motor üflemesi ne anlama gelir?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

motor üflemesi ne anlama gelir?

İleti İBRAHİM KESGİN » 20 Şub 2010, 23:08

2002 1.4 mpı sedan fabianın yağ kapağını açınça üfleme (hafif duman is gibi) görülüyor. ustaya sordum normal dedi ben ustaya üflemenin kötü olduğunu yoksa motor mu istiyor dedim.usta bu mpı motorların felicia nın uzantısı olduğunu çok bir farkın olmadığını ufak detayların vw gene ait olduğunu ve is olayının normal olduğunu skodanın motorlarına has birşey olduğunu söyledi. yeni bir skodaçı olarar ;eski skodaçı arkadaşlardan yardım alabilirmiyiz şimdiden sağolun.........

İBRAHİM KESGİN
CLASSIC
CLASSIC

İleti orthosis » 21 Şub 2010, 00:07

benim forman senin motorun kara düzen olanı 170000 gördüm duman falan yok. rölantide bi miktar hava çıkışı normaldir. yağ kapağını açtıktan sonra biraz gaz ver kesilir kesilmezse veya artarsa sorun var demektir
orthosis
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Isparta
Arabanız: skoda fabia I-skoda felicia 1.6

İleti elekci » 21 Şub 2010, 00:26

her araba modeli için aynı şeyi söylüyorlar. kısacası arkadaş rektefiyeye girmeye az kalmış gibi görünüyor. umarım ben yanılırım yoksa epey bir masraf var gibi. benim eniştem sırf bundan dolayı 2 aydır arabayı satamıyor....
elekci
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti orthosis » 21 Şub 2010, 00:31

bildiğim kadarıyla motor rektefiyesi yıprabmaya bağlı olarak için aşırı yağ tüketimi, egzozdan mavi duman,ciddi çekişten düşme gerekir. sadece yağ kapağından hava geliyor diye rektefiye düşünmemek lazım. aslında en bilimsel yöntem kullanılmış yağ analizi ve dinamoda motor kompresyon ölçümü
orthosis
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Isparta
Arabanız: skoda fabia I-skoda felicia 1.6

İleti taner_octavia » 21 Şub 2010, 01:57

ben birkeresinde arac calısırken motor yag kapagını actım.ekranda birsuru motor arıza lambaları yanmıstı.sonra duzeldi allahtanda.sordum servise motor calısırken motor yag kapagı kesinlikle acılmaz demisti.aracım fabia 2004 101 hp.16 valf .
Octavia'ya hayranım , Elegance hastayım :)
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Taner Semercioğlu
Nereden: Bursa
Arabanız: Kia Sportage

İleti İBRAHİM KESGİN » 21 Şub 2010, 21:12

EGZOZ DAN MAVİ DUMAN GELMİYOR ÇEKİŞİ DE MAŞALLAH ÇOK GÜZEL ;ARAÇ ÇALIŞMAZKEN DE BİRAZ ÜFLEME OLUYOR
İBRAHİM KESGİN
CLASSIC
CLASSIC

İleti cobweb » 11 Arl 2010, 17:49

Arkadaşlar motor üflemesini araştırırken forumda bu başlığı buldum.
Motor üflemesi hakkında sizler ne söylersiniz?
Motor üflemesinin belirtileri nelerdir?
Üfleme yapması durumunda neler yapılıyor?

Bu ezanlar-ki şehâdetleri dinin temeli
Ebedî yurdumun üstünde benim inlemeli..
.

Kullanıcı avatarı
cobweb
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Levent
Nereden: Bolu
Arabanız: Felicia 1.6glxi

İleti tolga_kaan_ » 12 Arl 2010, 16:11

Bu ustaların yorumlarına çok sinir oluyorum açıkçası. Adam ampirik yöntemlerle bir makinanın sıhhatini ölçüyor ne kadar saçma. Tamam tecrübe belki bi yere kadar fikir verir ama bunlar artık babadan kalma yöntemler. Hangi çağda yaşıyoruz arkadaşlar. Ne yani usta " abi senin motor gitmiş hemen sökelim dese" kaç kişi söktürür aracının motorunu ? Bu işin ilmi irfanı var. Gidersin "adam" gibi bir yere usta alır eline kompresyon ölçme aletini bakar. Her silindir için ölçer sıkıntı varsa " NET " olarak belli olur. 1 önceki aracım 180 bin Km deydi. Alırken gittik ölçtürdük hiçbir sıkıntısı yok dediler aldık geldik. Yoksa ustalara baksan o km araç mı alınırmış vs diyip duracaklar. Dünya değişti ama bizim ustalarımız hala kendilerini bir nebze olsun geliştiremediler. Üzülüyorum.
tolga_kaan_
CLASSIC
CLASSIC

İleti tolga_kaan_ » 12 Arl 2010, 16:17

cobweb yazdı:Arkadaşlar motor üflemesini araştırırken forumda bu başlığı buldum.
Motor üflemesi hakkında sizler ne söylersiniz?
Motor üflemesinin belirtileri nelerdir?
Üfleme yapması durumunda neler yapılıyor?

her araçta bir miktar olan bir durum. Sonuçta kapağın altında egzantrik mili var dönen ve içeride sürekli bir yağ sirkülasyonu var . Üfleme olayını abartmamak lazım ( tabi yağ kapağından abartı derecede bir yağ atmıyorsa dışarı) Bunun bi belirtisi olmaz açarsın kapağı bakarsın. Üfleme durumunda ustaların insafına kalıyorsun. Biri der motor yenilenecek diğeri der sekman atılacak diğeri başka bişey der. İnsanı çıldırtırlar. Motor sıhhatini sağlık biçimde öğrenmek için Ölçüm cihazı olan bir tamirhaneye gidin hem kompresyon ölçütürün hem de mana ile bujilerinize bakmış olursunuz. Gerkeliyse değiştirrisiniz.
tolga_kaan_
CLASSIC
CLASSIC

İleti cobweb » 12 Arl 2010, 16:46

Verdiğiniz çözüm önerisi için teşekkür ederim.Teknolojinin imkanlarından yararlamak en doğrusu.Salt ustalara kaldıysak çözüm bulmak çözümsüzlüğe dönüşüyor.2.el bir araç için yetkili serviste bu dediğiniz ölçümler yapılıyordur sanırım.Gereken neyse motor için söyleniyordur.Bu da bize en doğru bilgiyi verir.

Bu ezanlar-ki şehâdetleri dinin temeli
Ebedî yurdumun üstünde benim inlemeli..
.

Kullanıcı avatarı
cobweb
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Levent
Nereden: Bolu
Arabanız: Felicia 1.6glxi

Fabia

Kimler çevrimiçi