Fabia Akü

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Fabia Akü

İleti Bluedays » 04 Mar 2010, 17:00

Hakan bunları bildigim iyi oldu. En azından akücüye söylerim. Teybim alphin. Sıkıntı yaratmaz ama camlardan problem yaşayabilirim.

Orjinal akü de maaşallah iyiymiş. Bir sorun yaşamadım. Sendede oluyormu bahsettiğim şeyler hakan?

Cam açıp kapatırken farlarda söngü, kalkışlarda hafif titreme ile birlikte farlarda ve göğüste sönme?

Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

İleti hakanerdogan » 04 Mar 2010, 17:02

[quote="Bluedays"]Hakan bunları bildigim iyi oldu. En azından akücüye söylerim. Teybim alphin. Sıkıntı yaratmaz ama camlardan problem yaşayabilirim.

Orjinal akü de maaşallah iyiymiş. Bir sorun yaşamadım. Sendede oluyormu bahsettiğim şeyler hakan?

Cam açıp kapatırken farlarda söngü, kalkışlarda hafif titreme ile birlikte farlarda ve göğüste sönme?
[/QUOTE]

Yok olmuyor.

Benim aracım dizel olduğu için elektriğe benzinlilerden daha az ihtiyaç duyuyor. Örneğin dakikada binlerce kez bujiniz çakıyor, tabi marşa basarkende. Ama bende araba çalıştıktan sonra pek görevi kalmıyor, bir tek kontağı açınca bir kaç saniye kızdırma bujilerini ısıtıyor o kadar, sonra biter işi.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti Bluedays » 04 Mar 2010, 17:26

Anladım. Bakalım aküyü değiştirince ortadan kalacak mı şikayetlerim. Hep birlikte göreceğiz.

Bu arada arayıp, sordum. AC Delco aküyü. Şaşmazda 130 TL fiyat verdiler.

Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti cineration » 08 Mar 2010, 17:54

orjinali dışında hangi marka 60Amp akü alırsan al akü kapağı küçük kalacaktır

Ben skoda Fabia almadan önce sanki yollarda hiç Fabia yoktu
Kullanıcı avatarı
cineration
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Sakarya
Arabanız: 2001 model Fabia 50KW(68BG)

İleti holigannn » 08 Mar 2010, 18:06

Arkadaslar gecen cumartesi 2 saat farlar acık kalmıs ve arabam calısmadı.. servis cagırdım kendi aracını getirdi 2 kablo baglayp benim aküyü sarj etti ve araba calıstı.. o günden beri sorun yasamadım hic ama aracım 2003 model ve orijinal fabrika cıkıslı akü var üstünde.. degistirmem gerekirmi sizce?? bi de 2 saat farların acık kalmasıyla akü bitermi??  
holigannn
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Burak
Arabanız: 2003 Fabia SPORT

İleti mbarman » 08 Mar 2010, 18:22

1- evet 2 saat farlar açık unutulunca akü muhtemelen biter
2-  bir sorun yaşamazsınız. ama üzerindeki artık eski bir akü olduğu için muhtemelen belli emarelerle sizi uyaracaktır.
örnek:soğukta ve sabahları yavaş marş, büyük tüketiciler açıkken farlarda ve gösterge aydınlatmasında göz kırpma gibi
ÖMÜR DEDİĞİN BİR GÜNDÜR, O GÜN BUGÜNDÜR
Kullanıcı avatarı
mbarman
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: mehmet
Nereden: Kırklareli
Arabanız: SEAT LEON 1,6TDİ CR DSG STYLE BEYAZ 2011

İleti pasa61 » 08 Mar 2010, 18:24

benim araba da 2005 model 1.2 htp. yaklaşık bir ay önce (havalar iyice soğuk olduğu zamanlar) araba çalışmamaya başlamıştı, ancak bayır aşağı ittirip çalıştırabiliyordum. sonuçta akünün ömrünü tamamladığını anladık ve akücüye gittiğimde (tanıdık) 60A'lik mutlu ya da inci akü almak istediğimi söyledim, uğraştılar ama korumalar yüzünden yerine sığmadı.

dolayısıyla ben de ısrarlar üzerine 50A'lik eas akü aldım. şimdilik bir sıkıntım yok, umarım ilerde de olmaz. 60'lık aküler bizim araçlara büyük geliyor galiba, orjinali kaçlıktı bakmadım ama bayağ bir küçük aküydü. akü değiştirecekler bunu da göz önüne alırsa iyi olur.
pasa61
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti holigannn » 09 Mar 2010, 01:32

mehmet cok saol kardes yaza dogru degistirelim o zmn..
holigannn
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Burak
Arabanız: 2003 Fabia SPORT

İleti crazyboy3506 » 15 Mar 2010, 07:27

Bluedays merhaba ;

aküyü değiştirdikten sonra problem çözüldü mü? bu aralar senin baksettiğin sorunlar bende de ortaya çıkmaya başladı.camları falan kapatırken farların ışığı sönükleşiyor. sorun aküden mi çıktı? şimdiden çok teşekkür ederim.

Kullanıcı avatarı
crazyboy3506
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ibrahim

İleti Bluedays » 15 Mar 2010, 11:37

[quote="crazyboy3506"]Bluedays merhaba ;

aküyü değiştirdikten sonra problem çözüldü mü? bu aralar senin baksettiğin sorunlar bende de ortaya çıkmaya başladı.camları falan kapatırken farların ışığı sönükleşiyor. sorun aküden mi çıktı? şimdiden çok teşekkür ederim.

[/QUOTE]
Merhaba kardeş.
Evet, tahmin ettiğim gibi bu problemler aküden kaynaklanıyormuş. C.tesi günü şaşmaza gidip, AC Delco 60 amperlik akü taktırdım. Akü koruma yerine direk oturdu yani bir sıkıntı yaratmadı. Hemen kontrolünü yaptım. Artık cam otomatiğini kullanınca farlarda söngü, ön konsol ışıklarında bariz bir sönüklük olmuyor. Ne yaparsam yapayım, farlar ve ön konsolda bir oynama olmuyor. Kalkışlarda araba stop edecek gibi oluyordu ve yine farlar sönecek gibi olup, düzeliyordu. Çok şükür bu problemlerde ortadan kalktı. Bu arada bizim arabalardaki orjinal akü 44 amperlikmiş.

AC Delco liste fiyatı 140 TL idi. Biraz pazarlıkla 125 TL'ye olayı hallettim.

Garantisi de 3 yıl.
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti crazyboy3506 » 15 Mar 2010, 11:55

Bluedays merhaba valla sağolasın geçenlerde ostimden geçerken bir elektrikçiye gösterdim.akşam üzeriydi.camları açtım kapadım.ışıklar sönükleşiyor.yok abi dinamodandır,kömürdendir,açılacak sökülecek,bakılacak falan deyince sonra tekrar uğrarım dedim.iyi ki elletmemişim hiç aküden demedi.valla sağolasın..ilk marş basarken falan sorun olmuyor tık diye alıyorda bende hiç aküden olabileceğini tahmin etmedim.aracım 2002,101lik.
Kullanıcı avatarı
crazyboy3506
CLASSIC
CLASSIC

İleti Bluedays » 15 Mar 2010, 12:03

Valla dostum umarım başka bir sorun yoktur ama bahsettiğin problemlerin tamamı bendede mevcuttu şu anda yok çok şükür. Bunun dışında bir sorunu yoktur umarım arabanın.
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti crazyboy3506 » 15 Mar 2010, 12:09

inşallah bende aküyü değiştirip bir bakayım.zaten senin ilk yazdıklarının aynısı bende de var.bakalım inşallah aküdendir.bu arada sürekli gittiğin servisin adını adresini telefon numarasını falan yazabilir misin?boğaz kelebeğini temizleteyim diyorum.bujilerinde değişim zamanı geldi.zaten üst üste oluyor herşey araba bu arızayı verdi vereli yaklaşık 3 haftadır.rolantide de hafif titreme başladı.
Kullanıcı avatarı
crazyboy3506
CLASSIC
CLASSIC

İleti C@GL@R » 15 Mar 2010, 12:24

fabia nın kroniği bu yeni aküde takılsa cam açarken veya direksiyon cevirirken farlar biraz kısalacaktır. iyi araştırın ibrahim bey akünün zamanı gelmeden de değiştirmeyin ustanın dediği gibi dinamo komürledi ilede alakalı çünkü ben kömürleri değiştirdim aküden sanıyordum meğer dinamodanmış 15 liraya halletti usta. arabayı stop ederken dinamodan cıvvvvv sesi geliyorsa dinamo gelmiyorsa akü..
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti crazyboy3506 » 15 Mar 2010, 12:35

çağlar merhaba ;

benim dinamoda bahsettiğiniz ses gelmiyor.sadece camları açıp kaparken farlar sönükleşiyor buda 3 haftadan beri işin kötü yanı bu arızayı verdi vereli rolantide de araba hafiften titremeye başladı.ya aslında sanayideki usta biraz ordan olabilir burdan olabilir falan diyince içime sinmedi,elletmek istemedim arabamı.
Kullanıcı avatarı
crazyboy3506
CLASSIC
CLASSIC

İleti C@GL@R » 15 Mar 2010, 12:43

[quote="crazyboy3506"]çağlar merhaba ;

benim dinamoda bahsettiğiniz ses gelmiyor.sadece camları açıp kaparken farlar sönükleşiyor buda 3 haftadan beri işin kötü yanı bu arızayı verdi vereli rolantide de araba hafiften titremeye başladı.ya aslında sanayideki usta biraz ordan olabilir burdan olabilir falan diyince içime sinmedi,elletmek istemedim arabamı.
[/QUOTE]

o zaman aküyü değiştirmek sorunu çözecektir.birde ne zaman akü değişimi yaptınız. elektrikçiler ölçerek anlayabiliyor akü durumunu veya akücüde anlıyor.
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti crazyboy3506 » 15 Mar 2010, 12:45

bu arada benim aracım 2002 101lik elegance üzerinde hala orjinal aküsü var.ben markasını bilmiyorum ama geçen ay özel serviste aracın filtrelerini yağını falan değiştirdim.bakımı yapan arkadaş hala orjinal akünüz duruyor iyi dayanmış yakında değiştirmeniz gerekebilir dedi kıllandırdı beni.
Kullanıcı avatarı
crazyboy3506
CLASSIC
CLASSIC

İleti C@GL@R » 15 Mar 2010, 12:49

ee o zaman boşa konusuyoruz hemen aküyü değişytirin artık iyi bile dayanmış.
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

ÖncekiSonraki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir