kapı camını tutan plastiğe ulaşabilmek için ?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

kapı camını tutan plastiğe ulaşabilmek için ?

İleti önder38 » 23 Şub 2010, 20:29

Fabişimin ön camlarından birinde sorun vardı. içindeki beyaz plastiği kırılmış arada takılıyordu. bende camcıdan o plastiklerden aldım 2 adet. bugünde kapıyı sökmeye giriştim. döşemeyi sorunsuzca söktüm ancak cama ulaşamadım. kapı içindeki sacı tutan perçinler çok sağlam ve 10 tane, belkide daha fazladır çünkü kenarlardakinin haricinde içlerde de var bikaç tane. çok uğraştım ama sökemedim. daha önce sökenlerin veya sökülmesinin yöntemini bilenlerin yardımlarını bekliyorum...

işaretli yerlerdeki perçinleri sökmek yeterli olurmu ? iç taraflara doğru da perçinler var onlarıda mı sökecez acaba ?

resim alıntıdır...

FABİA TDI Sedan
Kullanıcı avatarı
önder38
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Kayseri
Arabanız: Fabia TDI

İleti LiLPlayya » 23 Şub 2010, 21:46

Benim aracımda civata ile tutulu iç sac ama öncelikle camı kapıdan almalısınız. Bunun içinde Siyah avuç içi büyüklüğünde 2 tane siyah kauçuk kapak var. Bunları çıkarın ve camı tutan civataları o açılan deliğe denk getirin ve gevşetin. Sonra camı alabilirsiniz. Umarım anlatabilmişimdir. Kolay gelsin
LiLPlayya
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti snopy28 » 23 Şub 2010, 22:02

12 lik matkapla percinleri patlatın işiniz bitince aynı yerlerden perçin atın ben soktumm  cam için sonra geri percinledim aynı şekilde sorun olmadı
snopy28
CLASSIC
CLASSIC

İleti skodaizm » 23 Şub 2010, 22:10

Bunlar alüminyum perçinlerdir. Tek çözüm yolu : Perçinlerin görünen başlarını, yaklaşık perçin çapı veya daha azı bir markap ucuyla zayıflatıp kesmektir. Bunun için perçin başına tam yukarıdan matkap ile delik açar gibi (Perçin deliğini kılavuz nokta olarak kullanabilirsiniz)  müdahale etmektir.
  Bir başka yöntem de perçinin yine başına küçük taş ile kesme işlemi yapmaktır ama kaçırırsanız etrafa zarar verebilirsiniz.

Bu işlemden sonra bu saçı tekrar perçinlemeniz yada alttan takılan sabit somun ile civata ile tutturmak gerekli.

Civata ile tutturmada zamanla gevşeme ve ses olabileceği düşünülerek  bu saç alüminyum perçin ile  tekrar sabitlenmelidir.

__Hakan Ün__

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti önder38 » 23 Şub 2010, 23:57

alıntıdır...

teşekkür ederim arkadaşlar matkapla patlatmaya çalışacağım yarın. ancak bi forumda o sacı açınca iş bitmiyor gibi. kapı kilidini de sökmüşler yukardaki resimde görüldüğü gibi.

bu işi yapmak için komple kapı içini dağıtmak mi gerekiyor? ben o sacı açınca yapılabileceğini düşünmüştüm...Confused

FABİA TDI Sedan
Kullanıcı avatarı
önder38
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti skodaizm » 24 Şub 2010, 00:53

Koyduğunuz resimdeki kapı tutamağı ve kilit sistemi farklı VW araçlara ait başka bir tip kilit. Bizimkilerde sadece sol kapıda ve kol üstünde yer almakta.
  Sac  söküldükten sonra cam için kilidide sökmeniz gerekmemekte.

Konu ile ilgili başka uyarım: Yaz aylarında cam mekanizmasından gelen ses için de, sacı  söktükten sonra mekanizmayı güzelce yağlayın. Yazın en azından iki seneden bile fazla rahat edersiniz. Camınız sessiz açılır.

__Hakan Ün__

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti yonetici » 24 Şub 2010, 01:12

Arkadaşlar bu perçin özel bir makina ile yapılıyor diye biliyorum hadi patlattık sonra neyle tekrar perçinliycez?
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti skodaizm » 24 Şub 2010, 01:24

Penseden  biraz büyük orta boy boru anahtarı boyutlarında ve pazarlarda yada ne alırsancı teknik hırdavat satan yerlerde  el tipi perçin makinaları 10 -20 tl arası fiyatta. Bu makinalarda 3 ayrı uç ve oldukca kalına kadar( bizim saclarda kullanılandan bile kalın,öiçüyü hatırlamıyorum) perçin atılabiliyor.
  Bu linkteki pahalı cinsten bir ürün görsel amaçlı koydum.
http://www.724magaza.com/HIRDAVAT/El%20Aletleri/Perçin%20Tabancaları/urundetay.html?78678

__Hakan Ün__

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti quickcan » 24 Şub 2010, 01:24

perçen makinesiyle.. Big%20smilebizde var..

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Can ÇAKMAK
Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Octavia A4 Ambiente Plus

İleti yonetici » 24 Şub 2010, 01:35

Alet çantama eklenecek yeni bir parça çıktı ortaya Big%20smile

Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti kayamert » 24 Şub 2010, 02:08

[quote="?"]Arkadaşlar bu perçin özel bir makina ile yapılıyor diye biliyorum hadi patlattık sonra neyle tekrar perçinliycez?[/QUOTE]

perçin makinası değilde o kalınlıkta perçin bulunmuyo vida ile tutturmuştuk bizde...
kayamert
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti cineration » 24 Şub 2010, 13:00

kaynaklı birleştirmeden sonra en sağlam birleştirme şekli perçinli birleştirmedir
eğer civata-somun ile birleştirme yaparsanız gevşer. bunun için kontra somun (çift somun) koyarak birleştirme yapmanız gerekir. Ama kontra somun uygulaması için kapıda yeterli yer yok.

Çürüttüğünüz perçinlerin yerine perçinli birleştirme yapmanızı öneririm

iyi günler
Ben skoda Fabia almadan önce sanki yollarda hiç Fabia yoktu
Kullanıcı avatarı
cineration
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Sakarya
Arabanız: 2001 model Fabia 50KW(68BG)

İleti önder38 » 25 Şub 2010, 02:49

bugün perçinleri matkapla patlatıp kapı sacını açtım. öncesinde camı tutan vidaları gevşetmeye çalıştım 1 saatten fazla uğraştım güç bela gevşettim, insan gibi sıkmamışlar. sacı açınca kabloların sacdan geçtiği lastikleri gevşeterek sacı daha fazla öne alma imkanım oldu.

beni en çok zorlayanlardan biri de kapı kilitlenince aşağıya inen plastiği tutan demir parçası oldu. ne kadar uğraştıysam olmadı onu da kilit mekanızmasından ayırmak zorunda kaldım. çıkması sorun değilde takarken çok zamanımı aldı, biraz eğerek taktım sonra tekrar eski haline getirmek için biraz büktüm.

sacı kapıdan komple ayırmak için üzerindeki motoru falan hep sökmek lazım. ben kablolar imkan verdiğince öne çektim 10 cm kadar, sonra kırık plastik parçayı camcıdan (bunların kırılmazları da var diye sattığı biraz daha sarı gibi) aldığım parçayla değiştirip mekanizmayı wd-40 ile yağladım.

sacı tekrar yerine tutturup somunlu vida ile sabitlemeye çalışmam hüsrana dönüştü... tel falan bişeylerle emanet tutturup döşemeyi de şimdilik taktım.

çalışıyor ama parçinlenmediği için henüz camı indirip tutturamadım. cam da bantla kapıya asılmış durumda. yarın perçin yaptırıp test ettikten sonra bu düzenleyecem ve çektiğim birkaç fotoyu paylaşıcam.

yalnız başına çalıştığım için fazla fotoğraf çekemedim...

son söz... 30-40 liraya yapan yer varsa hiç uğraşmayın, gün içinde çok defa umutsuzluğa düştüğüm oldu... ,

15:00- 24:00 saatleri arasında bu işle meşguldüm çok ara verdim ama en az beş saat uğraşmışımdır.!
FABİA TDI Sedan
Kullanıcı avatarı
önder38
AMBIENTE
AMBIENTE

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir