deli eden gıcırtı sesi

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

deli eden gıcırtı sesi

İleti grey_wolf » 09 Mar 2010, 12:57

arkadaşlar pazar sabah istanbulda biraz çukurlu yollarda gitmek zorunda kaldım. ama yavaş yavaş geçtim hepsinden. sonra birden bire hiç ses çıkmayan arabamdan arka iki taraf ve ön soldan bei delin eden gıcırtılar gelmeye başladı. bişey bozulsa 3 taraf birden aynı anda nasıl bozulur anlamadım. aklıma tek gelen yol biraz kumlu falandı acaba yayların arasına kum falan dolduda ondanmı yapıyor. şimdi çukura girdiğimde veya yavaş dönüşlerde genelde arka iki taraftan bazende sol önden gıcırtılar geliyor. ne yapmam lazım. arabayıda yıkatamadım bu akşam bir yıkatsam acaba tozdan falanmıdır.?

2006 Fabia Sedan 1.4 16V Ambiante + landirenzo omegas
Kullanıcı avatarı
grey_wolf
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: EROL YÜKSEL
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2006 FABİA AMBIANTE SEDAN 1.4 16V

İleti sener » 09 Mar 2010, 13:09

salıncak burçlarından. oradaki sertlastik takozlar zarar görünce gıcırtı yapar. yağmurlu havalarda ve ıslak olunca ses artar. güneşli havalarda ses azalır. değiştirme maliyeti aşağı yukarı 130-180 tl civarındadır. değiştirmek iztemezsen salıncakların ucunda bulunan bu lastiklere yağdanlıkla biraz yağ sıkarsan ses gider. buradaki takozların dumunu tam teşhis etmek için aracı tanıdığın rotbalanscıya götür. oda sesin yerini tam olarak tesbit edebilir. ne alaka diyebilir bazı arkadaşlar ama benim başıma geldi tamircim önce beni rotbalanscıya göndedi öntakımları tam olarak kontrol ettirip, sorundan neden kaynaklandığını tesbit ettirdi
sener
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti grey_wolf » 09 Mar 2010, 13:13

çok sağol.

ama benim anlamadığım bu burçların hepsi birden aynı andamı bozulduda ses yapmaya başladı. bize denk geldi herhalde. zaten 45,000 bakımına 1000 km kaldı ozaman ben onları temizleyip yağlayayım bakımda değiştiririz. en iyi bu olcak herhalde.

Kullanıcı avatarı
grey_wolf
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti holigannn » 09 Mar 2010, 13:20

benimde ön tekerlerden ses geliyodu, serviste usta "tabla fişeği" değişecek dedi. Ön takımı birleştiren plastik bir parcaymıs ustanın dediğine göre.. Forumdaki tecrübeli arkadaslar bu tabla fişeği hakkında bizi bilgilendirirlerse cok iyi olur kanısındayım..
holigannn
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Burak
Nereden: Ankara
Arabanız: 2003 Fabia SPORT

İleti colourone » 09 Mar 2010, 13:26

benim aracın da sağ ön tarafından gıcırtılı sesle geliyor. ben daha göstermedim ancak aşağı yukarı yirmi gündür böyle.
colourone
CLASSIC
CLASSIC

Arabanız: Fabia 1.4 68bg

İleti FabiaElegance » 09 Mar 2010, 14:16

[quote="colourone"] benim aracın da sağ ön tarafından gıcırtılı sesle geliyor. ben daha göstermedim ancak aşağı yukarı yirmi gündür böyle. [/QUOTE]
+1
FabiaElegance
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sener » 09 Mar 2010, 17:37

[quote="grey_wolf"]çok sağol.

ama benim anlamadığım bu burçların hepsi birden aynı andamı bozulduda ses yapmaya başladı. bize denk geldi herhalde. zaten 45,000 bakımına 1000 km kaldı ozaman ben onları temizleyip yağlayayım bakımda değiştiririz. en iyi bu olcak herhalde.[/QUOTE]
sorunun aniden ortaya çıkma nedeni yağmurlu havalarda ıslanan plastik takozlar gıcırdamaya başlar. kuruduğunda ses azalır. yağladığınız zamanda ses kesilir.
sener
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti dejavu » 09 Mar 2010, 18:50

Kesinlikle tabla burçları. Fabialarda bu burçlar çok zayıf, 10000 olmadan su koyuveriyor genelde. :) Şenerin dediği gibi bi rot balansçıya git, zaten söyler şu zayıf bu zayıf diye. Ama üç bir köşenin aynı ayna arızalanması değil olay, tek parça bütün sesi kesiyor. Aynısı geldi başıma 200 TL dediler, baskı balatayla beraber 550 ye kapattım hepsini. Gram ses kalmadı. Ondan önce dediğim gibi sanki arabanın her yanından ses geliyordu, önden arkadan...
dejavu
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti grey_wolf » 09 Mar 2010, 18:54

hay tabla burcuna ne diyeyim. hepsi birden nasıl olur anlamadım. peki bu şekilde 1000 km daha kullansam bişey olurmuki. şimdi inanın hiç vaktim yok servise falan gitmeye. ancak bakım zamanım geliyor o zaman baktırsam sorun olurmu acaba ?

Kullanıcı avatarı
grey_wolf
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Bluedays » 09 Mar 2010, 18:56

Bu konu burada çok tartışıldı fakat kesin bir çözüm bulunamadı.

Servise götürdüğünüzde yüzde seksen sizi o deli eden sesi duymayacak, ses mes yok abi diyeceklerdir.

Bir süre sonra kulaklarınız bağışıklık kazanacak ve şu an bende olduğu gibi sesi duymayacaksınız.

Tek çözüm zaman. LOL
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

İleti grey_wolf » 09 Mar 2010, 18:59

ben bu sese deli oldum iki gündür zaten sebebli sebebsiz gıcırtı geliyor bazen çukara giriyorum ses yok. kavşaktan dönerken gırc gırc başlıyor . inip arabayı elimle sallıyorum tekere vuruyorum tık yok. anlayamadım bir türlü. bu tabla burçları o yayın alt kısmındamı üst kısmındamı ben onları yağlayayım bakayım ne olcak.

Kullanıcı avatarı
grey_wolf
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti sener » 09 Mar 2010, 19:06

[quote="grey_wolf"]ben bu sese deli oldum iki gündür zaten sebebli sebebsiz gıcırtı geliyor bazen çukara giriyorum ses yok. kavşaktan dönerken gırc gırc başlıyor . inip arabayı elimle sallıyorum tekere vuruyorum tık yok. anlayamadım bir türlü. bu tabla burçları o yayın alt kısmındamı üst kısmındamı ben onları yağlayayım bakayım ne olcak.[/QUOTE]

hiç canını sıkma aşağıdaki resimlere bakın sorun olan parça 2.resimdeki silindirik plastik parça
sener
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti grey_wolf » 09 Mar 2010, 22:47

arkadaşlar bu akşam arabaya bindim burda yazdıklarımızı anladı herhalde ses falan yok:) o kadar zorladım çukur falan tık yok. ben yine bu işi anlamadım ama yüzüm güldü çok sükür. inş olmaz bir daha.

Kullanıcı avatarı
grey_wolf
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti selcuk07 » 09 Mar 2010, 22:52

kedidir kedi :)
selcuk07
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti serdar5306 » 09 Mar 2010, 23:19

[quote="grey_wolf"]arkadaşlar bu akşam arabaya bindim burda yazdıklarımızı anladı herhalde ses falan yok:) o kadar zorladım çukur falan tık yok. ben yine bu işi anlamadım ama yüzüm güldü çok sükür. inş olmaz bir daha.[/QUOTE]
ıslanınca tekrar gıcırtılar başlar bazı arkadaşlar yağla geçer demişler kesinlikl yağlama yağ pilastikleri iyice bozar sen bunun yerine sıvı sabun sık geçici olarak sesi keser ama eninde sonunda değiştirmek zorundasın.
2005 FABİA CHOİCE 101 BG SİYAH
serdar5306
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: SERDAR
Arabanız: FABİA COHİCE 2005

İleti sener » 09 Mar 2010, 23:27

[quote="serdar5306"][quote="grey_wolf"]arkadaşlar bu akşam arabaya bindim burda yazdıklarımızı anladı herhalde ses falan yok:) o kadar zorladım çukur falan tık yok. ben yine bu işi anlamadım ama yüzüm güldü çok sükür. inş olmaz bir daha.[/QUOTE]
ıslanınca tekrar gıcırtılar başlar bazı arkadaşlar yağla geçer demişler kesinlikl yağlama yağ pilastikleri iyice bozar sen bunun yerine sıvı sabun sık geçici olarak sesi keser ama eninde sonunda değiştirmek zorundasın.[/QUOTE]
yağ sıkmasını ben önerdim önerme amacımda yağın hidrofob özelliğindenden dolayı burası ıslansada su ttutmayacak, böylece arızanın buradan kaynaklandığı tesbit edilmiş olacak. mesajımın devamında da rotbalanscıda durumunun tam tesbiti yapılıp onarılması gerektiğini açıklamaya çalışmıştım. bir yanlış anlaşılma varsa kusura bakmayın.
sener
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti serdar5306 » 09 Mar 2010, 23:30

yok canım yanlış anlaşılma yok benim başıma gediği için yazdım ben yağ sıka sıka iyice laçka yaptım o yüzden forumdaki diğer arkadaşları uyardım bir sorun yok hepimiz skoda kardeşiyiz merak etme Wink
2005 FABİA CHOİCE 101 BG SİYAH
serdar5306
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: SERDAR
Arabanız: FABİA COHİCE 2005

İleti FabiaElegance » 10 Mar 2010, 00:15

[quote="Bluedays"] Bu konu burada çok tartışıldı fakat kesin bir çözüm bulunamadı.

Servise götürdüğünüzde yüzde seksen sizi o deli eden sesi duymayacak, ses mes yok abi diyeceklerdir.

Bir süre sonra kulaklarınız bağışıklık kazanacak ve şu an bende olduğu gibi sesi duymayacaksınız.

Tek çözüm zaman. LOL
[/QUOTE]

Bende aynı fikirdeyim, her şeyin ilacı zaman hele 200 TL yi şimdilik oraya gömemeyeceksem ;)
FabiaElegance
Yeni Üye
Yeni Üye

Sonraki

Fabia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 14 misafir