde kaçtır acaba?....Dizelin kullanma incelikleri vardır.Turbonun ömrü kullanıcının elindedir.O zaman sen triger kayışını değiştirme kopsun, subap kessin al sana 3000tl.Böyle absürt örnekler kafa karıştırır.Gerek yok.

• FABİA TDI
Kullanıcı avatarı
AV-2006
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hasan murat bilgin
Arabanız: fabia

İleti quickcan » 20 Şub 2010, 22:57

yaw bizim memlekette araba kullanmayı bilen adam bile azken siz dizel-turbolu araba kullanabileni nasıl bulacaksınız... her motorun bi inceliği vardır...

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Can ÇAKMAK
Arabanız: 2005 Octavia A4 Ambiente Plus

İleti muca » 21 Şub 2010, 02:22

[quote="caglarkrbyk"] [quote="muca"][quote="quickcan"]bu arada fiyatı aynı derken... http://www.toyota.com.tr/turkey-local/f ... tesi2.aspx
1.6comfort ile 1.4 D-4D comfort fiyatlarını kıyaslayın..

Corolla 1.6 Comfort 39,550

Corolla Dizel 1.4 D-4D Comfort 43,150
[/QUOTE]

fiyataları aynı derken toyota için demedim üstad citroen C3 Picasso için dedim.üstelik donanım olarak daha üst.
[/QUOTE]

fabia dan sonra bnm de hedefim 2005-2006 C4 dizel almak hem fiyatları uygun hemde araç full full:) C4 hakkında ne diyorsunuz citroen kullanıcısı olarakSmile
[/QUOTE]

Üstad ben C4 de kullandım aracı almadan önce 110bg olanını
performansı oldukça göz doldurucu.
ancak ikinci el alınacaksa mutlaka her dizel araçta olduğu gibi sağlam bir tanıdıktan almak lazım

C4 konusunda yorum yapamayacağım oldukça teknolojik bir araç. fazlasıyla kalabalık bir kumanda paneli var direksiyonda falan
ama şu bir gözlem yere accayip sağlam basıyor. Ben bir toyota severim. her halükarda toyota derim ama C4 cidden yere sağlam basıyor. bide gayet güzel hızlanıyor.
diğer değerlerini bilmem.

çünki araçlarda benim aradığım şunlar( herkes başka şey arar ama :) )
sessiz bir kabin, sessiz bir yolculuk( yolda motor homurtusu duymayacağım) konforun ön planda olduğu süspansiyonlar gürültüsüz olacak,sıradan çukurlarda kafama vurmayacak, ( ama malumunuzdur PSA üyesi araçlarda yumuşak süspansiyon nedeniyle biraz arka süspansiyon kesik asfaltta falan biraz ses yapıyor) gerektiğinde kükreyecek araç 120li km lere ve üzerine çıktığında yolda dans etmeyecek, rüzgar sesi almayacak, frenlemede çizgisini kaybetmeyecek, tüm bunlara ilave olarak birde yakıtı accayip düşük olacak ki; bir depoyu dolduracaksın istanbul içinde minimum 750 km gidecek :) (picasso şehiriçi 48lt ile istanbul ağırlıklı 775-825 arası gidiyor)
C3 picasso aslında bunları sağladı. Süper bir aile arabası, kalkışta çok ani ivmelenmesi yok ama 1500 devirden sonra dilersen kükreyen şahlanan bir yapıya sahip üstelik sıkışık şehir içi yolculuklarında oldukça keyifli, uzun yolda derseniz o da süpper o nedenle C3 picasso çok farklı bir araç. biraz picasso reklamı oldu ama sen C4 sormuşkene affola

C4 kasa değiştiriyor haberleri dolaşıyor nette. O nedenle üst düzey donanıma sahip bir C4 ü ikinci elde sağlam bir satıcıdan uygun fiyata almak mümkün olabilir.
[quote="cetin17"] sanayide bir c3 dizel gördüm. turbosu yanmış. muhabbetten açıldı turbo fiyatı 4500 tl imiş. varın gerisini siz hesaplayın....[/QUOTE]

sanayiye gittiğimizde ne araçlar gürüyoruz turbo arızasından yatan. Milyonları harcatan. sadece citroen olmadığının da altını çizelim.
Bencede kafa karıştırmaya gerek yok. biraz araştırınca  citroenin ( veya diğer markaların) 200-300.000km yol gitmiş ancak motor bile açılmamış, ciddi bir arıza bile vermemiş bir sürü aracı olduğunu hemen göreceğiz. Aynı zamanda 3-4000km de turbo yakan/bozan araçların da olduğunu göreceğiz. bu kaçınılmaz. ÇOk büyük bölümü maalesef biz kullanıcıların hatalarından kaynaklı

bu arada bir detayı daha hatırlatmakta fayda var;  HDI motor

( örneğin  bu motora START/STOP koymuşlar reklamlara çıkıyorlar http://www.volvocars.com/tr/Pages/defau
Kullanıcı avatarı
muca
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti muca » 21 Şub 2010, 02:33

[quote="quickcan"]http://www.citroen.com.tr/campaigns.php?sm=sm1 bu da citroen fiyat farkı yine var hemde 3-4bin tl eski kasada 3bin yeni kasada 4bin tl fark var... [/QUOTE]

üstad ben C3 picasso için fiyat farkı olmadığını söyledim.

işte burada

Kullanıcı avatarı
muca
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AV-2006 » 27 Şub 2010, 23:34

[quote="yusufbyz"]peki günlük ortalama 6.0/100 km benzin ile ayda 2000 km yol yapan ben dizel aracın hangi avantajından faydalanabilirim ki? mümkün mü? şu dizel araçların birde 90 bin km gelmiş olanlarına bi bakın kaça satılıyor. piyasa değerinin en az 4-5 milyar altına. niye çünkü ağır bakım zamanı gelmiş masraf zamanı gelmiş. herkes kendi bilir hesabını da kitabını da...............[/QUOTE]

Ayda 2000 km, YILDA 24000 km eder.Yılda 24000 km göz ardı edilemeyecek bir değer bence.Siz hesabınızı bir daha yapın.Hesap kitap işi=mantık işi.Hani dizelin hangi avantajından faydalanabilirim ki demişsiniz ya..Daha ne olsun yav...Şaka gibi...

• FABİA TDI
Kullanıcı avatarı
AV-2006
CLASSIC
CLASSIC

İleti AV-2006 » 27 Şub 2010, 23:42

Bu arada dizel kullanmayan arkadaşların performansla ilgili bilgisizce yaptığı yorumlar beni güldürüyor.Dizelin ara hızlanmalardaki ve torktan kaynaklanan rampa performanslarını anlatmaktan helak olduk.Dizel basmaya gelmez diyenleride teknolojiyi takip etmeye davet ediyorum.Dizel basmayada gelir.Yeter ki deviri ayarlamayı bil.

• FABİA TDI
Kullanıcı avatarı
AV-2006
CLASSIC
CLASSIC

İleti tunsew » 28 Şub 2010, 00:01

Ya bu arabaları sadece dizel motor olarak üretseler daha iyi olmaz mıydı? Malum benzinliye göre ekonomik ve çevreyi daha az kirletiyordur. Anlamıyorum bu iki farklı motor işini ... benzinlinin bir artısını duymadım kendimde benzinli kullanıcısıyım ama kullanılıcısı gibime geliyorum.
Kullanıcı avatarı
tunsew
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Tuncay Kör
Nereden: Trabzon
Arabanız: octavia 1.2 tsı

İleti hakanerdogan » 28 Şub 2010, 00:05

[quote="tunsew"]   Ya bu arabaları sadece dizel motor olarak üretseler daha iyi olmaz mıydı? Malum benzinliye göre ekonomik ve çevreyi daha az kirletiyordur. Anlamıyorum bu iki farklı motor işini ... benzinlinin bir artısını duymadım kendimde benzinli kullanıcısıyım ama kullanılıcısı gibime geliyorum.

[/QUOTE]

Daha ucuza aldınız Smile
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti AV-2006 » 28 Şub 2010, 00:06

Smile Daha ucuza satacak..

• FABİA TDI
Kullanıcı avatarı
AV-2006
CLASSIC
CLASSIC

İleti mfb23 » 28 Şub 2010, 00:10

MUCA ,Bak arkadaşım gayet güzel yazmışsın eline saglık ama kıyaslama yaparken hataya düşmüşsün bikere sendeki toyotayı tutup fabia ile kıyaslamışsın bu bir hata senin korollayı octi ile kıyaslaman gerekiyor ozaman doğruyu göreceksin.
mfb23
CLASSIC
CLASSIC

İleti muca » 28 Şub 2010, 01:16

[quote="mfb23"]MUCA ,Bak arkadaşım gayet güzel yazmışsın eline saglık ama kıyaslama yaparken hataya düşmüşsün bikere sendeki toyotayı tutup fabia ile kıyaslamışsın bu bir hata senin korollayı octi ile kıyaslaman gerekiyor ozaman doğruyu göreceksin.[/QUOTE]

Çok hassas olduğum bir konuya saldırı var sanırım. KIYAS yapmak.

arada bir hata var sanırım. Kıyas yapma konusunda . Kendi yazdığımı yeniden buraya copy yapayın.

Biraccık daha dikkat sadece... Neolur seçici olarak okuma okuduklarını... başka anlamlarda çıkarmaya çalışma. içerik gayet açık.

Saldırı maksadı algıladığım için açıklama hissettim.

[quote="muca"]
bir eskiii fabia kullanıcısı olarak skodam.com u keyifle izliyorum. Çok canlı bir forum.

arkadaşlar . Pek çok kullanıcı aslında gözlemlerini yazmış.

Bende çızıktırmak istedim.

.................................

......................................

Şükürler olsun ki TOYOTA dizel D4D motoru konusunda süppper ötesi bir araç. ve üstüne üstlik mototr sesi de ???? o neki hiç bilmiyorum ( yani abarttım farkındayım biraz ama essskiden fabiam( 2009 modeldi) varken 120km de 88db ölçmüştük kabin içi gürültüyü TOYOTO da ise 64bd yani okadar__ tabi bu kıyas değil değerlendirme sadecedolayısıyla TIK demedi şu ana kadar. Ayrıca ne elektrik nede mekanik bir arızası hiç olmadı.

yakıt ise .80.000km ortalaması ...................................................

....................................................................................................

Ha ikinci araç eşimin aracı  o da dizel C3 picasso 1.6 HDI SXPK bu arada araç 1400 kg süper konforlu bir gezi aracı kendisi. **İlk çalıştığında motoru biraccık sesli ama dışarıdan :)ısındıktan sonra ses felan yok izolasyon gayet iyi ,yol sesi rüzgar sesi araçtan gelebilecek mekanik sesler felan da yok** fabia dan sonraaaa,,,,, alıp yakıt masrafını unutmuştum :) o daha bebek olduğu için ( henüz 3500 de) onla ilgili bişey yazmayacağım. ama şehir içi tüketimi evden çocuğu okula götür eve getir motor ısınmadan vs vs hafta sonları biraz uzun yol yap  süper keyifli bir sürüş karakterinden dolayı ortalama yakıta aldığın günden beri bak = 6.2 Lt)

bu arada C3 picassonun benzinlisi ile dizeli arasında fiyat farkı yok:) üstelik benim aldığım SXPK (cam tavan, ESP, Alaşım 16" jant ve lastikler, sis farları, elektrikli katlanır aynalar, elektrikli ve tek dokunuş ön ve arka camlar da ilavesi olmasına ve üstelik metalik boya olmasına  rağmen )  da küçük bir pazarlıkla benzinlisi ile aynı idi. benzinlinin yakıtı ( fb verisi) Ş.İ=9.1 Ş.D=5.5 ort=6.8   dizelinin  Ş.İ =6.1, Ş.D=4.1 ortalama =4.8 lt/100km  yani %50 daha az yakıtClap

Değerli forum üyesi arkadaşlarım dahaönceki konulardan hatırlarlar belki  2009 fabia 1.2 ile ortalama 9-11lt/ 100km arası yakıt tüketmiştik (eşimin kullanımı ile) şimdi aynı güzergahta 6.2lt/100km yi yakıyoruz. %50 den fazla kazanç yaniiiii.

sadee 9 aylık ve 5000km de ödediğim benzinin bedeline acıyorum şimdiCry
Kullanıcı avatarı
muca
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 28 Şub 2010, 01:21

Dizel ile benzinli araçların tüketimini kıyaslıyorsunuz, garip. 
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti qw12 » 28 Şub 2010, 01:23

muka arkadaşım paran çok almışsın bu arabaları. alırken ödediğin farkı hiç yazmamışsın. fabia 1.2 ile dalga geçiyorsun. ben 1.2 ye lpg taktırdım 45lt lpg ile 650 km gidiyorum. ben de mazota para verdiğin için sana acıyorum. ha toyotacıysan ve memnunsan SKODA forumunda SKODAYI kötüleme. git toyota forumlarına çiziktir. sana toyotanla mutluluklar...
qw12
CLASSIC
CLASSIC

İleti onurhan2006 » 28 Şub 2010, 01:24

[quote="hakanerdogan"]Dizel ile benzinli araçların tüketimini kıyaslıyorsunuz, garip. 
[/QUOTE]

aslında konuya bakınca benim aklıma sadece yakıt sarfiyatı gelmedi nedense, genel olarak düşündüm de;

bence şu an için çok fazla km yapmıyacaksak eğer benzinli her türlü karlı
Volkan İtfaiye Araçları San. ve Tic. A.Ş.
Kalite Kontrol ve Teslimat Şefi
Onur DURMAZ
Kullanıcı avatarı
onurhan2006
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ONUR DURMAZ
Nereden: İzmir
Arabanız: 1993 SKODA FAVORİT LX MEKATRONİK

İleti muca » 28 Şub 2010, 01:34

[quote="qw12"]muka arkadaşım paran çok almışsın bu arabaları. alırken ödediğin farkı hiç yazmamışsın. fabia 1.2 ile dalga geçiyorsun. ben 1.2 ye lpg taktırdım 45lt lpg ile 650 km gidiyorum. ben de mazota para verdiğin için sana acıyorum. ha toyotacıysan ve memnunsan SKODA forumunda SKODAYI kötüleme. git toyota forumlarına çiziktir. sana toyotanla mutluluklar...[/QUOTE]

yahu bunu şovenizme çevirmene gerek yokki
. Hem bu forum benim çok hoşuma gidiyor. Bilgim artıyor. Amacı da bu değilmi zaten forumların. 

Toyota severim evet ama mayıs ayında nasipse bir polo sever olacağım. Kuvvetle muhtemel. Ama oda diesel olacak.

dalga geçtiğim falan da yok?? niye bu kadar alınganlık yapıyorsun.

skodayı kötülemekle ne alakası var şimdi. kınıyorum seni. ben süperb e hastayım misal. passat yerine sğperb kullanmayı tercih ederim.

sakin ol ve hafiften toparlan bence. seviyeli bir tartışma konusu içindeyiz.

saygılarımla

Kullanıcı avatarı
muca
Yeni Üye
Yeni Üye

ÖncekiSonraki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 13 misafir