fabia cam motoru ve düğmesi acil yardım

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

fabia cam motoru ve düğmesi acil yardım

İleti karizma127 » 25 Şub 2010, 01:27

Arkadaşlar aracımın sağ ön cam motoru oto kuaförüne iç detaylı temizlik için verdiğimde yandı (motor elektronik devre ve açma kapama düğmesi) bu aparatlar ve sol tarafın açma kapama düğmesi şu anda sorun yaratıyor. antalyada ikamet etmekteyim. servis fiyatları malumunuz aşırı pahalı bu parçaları ikinci el yada yan sanayi olarak bulabilir miyiz? yardımınız için şimdiden teşekürler.
Saygılar...

karizma127
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skodaizm » 25 Şub 2010, 09:22

Skopar da aradığınız ürünler sanırım mevcut.

Düğmelerin olduğu sayfa,

Bunun harici servisler de yardımcı olurlar.

__Hakan Ün__

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti agros » 25 Şub 2010, 09:42

detaylı temizlik ile cam moturu yanmasını pek bağdaştıramadım. yeşil sanayide akçay otomotiv var oraya gidersen yardımcı olurlar.
Kullanıcı avatarı
agros
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Antalya
Arabanız: 2011 Toyota Corolla 1.33 Comfort Dual VVT-i

İleti derude » 25 Şub 2010, 16:24

Arkadaş anlatamamış sanırım. Cam açma motorunu isteseniz de yakamazsınız.

Araç temizlenirken cam açma düğmesinin olduğu boşlukta su birikiyor ve düğmenin içine sızıyor. Sonra da oksitle birlikte düğme devre dışı kalıyor ya da saçmalıyor. Aşağı basıyorsun yukarı çıkıyor falan..

Ben düğmeyi söktüm oksiti temizledim oldu ama bir hafta sonra yine saçmaladı. Sanırım düğmenin baskı devresi izolasyonunu kaybettiği için sürekli oksitleniyor.

Düğmenin yenisi de 24 ytl idi skoparda.

Tavsiyem düğmeyi yerinden alın ve tinerle bir elektronikçide temizletin ya da temizleyin çalışır. Sökmek için de korkmayın makine mühendisi falan olmaya gerek yokSmile 

derude
CLASSIC
CLASSIC

İleti karizma127 » 25 Şub 2010, 22:30

derude arkadaşımın da dediği gibi temizlik esnasında içeri su girmiş. sonra motor sürekli olarak yukarı çaıkartmaya çalışmış camı belli bir süre sonundada motor ve devresi yanmış sağ tarafta bu arıza oluşurken sol taraftada motor çalışıyor olmasına rağmen düğmeler tam olarak aktif deği çok ciddi bir temessızlık var. bir cam açmak için nerdeyse 5 dk boyunca düğme ile uğraşıyorum.
bu arada skodaizm vermiş olduğun linkteki düğmeleri inceledim ama birebir uyan yok saırım. 2 li olan zaten uymuyor ön taraf için 4 lü olanlardada fazladan ortada bir buton daha var bana farklı gibi geldi. yinede ilgin için çok teşekkür ederim.
karizma127
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skodaizm » 25 Şub 2010, 22:40

Tüm sayfaları incelediniz mi?

Mesela bu sayfada da teklisi var sağ kapı için.

__Hakan Ün__

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti karizma127 » 25 Şub 2010, 22:53

bende şu an o sayfaya bakıyordum:D sol tarafı bulamadım ama gözüne çarparsa haber veririsen sevinirim kardeşim.
karizma127
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti taner_octavia » 26 Şub 2010, 04:33

arabayı ilk aldıgımdada olmustu 1 gun calıstı ertesi gun calısmadı dugme, sanırım arabayı detaylı temizliyorlarya su kacmıs dugmeye.dugmeyi cıkardık temizledik falan simdi o gun bugun hic sorun cıkarmadı.
Octavia'ya hayranım , Elegance hastayım :)
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Taner Semercioğlu
Nereden: Bursa
Arabanız: Kia Sportage

İleti cineration » 26 Şub 2010, 16:21

oksitlenmedirrrrrr
alkolle temizleyince geçerrr
Ben skoda Fabia almadan önce sanki yollarda hiç Fabia yoktu
Kullanıcı avatarı
cineration
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Sakarya
Arabanız: 2001 model Fabia 50KW(68BG)

İleti dejavu » 26 Şub 2010, 17:26

ya bişey sorcam arkadaşlar, benim de sağ cam soldan açılıyor da kapanıyorda ama sağdan sadece kapanıyor :D bi nevi cocuk kilidi gibi bir durum oluştu. Oksitlenmeyle alakalı olabilir mi ki?

dejavu
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ünsal » 26 Şub 2010, 20:19

aslında bunu firma karşılaması lazım benimde başıma geldi 130 tl verip komple almak zorunda kaldım sol taraftaki tek değişmiyor komle değişiyor içim yanmıştı sağdaki30 tl soldaki 130 tl Angry
AUDİ A3 1.6
Kullanıcı avatarı
ünsal
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ünsal gündogdu
Arabanız: Audi A3

İleti thechn » 30 Eyl 2011, 19:38

bu cam motorunun yan sanayisi yok mu acaba arkadaşlar yani cam beyninin
thechn
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: sabri ceylan
Nereden: Uşak
Arabanız: fabia 1.4 comfoort

İleti furunotr » 30 Eyl 2011, 22:20

Sol taraf düğme arızalı ise söküp alkol veya tiner ile yıkayın ve kurutun; sağ taraf ise muhtemelen motor değilde devresinin arızası ve maalesef benim Feli'de bile bir cam motorun (mekanizma ile birlikte komple satılıyor sanıyorum) 650 TL gibi bir fiyat istemişlerdi... Devrede yalnzca 3 kuruşluk röle yanık idi ve maalesef piyasada bulamadım. Sonuçta cam açma ve kapama düğmelerini de değiştirmek suretiyle (çift kontak anahtar uyduruldu) motora tesisattan direk elektrik verip (devresini devredışı bıraktık) direk elektrikli cama dönüştürmek zorunda kaldık her iki ön camıda... Maliyet ise 2 tane 650 yerine toplam malzeme dahil 150 lira gibi bir fiyata çıktı...

İkinci elciler ve çıkmacılar piyasayı yakın takip ettikleri için bazı parçalar pek ucuz olmuyor...Benden 2 adet çıkma motor için (mekanizma hariç) en ucuz 500 TL istenmişti; işçiliği cabası...
furunotr
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Haluk Pirinç
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Felicia Combi GLXİ

İleti can.tasan » 02 Ekm 2011, 14:19

Arkadaslar bende de ayni sorun vardi, detayli temizlik yaptirdiktan sonra kokpitteki cam anahtarlari haric 3 taraf da bozulmustu. Yolcular acip kapayamiyorlardi, sadece ben mudehalke ediyordum. Sadece on yolcu tarafi acmiyor ama aciksa acmaya basinca kapatiyordu, yani ters ve yarim calisiyordu.

Bu gun ucunu de soktum ve dugmeleri actim, asiri derecede oksitlenme oldugunu gordum. Balata spreyi ile temizledim kopukluklari lehimle tamir ettim ve geri taktim su an hepsi calisiyor. Balata spreyi yerine alkol kullanirsaniz daha iyi sonuc alirsiniz benim elimde o vardi.

Icindeki devrede bir hat ledi beslemek icin, bir hat da hem acma hem kapama icin, sizin bastiginiz yone gore farkli bir direnc uzerinden akim geciyor ve beyin o dirence gore aciyo ya da kapiyo, dolayisi ile ters calisma nedeni de oksitlenme nedeniyle yollarin olmasi gerekenden fazla direnc gostermesinden kaynaklaniyor. Eger boyle sikayetleriniz varsa (tek yonlu ters calisma, bi calisip bi calismama ya da hic calismama gibi) "abi cam mekanizmasinin ana devresi gitmis degistirelim" diyen elektrikcilere inanmayin, sorun %95 anahtarlardan kaynaklaniyor. Biraz ugrastirici ama kendiniz bile yapabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
can.tasan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Can TASAN
Nereden: Ankara
Arabanız: 2003 Fabia Elegance 101

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir