FABİA Dizel Sedan Alayım mı?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

FABİA Dizel Sedan Alayım mı?

İleti aytek006 » 16 Şub 2010, 11:28

Arkadaşlar herkese merhaba aranıza yeni katıldım. Birkaç ay içinde ilk arabamı almayı düşünüyorum. Fabia Sedan hoşuma gidiyor ama arabayı hiç tanımıyorum kullanan ve bilen arkadaşların yardımlarını bekliyorum. Hangi modelini tavsiye edersiniz. En fazla 16.000 TL. ye çıkabilirim.
-MERAK ETTİKLERİM

- Şehir içi yakıt tüketimi.?

- Yedek Parça Fiyatları (Yağ Filtresi-Balata).?

- Bagaj ve İç Genişlik Nasıl.?

- Dayanıklılık - Çok Masraf Çıkartırmı.?

- Motor-lastik Sesi İçeri Çok Veriyormuş Doğru mu.?

- Sürüşü Rahatmı.?

aytek006
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti C@GL@R » 16 Şub 2010, 12:08

hoşgeldiniz..

- Şehir içi yakıt tüketimi.?---dizel fabianın yakıt tüketimi düşüktür.

- Yedek Parça Fiyatları (Yağ Filtresi-Balata).?---vw parçaları ile hemen hemen aynı bana göre parçası ucuz..

- Bagaj ve İç Genişlik Nasıl.?----hatvhbeck var bende bagajı bana yetiyor sedan hayli hayli yeterli bence

- Dayanıklılık - Çok Masraf Çıkartırmı.?----alacağınız araca bağlı iyice araştırmadan almayın ve bin lira daha fazla verin sorunsuz binin.

- Motor-lastik Sesi İçeri Çok Veriyormuş Doğru mu.?---doğru bazen kafa şişiriyor ama kaymak gibi yolda gayet sessiz..

- Sürüşü Rahatmı.?---birkaç gün binmesem özlüyorum sürüşü çok keyifli.
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti aytek006 » 16 Şub 2010, 12:51

Teşekkürler..

Piyasada fazla Sedan yok. Ankara oto pazarında bulabilirmiyim? Gitmeme değermi? Yoksa internetten mi araştırayım?

aytek006
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 16 Şub 2010, 13:16

Ankara gibi şehirde benim gibi Eryamanda yaşıyorsanız 4.5-5 litre yakar 100 km/litre.

Parça fiyatları ortalama düzeydedir. Abartı değil.

Sedan bagajı çok büyüktür, ama arka kısım önde eğer iri yarı biri oturuyorsa dardır, ama normal boyda insanlarsanız fazla sorun olmaz.

Dayanıklıdır görece. Masraf durumu binene göre değişir.

İçeri ses alır.

Kullanımı oldukça rahattır.

NOT:Dizel araçta 2. el risklidir. Düzgün sağlam kalmış bir şey bakının derim km'si düşük.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti hakan48 » 16 Şub 2010, 14:53

[quote="hakanerdogan"]Ankara gibi şehirde benim gibi Eryamanda yaşıyorsanız 4.5-5 litre yakar 100 km/litre.

Sedan bagajı çok büyüktür, ama arka kısım önde eğer iri yarı biri oturuyorsa dardır, ama normal boyda insanlarsanız fazla sorun olmaz.

İçeri ses alır.

NOT:Dizel araçta 2. el risklidir. Düzgün sağlam kalmış bir şey bakının derim km'si düşük.
[/QUOTE]

Fabia Ve Polonun Dizeli Çok İstikrarlı Değil Çok Sesli Çalığıyor.benzinlisini Alır,Lpg Taktırırsanız. Daha Memnun Kalırsınız.2.el Dizel Önceki Sahibi Nasıl Kullandı Bakımlar Zamanında Yapıldımı Bilmek Lazım Masraf Ağır Olur.Ama llaki dizel düşünüyorsanız Cıtroen Motorlu Fiestalar Dizelde Baya Yaygın
hakan48
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Muğla

İleti aytek006 » 16 Şub 2010, 14:53

Tşk.
aytek006
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 16 Şub 2010, 14:58

[quote="hakan48"][quote="hakanerdogan"]Ankara gibi şehirde benim gibi Eryamanda yaşıyorsanız 4.5-5 litre yakar 100 km/litre.

İçeri ses alır.

[/QUOTE]

Fabia Ve Polonun Dizeli Çok İstikrarlı Değil Çok Sesli Çalığıyor.benzinlisini Alır,Lpg Taktırırsanız. Daha Memnun Kalırsınız.2.el Dizel Önceki Sahibi Nasıl Kullandı Bakımlar Zamanında Yapıldımı Bilmek Lazım Masraf Ağır Olur.Ama llaki dizel düşünüyorsanız Cıtroen Motorlu Fiestalar Dizelde Baya Yaygın
[/QUOTE]

Eee sessiz dememişim ki zaten? LPG'li alma dizel al falanda dememişim? Fiesta alma Fabia alda dememişim??????
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti aytek006 » 16 Şub 2010, 17:04

LPG taktırınca bagaj hacmi ne kadar düşer? Bana bagaj çok lazım oluyorda.

aytek006
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti grey_wolf » 16 Şub 2010, 17:17

BEN 5 AY ÖNCE ALDIM 1,4 16V BENZİNLİ SEDAN 2006 MODEL. 38,000 KM DE İDİ.

ŞEHİR İÇİ 8,5 LT/100 KM.
ŞEHİR DIŞI 5,8 LT/100 KM. CİVARI YAKIYOR.

KULLANIMI HERGÜN AYRI BİR SEVKİ VAR.

TEKER SESİ FELAN BEN FAZLA DUYMUYORUM. AZ DA MÜZİK AÇINCA ZATEN EVDE OTURUR GİBİYİM SES SEDA YOK.

BEN İLK DEFA SKODA YA BU ARABADA BİNDİM VE ÇOK MENNUNUM.

BAGAJ KONUSUNA GELİNCE ALIŞVERİŞE GİDİNCE O BAGAJI BİRTÜRLÜ BOŞALTAMIYORUM.:)))

450 LT CİVARI BAGAJ HACMİ VAR

EĞER FAZLA KM. YAPMIYORSAN 17500-18000 CİVARI 2005-2006 AL. BAK KEYFİNE.

2006 Fabia Sedan 1.4 16V Ambiante + landirenzo omegas
Kullanıcı avatarı
grey_wolf
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: EROL YÜKSEL
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2006 FABİA AMBIANTE SEDAN 1.4 16V

İleti hakanerdogan » 16 Şub 2010, 17:37

[quote="aytek006"]

[/QUOTE]

438 litre bagajı var.

Kaç litrelik LPG tankı taktırırsanız o kadar düşer. Simit tank taktırırsanız hacmi az olur ama bagajdan çalmaz lakin stepnesiz kalırsınız veya stepneyi bagaja almak zorunda kalabilirsiniz.

Tabi LPG tankının hacminin bagajdan çıkartırsak net sonuç vermeyebilir zira üstünede bir şey koymayacağınızı düşünürsek bunuda hesaba katmalısınız.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti yonetici » 16 Şub 2010, 17:40

[quote="aytek006"]

[/QUOTE]

Simit tank taktırırsınız yer kaybetmezsiniz. Yıllarca stepne gezdirdim yanlış hatırlamıyorsam 1 kere lastiğim patladı ondada seyir halindeyken değil sabah havası inince farkettim. LPG taktırınca stepneyi taşımayı bıraktım lastik tamir eden köpüklerden alır atarım bagaja yeter.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti hakan48 » 16 Şub 2010, 17:42

[quote="hakanerdogan"] [quote="hakan48"][quote="hakanerdogan"]Ankara gibi şehirde benim gibi Eryamanda yaşıyorsanız 4.5-5 litre yakar 100 km/litre.

İçeri ses alır.

[/QUOTE]

[/QUOTE]

Eee sessiz dememişim ki zaten? LPG'li alma dizel al falanda dememişim? Fiesta alma Fabia alda dememişim??????
[/QUOTE]

Yok Soruyu Siz sordunuz Sanıp Sizin Yazıyı Alıntı Yapmışım Big%20smile
hakan48
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Muğla

İleti hakanerdogan » 16 Şub 2010, 17:45

[quote="?"][quote="aytek006"]

[/QUOTE]

Simit tank taktırırsınız yer kaybetmezsiniz. Yıllarca stepne gezdirdim yanlış hatırlamıyorsam 1 kere lastiğim patladı ondada seyir halindeyken değil sabah havası inince farkettim. LPG taktırınca stepneyi taşımayı bıraktım lastik tamir eden köpüklerden alır atarım bagaja yeter.
[/QUOTE]

Bu şekilde genelleyemezsiniz, arkadaş lastiği yarıverir taşa getirip, sonra bizi anmasın. Smile
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti alirıza » 16 Şub 2010, 18:34

selam  bence  dizelden şaşma  eger çok uzun yol yapıyorsan .benzinli araba alıp lpg taktıracaksan ne sorunu biter ne derdi biter. siteyi iyice araştırırsan arızaları çok büyük bölümü benzinli ve lpg  li araçlar olduğunu göreceksin . 2005 model dizel fabia sedan ım var şimdiye kadar ne bir arıza ne bir sorun çıkardı.yakıtıda üstelik lpg den daha hesaplı oluyor .alacaksan dizelden şaşma derim tercih senin dir.
alirıza
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ali rıza
Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 tdi fabia 1

İleti ozanakif » 16 Şub 2010, 19:16

Selamlar ben aracımı 91000'de aldım dizel.Kimseyi umursamadım.90000 bakımını ben yaptırdım bilenler bilir 90000 bakımı biraz tuzludur. z rot,tabla burçları ,rotbaşı vb. değiştirdim arabada yürür olarak hiç ses kalmadı.Motor sesine gelince ilk 10 dk.abartılı oluyor motor ısınana kadar.Lastik sesini içeri alıyor ama bence öyle rahatsız edici arabadan soğutacak kadar önemli değil.
  Parça olarak triger seti fiyatı bana hala çok fazlaymış gibi geliyor.Baskı balata fiyatıda öyle.
Büyük motor arızasını Allah göstermesin.Dizeli olanın bir kenarda 2 milyarı olacak derler bence doğru.Ama araçtanda soğutmayım periyodik bakımlar hariç araç tamirci görmüyor.Özellikle rampada tüm araçlar geride kalınca dizelin masrafına değer diye düşünüyorum.
  Forumu genel olarak inceleyin şunu göreceksiniz;dizel araçların arızaları genelde silecek,far ampulü,teyp,silecek suyu gibi ıvır zıvır sorunlardır.Dizel araba kolay motor arızası yapmaz ama yaparsa iyi para götürür.
  Sonuç olarak ben dizelitavsiye ederim.İyice kontrol edip(km.orjinalmi,bakımlar zamanında yapılmışmı,kazası ve değişeni varmı varsa ne kadar önemli parçalarda)almak şartıyla.
  Hayırlısıysa dizel fabia alırsınız inşallah.
Karanlığa küfredeceğine,bir mum yak.
Kullanıcı avatarı
ozanakif
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ozan AKİFOĞLU
Nereden: Erzurum
Arabanız: 2004 TDI Fabia

İleti akfırtına » 16 Şub 2010, 19:44

[quote="aytek006"]Arkadaşlar herkese merhaba aranıza yeni katıldım. Birkaç ay içinde ilk arabamı almayı düşünüyorum. Fabia Sedan hoşuma gidiyor ama arabayı hiç tanımıyorum kullanan ve bilen arkadaşların yardımlarını bekliyorum. Hangi modelini tavsiye edersiniz. En fazla 16.000 TL. ye çıkabilirim.
-MERAK ETTİKLERİM

- Şehir içi yakıt tüketimi.?

- Yedek Parça Fiyatları (Yağ Filtresi-Balata).?

- Bagaj ve İç Genişlik Nasıl.?

- Dayanıklılık - Çok Masraf Çıkartırmı.?

- Motor-lastik Sesi İçeri Çok Veriyormuş Doğru mu.?

- Sürüşü Rahatmı.?
[/QUOTE]
Merhaba! Aytek006, Ben de 2005 Beyaz Dizel Sedan var. Golf veya Octavia almak niyetyindeyim. Aracım temizdir. 3 senedir biniyorum. Maaşallah tık yok. Değerlendirmek istersen resimlerini gönderebilirim.
akfırtına
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti lazianke » 16 Şub 2010, 21:33

ozanakif arkadaşımızın dediği gibi forumda dizel fabialar hakkına motor arızası okuduğumu hatırlamıyorum ya da çok az. temiz ve bakımlı bir dizeli bulursanız alın derim. 2006 yılında 45 bin km de 2. el tdi fabia aldım, şimdi 114 binde çok şükür ciddi bir arıza hiç olmadı. lpg li bir araç da ekonomiktir. onun da handikapları genellikle lpg ayarları ile ilgili sıkıntılar ve lpg nin istikrarını uzun süre koruyamamasıdır. ancak 2. elde aracın fiyatı ve km yi göz önüne alırken şu noktaları da gözden kaçırmamak lazım.
çünkü her arabada yaş ve km ye bağlı eskiyen değişmesi gereken şeyler var.aküsü ne durumda, debriyaj balatası nerede kavrıyor, periyodik bakımı km lerinde mi olmuş, sahibi dizel kullanmayı biliyor mu, lastikleri ne durumda, fren balataları değişmiş mi değişecek mi?

hakkınızda hayırlısı olsun...
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti önder38 » 16 Şub 2010, 21:44

2006 model sedan 75 hp lik dizel fabiam var ve alalı daha iki ay oldu. aldığımda 110 daydı şimdi 115 binde araç. temiz bakımlı kazasız bir araçtı km'sini umursamadım aldım ve hayatımda yaptığım en doğru kararlardan olduğuna karar verdim...

daha yeni kullanmaya başladım sayılır bütün sorularınıza cevap olmaz belki söylediklerim ama fikirlerimi paylaşmak istedim.

aracın bence en hoş yanları yol tutuşu, yakıt sarfiyatı, kullanılan malzeme kalitesi ve tabiki torku.

daha iki gün önce 600 km yol yaptım çoğu otobandı. 140 la girdiğim bayırları 170le rahatça çıktım ve genelde 120-160 km hızları arasında yolculuk yaptım. virajlarda yavaşlamadım bile hatta gaza dahada bastım hızım 130-140 civarıydı, harika bir yol tutuşu var ve ağırılığının da etkisiyle (1276 kg ruhsat ağırlığı) çok güven veriyor. yakıtı ise ayrı bir olay o kadar basmama rağmen ort. 4.6 lt yakmış.(yol bilgisayarındaki ort. değerden bile daha az yakmış yola çıktığımda ve döndüğümde fullettim.) iç mekanda kullanılan malzeme olsun, kaporta sacı olsun,boyası olsun, motoru olsun (TDI PD) verdiğin paranın hakkını vermeyi geçiyorum ucuz bile,bence değeri daha yüksek.

aracın tokundan ayrıca bahsetmeliyim, aracı çok seri kullanma farsatı tanıyor ve  diğerlerinin gittikçe yorulup yavaşladığı dik bayırlarda istersen daha da hızlanabilirsin. yani deli bişey...

uzun yolda 3.6 - 4.5 lt,  şehir içinde (şehire göre değişir ama)  5 - 6 lt yakıt harcar.

bide bagajı çok geniş...

sürüşü rahatmı demişsiniz, yayları biraz sert olduğu için yoldaki dengesizlikleri biraz hissettiriyor ama bu yol tutuşu olarak geri dönüyor. bence türkiye yolları için olması gerektiği şekilde.

sonuç mu... vazgeçilmezlerimden biri o; fabişim... 
FABİA TDI Sedan
Kullanıcı avatarı
önder38
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Kayseri
Arabanız: Fabia TDI

Sonraki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir