DÜZELMEYEN LASTİK BALANSI

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

DÜZELMEYEN LASTİK BALANSI

İleti saday » 16 Şub 2010, 10:41

Lastik ve çelik jantlarımı alalı 4 ay oldu geçenlerde bir çukura düştüm bir problem olmadı ama sanki balans bozukluğundan direksiyonda titreme vardı,bende rot balansçıya gittim 4 lastiğe balans yaptırdım,ertesi gün yola çıktım daha beter direksiyon titremesi oldu,bir daha gidip balans yaptırdım,100 km hıza gelince direksiyon titremeye başlıyor işin en tuhaf yönü ise gaza basarken hafif titriyor gazdan ayağımı çekince titreme 2 katına çıkıyor.
Kaç gündür düşünüyorum bulamadım bi çözüm balans yaptırmaya da gitmiyorum adam 3 kez balans yapacak artık, sizce ne olabilir yorumlarınızı bekliyorum.

saday
CLASSIC
CLASSIC

İleti sonertevfik » 16 Şub 2010, 12:11

sert bir çukura düştüysen, çok büyük bir ihtimalle, yanaklardaki çelik teller kopmuş olabilir ve bu durumda lastiğin çöpe atılıp yenisiyle değiştirilmesi gerekiyor. geçen senelerde aynı olayı yaşamış amcam ve citroen'inin yepyeni lastiklerinden yanaklarda tel kopukluğu tesbit edilen 1-2 lastiği değiştirilmişti yenisiyle, tabii garantiden falan değil kullanıcı hatasından dolayı... Bu istanbul'un zulüm dolu yollarında acıyorum araçlara ben Fatih abi, hangi çukurdan kaçacaksın binlerce çukur var, Rezillik tam anlamıyla nefret ediyorum bu ÇUKUR DOLU İĞRENÇ  yollardan...geçen sene bende topkapı e-5'in ortasında bir çukura girdim ön sağ lastiğimi kopartacaktım yerinden az daha, çukuru açana da, kapatmayan ******izlerin de iyice kulaklarını çınlattım, bana dar zamanda 150 liraya (JANT DÜZELTME, ROT BALANS, KOPAN MOTOR KULAĞI DEĞİŞİMİ) mal olmuştu... ADİ HERİFLERDEN ÇIKMIYOR NASILSA TAMİR PARALARI, YOLLARI DÜZELTME GEREĞİ DUYMUYORLAR... ANCA ZAM YAPSINLAR BENZİNE LPG'YE... SANIRIM TELLERİ KOPARDIYSAN LASTİKLERİN ÇÖPE GİDECEK AMA İNŞAALLAH ÖYLE DEĞİLDİR FATİH ABİ...
BİZ OSMANLIYIZ... ÇOK ÖZLÜYORUZ...
sonertevfik
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Soner Tevfik
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Skoda Felicia GLX-İ

İleti saday » 16 Şub 2010, 16:11

Lastikleri tek tek kontrol etti balans yaparken usta ama lastiklerde bişey göremedi lastikler sağlam çıktı,bende tel kırmadan şüphelenmiştim ama öyle değilmiş, çelik jant olduğundan jant da yamulmamış düzgün duruyor baktık ustayla ama bir anormallik göremedik.Sebebi başka bişey herhalde biraz daha araştıralım bakalım. 
saday
CLASSIC
CLASSIC

İleti derude » 16 Şub 2010, 19:36

Eğer uzun mesafeli kızak fren yaptıysanız balansta ortaya çıkmaz ama lastik atlama yapar o da titreşime neden olur.

Bir de tireşim sırasında vites kolunuz da titriyor mu?
derude
CLASSIC
CLASSIC

İleti edoras » 16 Şub 2010, 23:10

Bencede Tellerdendir Fatih hocam...

ben 4 tane sıfır lastik aldım ( regal marka 195*50*15 480 TL ) lastik yanakları çok sertti 4000 km yapmadan tel attı lastikler komple iade ettim...

Gittim michelin taktım 4 tane ( oda 960 lira )  onunda yanaklar yumuşak konforu gayet iyi idi ön sağ teker çukuru düştü balaon oldu...

Hava malum kar kış istanbulda bende önlere 2 tane kar lastiği taktım ( nankang marka 250 lira ) yakındır onlarında başına bişi gelir....

ama ahtım var lastikler verecem komple 65 yanak lastik takacam nedir kardeşim yolda misket kadar taş olsa hissediyorsun habire yok balon yok tel attı yok rotil gevşedi bilya dağıttı...

nedir bu lastiklerden çektiğim bir ben bilirim birde ben.....
Skoda Fabia Choice 101Hp Düplü!!!!
Kullanıcı avatarı
edoras
CLASSIC
CLASSIC

Arabanız: Fabia

İleti saday » 17 Şub 2010, 10:26

[quote="edoras"]

ben 4 tane sıfır lastik aldım ( regal marka 195*50*15 480 TL ) lastik yanakları çok sertti 4000 km yapmadan tel attı lastikler komple iade ettim...

Gittim michelin taktım 4 tane ( oda 960 lira )  onunda yanaklar yumuşak konforu gayet iyi idi ön sağ teker çukuru düştü balaon oldu...

Hava malum kar kış istanbulda bende önlere 2 tane kar lastiği taktım ( nankang marka 250 lira ) yakındır onlarında başına bişi gelir....

ama ahtım var lastikler verecem komple 65 yanak lastik takacam nedir kardeşim yolda misket kadar taş olsa hissediyorsun habire yok balon yok tel attı yok rotil gevşedi bilya dağıttı...

[/QUOTE]
Lastiklerde gözle görülür bir bozukluk yok bu tel atma olayını nasıl anlıyorsun lastikte ne gibi bir dış bozukluk oluyor?lastikçi baktı ama tel kırma tel atma yok dedi,bunu anlamak için ne yapmalıyım ? nasıl anlaşılır bir yardım ette çözelim sorunu kardeş
saday
CLASSIC
CLASSIC

İleti cineration » 17 Şub 2010, 19:05

direksiyon titremesinin bir çok sebebi olabilir.
lastiğin balansı, çukura düşme sonucu tellerin kırılıması, yada ani fren yapınca lastiğin bozulması

camber-caster ayarlarına baktır

motor kulağına da baktır

Önce sorunun neden kaynaklandığını bul ondan sonra tamir ettir. Aksi taktirde değiştirmedik şey kalmaz
Ben skoda Fabia almadan önce sanki yollarda hiç Fabia yoktu
Kullanıcı avatarı
cineration
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Sakarya
Arabanız: 2001 model Fabia 50KW(68BG)

İleti hakan48 » 17 Şub 2010, 20:08

[quote="saday"]Lastik ve çelik jantlarımı alalı 4 ay oldu geçenlerde bir çukura düştüm bir problem olmadı ama sanki balans bozukluğundan direksiyonda titreme vardı,bende rot balansçıya gittim 4 lastiğe balans yaptırdım,ertesi gün yola çıktım daha beter direksiyon titremesi oldu,bir daha gidip balans yaptırdım,100 km hıza gelince direksiyon titremeye başlıyor işin en tuhaf yönü ise gaza basarken hafif titriyor gazdan ayağımı çekince titreme 2 katına çıkıyor.
Kaç gündür düşünüyorum bulamadım bi çözüm balans yaptırmaya da gitmiyorum adam 3 kez balans yapacak artık, sizce ne olabilir yorumlarınızı bekliyorum.
[/QUOTE]

Balansta Sorun Yoksa Aracınızın Arızası İç Aks Lale Istavruzlarından Yapabilir. Gazdan Ayagınızı Çekince Yapıyorsa
hakan48
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Muğla

İleti LiLPlayya » 17 Şub 2010, 21:12

Lastiğin markası nedir? 
LiLPlayya
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti edoras » 18 Şub 2010, 00:39

[quote="saday"][quote="edoras"]

[/QUOTE]
Lastiklerde gözle görülür bir bozukluk yok bu tel atma olayını nasıl anlıyorsun lastikte ne gibi bir dış bozukluk oluyor?lastikçi baktı ama tel kırma tel atma yok dedi,bunu anlamak için ne yapmalıyım ? nasıl anlaşılır bir yardım ette çözelim sorunu kardeş[/QUOTE]
valla hocam bende lastiklerin dış yüzetine bakarak anlamamıştım tel attığını şans eseri öğrendim baskı balata değişirken ustaya rot balans ta yapalım titreme var dedim tamam dedi araç rot balansa gitti geldi lastikçi abi tel atmış lastik dedi balans tutmaz ilk lastikler aldığım yer tanıdıktı götürdüm aldı lastikleri kendi balansa bağladı evet abi dedi 4 lastikten 3 ü tel atmıştı hepsini iade aldı yani bu iş lastikten kaynaklandığını düşünüyorsan iyi bir lastikçide balansa bağlatıp çözebilirsin..
Skoda Fabia Choice 101Hp Düplü!!!!
Kullanıcı avatarı
edoras
CLASSIC
CLASSIC

Arabanız: Fabia

İleti quickcan » 18 Şub 2010, 00:49

[quote="cineration"]direksiyon titremesinin bir çok sebebi olabilir.
lastiğin balansı, çukura düşme sonucu tellerin kırılıması, yada ani fren yapınca lastiğin bozulması

camber-caster ayarlarına baktır

motor kulağına da baktır

Önce sorunun neden kaynaklandığını bul ondan sonra tamir ettir. Aksi taktirde değiştirmedik şey kalmaz
[/QUOTE]

+1

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Can ÇAKMAK
Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Octavia A4 Ambiente Plus

İleti saday » 18 Şub 2010, 10:41

Arkadaşlar yorumlarınız için teşekkürler dediklerininzi yapayım bakalım sonuç ne olacak sizinle paylaşırım.
saday
CLASSIC
CLASSIC

İleti saday » 19 Şub 2010, 17:57

ARKADAŞLAR DÜN USTAMA GİTTİM BAKTI ARACIN ALTINA ANORMAL BİR DURUM YOKTU SONRA DAHA TEKNOLOJİK BİR ROT BALANSÇIYA GİTTİM O DA KONTROL ETTİ LASTİKLERİN İKİSİNDE ATLAMA VARDI USTA LASTİĞİ KOMPLE İNDİRİP JANT EKSENİNDE ÇEVİRİP YENİDEN ŞİŞİRDİ VE BALANS YAPTI ŞİMDİLİK BİR PROBLEM YOK GİBİ BAKALIM İLERDE NE OLUR.
saday
CLASSIC
CLASSIC

İleti ilker12 » 19 Şub 2010, 18:01

arkdaslar mereba ben daha yenı uye oldu.bı kac sorum olacaktı.ben bundan 1 kac ay oncesıne skoda fabıa yenı kasalarından sıfır aldım.2 ay gecmesıne rağmen arabamın içinden parke tasta cok ses gelıyo.on konsoldan kapı dosemelerınden bıde arka davlumbazlardan yol sesı gelıyo.bunları servıse getırıp onarta bılırmıyım bılgısı olan var mı tesekkurler
ilker12
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ilker12 » 19 Şub 2010, 18:03

seday arkadasım banayardımcı olurmusun....

ilker12
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti saday » 19 Şub 2010, 18:07

TABİKİ YARDIMCI OLALIM AMA SESLERİN NASIL OLDUĞUNU TAM OLARAK DETAYLI Bİ TARİF ETSEN DAHA İYİ OLACAK
saday
CLASSIC
CLASSIC

İleti ilker12 » 19 Şub 2010, 18:10

hemen edeyım arkadasım.bılıyosun malum trabzon yolları parke taş ve bunlar arbanın ıçinde durulmaz hale getırıyo.cok takırtılı ses yanı bıraz tuhaf olacak ama takur tukur dıye.sankı arbanın nbutun vıdaları gevsemıs oynu yo ole bı ses yanı anlamadım gıttı.daha ıkı aylık arabada olur mu bole sey
ilker12
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti saday » 19 Şub 2010, 19:01

YETKİLİ SERVİSE GÖTÜR DAHA GARANTİSİ VAR NASIL OLSA BERABER TEST SÜRÜŞÜNE ÇIKIN SESLERİ DİNLEYİP TESPİT ETSİNLER SESLERİN NERDEN GELDİĞİNİ,DAHA 2 AYLIK ARABA DEMİŞSİN EĞER BİR HATA VARSA YENİSİNİ TALEP ETME HAKKIN BİLE VAR.
saday
CLASSIC
CLASSIC

Sonraki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir