Rahat duramadım kapı sensörünü bozdum

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Rahat duramadım kapı sensörünü bozdum

İleti yonetici » 22 Şub 2010, 02:13

Askerden dönünce farkettim sürücü tarafındaki kapının sensöründe bir sıkıntı başlamış kapının açık olduğunu her zaman anlayamıyordu. Ne zararı var diyeceksiniz ama bazen araçtan iniyorum bagajı açamıyorum neden çünkü kimse araçtan dışarı çıkmadı olarak algılıyor madem herkes içerde şöför manuel koldan açsın diyor güvenlik için böyle düşünülmüş. Arabanın arka kapısını açıp kapatıp öyle açıyordum bagajı. Neyse birkaç gün önce sorunun kapı ile şase arasındaki kablo bağlantılarının geçtiği lastik körük içerisinde olduğunu sezdim. Orayı didikleyince baktım araba kapıyı bir açık görüyor bir kapalı. Çok biliyoruzya hemen söktük dağıttık Tongue beyaz soketteki kablolardan biri elimde kaldı gittim evde soket pinine onu lehim yapmaya uğraştım WD-40 muadili bir ürünü küflenmiş soketlere falan sıktım kapattım büyük bir ümitle ama oda ne ara sıra çalışmayan sensör hiç algılamaz oldu. Sağ taraftaki kapıdan kontrol ediyorum kahverengi soketi çıkarınca sensör kapının açık olduğunu anlamıyor ama sürücü tarafındaki kahverengi soket muntazam görünüyor bir kopukluk yok iyice canım sıkıldı Ouch Sigorta attı desem her kapının sensörüne ayrı sigorta yapmazlar herhalde atsa hepsi birden bozulurdu. Şimdi zor bir soru olacak belki ama bu kapı açıklığını anlayan sensöre bağlı kabloların hangi sokete gittiğini yada kablo renklerini falan bilen varmı kapı panelini sökmek hiç işime gelmiyor.

Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti taner_octavia » 22 Şub 2010, 02:25

cok zor soru sormussun sende ya :)
Octavia'ya hayranım , Elegance hastayım :)
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Taner Semercioğlu
Nereden: Bursa
Arabanız: Kia Sportage

İleti skodaizm » 22 Şub 2010, 02:29

[quote="taner_fabia"]cok zor soru sormussun sende ya :)[/QUOTE]
 Gerçekten biz daha o konuyu  işlememiştik hocam..Embarrassed
__Hakan Ün__

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti delidolu » 22 Şub 2010, 02:33

emir bey üzülerek belirtmem gerekir ki bu probleminiz kapı sökülmeden olacak iş değil, hele hele sigorta ile çözülecek iş hiç değil, aynı dertten ben de muzdariptim; kapı sensörü bir algılayıp bir algılamıyordu bigün aynı sizinki gibi tak diye yarı yolda bıraktı, araya 70 tl sıkışmış; kilitçiye götürüp parayı basınca sorun halloldu.

teknik detaya gelince (kilitçinin yalancısıyım) der ki: vw grubunun kapı sensörleri yapısallığı gereği kısa sürede aşınmaya ve tutukluk yapmaya meyilliymiş, bu nedenle ford focusların kapı switch'lerindeki fazlalaık bi plastik parçayı keserek 1e1 uyumlu olduğunu ve bu parçaya kendisinin 2 yıl garanti verdiğini söylemişti. servis kendi işine 1 yıl garanti verdiği göz önüne alındığında insanın inanası geliyor...

arızalı olan sensör/switch aslında 5 tl den fazla olmamasına rağmen işçiliğinin sanırım zorluğu nedeniyle (ya da bizleri yolunacak kaz olarak gördükleri için) 70 tl gibi bir rakama tüm problemlerimden kurtuldum. darısı başınıza, geçmiş olsun.
Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti yonetici » 22 Şub 2010, 02:35

Sayımız çok az olsada diğer forum kullanıcılarına göre biraz daha meşakkatli onarımlara kalkışıyoruz sanırım Embarrassed. Aslında gökhan (mygokhan) kapıyı sökmüştü hatırlamasa bile (ben olsam bende hatırlamazdım) en azından elinde yüksek çözünürlüklü fotoğraflar varsa oradan tiyo alabilirim diye düşündüm.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

İleti yonetici » 22 Şub 2010, 02:41

[quote="delidolu"]emir bey üzülerek belirtmem gerekir ki bu probleminiz kapı sökülmeden olacak iş değil, hele hele sigorta ile çözülecek iş hiç değil, aynı dertten ben de muzdariptim; kapı sensörü bir algılayıp bir algılamıyordu bigün aynı sizinki gibi tak diye yarı yolda bıraktı, araya 70 tl sıkışmış; kilitçiye götürüp parayı basınca sorun halloldu. [/QUOTE]

Bu sensör ben kurcalamadan önce tamamen bozulsa anlayacağım fakat ben yaparım diye kabloları didikleyip kapattıktan sonra hiç çalışmaz olunca kabahati sensöre atamıyorum. Bu sensör altı üstü mekanik bir devre tamamlayıcıdır herhalde daha gelişmiş birşey olduğunu hiç sanmıyorum. Hangi kablolar sensöre gidiyor bilsem kapıyı sökmeden ölçü aleti ile bakıcam.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

İleti LiLPlayya » 22 Şub 2010, 02:47

Benim kapı switchide bozulmuştu amcamla beraber girşmiştik. Tam 1 iş gününde bitirebildik. Soketi bilemiyorum ama kapı kilit mekanizmasını elinize almadan olacak iş değil. Gerçekten çok zahmetli bir iş. Takacağınız switch kaliteli bir şey olsun 2 ay olmadan benimkiler yine bozuldu. Yine sökülecek (:
LiLPlayya
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti taner_octavia » 22 Şub 2010, 02:52

benimde sofor kısmı swici bozuk.acaba skopardan falan temin edebilirmiyiz.servis korkutucu bi rakam soyluyor.en basta bana kilidi degistiricekti utanmaz.biraz biseyler soyleyince konudan arabadan anladıgımı anladı ve sadece switchle belki hal olabilr falan demeye basladı.bunları diye yetkili skoda bayii.
Octavia'ya hayranım , Elegance hastayım :)
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Taner Semercioğlu
Arabanız: Kia Sportage

İleti Ferit-1976 » 22 Şub 2010, 03:02

Aynı sıkınıt bende de var.Bagaj kapağını açamıyorum :(   Bu arada Bahsettiğin servis Tomurcuk otomu Taner kardeş.
Kullanıcı avatarı
Ferit-1976
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ferit
Arabanız: 2006 Fabia Ambiente

İleti zulo » 22 Şub 2010, 04:02

Benzer sorun bendede vardı.anahtarla uzaktan açıyorum hani 30sn içinde kapılar açılmaz ise yanlışlıkla basılmış olabileceğini algılayıp güvenlik amaçlı kapanıyor ya işte ben şoför tarafını açınca açmamış algılıyor bazen tepe aydınlatmada yanmıyor içine girip oturuyorum tak kitliyor kapıdada kırmızı işık yanmaya devam ediyor yani içeriden de açılmıyor.kontağı takıp öyle devreden çıkıyor.ahahtar bozulsa falan içerde kaldım.neyse fark erttim kapının kilidinin damağını elimle oynayınca kapı açıldığını algılayıp kapı altı ve tepe ışıkları yanıyor.ama henüz yaptıramadım kapıda kapanışında bir sorun-ses-zorlanma yok.
kilit mi değişek ne kadar masrafı olabilir?
[color=#ff0000][size=5][/size][/color]
Kullanıcı avatarı
zulo
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Antalya
Arabanız: honda civic 1.6 ies

İleti BaTeRRiiSStt » 22 Şub 2010, 17:34

Bursadaki arkadaşlar ıcın soylıyeyım.. 5yoLda 5yol kebapçısının aradan girin bıraz ılerıde kilitçi ali var kime sorsanız gösterir.. Bursada bu işi layıkıyla yapan tek kişi...
BaTeRRiiSStt
AMBIENTE
AMBIENTE

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir