Yamuk fren diskleri

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Yamuk fren diskleri

İleti fabiamania » 03 May 2007, 23:47

Bir süredir 80-100 km hızla giderken frene bastığımda direksiyonda titreme oluyordu. Malumunuz sebebi fren disklerinden birinin ya da her ikisinin eğilmesi. Bir süre araştırma yaptıktan sonra fren disklerinin araç üzerinde özel bir makine ile tornalandığını öğrendim. Nitekim dün düzelttirdim ve titreme kesildi. Yöntemin avantajı şu: Disklerin tutan bir parça varmış, eğer eğrilik bu parçada ise yeni disk alsanız dahi problem düzelmiyormuş. Diskleri çıkarıp tornalatmak ise geçici çözüm olabiliyormuş. ben çorluda 70 Ytl ye hallettim arkadaşlar. Bu teknik bana mantıklı geldi, şu an bir problem yok..

fabiamania
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti şimşek2334 » 04 May 2007, 12:57

paylaştığınız için teşekkürler
şimşek2334
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti irfant » 04 May 2007, 12:57

[quote="fabiamania"] Disklerin tutan bir parça varmış, eğer eğrilik bu parçada ise yeni disk alsanız dahi problem düzelmiyormuş. [/QUOTE]

Eğri olan o parçayı değiştirmek çok mu masraflı?
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti erali » 04 May 2007, 13:11

yeniside o fiyettan 20 lira fazla olurdu :)

ist. tornalama 20-30 lira arasında değişiyor
erali
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AV-2006 » 04 May 2007, 19:34

Bildiğim kadarıyla diskleri tutan parça poyra'dır.O nasıl yamulmuş.Birde diskler tornalanınca mantıken disk düzelmiş olur.Merak ettim,hata diski tutan parçadaysa (yani diskte değilse)disk tornasıyla nasıl düzeldi?Aydınlatırsan sevinirim. 

• FABİA TDI
Kullanıcı avatarı
AV-2006
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hasan murat bilgin
Nereden: Ankara
Arabanız: fabia

İleti sainz » 04 May 2007, 19:58

[quote="AV-2006"]Bildiğim kadarıyla diskleri tutan parça poyra'dır.O nasıl yamulmuş.Birde diskler tornalanınca mantıken disk düzelmiş olur.Merak ettim,hata diski tutan parçadaysa (yani diskte değilse)disk tornasıyla nasıl düzeldi?Aydınlatırsan sevinirim. [/QUOTE]

Porya sökülüp takıldıysa ve takılırken düzgün takılmadıysa, titreme yapıyor. Serviste bir Favorit vardı. Önceki takan usta (!) dan dun takmış ve yernie de tam oturmamıştı ve hem ses hem de titreme yapıyordu.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti AV-2006 » 04 May 2007, 20:35

Sainz sizin söylediğiniz çok mantıklı.Ama benim öğrenmek istediğim Fabiamanianın söylediği (Diskleri tutan bir parça varmış, eğer eğrilik bu parçada ise yeni disk alsanız dahi problem düzelmiyormuş.)du.Eğer bu parça eğri ise düzgün takılsada sorun devam etmez mi?

• FABİA TDI
Kullanıcı avatarı
AV-2006
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hasan murat bilgin
Nereden: Ankara
Arabanız: fabia

İleti fabiamania » 05 May 2007, 00:37

Şayet yamukluk poyrada ise yeni bir çift disk alsanız dahi poyra yamuk olduğundan yeni diskler düzgün olsa da fayda etmiyor. Bir çift disk (ki tek bir tanesini değiştiremezsiniz) 200 ytlden fazla. Poyra değişirmi ya da fiyatı nekadar bilmiyorum. Ayrıca benim bahsettiğim yamukluk takılmadan kaynaklanan birşey değil, metalin çok ısınıp aniden su ile temas ederek düzgünsüz genleşmesinden kaynaklanan bir deformasyon. Bu şekil bozukluğu ister poyrada ister disklerde olsun, diskler poyra üzerinde tornalandığı için; tornalama sonunda ya disk yüzeyi poyrayı referans alarak yeni bir yüzeye kavuşuyor ya da sadece diskler eğriyse tümsek bölgeler taşlanıyor. Usta bana yeni disk taktıranların dahi bu işlemi yaptırmaya geldiğini anlattı, ne kadar doğru bilmiyorum. Sorunla karşılaşan arkadaşlara sadece bir alternatif.

fabiamania
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skodacı » 05 May 2007, 00:41

ustanın yeni disk taktıranların bile bu işlemi yaptırıyorlar,sözüne kesinlikle katılmıyorum.ayrıca,diskler tornada poyra üzerinde tornalanmıyor,diye biliyorum...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti fabiamania » 05 May 2007, 00:50

Ben tornalattımHug Adam tekeri söktü, balatayı çıkardı, Bir aparat bağladı (yani disk yüzeyini taşlayan\düzelten ve sabit hızda diskin en dış kenarından başlayarak merkeze doğru ilerleyen bir aparat) Bu arada ikinci bir motorun rotor mili de diski dönderiyor. Aparat merkeze ulaşınca bu sefer diskin dış çevresine doğru, ters yöde hareket ediyor. İkinci turda diskin\poyranın eğriliğinden kaynaklanan periyodik sürtünme sesi artık yerini devamlı bir sürtünme sesine bırakıyor; yani disk yavaş yavaş düzelmeye başlıyor. Birkaç gün frenleriniz zayıf tutabilir, ama sonra disk parlaklaştıkça eski fren gücüne kavuşuyorsunuz..
fabiamania
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ASİBEY » 27 Eyl 2016, 14:39

arkadaşlar benim skoda fabya 2011 model aracım yaklaşık 2 yıldan beri disk eğilme sorunu yaşıyorum servis bir çözüm üretemedi 3 defa yeni disk aldım 5,6 defa torna ettirdim bir kaç ay sonra yine tekrer eğiliyor bunun bir çözümü bilen varsa yaza bilirmi.
ASİBEY
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: ömer doğan
Nereden: Gaziantep
Arabanız: skoda fabiya

İleti abdullah_ulusoy » 28 Eyl 2016, 21:41

ASİBEY yazdı:arkadaşlar benim skoda fabya 2011 model aracım yaklaşık 2 yıldan beri disk eğilme sorunu yaşıyorum servis bir çözüm üretemedi 3 defa yeni disk aldım 5,6 defa torna ettirdim bir kaç ay sonra yine tekrer eğiliyor bunun bir çözümü bilen varsa yaza bilirmi.

şaseciye git salıncağını ölçtür. sorun salıncakta. saçma gelebilir ama aynı sorundan bende yaşadım. şaseci çözdü
abdullah_ulusoy
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: abdullah ulusoy
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: fabi II 1.4 tdi elegance

İleti eskişehirskodaustası » 29 Eyl 2016, 22:37

güle güle kullanın ama diskleri sökerek tornalamak çok daha güzel..ben 30 senedir sökerek tornalattırıyorum ve her zaman sağlıklı sonuç aldım..poyra yamuk ise katılıyorum .lakin diyelimki yamuk poyrada diskler tornalanarak merkezlendi..tekeri takınca ne olur biliyormusunuz..cant düz olduğu için yamuk poyrada 8 çizer..DİPNOT:diskler sadece 1 kez tornalanır ve 2.ci balata değişiminde değişir.
eskişehirskodaustası
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Eskişehir

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 15 misafir